PracaStrona wizualna CV

Jak stworzyć CV: Kompleksowy przewodnik

0
Jak stworzyć CV

Kiedy wpatrujesz się w pusty ekran, myśląc o napisaniu swojego CV, łatwo jest poczuć się przytłoczonym. A może nie jesteś tym zaniepokojony; po prostu nie wiesz, od czego zacząć. W końcu CV różni się od innych dokumentów aplikacyjnych.

Chociaż z pewnością chcesz poświęcić swój czas na stworzenie skutecznego CV, możesz łatwo sobie z tym poradzić, jeśli zrobisz to krok po kroku i po jednej sekcji na raz.

Dlaczego nie zaplanować trochę czasu teraz? Wyłącz powiadomienia i skup się na przygotowaniu i dopracowaniu swojego CV. Ten przewodnik pomoże ci dowiedzieć się, jak stworzyć CV, które przekaże twoją zawodową podróż w sposób, który wyróżni cię na tle konkurencji.

Zrozumieć swoje CV: Czym jest, a czym nie jest

Zanim usiądziesz i rozpoczniesz burzę mózgów nad swoim CV, warto upewnić się, że rozumiesz zakres tego dokumentu.

Dla przypomnienia, CV to jedno-dwustronicowy dokument, który oferuje menedżerowi ds. rekrutacji migawkę Twojej kariery. Pomyśl o nim jak o streszczeniu, które czytasz, aby zdecydować, czy obejrzeć film, czy przewijać dalej.

Ponieważ poszukiwania pracy stają się coraz bardziej cyfrowe, CV powinno być zwięzłym przeglądem twojego życia zawodowego w odniesieniu do stanowiska, o które się ubiegasz. Często jest to pierwszy raz, kiedy menedżer ds. rekrutacji pozna Twoje imię i nazwisko.

Twoim celem powinno być zaprezentowanie swoich umiejętności, doświadczenia i osiągnięć. Dzięki odpowiedniej strukturze i treści, CV może pomóc menedżerowi ds. rekrutacji zacząć wizualizować cię w swoim zespole.

Formaty CV: Wybór właściwego

Format CV będzie podyktowany dwoma czynnikami. Pierwszym z nich jest etap kariery, na którym się znajdujesz. Na przykład, jeśli pracujesz nad zmianą kariery, wybierzesz inny format niż w przypadku, gdy twoja kariera miała wyraźną ciągłość przez wiele lat.

Poza karierą zawodową, będziesz generalnie uwzględniać swój zestaw umiejętności i doświadczenie dla określonej roli. Możesz użyć tradycyjnego formatu chronologicznego, jeśli twoje umiejętności nie są w oczywisty sposób zbieżne. Zamiast tego możesz wybrać funkcjonalne CV, w którym Twoje umiejętności, które możesz przenieść, są na pierwszym planie.

Istnieją trzy główne formaty CV do rozważenia:

  • CV chronologiczne: Klasyczny wybór, ten format wymienia twoje doświadczenie zawodowe w odwrotnej kolejności chronologicznej. Jest to świetne rozwiązanie, jeśli masz solidną historię pracy i chcesz zaprezentować swój rozwój kariery.
  • CV funkcjonalne: Trochę dzika karta, funkcjonalne CV może stanowić odważne oświadczenie, jeśli zostanie dobrze wykonane. Ten format koncentruje się na umiejętnościach i osiągnięciach, a nie na historii pracy. Jest to przydatne, jeśli masz luki w zatrudnieniu, zmieniasz karierę lub jesteś nowy na rynku pracy. Należy jednak pamiętać, że rekruterzy i menedżerowie ds. rekrutacji nie zawsze lubią CV funkcjonalne. Są one trudne do odczytania, a rekruter wie, że w tym formacie łatwiej jest ukryć luki w historii pracy i rozwoju kariery.
  • CV kombinowane: Tak jak brzmi, CV kombinowane łączy format chronologiczny i funkcjonalny, podkreślając umiejętności i historię pracy. Nie zawsze jest to idealne rozwiązanie, ale warto na nie spojrzeć, jeśli masz trudności z wykorzystaniem CV chronologicznego.

