KarieraZarządzanie Reputacją

„Jakie są Twoje aspiracje zawodowe?” 6 Wskazówek i przykłady odpowiedzi

0
Jakie są Twoje aspiracje zawodowe

Jakie są Twoje aspiracje zawodowe? Jest to temat, który często pojawia się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Niestety, wielu kandydatów nie jest na to przygotowanych!

Spis treści

  • Dlaczego ankieterzy są zainteresowani twoimi aspiracjami zawodowymi?
  • Jak odpowiedzieć na pytanie „Jakie są twoje aspiracje zawodowe?”
  • Błędy, których należy unikać podczas udzielania odpowiedzi
  • Przykładowe odpowiedzi

Ten przewodnik pomoże ci odpowiedzieć na pytanie „Jakie są twoje aspiracje zawodowe?” w skuteczny sposób. Nie tylko dowiesz się, jak odpowiedzieć na to pytanie, ale także poznasz przykłady, dzięki którym przygotowanie będzie jeszcze łatwiejsze.

Dlaczego ankieterzy są zainteresowani twoimi aspiracjami zawodowymi?

Każdy ma aspiracje zawodowe. Niezależnie od tego, czy próbujesz zdobyć pracę na poziomie podstawowym, czy coś wyższego na drabinie korporacyjnej, masz większe cele wykraczające poza stanowisko, o które się ubiegasz. Dlaczego więc firmy chcą wiedzieć, co potencjalni pracownicy planują robić w przyszłości?

Wszystko sprowadza się do twojej zdolności do odniesienia sukcesu w tej roli i tego, co możesz wnieść do stołu. Chodzi o przeanalizowanie twoich motywacji i sprawdzenie, czy twoje aspiracje są zgodne z firmą.

Pracodawcy chcą wiedzieć, że ta praca pasuje do większej narracji, którą zaplanowałeś dla siebie. Mają nadzieję usłyszeć, że twoje aspiracje zawodowe są zgodne z wartościami organizacji i że zbadałeś wystarczająco dużo, aby wiedzieć, że praca tam przyniesie ci korzyści.

Jeśli Twoje długoterminowe cele są zgodne z celami organizacji, wszyscy na tym zyskują. Pracodawcy mogą pomóc ci się rozwijać, umożliwiając ci naukę nowych umiejętności i dalszy rozwój kariery. W międzyczasie będziesz miał naturalną motywację do ciężkiej pracy i pozostania w firmie.

Menedżerowie ds. rekrutacji nie chcą zatrudniać osób, które nie będą zadowolone z wykonywanej pracy i odejdą po roku lub dwóch. Chcą inwestować w pracowników, których wartości są zgodne z ich wartościami i którzy mogą rozwijać swoją karierę w organizacji. Jeśli twoje aspiracje zawodowe mieszczą się w zakresie tego, co robi firma, istnieje duża szansa, że będziesz tam przez długi czas i nadal będziesz przyczyniać się do sukcesu organizacji.

„Jakie są twoje aspiracje zawodowe?” to pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej, które zachęca do podzielenia się swoimi ambicjami i pasjami. Może również rzucić więcej światła na umiejętności, które przynosisz ze sobą i udowodnić, że poświęciłeś tej okazji tyle uwagi, na ile zasługuje. Dobrze przemyślana odpowiedź pokazuje, że nie jesteś tam tylko dla wypłaty.

Zamiast tego masz większe cele i masz nadzieję, że czas spędzony w tej firmie pozwoli ci się rozwijać i być może osiągnąć te długoterminowe cele.

Jak odpowiedzieć na pytanie „Jakie są Twoje aspiracje zawodowe?”

Pytania o aspiracje zawodowe wydają się dość proste, ale mówią więcej o tobie i twoim potencjale, niż większość zdaje sobie sprawę. Opracowanie wyróżniającej się odpowiedzi może być tym, co popchnie twoją kandydaturę na wyższy poziom.

Oto jak sformułować odpowiedź, która zadziała na twoją korzyść.

1. Zastanów się, co Cię motywuje

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zastanowić się nad tym, co nas motywuje.

Aspiracje zawodowe wykraczają poza proste cele krótkoterminowe. Obejmują one osobiste doświadczenia, styl życia i wartości. Pomyśl o tym, co naprawdę chcesz robić w swojej karierze zawodowej poza zarabianiem pieniędzy.

Zrozumienie tego wymaga długiej autorefleksji. Zastanów się nad swoimi podstawowymi wartościami w życiu i tym, co jest dla Ciebie najważniejsze. Może to być robienie wielkich rzeczy, które robią różnicę lub wykorzystywanie swoich umiejętności do prowadzenia firmy do wielkości.

