PracaStrona wizualna CV

Najlepsze czcionki do CV: 10 krojów i odpowiedni rozmiar czcionki

0
Najlepsze czcionki do CV

Poszukiwanie pracy wymaga podjęcia wielu decyzji. I chociaż łatwo byłoby przeoczyć znaczenie wyboru najlepszej czcionki do CV, musisz upewnić się, że font CV nie odwraca uwagi menedżera ds. rekrutacji od Twojej wiadomości. Oto najlepsze czcionki do CV!

Musisz zastanowić się, jakiej czcionki CV użyć i jakiego rozmiaru. Zanim jednak zaczniesz przeglądać setki czcionek Google, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami. Znalezienie idealnej czcionki, która będzie komunikować przyjazny profesjonalizm, jest znacznie łatwiejsze niż myślisz.

Dlaczego czcionka CV ma znaczenie

Zanim wybierzesz idealną czcionkę, możesz się zastanawiać, czy warto w ogóle zawracać sobie nią głowę. Odpowiedź jest zdecydowanie twierdząca!

Zapewnienie przejrzystości dla systemów śledzenia kandydatów

Na początek, systemy śledzenia kandydatów (ATS) muszą być w stanie odczytać twoje CV, aby dokładnie je uszeregować. Czcionki pisane odręcznie, kędzierzawe lub stylizowane mogą być odczytywane jako symbole lub spacje zamiast słów. A jeśli ATS nie może odczytać lub uszeregować twojego CV, nie przejdzie ono wstępnej oceny.

Upewnij się, że czcionka nie odwraca uwagi od twoich umiejętności

Po przejściu przez ATS, CV trafia przed oblicze rekrutera lub menedżera ds. rekrutacji. Nie ma oficjalnych zasad co do tego, jak długo patrzą oni na CV, ale konsensus jest taki, że jest to krótki przegląd.

Kiedy próbujesz znaleźć sposób na wyróżnienie się, możesz pomyśleć, że unikalna czcionka jest najlepszym rozwiązaniem. Możesz próbować przekazać swoją żywiołową osobowość, wybierając zabawną czcionkę, taką jak stary, sprawdzony Comic Sans. Ale nieuchronnie wywrze to odwrotny efekt na czytelniku.

Jeśli rekruter będzie musiał skupić się zbyt mocno lub czcionka i styl CV będą rozpraszające, CV szybko wyląduje w koszu. Zamiast tego wybierz profesjonalną czcionkę i pozwól, aby Twoje osiągnięcia i umiejętności przyciągały uwagę.

Stwórz wirtualne CV, które dobrze się wyświetla

Ponadto menedżerowie ds. rekrutacji spędzają większość czasu patrząc na ekrany w dzisiejszym świecie pełnym technologii. Jeśli przeglądają twoje CV online, chcesz mieć pewność, że będzie to dla nich naturalne i wygodne. Profesjonalne czcionki, które zwykle można znaleźć w Internecie, mogą sprawić, że będzie to dla nich bardziej komfortowe i przyjemne doświadczenie.

Najlepsze czcionki do CV!

Jaką czcionkę wybrać do swojego CV? Można ją podzielić na dwa obozy. Po jednej stronie znajdują się szeryfy, a po drugiej san szeryfy. Jeśli nigdy nie śliniłeś się na typografię, możesz nie wiedzieć, która jest która, ale możesz rozpoznać słowo „sans” jako „bez”.

Wybór między pismem szeryfowym i bezszeryfowym

W tym przypadku czcionki bezszeryfowe są pozbawione małej ozdobnej kreski na końcu każdej litery. Potrzebujesz pomocy w wyborze czcionki? Wpisz wielką literę M. Czy twoja litera ma małe linie rozciągające się od końców? Jeśli tak, jest to czcionka szeryfowa.

