Pisanie CVPraca

Dobre hobby i zainteresowania, aby umieścić w CV w 2023 r.

0

Ustalenie, jakie hobby i zainteresowania umieścić w CV może być trudne. Nie tylko mądrze jest wybrać takie, które można odnieść do pracy, ale nie zawsze jest jasne, gdzie należy umieścić tę sekcję w pierwszej kolejności!

Ten przewodnik pomoże Ci wybrać kilka dobrych zainteresowań do umieszczenia w CV, jeśli poważnie myślisz o zatrudnieniu.

Spis treści

  • Kiedy powinieneś rozważyć umieszczenie zainteresowań i hobby w swoim CV
  • Przykłady zainteresowań i hobby do umieszczenia w CV
  • Właściwy sposób na umieszczenie zainteresowań i hobby w CV
  • Wartość wyboru zainteresowań związanych z poszukiwaną pracą

Kiedy powinieneś rozważyć umieszczenie zainteresowań i hobby w swoim CV?

To, czy umieścisz w swoim CV sekcję „zainteresowania i hobby” zależy od kilku czynników. Nie ma na to idealnej reguły, a to co powinieneś zrobić zależy od twojego doświadczenia i pracy, o którą się starasz.

Zazwyczaj dobrze jest pominąć tę sekcję w swoim CV, jeśli jesteś profesjonalistą z wieloletnim doświadczeniem. W takich przypadkach lepiej skupić się na swoich umiejętnościach, doświadczeniu zawodowym i certyfikatach. Te szczegóły zapewnią ci mnóstwo informacji i zajmą wystarczająco dużo miejsca w twoim CV, aby się wyróżnić.

Jeśli masz stosunkowo długie CV, dobrze jest też pominąć hobby i zainteresowania. CV powinno być krótkie i na temat. Większość zaleca, aby te dokumenty miały jedną lub dwie strony.

Jeśli masz już wystarczająco dużo materiału, by na jednej stronie namalować przekonujący obraz swoich kwalifikacji, możesz pominąć swoje hobby i zainteresowania.

Kiedy więc powinieneś umieścić te informacje w swoim CV?

Włączenie hobby i zainteresowań będzie korzystne dla niedawnych absolwentów z niewielkim doświadczeniem zawodowym.

Jeśli nie masz zbyt bogatej historii zawodowej, umieszczenie sekcji dotyczącej Twoich zainteresowań jest świetnym sposobem na wyróżnienie się wśród innych kandydatów. Może to dać menedżerom zatrudniającym więcej wglądu w to, kim jesteś i jakie unikalne umiejętności możesz wnieść na dane stanowisko.

Chociaż hobby i zainteresowania zazwyczaj pojawiają się poza miejscem pracy, wiele z nich może mieć zastosowanie w Twojej pożądanej pracy. Mówienie o zainteresowaniach działa na twoją korzyść również wtedy, gdy dotyczą one firmy lub stanowiska. Potraktuj to jako okazję do wykazania się umiejętnościami, które menedżer zatrudniający może chcieć od pracownika.

Decydując się na umieszczenie informacji o swoim hobby i zainteresowaniach, zastanów się, co wiesz o firmie. Przeprowadź badania, poznaj wartości i kulturę firmy i sprawdź, czy któreś z Twoich zainteresowań ma zastosowanie. Jeśli tak, umieszczenie ich w CV może upewnić osoby podejmujące decyzję o zatrudnieniu, że wyznajesz podobne wartości lub masz podobne zainteresowania.

Ostatnia uwaga. Jeśli masz nietypowe hobby lub zainteresowania, umieszczenie ich w CV może pomóc ci bardziej zapaść w pamięć.

Przykłady zainteresowań i hobby do umieszczenia w CV

Oczywiście nie każde Twoje hobby lub zainteresowanie zasługuje na miejsce w CV. Jeśli chcesz zostawić po sobie ślad w postaciwać na menedżerów zatrudniających, musisz wybrać, jakie hobby zamieścisz.

Oto przykłady zainteresowań, które mogą działać na twoją korzyść.

1. Pisanie

Jeśli jesteś pisarzem, niezależnie od tego, czy zostałeś opublikowany, czy nie, rozważ włączenie tego do swojego CV. To zainteresowanie stawia twoje umiejętności komunikacyjne na pełnym ekranie.

