KarieraZarządzanie Reputacją

Jak odpowiedzieć na pytanie „Jaka jest Twoja wymarzona praca?” (przykłady w środku)

0
Jaka jest twoja wymarzona praca?

„Jaka jest Twoja wymarzona praca?” to pytanie, które często pada na rozmowach kwalifikacyjnych, więc musisz być gotowy, aby na nie odpowiedzieć. Jednak wymyślenie świetnej odpowiedzi nie jest tak łatwe, jak się wydaje.

Niniejszy poradnik pomoże ci udzielić świetnej odpowiedzi, która połączy twoją wymarzoną pracę ze stanowiskiem, o które się ubiegasz, a jednocześnie zrobi wrażenie na osobie prowadzącej rozmowę kwalifikacyjną.

Spis treści

  • Dlaczego zadawane jest to pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej
  • Jak odpowiedzieć na pytanie „Jaka jest twoja wymarzona praca?”
  • Przykładowe odpowiedzi

Dlaczego zadawane jest to pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej

Istnieje kilka powodów, dla których pytanie „Jaka jest twoja wymarzona praca?” często pojawia się podczas rozmów kwalifikacyjnych. Wbrew temu, co mogłoby się początkowo wydawać, ankieterzy nie oczekują, że usłyszą, że stanowisko, na które aplikujesz, jest Twoją wymarzoną pracą. Nie o to chodzi w tym pytaniu.

Chcą usłyszeć o twoich motywacjach, pasjach i wartościach.

Wymarzona praca wiele mówi o tym, kim dana osoba będzie jako pracownik. Twoja odpowiedź daje ankieterom i menedżerom wgląd w to, jakim byłbyś pracownikiem i jak pasowałbyś do firmy.

Nie ma nic złego w tym, że praca, o którą się ubiegasz, nie jest Twoim ostatecznym celem zawodowym. Rzadko się to zdarza, gdy ankieterzy zadają to pytanie. Celem jest dowiedzenie się, dokąd zmierza twoja kariera i lepsze zrozumienie, jak ta praca pasuje do twoich szerszych planów.

Chodzi o sprawdzenie, czy będziesz miał naturalną motywację do odniesienia sukcesu w tej roli, będąc jednocześnie zadowolonym z tego, co robisz. Zmotywowani pracownicy mają zazwyczaj większe szanse na odniesienie sukcesu i osiąganie dobrych wyników. Co więcej, pozostają w firmach dłużej ze względu na większą satysfakcję z pracy. Są to rzeczy, które menedżerowie ds. rekrutacji chcą widzieć.

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej wykraczają poza podstawowe kwalifikacje, skupiając się na tym, co ta praca oznacza dla kandydata. Przez cały czas rozmówcy dowiadują się więcej o tym, kim jesteś i jakie umiejętności wnosisz na dane stanowisko.

Jak odpowiedzieć na pytanie „Jaka jest twoja wymarzona praca?”

Wielu kandydatów słyszy pytania takie jak „Jaka jest twoja wymarzona praca?” i zakłada, że są one niczym więcej niż lodołamaczami. Podczas gdy są one bardziej konwersacyjne, ankieterzy mają nadzieję dowiedzieć się więcej niż większość z nich zdaje sobie sprawę. Dlatego jakość odpowiedzi ma znaczenie. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby opracować skuteczną odpowiedź, która działa na twoją korzyść.

1. Burza mózgów przed rozmową kwalifikacyjną

Przygotowanie do tego pytania powinno rozpocząć się na długo przed wejściem do pokoju rozmów kwalifikacyjnych. Dzielenie się swoją wymarzoną pracą jest czymś, co zasługuje na przemyślenie. Rozmówcy będą wiedzieć, jeśli udzielisz odpowiedzi od niechcenia, więc chcesz brzmieć na pewnego siebie i przygotowanego.