Który wzór CV jest odpowiedni dla ciebie? Możesz zagłębić się w każdy z nich dzięki naszym szczegółowym artykułom tutaj:

Pisanie CV: Przewodnik krok po kroku

Niezależnie od wybranego formatu, każde CV wymaga przejrzystej struktury. W ten sposób nie tylko pomożesz menedżerowi ds. rekrutacji podążać swoją ścieżką kariery, ale także będziesz poszukiwać określonych sekcji. Im trudniej będzie mu zebrać potrzebne informacje, tym większe prawdopodobieństwo, że CV trafi do kosza.

CV powinno być spójne i łatwe do śledzenia. Musisz uwzględnić sekcje opisane poniżej.

Informacje kontaktowe

Na samej górze znajdują się dane kontaktowe – twoja cyfrowa wizytówka. Informacje kontaktowe powinny zawierać co najmniej imię i nazwisko, tytuł zawodowy, numer telefonu, profesjonalny adres e-mail i lokalizację.

Możesz również dołączyć swój profil LinkedIn, profesjonalne profile w mediach społecznościowych oraz osobistą stronę internetową lub portfolio, jeśli takie posiadasz. Nowoczesne formaty CV czasami wykorzystują mały pasek boczny na informacje kontaktowe, co również wygląda atrakcyjnie.

Równie ważne jest to, czego nie należy umieszczać w CV. Poświęć chwilę, aby upewnić się, że Twój e-mail podkreśla Twój profesjonalizm. Idealnie byłoby, gdybyś miał jedną dedykowaną do poszukiwania pracy, aby nigdy nie stracić wiadomości e-mail, ponieważ została zepchnięta do skrzynki odbiorczej.

Stworzenie profesjonalnego adresu e-mail w Gmailu jest bardzo proste. Możesz zachować prostotę, używając imienia i nazwiska lub jakiejś ich odmiany. Nigdy nie używaj swojego obecnego służbowego adresu e-mail i nie podawaj pełnego adresu zamieszkania. Wystarczy miasto i stan.

Jeśli szukasz bardziej szczegółowych informacji na temat tego, jak wyróżnić sekcję kontaktową w CV, przeczytaj jeden z tych postów, aby uzyskać więcej wskazówek:

Podsumowanie lub Cel

Potraktuj podsumowanie swojego życiorysu, jak swoją prezentację zawodową. Ten zwięzły akapit podkreśla twoje umiejętności i doświadczenie związane z konkretną rolą.

Przykład podsumowania CV 1

Wysoce kreatywny i wszechstronnie utalentowany specjalista ds. marketingu z ponad 5-letnim doświadczeniem w opracowywaniu skutecznych strategii brandingowych i kampanii cyfrowych. Udokumentowane osiągnięcia w zakresie poprawy SEO przy jednoczesnym zwiększeniu zaangażowania klientów poprzez starannie zorganizowane kampanie w mediach społecznościowych.

Podsumowanie Przykład 2

Analityczny i zorientowany na szczegóły analityk finansowy z ponad 10-letnim doświadczeniem w planowaniu finansowym, budżetowaniu i prognozowaniu. Wykwalifikowany w analizowaniu sprawozdań finansowych, prowadzeniu badań rynkowych i wykorzystywaniu spostrzeżeń opartych na danych w celu poprawy finansowej i wdrażania strategicznych decyzji.

Z drugiej strony, jeśli jesteś świeżo upieczonym absolwentem lub osobą zmieniającą karierę, prawdopodobnie będziesz musiał stworzyć bardziej obiektywne podsumowanie podkreślające Twoje umiejętności, które można wykorzystać w pracy. W zależności od twojego doświadczenia, być może będziesz musiał połączyć kropki dla menedżera ds. rekrutacji – pomóż mu zrozumieć twój zwrot w karierze, ponieważ nie będzie to oczywiste z twojego doświadczenia i historii pracy.