Komunikacja jest kluczowa dla każdego stanowiska i jest jedną z najbardziej poszukiwanych umiejętności. Umieszczenie czegoś takiego jak pisanie na swoim CV może znacznie zwiększyć Twoje szanse na przejście do przodu w procesie zatrudniania.

Nie ma znaczenia, jaką formę przybiera Twoje pisanie. Niezależnie od tego, czy jesteś opublikowanym pisarzem, czy prowadzisz udanego bloga, dowodzi to, że twoje umiejętności komunikacyjne wykraczają poza miejsce pracy i interakcje międzyludzkie. Dobry komunikator jest ważnym atutem każdego zespołu, a wpisanie tego hobby do CV pokazuje, że masz to, czego potrzeba, aby wnieść znaczący wkład.

2. Wolontariat

Menedżerowie zatrudniający chętnie widzą kandydatów z doświadczeniem w wolontariacie. Dane pokazują, że menedżerowie chętniej wybierają kandydatów, którzy w swoim CV wspominają o wolontariacie, niż tych, którzy tego nie robią.

Jest kilka powodów takiego stanu rzeczy.

Po pierwsze, wolontariat pokazuje, że jesteś zaangażowany w pomoc innym. Jeśli brałeś udział w wolontariacie w organizacjach, które są zgodne z wartościami firmy, jesteś ustawiony. Pracodawcy lubią zatrudniać dobrych i miłych ludzi, a ci z doświadczeniem w wolontariacie zazwyczaj pasują do tej formy.

Po drugie, wolontariat pokazuje inicjatywę. Nikt nie zmusza cię do poświęcenia czasu, by zrobić coś dobrego dla świata. Menedżerowie zatrudniający często uważają, że osoby, które podejmują inicjatywę wolontariatu, będą robić to samo w miejscu pracy.

Wreszcie, wpisanie doświadczenia wolontariackiego do CV świadczy o dobrych umiejętnościach organizacyjnych i przywódczych. Są to fantastyczne cechy, których pracodawcy szukają przy zatrudnianiu nowych osób.

3. Podróżuj

Podróżowanie to kolejne wspaniałe zainteresowanie, które warto umieścić w swoim CV. Nie wolno jednak wyolbrzymiać swojego zaangażowania w podróże. W przeciwnym razie menedżerowie zatrudniający mogą się martwić, że zażądasz nadmiernej ilości wolnego czasu!

Zakładając, że to zrobisz, to hobby może działać na twoją korzyść z kilku powodów.

Pierwszym z nich jest to, że sugeruje, iż jesteś zdolny do adaptacji i nie boisz się wyjść poza swoją strefę komfortu. Jeśli uwielbiasz odwiedzać nowe miejsca i nieznane kultury, prawdopodobnie jesteś gotów dostosować się do nowej firmy i dostosować swój styl pracy.

Podróżowanie wskazuje również, że jesteś ciekawy nowych rzeczy. To może być dla ciebie korzystne, ponieważ pracodawcy chcą ludzi, którzy nie będą wahać się myśleć poza pudełkiem i być innowacyjnym.

Umieszczenie tego zainteresowania w swoim CV może również wskazywać na świetne umiejętności organizacyjne. Podróżowanie może być wyzwaniem, a każdy, kto robi to często, prawdopodobnie wie, jak utrzymać swoje kaczki w rzędzie niezależnie od otoczenia.

4. Czytanie

Czytanie jest bardzo podobne do pisania, ponieważ podkreśla cenne umiejętności, których pracodawcy oczekują od kandydatów do pracy.

Nie ma znaczenia, jaki gatunek literacki preferujesz. Czytanie zapewnia stymulację umysłową i ćwiczy mózg. Ludzie, którzy często czytają, zazwyczaj posiadają bogatą wiedzę ogólną i wiedzą, jak skupić się na różnych zadaniach, które są przed nimi stawiane.

Czytanie może również zwiększyć Twoje umiejętności komunikacji i rozumienia.

5. Muzyka

Muzyka wydaje się być szerokim zainteresowaniem do w. Ale niezależnie od tego, czy uwielbiasz je tworzyć, czy po prostu słuchać swoich ulubionych artystów, jest to dobre zainteresowanie, które warto umieścić w swoim CV.