Rozpocznij burzę mózgów przed rozmową kwalifikacyjną. Prawdopodobnie już wcześniej myślałeś o swojej wymarzonej pracy, ale teraz nadszedł czas, aby doprecyzować, dokąd zmierzasz.

Pomyśl o swoich pasjach i umiejętnościach. Następnie poszukaj informacji na temat odpowiednich zawodów, które naprawdę Cię interesują.

Skoncentruj się na tym, czego oczekujesz od pracy. Czy jest to możliwość wykorzystania swoich umiejętności lub robienia czegoś, co jest zgodne z Twoimi wartościami?? Unikaj motywacji pieniężnych i trzymaj się rzeczy, które cię zadowolą i spełnią.

Zastanów się, jaki rodzaj pracy chcesz wykonywać i w jakim środowisku chcesz pracować. Poświęć trochę czasu na burzę mózgów i zbadanie możliwych ścieżek kariery. Na tym etapie nie musisz podejmować żadnych konkretnych decyzji ani kroków w celu urzeczywistnienia swojej wymarzonej pracy. W końcu to tylko pytanie na rozmowę kwalifikacyjną!

Pamiętaj, że firma, do której się wybierasz, może mieć wiele atrybutów i możliwości kariery, których szukasz. Podczas badania firmy przed rozmową kwalifikacyjną, spójrz na potencjalne role, którymi możesz być zainteresowany.

Jednak chcesz mieć coś jasnego w głowie, o czym możesz śmiało mówić. To właśnie jest ważne. Zastanów się, co chcesz robić w przyszłości i dlaczego Twoja wymarzona praca jest Twoim ostatecznym celem. Następnie możesz dążyć do tego w przyszłości!

2. Wyjaśnij, co sprawia, że Twoja wymarzona praca jest atrakcyjna

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej podkreśl, co uważasz za najbardziej atrakcyjne w swoim wymarzonym scenariuszu kariery. Nie chcesz udzielić jednowyrazowej odpowiedzi. Jest to pytanie oparte na dyskusji, więc kontynuuj rozmowę, szczegółowo opisując, co jest w tej pracy tak atrakcyjne.

Daj ankieterowi wszystkie informacje, których potrzebuje. Porozmawiaj o tym, jak ta praca wspiera twoje pasje i dlaczego jest ważna. Skup się na tym, co kochasz w tej pracy, jak po raz pierwszy znalazła się ona na twoim celowniku i dlaczego uważasz, że pewnego dnia ją otrzymasz.

Wyjaśnienie tego, co podoba ci się w tej pracy, stanowi sedno twojej odpowiedzi. Wyjaśnienia zapewniają lepszy wgląd w Twoje wartości, motywacje i pasje. Warto więc dobrze przemyśleć ten szczegół, aby mieć pewność, że udzielisz pewnej odpowiedzi.

3. Zachowaj wysoki poziom

Nasza wskazówka jest bardzo ważna: Twoja odpowiedź powinna być dość ogólna. Zamiast omawiać konkretne stanowiska lub tytuły, skup się na opisie stanowiska. Powinieneś unikać wspominania o jakichkolwiek firmach lub stanowiskach.

Dlaczego? Celem pytania „Jaka jest Twoja wymarzona praca?” jest poznanie tego, kim jesteś i co możesz wnieść na stanowisko, o które się ubiegasz. Jeśli zbyt konkretnie określisz stanowisko, o które się ubiegasz, osoby prowadzące rozmowę kwalifikacyjną mogą pomyśleć, że jesteś tam tylko po to, by „wypełnić lukę”, dopóki nie dostaniesz wymarzonej pracy. Z Twojej odpowiedzi mogą wywnioskować, że wolałbyś pracować na innym stanowisku niż to, które wybrałeś, co może wywołać kilka sygnałów ostrzegawczych u menedżerów ds. rekrutacji.