Która z nich jest zatem właściwym wyborem? Mówiąc najprościej, każda czcionka może być dobrym wyborem, ale czcionki szeryfowe są często postrzegane jako bardziej formalne i klasyczne. Jeśli pracujesz w dziedzinie takiej jak szkolnictwo wyższe lub ubiegasz się o tradycyjną rolę, na przykład w muzeum, czcionka szeryfowa prawdopodobnie ma sens.

Z drugiej strony, jeśli ubiegasz się o mniej formalne stanowisko, czcionki bezszeryfowe wydają się bardziej nowoczesne i zachęcające. Ty decydujesz, który styl czcionki komunikuje Twoje intencje.

Ważne jest równieżNależy pamiętać, że nie należy używać niestandardowych czcionek, które trzeba pobrać i zainstalować. Nie będą one poprawnie renderowane na ekranie menedżera ds. rekrutacji, a twoje CV będzie prawdopodobnie nieczytelne.

Lista profesjonalnych czcionek do CV

Po wybraniu czcionki sans lub nie, możesz wybrać konkretną czcionkę z tej rodziny. Oto lista najlepszych profesjonalnych czcionek do CV.

Czcionki szeryfowe

  1. Cambria
  2. Garamond
  3. Georgia
  4. Times New Roman

Czcionki bezszeryfowe

  1. Arial
  2. Calibri
  3. Gill Sans
  4. Helvetica
  5. Tahoma
  6. Verdana

Jakiego rozmiaru czcionki należy używać?

Teraz, gdy wybrałeś już czcionkę, musisz tylko wybrać odpowiedni rozmiar. Rozmiar czcionki wymaga rozważenia z kilku powodów.

Zbyt mała czcionka będzie trudna do odczytania. Z drugiej strony, zbyt duża czcionka zajmuje zbyt dużo miejsca. Jeśli czcionka jest zbyt duża, będziesz w stanie zmieścić tylko niektóre istotne informacje.

Nie ma określonego rozmiaru, który należy wybrać, ponieważ czcionki i szablony CV znacznie się różnią. Ogólną zasadą jest jednak utrzymywanie czcionki w rozmiarze 10-12 punktów.

Użyj tej samej czcionki dla nagłówków, ale znajdź sposób, aby je wyróżnić. Często oznacza to, że nagłówki będą o jeden do dwóch punktów większe niż treść CV lub użyj pogrubienia. Niezależnie od dokonanego wyboru, upewnij się, że czcionka ma spójny rozmiar i format w całym dokumencie.

I pamiętaj, że Twoje imię i nazwisko powinno zawsze znajdować się na górze dokumentu z czcionką o największym rozmiarze. Zawsze możesz dodać atrakcyjności wizualnej, używając kursywy, podkreśleń i kolorów, ale używaj ich oszczędnie.

Wybierz tę samą czcionkę dla listu motywacyjnego

Teraz, gdy wszystkie czcionki w CV zostały już wybrane, możesz przenieść tę samą czcionkę do listu motywacyjnego. Podczas gdy list motywacyjny jest okazją do pokazania osobowości, spójne formatowanie z CV zapewni lepszy profesjonalizm i osobisty branding.

Znalezienie idealnej czcionki do CV

Użycie niewłaściwej czcionki w CV może zadecydować o powodzeniu aplikacji. Poznaj świat czcionek szeryfowych i bezszeryfowych, aby uzyskać profesjonalny i zachęcający wygląd, idealny dla twojego CV i docelowej roli. Po znalezieniu czcionki, która przemawia do ciebie i pasuje do twojej branży, przetestuj ją i upewnij się, że w pełni przekazuje twoją wizję.

Nie zapomnij podzielić się tym artykułem ze znajomymi!

Sprawdź także:

Wskazówki dotyczące poszukiwania pracy i CV dla uczniów szkół średnich

Jak znaleźć pomoc dotyczącą CV: Szablony, narzędzia i nie tylko

Zobacz również:
Radakcja TeamJob

Oferty pracy dla osób z lękiem społecznym – 29 najlepszych propozycji w 2023 roku

Previous article

Staż za granicą – szansa na rozwój dla studenta

Next article

You may also like

More in Praca