Przykład celu życiorysu nowego absolwenta

Zmotywowany absolwent informatyki z silnymi umiejętnościami rozwiązywania problemów i solidnymi podstawami zasad programowania zdobytymi dzięki rygorystycznemu szkoleniu akademickiemu. Doświadczenie zdobyte dzięki praktycznym projektom uniwersyteckim rozwinęło umiejętności Java, Python i zarządzania bazami danych. Chętny do zastosowania tych umiejętności w roli programisty na poziomie podstawowym w [XYZ Company], mając na celu wniesienie świeżego spojrzenia i rozwój zawodowy.

Zmiana kariery Przykład celu CV

Dedykowany profesjonalista przechodzący od ponad 10 lat w zarządzaniu hotelarstwem do kariery w zakresie zasobów ludzkich. Wyjątkowe umiejętności ludzi rozwinięte dzięki zarządzaniu różnorodnymi zespołami i zapewnianiu najwyższej jakości obsługi klienta. Udokumentowane doświadczenie w rozwiązywaniu konfliktów, koordynacji zespołu i szkoleniu pracowników. Dążenie do wykorzystania tych zbywalnych umiejętności w roli zasobów ludzkich w celu poprawy satysfakcji pracowników i zwiększenia produktywności.

Aby nieco bardziej zagłębić się w tworzenie podsumowania CV, zapoznaj się z tym artykułem:

Doświadczenie zawodowe

Podczas gdy każdy aspekt CV powinien być brany pod uwagę, powinieneś poświęcić większość swoich wysiłków na dopracowanie tej sekcji. Dlaczego? Cóż, sekcja doświadczenia zawodowego w CV jest prawdopodobnie miejscem, w którym menedżer ds. rekrutacji spędzi najwięcej czasu. Twoja historia pracy jest najlepszą szansą na to, by wyobrazić sobie ciebie na danym stanowisku.

Wymień swoje miejsca pracy chronologicznie, zaczynając od obecnego lub ostatniego stanowiska. Dla każdej roli podaj nazwę stanowiska, nazwę firmy, daty zatrudnienia oraz listę obowiązków i osiągnięć.

Rozpakujmy to nieco dalej.

  • Tytuł stanowiska: Chociaż nigdy nie powinieneś wprowadzać w błąd w swoim CV, masz pewną swobodę przy aktualizacji tytułu, jeśli ostatnia firma była kreatywna w swoich pseudonimach. Na przykład, możesz zaktualizować „social media ninja” na „social media specialist”. Wspólny tytuł będzie bardziej skuteczny, o ile twoje obowiązki będą zgodne.
  • Firma: Użyj nazwy firmy, a także możesz odnotować jej lokalizację, jeśli jest ona istotna dla branży lub twojego doświadczenia w pracy zdalnej.
  • Daty zatrudnienia: Nie musisz podawać konkretnych dat. W rzeczywistości jest to świetny sposób na uniknięcie zwracania uwagi na krótkie przerwy w zatrudnieniu. Użyj formatu (MM/YY), a jeśli nie pamiętasz, kiedy zacząłeś kilka lat temu, przypuszczenie, że jesteś w ciągu miesiąca, nie spowoduje znaczącego alarmu dla menedżera ds. rekrutacji.
  • Obowiązki i osiągnięcia: To tutaj skupisz większość swojej energii i jest to jedna z najlepszych sekcji do dostosowania podczas przesyłania aplikacji do wielu firm. Będziesz chciał, aby każdy wiersz zawierał liczbę, która podkreśla namacalne, oparte na danych wyniki, o ile to możliwe.

Upewnij się, że uwzględniasz tylko odpowiednie doświadczenie, jeśli pracujesz nad rozwojem swojej kariery z roli bezpośrednio związanej z twoim celem.

Z drugiej strony, jeśli po raz pierwszy szukasz pracy lub zmieniasz karierę, chcesz zapełnić stronę. Wypełnij ją organizacjami studenckimi lub innymi rolami i podkreśl swoje możliwe do przeniesienia umiejętności.

