Zdobądź nową pracę, gdy inni są rozproszeni lub biorą wolne w „wolnym” okresie świątecznym. Osoby poszukujące pracy często zawieszają swoje poszukiwania na czas „świąt”, od początku lub połowy listopada do Nowego Roku, zakładając, że w tym okresie nikt nie przeprowadza rozmów kwalifikacyjnych ani nie jest zatrudniany.
Czekanie do 1 stycznia to BARDZO DUŻY BŁĄD! Większość pracodawców nadal zatrudnia w tym okresie (aby zaspokoić specjalne potrzeby związane ze świętami, przygotować się na nowy rok, zastąpić kogoś, kto odszedł itp.)
Mniejsza konkurencja i większa desperacja pracodawców
Ponieważ tak wiele osób opuszcza rynek pracy w okresie świątecznym, konkurencja na rynku pracy jest mniejsza.
Jednak pracodawcy zazwyczaj desperacko starają się obsadzić wolne stanowiska przed końcem roku:
- Chcą „obsadzić” stanowiska w 100%, aby móc ruszyć z kopyta 1 stycznia, na początku Nowego Roku.
- Aby uniknąć utraty pracownika. Dla wielu pracodawców, nieobsadzone stanowisko pod koniec roku jest usuwane z listy pracowników i budżetu menedżera. Obsadzenie tego stanowiska w przyszłym roku oznacza konieczność przejścia przez proces zatwierdzania, aby dodać to stanowisko z powrotem do budżetu, aby uniknąć tego kłopotu,
Tak więc dla pracodawców obsadzenie stanowisk przed końcem roku jest zazwyczaj głównym celem.
5 sposobów na dotarcie do pracowników w okresie świątecznym
Wykorzystaj okres świąteczny, aby wyróżnić się w dowolny (lub wszystkie) z poniższych sposobów:
1. Wysyłanie kartek z życzeniami do rekruterów
Wyślij świąteczną kartkę z życzeniami do tego miłego rekrutera, którego spotkałeś w maju lub sierpniu, lub do menedżera ds. rekrutacji, który prawie zatrudnił cię w zeszłym miesiącu lub w zeszłym roku.
Jeśli uważasz, że nie będą cię pamiętać (załóżmy, że nie będą), dołącz krótkie przypomnienie o ostatnim kontakcie, kim jesteś i być może wizytówkę.
Pokonaj pośpiech w tym sezonie świątecznym, wysyłając kartkę z życzeniami z okazji Święta Dziękczynienia w listopadzie, a nawet kartkę z życzeniami z okazji Halloween pod koniec października.
Kartki z okazji oczywistego święta (Bożego Narodzenia) są prawdopodobnie odpowiednie, jeśli wiesz, że odbiorca jest chrześcijaninem, ale bardziej ogólne kartki „Happy Holiday” są uważane za bezpieczniejsze i bardziej „PC”, miejmy nadzieję, że obejmują również Kwanzaa i Hanukkah.
Wybieraj kartki związane z konkretnym świętem, jeśli wiesz, że są one odpowiednie, ale bądź BARDZO ostrożny, aby nie urazić kogoś, wysyłając „niewłaściwą” kartkę.
Twoja kartka będzie prawdopodobnie konkurować z wieloma innymi podobnymi kartkami świątecznymi, ale niezbyt wieloma od innych osób poszukujących pracy.
Możesz też wysłać kartkę z życzeniami szczęśliwego Nowego Roku pod koniec grudnia, jeśli jesteś zdeterminowany, by zmarnować te najlepsze miesiące na poszukiwanie pracy i konkurować z innymi 2 stycznia.
2. Wykorzystaj święta jako przerywnik w rozmowach kwalifikacyjnych i spotkaniach networkingowych
Powszechny „problem” „przetrwania” świąt pod koniec roku może pomóc w nawiązaniu relacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Nawet jeśli jest to tylko narzekanie na świąteczne tłumy, szaloną pogodę lub bycie zbyt zajętym, omawianie świąt jest zwykle naturalnym tematem.
Jest to również łatwy sposób na przełamanie niezręczności spotkania kogoś po raz pierwszy podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub wydarzenia networkingowego i nawiązanie wspólnej płaszczyzny.
3. Porozmawiaj o poszukiwaniu pracy lub statusie zatrudnienia podczas Wigiliints
Jeśli Twoi znajomi i dalsza rodzina nie wiedzą, że szukasz pracy, poinformuj ich o tym podczas imprez świątecznych. Jeśli znasz kogoś, kto pracuje u jednego z docelowych pracodawców, skontaktuj się z nim bezpośrednio za pomocą kartki z życzeniami i/lub telefonu.
Wykorzystaj te spotkania jako okazję do poinformowania ludzi, że szukasz pracy i zapytaj, czy ktoś zna kogoś, kto pracuje u [wybranego pracodawcy].
Połączenia, które prowadzą do pracy, mogą zdarzyć się w najbardziej nieprawdopodobnych miejscach – widziałem nawet ludzi nawiązujących kontakty na pogrzebie, które zaowocowały ofertami pracy, a nawet nowymi karierami, a także stojąc w długich kolejkach do kasy w sklepie spożywczym.