Nie bój się myśleć szeroko i wyobrażać sobie swoją przyszłość. To właśnie o tym chcą usłyszeć osoby prowadzące rozmowy kwalifikacyjne. Skup się na swoich naturalnych motywacjach. Zastanów się nad tym, co popycha Cię do osiągania dobrych wyników i rozwoju kariery!

Powiązanie swoich aspiracji z wartościami i motywacjami zwiększa prawdopodobieństwo, że będziesz się ich trzymać. Rozważ sporządzenie listy. Ta lista może się zmieniać w trakcie kariery, ale będzie zawierać elementy, które nie zmienią się, jeśli zmienisz pracę. Powinna ona zawierać motywacje, które będą kontynuowane wraz z rozwojem kariery.

2. Skoncentruj swoją odpowiedź na karierze

Twoja odpowiedź powinna pozostać w sferze zawodowej, więc powinieneś unikać mówienia o czymkolwiek, co nie dotyczy twojej kariery. Każdy ma aspiracje, które luźno łączą się z jego życiem osobistym. Na przykład, możesz marzyć o karierze, która pozwoli ci spędzać więcej czasu z rodziną. Wiele osób ma również cele związane z pieniędzmi, takie jak zostanie milionerem!

Te cele są w porządku, ale powinieneś powstrzymać się od wspominania o nich w swojej odpowiedzi. Zamiast tego trzymaj się miar sukcesu związanych z karierą. Pamiętaj, co to pytanie mówi o tobie i co rozmówcy mają nadzieję usłyszeć. Chcą ludzi, którzy są pewni swoich planów i nastawieni na sukces w każdej pracy. Zachowaj prostotę i połącz swoją odpowiedź z szerszą wizją swojej kariery.

3. Połącz swoje aspiracje z wymarzoną pracą

Kolejną świetną wskazówką jest powiązanie swoich aspiracji z pracą, o którą się ubiegasz. Jeśli powiesz coś zupełnie niezwiązanego z tym stanowiskiem, prawdopodobnie podniesie to czerwone flagi dla menedżera ds. rekrutacji!

Najlepszym sposobem na zaimponowanie osobom prowadzącym rozmowy kwalifikacyjne jest pokazanie, że pomyślałeś o tym, jak ta praca odnosi się do szerszej perspektywy. Chcesz wyrazić, że przemyślałeś to stanowisko tak, jak na to zasługuje i jesteś przekonany, że przyniesie ono korzyści twojej karierze w dłuższej perspektywie.

Zastanów się, w jaki sposób dane stanowisko wspiera Twoje aspiracje zawodowe. Być może zdobędziesz nowe umiejętności, które będziesz mógł wykorzystać do osiągnięcia większego celu. Albo może to być punkt wejścia do branży, którą masz nadzieję podbić.

Niezależnie od przypadku, połącz kropki. Pokazuje to, że masz plan ataku i aktywnie pracujesz nad osiągnięciem swoich celów. Pokazuje to menedżerom ds. rekrutacji, że wiesz, że ta praca jest dla Ciebie odpowiednia i aktywnie inwestujesz w odniesienie sukcesu.

4. Zademonstruj zaangażowanie i chęć rozwoju w czasie

Przy takim pytaniu łatwo jest nieumyślnie mówić o stanowisku, które chcesz objąć jako odskocznię (omówimy ten błąd szczegółowo nieco później).

Najlepszym sposobem na uniknięcie tego faux pas jest położenie nacisku na rozwój. Musisz stwierdzić, że rozumiesz, że przed Tobą długa droga, ale jesteś zaangażowany w osiągnięcie tego celu. Pomogłoby, gdybyś pokazał, że masz więcej umiejętności do nauczenia się i doświadczenia do zdobycia.

Twoim celem powinno być pokazanie menedżerom ds. rekrutacji, żet jesteś zaangażowany w tę pracę. Nie musisz gwarantować, że pozostaniesz w firmie na zawsze, ale musisz skupić się na aspektach rozwoju tej kariery.

Rozważ omówienie tego, co masz nadzieję zyskać dzięki temu stanowisku. Możesz na przykład powiedzieć, że chcesz nauczyć się konkretnych umiejętności lub nabrać pewności siebie w pracy w tej branży. Możesz też powiedzieć, że stanowisko to odgrywa istotną rolę w twoich szerszych planach zawodowych. Najważniejszą rzeczą jest wykazanie chęci do nauki i dalszego rozwijania swojej kariery w firmie, z którą rozmawiasz.

5. Spodziewaj się pytań uzupełniających

Po zapytaniu o aspiracje zawodowe, prowadzący rozmowę kwalifikacyjną mogą zadać kilka dodatkowych pytań. Powinieneś się na to przygotować! Menedżerowie ds. rekrutacji mogą poprosić o wyjaśnienie pewnych szczegółów. Mogą też być tak zainteresowani twoimi aspiracjami, że będą chcieli omówić je bardziej szczegółowo!

