Opublikowano już mnóstwo treści na temat tego, jak nawiązywać, ale jak dbać o kontakty? Nie popełnij błędu polegającego na poświęceniu całej swojej energii na budowanie rurociągu w celu zidentyfikowania swojej ścieżki, nawiązania kontaktu z decydentami, zdobycia pracy, a następnie porzucenia tych, którzy pomogli ci się tam dostać. Twoja strategia networkingowa powinna być dynamiczna.
1. Ustaw scenę dla pozytywnych doświadczeń od pierwszego punktu kontaktu
Zasada „pierwszego wrażenia” ma tutaj zastosowanie, więc upewnij się, że Twój wstępny telefon lub e-mail pozostawia ludziom pozytywne wrażenie. Ludzie mają długą pamięć, jeśli chodzi o to, co dla ciebie zrobili i jak poradziłeś sobie z początkowym wprowadzeniem. Prosząc o pomoc, zaoferuj, że do nich zadzwonisz, a nie proś, by to oni zadzwonili do Ciebie. Choć może się to wydawać intuicyjne, wcale takie nie jest. W początkowej wiadomości e-mail wskaż ilość czasu, której będziesz potrzebować (około 20 minut), a następnie zadzwoń na czas i trzymaj się uzgodnionego przydziału. Ludzie zapamiętają i docenią twój profesjonalizm i łatwiej będzie im cię poprzeć.
2. Znajdź prawdziwe sposoby oferowania wzajemności
Stwierdzenie, które ludzie tradycyjnie oferują na koniec rozmowy networkingowej, choć ma dobre intencje, może wydawać się nieszczere: „Jeśli jest coś, co mogę dla ciebie zrobić, daj mi znać”. Zdejmij z nich ciężar wymyślania pomysłów na rewanż i zamiast tego wypróbuj to podejście.
Zagłęb się w profil LinkedIn danej osoby, aby lepiej zrozumieć, co może być dla niej ważne. Następnie zidentyfikuj sposoby, w jakie możesz wnieść wartość do ich kariery. Oto kilka prostych i skutecznych sposobów na wzmocnienie połączenia od samego początku.
- Potwierdź ich umiejętności. Umiejętności wysuwają się na czoło słów kluczowych używanych w kryteriach wyszukiwania rekruterów. Sekcja profilu umiejętności znajduje się wśród trzech najwyżej ocenianych obszarów przez algorytmy LinkedIn. Zapewnij swoim kontaktom tę wartość dodaną, zwiększając wiarygodność i widoczność ich umiejętności.
- Polub, komentuj i udostępniaj ich posty, a także oznaczaj ich lub obserwuj. Działa to dobrze w przypadku połączeń skoncentrowanych na promowaniu swojej marki, tych, którzy są liderami myśli / branży oraz tych, którzy polegają na widoczności wspieranej przez silną obecność na LinkedIn. Zwróć uwagę na ich aktywność i korzystanie z LinkedIn i potwierdź, czy te działania wspierają ich cele.
- Zaoferuj rekomendację. Wzmocnij jakość swojego poparcia, pytając najpierw, czy wolą skupić się na konkretnym aspekcie swojego doświadczenia zawodowego. Im lepsze informacje są podawane w rekomendacji, tym bardziej informuje ona członków LinkedIn o możliwościach i potencjale danej osoby.
3. Poinformuj swoją sieć, gdy znajdziesz pracę
Wydaje się to oczywiste, ale często jest pomijane przez osoby poszukujące pracy jako właściwa (i mądra) rzecz do zrobienia. Czy sam narzuciłeś sobie okres próbny, aby ustalić, czy praca się sprawdzi, powstrzymałeś się od aktualizacji LinkedIn i trzymałeś nową pracę w tajemnicy? W porządku, ale po przekroczeniu tego progu skontaktuj się z tymi, którzy pomogli Ci się tam dostać.
Zadzwoń, wyślij e-mail lub wiadomość. Przekazuj wiadomości dowolnym kanałem, ale znajdź ich i podziękuj im. Wyjdź poza ogólną wiadomość i powiedz im dokładnie, w jaki sposób pobudzili Twoje poszukiwania. Czy polecili pracownika w twoim imieniu, przedstawili cię menedżerowi ds. rekrutacji, udowodnili, że jesteś w stanie znaleźć pracę?czy dzielą się poufnymi informacjami na temat docelowej firmy? Być może pomogli oni w jednym lub kilku z tych elementów, które doprowadziły do tego, że znalazłeś się w tym miejscu. Spersonalizuj swoją wiadomość; zostanie to dobrze odebrane.
4. Pay It Forward
Zarezerwuj tę taktykę dla kolegów biznesowych, których doświadczenie i etyka pracy są ci dobrze znane. Gdy w twoim nowym miejscu zatrudnienia pojawi się oferta pracy lub współpracy z dostawcą, poleć go jako kandydata na stanowisko lub preferowanego dostawcę usług. Według Jobvite, polecenia pracowników mają najwyższy współczynnik konwersji między kandydatami a zatrudnionymi, więc dlaczego nie podarować prezentu, który nie przestaje dawać?
5. Spotkaj się osobiście, gdy to stosowne
Wirtualne spotkania były koniecznością w ciągu ostatnich dwóch lat i otworzyły nasz globalny zasięg na rozszerzoną sieć. To dobra wiadomość. Ale czy coś zostało utracone bez korzyści płynących z ludzkiego dotyku?
Jeśli istnieje taka możliwość geograficzna i logistyczna, zasugeruj spotkanie twarzą w twarz przy kawie, podziękuj za pomoc, podnieś rachunek i pogłęb więź.
6. Używaj drobnych gestów, aby pozostać zaangażowanym
Pozostawanie zaangażowanym w swoją sieć kontaktów jest nie tylko właściwą rzeczą do zrobienia, ale także nie jest takie trudne. Osoby poszukujące pracy przysięgają, że już nigdy nie będą bezbronne w obliczu przyszłego poszukiwania pracy. Niestety, życie toczy się swoim torem, zapotrzebowanie na pracę jest realne, a dobre intencje… no cóż, wiesz dokąd zmierzają.
Nie zastanawiaj się zbyt długo nad tym, co trzeba zrobić, aby dać znać swoim znajomym, że o nich pamiętasz i ich doceniasz. LinkedIn automatycznie generuje rocznice pracy i urodzin oraz powiadomienia o zmianie zatrudnienia. Wyślij spersonalizowaną wiadomość z gratulacjami. Poświęć kilka minut i przygotuj słowa, by wyrazić szczere wsparcie dla ich kariery. Niewiele osób poświęca na to czas, ale przemyślana wiadomość świadczy o zaangażowaniu w relację.
Podsumowanie
Rozpoznaj połączenia jako aktywa; chroń je i rozwijaj. Buduj kapitał w swojej inwestycji, utrzymując więzi ze swoją społecznością zawodową. Nie wymaga to znacznego zaangażowania czasowego i można to łatwo osiągnąć, postępując zgodnie z tymi prostymi i praktycznymi sposobami, aby utrzymać swoją sieć przy życiu.
Nie zapomnij podzielić się tym artykułem ze znajomymi!