Przeczytaj Surviving Holiday Parties: Networking dla introwertyków, gdzie znajdziesz więcej wskazówek.
4. Wykorzystaj święta jako pretekst do ponownego nawiązania kontaktów
Święta (przez cały rok, ale szczególnie w listopadzie i grudniu) są świetnym pretekstem do ponownego nawiązania kontaktu z kimś – byłym szefem (szefami?) i współpracownikami, współlokatorami z college’u, kumplami z liceum, ludźmi w domu / mieszkaniu obok, trenerem piłki nożnej dziecka itp.
Pomyśl o osobach, które naprawdę lubiłeś, ale straciłeś z nimi kontakt i znajdź je za pomocą LinkedIn, Facebooka, Google itp.
Miejmy nadzieję, że będziesz w stanie ponownie nawiązać relację, która przyniesie korzyści wszystkim zaangażowanym stronom. (Odszukanie ukochanej z liceum może jednak nie być dobrym pomysłem… chyba że oboje jesteście singlami).
Jeśli naprawdę dobrze znasz tę osobę, po prostu do niej zadzwoń. Jeśli nie znasz jej dobrze, wyślij kartkę z życzeniami – jedną z „prawdziwych” kartek, wykonaną z papieru, włożoną do koperty ze znaczkiem i podrzuconą na poczcie. W najgorszym przypadku skontaktuj się przez e-mail lub InMail w LinkedIn.
5. Dodaj aktualizację dla marketingu
Dołącz do swojej kartki osobistą notatkę, być może dziękując im za poświęcony czas w przeszłości.
Jeśli czujesz się odważny (co masz do stracenia?), dołącz krótką, 1 do 3 zdań aktualizację na temat tego, co robiłeś od ostatniego kontaktu. Aktualizacja powinna zawierać tylko „najważniejsze” informacje o nowościach w życiu zawodowym i kwalifikacjach – praca na zlecenie/wolontariat, wykształcenie/certyfikaty, publikacje i tak dalej – z bardzo krótkim przypomnieniem (w razie potrzeby) o podstawowych kwalifikacjach.
Możesz również zakończyć zdanie o spotkaniu na kawę, drinka po pracy lub cokolwiek innego, co będzie odpowiednie. Następnie skontaktuj się telefonicznie.
BONUS: „Mniejsze” święta = większe zróżnicowanie!
Twoja kartka nie będzie konkurować ze wszystkimi innymi kartkami świątecznymi, jeśli wybierzesz jedno ze świąt, w których wysyłanie kartek świątecznych nie jest tradycją. Dzień Świstaka, urodziny Lincolna i Dzień Świętego Patryka to dobre zimowe święta i zazwyczaj można znaleźć odpowiednie kartki okolicznościowe na te dni.
Sprawdź sekcję kartek okolicznościowych w swoim sklepie spożywczym następnym razem, gdy będziesz robić zakupy spożywcze. Możesz być zaskoczony znalezionymi „świętami”. Skorzystaj z nich!
Spostrzeżenia trenera kariery
Dr Jan Cannon, autor i założyciel Centrum Kariery Cannon, poleca święta jako doskonały czas na poszukiwanie pracy, ponieważ:
- Wiele firm ma swoje budżety na nowy rok i rekrutuje osoby, które rozpoczną pracę w styczniu. Tak więc szukanie pracy w styczniu jest zbyt późno szukając pracy w tych firmach.
- W tym czasie ludzie są ogólnie w „świątecznym nastroju”, nawet jeśli zakupy, wakacje i harmonogram imprez świątecznych mogą sprawić, że będą bardziej nieuchwytni.
- Mniej osób poszukujących pracy stara się znaleźć zatrudnienie w tym okresie, więc konkurencja nie jest tak intensywna, a Tobie łatwiej będzie wyróżnić się z tłumu.
- Wydarzenia świąteczne to dobre okazje do nawiązywania kontaktów.
Perspektywa rekrutera
Sandra A. MacKay, konsultantka ds. rekrutacji z Bostonu, zgadza się z dr Cannon.
Sandra zaobserwowała, że „znaczna część rekrutacji ma miejsce w ostatnim kwartale roku”. Na przykład, została zaangażowana przez jednego z klientów 29 września z zamiarem obsadzenia jak największej liczby stanowisk przed końcem roku. Jest to typowe dla wielu rekruterów i pracowników działów HR o tej porze roku.
Ponadto Sandra zaleca kontynuowanie poszukiwań pracy tak energicznie, jak to tylko możliwe w okresie świątecznym, abyś był dobrze przygotowany, gdy rozpocznie się tradycyjny boom na rynku pracy 2 stycznia (a wszyscy inni rozpoczną lub wznowią poszukiwania pracy).
Podsumowanie
Nie rób sobie wakacji. Skoncentruj się na poszukiwaniu pracy, a znajdziesz następną świetną pracę, podczas gdy wszyscy inni robią zakupy lub nie zwracają na to uwagi!
Nie zapomnij podzielić się tym artykułem ze znajomymi!