Niezależnie od przypadku, przygotuj się na wszelkie pytania, które mogą się pojawić. Aby to zrobić, musisz w pełni zrozumieć swoje długoterminowe aspiracje zawodowe. Przemyśl to pytanie tak, jak na to zasługuje.

Dokonaj autorefleksji i poczuj się komfortowo wiedząc, co chcesz osiągnąć w swojej karierze. Jeśli jesteś pewny swoich planów, nie powinieneś mieć problemów z omówieniem większej ilości szczegółów.

6. Przećwicz swoją odpowiedź

Nigdy nie idź na rozmowę kwalifikacyjną myśląc, że możesz odpowiedzieć na to pytanie w locie! Brzmi to prosto, ale wielu rozmówców potyka się lub mówi coś niewłaściwego. Nie chcesz, aby to pytanie zaszkodziło twoim szansom na otrzymanie oferty pracy.

Oprócz zastanowienia się nad tym, co chcesz osiągnąć w swojej karierze, nie krępuj się mówić o tym na wiele różnych sposobów. Unikaj przećwiczonej odpowiedzi, którą czytasz jak scenariusz. Zamiast tego zrozum podstawowe elementy swojej odpowiedzi.

Wiedz, jakie są twoje aspiracje zawodowe, jak chcesz je zrealizować i co ta praca zrobi, aby wesprzeć twoją ścieżkę. Rozważ poćwiczenie z przyjacielem lub ukochaną osobą. Celem jest udzielenie pewnej siebie odpowiedzi, która brzmi naturalnie.

Błędy, których należy unikać podczas udzielania odpowiedzi

Świetna odpowiedź na to pytanie może zmienić przebieg rozmowy kwalifikacyjnej. Może jednak również zaszkodzić, jeśli popełnisz jeden z poniższych błędów.

Zbytnie skupianie się na osobistych odpowiedziach

Wiele osób poszukujących pracy popełnia błąd, podkreślając osobiste aspiracje. Dobrze jest mieć takie cele. Każdy je ma! Ale osobiste odpowiedzi nie mówią ankieterom, dlaczego ta praca jest ważna.

Menedżerowie ds. rekrutacji chcą usłyszeć, w jaki sposób Twoje aspiracje zawodowe łączą się z tą pracą. Chodzi o to, by ocenić twój potencjał, dowiedzieć się, co motywuje cię do osiągnięcia sukcesu w karierze i zobaczyć, jakie umiejętności wnosisz. Chcą dowiedzieć się, jakie wartości wyznajesz i jak wyobrażasz sobie swoją przyszłość zawodową. Unikaj mówienia zbyt wiele o rodzinie lub pieniądzach. Zamiast tego znajdź sposoby na powiązanie tej pracy ze swoimi szerszymi celami.

Zdawkowe odpowiedzi

Wspomnieliśmy już o znaczeniu ćwiczenia odpowiedzi, ale zasługuje to na powtórzenie! Jedną z najgorszych rzeczy, jakie możesz zrobić, to wzruszyć ramionami lub udzielić ogólnej odpowiedzi. To samo dotyczy potykania się o słowa.

„Jakie są twoje aspiracje zawodowe?” to pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej, które wymaga wiele przemyśleń. Jeśli ci się nie uda Jeśli tego nie zrobisz, wyjdziesz na źle przygotowanego, nieautentycznego i pozbawionego wizji.

Mówisz przecież o swojej karierze! Jeśli nie masz pewnej siebie odpowiedzi, menedżerowie ds. rekrutacji mogą pomyśleć, że nie dbasz wystarczająco o swoją przyszłość lub po prostu jesteś tam dla wypłaty.

Niejasne odpowiedzi

Kolejnym poważnym błędem, którego należy unikać, są proste odpowiedzi. Oto przykład: „Dążę do tego, by pomagać ludziom i robić różnicę”.

To godny podziwu cel, ale nie mówi zbyt wiele o tym, jak chcesz to zrobić lub co masz nadzieję osiągnąć. Jest to zbyt niejasne i może sprawiać wrażenie braku troski.

Skup się na wymiernych celach. Na przykład, zamiast mówić, że chcesz coś zmienić, porozmawiaj o tym, jak chcesz to zrobić. Wypełnij luki i bądź tak konkretny, jak to tylko możliwe.

Im bardziej skoncentrowana będzie twoja odpowiedź, tym bardziej menedżerowie ds. rekrutacji pomyślą, że przemyślałeś swoją karierę i w jaki sposób ta praca wspiera twoje aspiracje.