Kiedy lubisz słuchać muzyki, korzystasz z dobrego zarządzania stresem. Muzyka często czyni ludzi szczęśliwszymi, co prowadzi do mniejszego niepokoju w miejscu pracy.

Dodatkowo, wzmacnia ona Twoje umiejętności uczenia się i zdolność do zapamiętywania drobnych szczegółów. Biorąc pod uwagę, jak bardzo zmienia się środowisko pracy, pokazanie, że jesteś chętny do nauki może mieć duże znaczenie.

Jeśli lubisz tworzyć muzykę, wnosisz wiele istotnych umiejętności do miejsca pracy. Tworzenie muzyki wymaga kreatywnego myślenia, determinacji i chęci do ciężkiej pracy, aby osiągnąć zamierzony cel. Są to cechy, które pracodawcy chętnie widzą.

6. Fotografia

Fotografia to coś więcej niż pstrykanie zdjęć smartfonem! To prawdziwa forma sztuki, która wykorzystuje wiele unikalnych możliwości.

Kiedy komponujesz idealne ujęcie, wprowadzasz w życie koncepcję, wykorzystując jednocześnie swoje umiejętności techniczne. Te cechy są istotne dla wielu stanowisk.

To także kreatywne hobby, które pracodawcy chętnie widzą w przypadku stanowisk wymagających nieszablonowego myślenia. W połączeniu z umiejętnościami interpersonalnymi, które są niezbędne, aby odnieść sukces jako fotograf, te zainteresowania mogą stworzyć pozytywny obraz Twojego charakteru.

7. Sport i ćwiczenia

Sport, ćwiczenia i działania, które promują ogólne zdrowie fizyczne są wspaniałymi zainteresowaniami, które można umieścić w CV.

Jeśli uprawiasz sport, określ, w co grasz i w jakim kontekście. Na przykład, czy grasz w oficjalnej drużynie? To rozróżnienie ma znaczenie, ponieważ sporty zespołowe mogą wskazywać na wiele istotnych umiejętności w miejscu pracy.

Kiedy grasz w zespole, musisz opanować komunikację i umiejętności interpersonalne. Są też momenty, w których trzeba wykazać się zdolnościami przywódczymi i współpracować z innymi. Wszystkie te cechy mają zastosowanie w pracy w różnych dziedzinach.

Nawet jeśli nie uprawiasz sportu, możesz podać szczegóły dotyczące ćwiczeń i sprawności fizycznej.

Utrzymanie dobrej kondycji i aktywności fizycznej wymaga samodyscypliny. To także mistrzowska lekcja cierpliwości, dostrzegania rezultatów i odreagowywania rozczarowań. Wpisując sport i ćwiczenia do CV mówisz wiele o swojej osobowości, a to dobre cechy, których pracodawcy oczekują od nowych pracowników.

8. Rekreacja na świeżym powietrzu

Aktywność na świeżym powietrzu może obejmować wiele rzeczy. Na przykład, możesz cieszyć się długimi wędrówkami w weekendy lub wycieczkami na kemping kilka razy w roku. Nawet coś, co można zrobić w swoim ogródku, takie jak ogrodnictwo, ma zastosowanie.

Jest to dobre zainteresowanie, aby umieścić na swoim CV, ponieważ pokazuje, że jesteś zrównoważony.

Chociaż pracodawcy lubią widzieć ludzi pokazujących poświęcenie w miejscu pracy, rozumieją znaczenie posiadania zdrowej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Kiedy pracownicy kładą całą swoją uwagę na pracy, mogą doświadczyć zbyt dużego niepokoju i zmierzyć się z ryzykiem wypalenia.

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu to świetny sposób na relaks. Posiadanie go jako hobby wskazuje, że rozumiesz, jak osiągnąć tę tak ważną równowagę, oddzielając swoją pracę od życia osobistego, aby osiągnąć lepsze zdrowie psychiczne i fizyczne.

9. Taniec

Taniec jest połączeniem ćwiczeń fizycznych i umiejętności artystycznych, takich jak muzyka. Otrzymujesz to, co najlepsze z obu światów i włączenie tego hobby do swojego CV stawia to wszystko na widoku.