Skorzystaj z poniższych artykułów, aby zagłębić się w skuteczne komunikowanie swojego doświadczenia zawodowego:

Edukacja

Tutaj możesz zaprezentować swoje osiągnięcia akademickie. Wymień swoje stopnie naukowe w odwrotnej kolejności chronologicznej, w tym nazwę każdej instytucji, kierunek studiów i rok ukończenia. Jeśli niedawno ukończyłeś studia lub twój stopień naukowy jest istotny dla danej roli, możesz dołączyć inne informacje, takie jak GPA i znaczące osiągnięcia.

Umiejętności

Użyj sekcji umiejętności, aby ożywić swoje CV. Użyj mieszanki umiejętności twardych i miękkich, a jeśli zmieniasz karierę zawodową, umieść je w tej sekcji. Unikaj jednak uwzględniania podstawowych umiejętności, które wszyscy uważają za oczywiste. Na przykład, umiejętności takie jak podstawowa obsługa poczty e-mail i telefonuUżycie jest uważane za standardowe.

Certyfikaty i dodatkowe sekcje

Wzbogać swoje CV o dodatkowe informacje, które mogą zainteresować menedżera ds. rekrutacji. Upewnij się, że wszystko, co dołączasz, jest w jakiś sposób istotne dla danej roli lub twoich celów zawodowych. Postaw się na chwilę na miejscu menedżera ds. rekrutacji. Jeśli nie poprawi to ich postrzegania tego, jak będziesz pasować do roli lub zespołu, jest to niepotrzebne.

W zależności od roli, może to obejmować następujące kategorie:

  • Certyfikaty
  • Zainteresowania
  • Języki
  • Projekty
  • Doświadczenie w wolontariacie

Wiązanie wszystkiego razem

Twoje CV powinno być tak wyjątkowe, jak Twoja zawodowa podróż.

Niestety, skuteczne CV nie jest dokumentem jednorazowym. Twoje CV jest raczej spersonalizowanym powitaniem dla każdego menedżera ds. rekrutacji. Tak jak ty nie zwracasz uwagi na ogólne reklamy, tak samo nie zrobi tego menedżer ds. rekrutacji. Dostosowanie CV do każdej roli może początkowo wydawać się zniechęcające, ale nie musi być skomplikowane.

Zacznij od podstawowego CV, które pasuje do ról, o które się ubiegasz. Może się okazać, że masz kilka iteracji swojego CV, które obsługują nieco inne tytuły stanowisk, na przykład jeden dla roli coacha kariery, a drugi dla roli w dziale zasobów ludzkich. W takim scenariuszu prawdopodobnie kwalifikujesz się do każdej z tych ról, ale słownictwo i ukierunkowanie będą nieco inne dla każdej z nich.

Następnie skorzystaj z czasowników akcji i kwalifikacji, które są podkreślone w opisie stanowiska. Zwróć uwagę na używany język i wpleć go do swojego dokumentu.

Aby dowiedzieć się więcej na temat dostosowywania CV, zapoznaj się z tymi artykułami:

Zbuduj CV, które się wyróżnia

CV jest jednym z najważniejszych dokumentów w życiu zawodowym. Ale jeśli na to pozwolisz, niepokój i presja związana z tworzeniem tego dokumentu może powstrzymać cię przed osiągnięciem pożądanego rozwoju zawodowego.

Aby tego uniknąć, zarezerwuj sobie czas i buduj swoje CV po jednej sekcji na raz. Pamiętaj, że zawsze jest miejsce na ulepszenia i poprawki, niezależnie od tego, ile czasu na to poświęcisz.

Nie zapomnij podzielić się tym artykułem ze znajomymi!

Zobacz również:
Radakcja TeamJob

Pytania na rozmowę kwalifikacyjną dla asystentów administracyjnych!

Previous article

Czy wpisać swoje osiągnięcia do CV? Sprawdź, dlaczego warto to zrobić!

Next article

You may also like

More in Praca