Sugerowanie, że ta praca jest krokiem naprzód

Wreszcie, nigdy nie sugeruj, że ta praca jest tymczasowa. Osoby poszukujące pracy robią to na kilka sposobów, nie zdając sobie z tego sprawy. Pierwszym z nich jest mówienie, że chcą osiągnąć swoje cele w ciągu kilku miesięcy lub lat. Na przykład, powiedzenie, że chcesz zostać menedżerem w ciągu sześciu miesięcy pokazuje, że postrzegasz tę okazję jako przejściową.

Mówisz menedżerowi ds. rekrutacji, że odejdziesz z tej pracy w ciągu kilku miesięcy!  Kolejnym błędem jest mówienie o celu niezwiązanym z pracą lub branżą. Na przykład, jeśli ubiegasz się o pracę w finansach, nie powinieneś mówić, że masz nadzieję zostać profesjonalnym artystą. Nie ma to nic wspólnego z pracą i pokazuje, że zależy ci tylko na otrzymaniu wypłaty.

Przykładowe odpowiedzi

Mamy kilka przykładów, które zainspirują Cię do zastanowienia się nad swoimi aspiracjami zawodowymi.

Przykład 1

Nasz pierwszy przykład pochodzi od osoby, która ma nadzieję zostać menedżerem wysokiego szczebla w swojej dziedzinie. Jest to solidna odpowiedź, ponieważ pokazuje ich chęć rozwoju i wyjaśnia, dlaczego zdecydowali się skorzystać z tej możliwości.

„Mam nadzieję zostać kierownikiem projektu i nadzorować wiele globalnych projektów reklamowych jednocześnie. Przez kilka lat pracowałem nad poprawą swoich umiejętności komunikacyjnych.

Podczas mojej ostatniej pracy uczestniczyłem w wielu krajowych kampaniach marketingowych. Jestem jednak gotowy na nowe wyzwanie. Twoja firma ma globalnych klientów, a ja jestem podekscytowany możliwością zdobycia doświadczenia w pracy nad międzynarodowymi projektami z zespołami z różnych środowisk.

Moim marzeniem zawsze było przyczynianie się do czegoś, co widzą ludzie na całym świecie, pracując z rozproszonymi współpracownikami. Wierzę, że to stanowisko pomoże mi to osiągnąć”.

Przykład 2

Nasz kolejny przykład pochodzi od osoby, która prowadziła rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko badawcze w firmie prawniczej. Jej celem jest praca w dziedzinie praw człowieka. Określa, dlaczego ten cel jest dla niego ważny i w jaki sposób wierzy, że ta rola będzie wspierać jego wysiłki.

„Mam wykształcenie w dziedzinie nauk politycznych i spraw międzynarodowych. Moje większe aspiracje zawodowe to pomaganie innym poprzez pracę nad sprawami dotyczącymi praw człowieka. Wasza kancelaria jest dobrze znana z reprezentowania ofiar naruszeń praw człowieka, więc ta okazja idealnie się do tego nadaje.z tym, co chcę robić.

Mam nadzieję, że zdobędę doświadczenie i przyswoję jak najwięcej dzięki tej roli prawnika. Prowadzenie badań nad prawami migrantów i należytymi procesami jest czymś, co mnie pasjonuje i chętnie wykorzystam tutaj swoje umiejętności, ucząc się jak najwięcej”.

Przykład 3

Nasz ostatni przykład dotyczy zdobywania nowych umiejętności. Kandydat stara się o pracę na poziomie podstawowym, ale jest chętny do zdobycia nowych umiejętności podczas pracy na tym stanowisku. Odpowiedź ta działa dobrze, ponieważ pokazuje zaangażowanie w rozwój kariery, jednocześnie zapewniając menedżerów ds. rekrutacji, że są gotowi rozwijać się wraz z firmą.

„Chcę stać się biegły w bardziej złożonych językach programowania. Jako początkujący analityk danych, moja wiedza na temat kodowania jest ściśle ograniczona do podstaw. Wiem jednak, że zaawansowane umiejętności programowania są korzystne w tej dziedzinie i mogą zwiększyć moją zdolność do odniesienia sukcesu.

Jestem podekscytowany możliwością pracy z bardziej doświadczonymi analitykami. Mam nadzieję, że nauczę się od nich jak najwięcej, dostosowując mój plan rozwoju kariery, aby skupić się na nowych umiejętnościach, które pomogą mi się rozwijać”.

Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie „Jakie są Twoje aspiracje zawodowe?” nie musi być onieśmielająca. W rzeczywistości odpowiedź może być raczej przyjemna, gdy już się przygotujesz. Otrzymałeś możliwość porozmawiania o swoim większym planie i o tym, gdzie chciałbyś być pewnego dnia. Ciesz się tym!

Zobacz również:
Radakcja TeamJob

„Kiedy możesz zacząć pracę?” 7 wskazówek, jak odpowiedzieć!

Previous article

Jakie środowisko pracy preferujesz? Wskazówki dotyczące odpowiedzi

Next article

You may also like

More in Kariera