Taniec jest świetnym sposobem na złagodzenie stresu w ciągu dnia pracy, pokazując, że potrafisz zachować spokój.i równowagę między pracą a życiem prywatnym. Z natury rzeczy jest to również praca zespołowa. Nie bój się wspomnieć o rodzaju tańca, który wykonujesz, aby dać menedżerom zatrudniającym lepsze wyobrażenie o tym, jakie umiejętności przynosisz do stołu.

Na przykład, taniec w zespole pokazuje, że masz duże umiejętności współpracy. Podkreśla również Twoją zdolność do komunikacji, pracy z innymi i dostarczania niesamowitego produktu końcowego.

Taniec to skomplikowana czynność, która wymaga dużej koncentracji. Tancerze często wykazują się wyższą wydajnością poznawczą, a jednocześnie rozwijają swoją kreatywność, gdy tylko znajdą się na parkiecie.

10. Tworzenie sztuki

Ostatni, ale nie najmniej, mamy hobby tworzenia sztuki.

Jest to kolejne ogólne zainteresowanie, o którym możesz opowiedzieć bardziej szczegółowo, aby pomóc pracodawcom dowiedzieć się więcej. Istnieje wiele form sztuki, a to, jaki typ wykonujesz, może wyjaśnić twój unikalny zestaw umiejętności. Na przykład, możesz wspomnieć o malowaniu martwej natury lub robieniu ceramiki.

Niezależnie od tego, menedżerowie zatrudniający lubią widzieć to hobby z kilku powodów.

Pierwszym z nich jest to, że jest to uosobienie kreatywnego myślenia. W miejscu pracy możesz być zmuszony do myślenia poza schematami, aby wymyślać unikalne rozwiązania codziennych problemów. Jeśli zajmujesz się kreatywną dziedziną, taką jak marketing, istnieją zbywalne umiejętności, które bezpośrednio odnoszą się do tej pracy.

Sztuka wymaga również krytycznego myślenia, które może pomóc Ci w każdej pozycji. Artyści wykorzystują swoje umiejętności krytycznego myślenia, aby podejmować przemyślane decyzje dotyczące ich pracy. To może przynieść Ci korzyści w miejscu pracy, niezależnie od branży, w której działasz.

Kreatywność, którą wykorzystujesz podczas tworzenia sztuki, wskazuje również na trudne do nauczenia cechy, takie jak pomysłowość, wyobraźnia i rozwiązywanie problemów. Chociaż ludzie mogą rozwijać te umiejętności z czasem, pracodawcy często wolą zatrudniać osoby kreatywne, które wykorzystują te umiejętności od pierwszego dnia pracy.

Właściwy sposób na wypisanie zainteresowań i hobby w CV

Wiedza o tym, jakie hobby i zainteresowania umieścić w swoim CV to tylko połowa sukcesu. Istnieje dobry i zły sposób, aby je zawrzeć.

Nie chcesz, aby ta sekcja przyćmiła resztę twoich kwalifikacji. Podczas gdy hobby może namalować obraz tego, co wniesiesz do firmy, menedżerowie zatrudniający będą traktować priorytetowo Twoje umiejętności, doświadczenia i kwalifikacje. Umieszczanie zainteresowań na pierwszym miejscu nie wygląda dobrze.

Jest to sprzeczne ze standardowymi praktykami i może nawet frustrować menedżerów chcących dotrzeć do sedna kwalifikacji. Niektórzy pracodawcy mogą pomyśleć, że umieszczanie zainteresowań i hobby na pierwszym planie oznacza, że próbujesz zamaskować fakt, że nie pasujesz do wymagań stanowiska.

Pomyśl o swoich pasjach i zainteresowaniach jako bardziej o uzupełnieniu. Nie powinny być głównym punktem zainteresowania, ale w razie potrzeby mogą dodać trochę dodatkowej wartości do twojego CV.

Porady dotyczące formatowania

Dodanie sekcji dotyczącej hobby i zainteresowań jest proste.

Utwórz osobną sekcję zatytułowaną „Hobby” lub „Zainteresowania”. Możesz też nazwać ją „Zainteresowania osobiste” lub inną odmianą.

Niezależnie od tego, jak zdecydujesz się ją nazwać, przenieś tę sekcję na sam dół CV. Powinna ona znaleźć się po informacjach kontaktowych, doświadczeniu zawodowym i edukacji. Ta sekcja nigdy nie powinna przyćmić tych ważnych szczegółów.

Jeśli chodzi o formatowanie, prostota jest najlepsza. Jak dużo informacji zależy od tego, co chcesz powiedzieć o swoim hobby i jak długie jest twoje CV. Jeśli jest on wypełniony po brzegi informacjami, lepiej jest zachować prostotę, wymieniając każde hobby lub zainteresowanie w punktach.

Możesz podać dodatkowe szczegóły, jeśli chcesz wykorzystać tę sekcję do zrekompensowania braku doświadczenia zawodowego. Zachowaj wypunktowanie, ale dodaj krótki, jednolinijkowy opis.

W tym opisie możesz podać dodatkowe szczegóły. Skup się na swoich osiągnięciach związanych z danym hobby.

Jeśli to możliwe, określ zainteresowania za pomocą liczby. Na przykład, możesz podać ile godzin spędziłeś w pracy, w ilu pokazach brałeś udział, jakie pierwsze miejsca zająłeś w konkursach, które wygrałeś, itp. Określenie hobby dodaje wiarygodności i sprawia, że ta część jest bardziej czytelna.

Nie przesadzaj z sekcją hobby i zainteresowań. Te dodatkowe szczegóły mogą pomóc Ci w osiągnięciu sukcesu w procesie rekrutacji, ale mogą też zadziałać na Twoją niekorzyść, jeśli za bardzo skupisz się na swoich zainteresowaniach. Niech będzie ona krótka i czytelna.

Wartość wyboru zainteresowań związanych z poszukiwaną pracą

Zanim rozważysz umieszczenie zainteresowań i hobby w swoim CV, zastanów się, jaki jest ich związek z daną pracą. Wymienienie kilku niepowiązanych ze sobą zajęć poza godzinami pracy nie daje zbyt dużej wartości.

Jeśli chcesz, aby ta sekcja w Twoim CV przyniosła Ci korzyści w procesie rekrutacji, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest wybranie zainteresowań, które w jakiś sposób odnoszą się do stanowiska. Kiedy to zrobisz, udowodnisz menedżerom zatrudniającym, że jesteś lepszym kandydatem na dane stanowisko. To wykracza poza podstawowe kwalifikacje i pokazuje, że twoje prawdziwe pasje mogą pomóc ci odnieść sukces w tej roli.

Na przykład, powiedz, że Twoim ulubionym hobby jest tworzenie sztuki cyfrowej w wolnym czasie. Jeśli ubiegasz się o pracę w branży ultra-technicznej, takiej jak księgowość, gdzie sztuka nie jest potrzebna, aby odnieść sukces, ta informacja może pokazać, że wnosisz do pracy umiejętność krytycznego myślenia. Nie mówi to jednak nic o Twoich rzeczywistych osiągnięciach w pracy i o tym, co masz do zaoferowania.

Jednak to hobby można bezpośrednio przenieść, jeśli ubiegasz się o coś takiego jak praca w marketingu cyfrowym. Menedżer zatrudniający zobaczyłby to i pomyślałby, że masz unikalne umiejętności, które mogą pomóc firmie od pierwszego dnia.

Zbadaj organizację, przeczytaj dokładnie opis stanowiska i dowiedz się więcej o kulturze firmy. Wykorzystaj te informacje, aby połączyć je z Twoimi zainteresowaniami. Badania pomogą Ci zrozumieć, czego pracodawcy oczekują od kandydatów do pracy, dzięki czemu będziesz mógł idealnie dopasować swoje CV.

Wnioski

Teraz, gdy znasz już kilka dobrych zainteresowań do umieszczenia w CV, czas na burzę mózgów, które z nich odnoszą się do ciebie. Kiedy już masz kilku kandydatów, wybierz te, które odnoszą się do pracy, którą chcesz.

Chociaż nie zawsze jest to właściwy ruch, aby zawrzeć swoje hobby w CV, robienie tego poprawnie może przynieść Ci korzyści!

Zobacz również:
Radakcja TeamJob

Jak wykazać się uczciwością w miejscu pracy (plus przykłady)

Previous article

Co z listem motywacyjnym? Czy powinieneś go dołączyć?

Next article

You may also like

More in Pisanie CV