Najlepszym sposobem na udzielenie odpowiedzi na to pytanie jest rozmowa o obowiązkach lub ogólnym doświadczeniu zawodowym. Na przykład, pewnego dnia możesz chcieć zostać kierownikiem zespołu ds. zasobów ludzkich w firmie z listy Fortune 500. Zamiast mówić o tym, możesz skupić się na fakcie, że chcesz pomóc ludziom osiągnąć ich pełny potencjał w miejscu pracy.

Skup się na ogólnych obowiązkach na wymarzonym stanowisku i dlaczego je lubisz. Utrzymanie wysokiego poziomu zapewnia wszystkie informacje, których potrzebują ankieterzy, bez zbytniego uszczegóławiania.

4. Podkreśl wszelkie cechy wspólne z pracą, o którą się ubiegasz

Oto jak znokautować swoją odpowiedź na to pytanie.

Wyjaśnienie, czym jest wymarzona praca, to absolutne minimum. Jeśli jednak chcesz pójść o krok dalej, znajdź sposoby na połączenie swojej wymarzonej pracy ze stanowiskiem, o które się ubiegasz.

Pamiętaj: osoby prowadzące rozmowę kwalifikacyjną wykorzystują twoją odpowiedź, aby dowiedzieć się o twoich motywacjach, co jakie umiejętności wniesiesz i jak bardzo będziesz zadowolony z tej roli. Ostatecznie starają się połączyć kropki, aby wyobrazić sobie ciebie na danym stanowisku i sprawdzić, czy będziesz dobrze pasować.

Uwzględnij również powody, dla których firma jest zgodna z Twoimi celami zawodowymi. Czy jest lepszy sposób na wywarcie pozytywnego wrażenia niż podkreślenie tej wspólnej płaszczyzny?

Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, zastanów się, jak Twoja wymarzona praca ma się do tej. Czy są jakieś podobieństwa? Czy jakieś aspekty tej pracy są porównywalne z twoją wymarzoną rolą? Co w tym stanowisku pomoże ci ostatecznie zdobyć wymarzoną pracę?

Odpowiedzi na te pytania ułatwią ci znalezienie wspólnej płaszczyzny. Podkreśl podobieństwa, aby ankieterzy i menedżerowie ds. rekrutacji zobaczyli, że jesteś oddany osiągnięciu sukcesu w tej roli. Nie chodzi o „zadowolenie się” czymś innym niż wymarzona praca.

Menedżerowie ds. rekrutacji nie oczekują, że pozostaniesz na tym stanowisku na zawsze. Jednak pokazanie, że aplikowałeś na to stanowisko, ponieważ jest ono podobne do Twojej wymarzonej pracy, może znacznie zwiększyć Twoje szanse na awans w procesie rekrutacji.

5. Pokaż, że jesteś podekscytowany tą możliwością

Naszą ostatnią wskazówką jest powtórzenie swojego zainteresowania pracą.

Zawsze istnieje ryzyko, że swoją odpowiedzią pozostawisz po sobie złe wrażenie. Jeśli wypowiesz się zbyt pochlebnie lub konkretnie na temat swojej wymarzonej pracy, osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną może odnieść wrażenie, że nie byłbyś szczęśliwy „zadowalając się” tym stanowiskiem. Skorzystaj z okazji, aby zwalczyć tę narrację swoją odpowiedzią.

Pokaż rozmówcy, że jesteś naprawdę zainteresowany i podekscytowany tym stanowiskiem. Możesz podkreślić powiązania między tą rolą a wymarzoną pracą. Porozmawiaj o tym, w jaki sposób Twoje doświadczenie na tym stanowisku spełnia Twoje oczekiwania względem wymarzonej pracy.

Możesz także wspomnieć, w jaki sposób ta okazja może pomóc ci dotrzeć do miejsca, w którym chcesz się kiedyś znaleźć. Niezależnie od tego, co zrobisz, nie sugeruj, że chciałbyś odbyć rozmowę kwalifikacyjną na wymarzone stanowisko. Daj rozmówcy do zrozumienia, że jesteś podekscytowany tą możliwością i zamierzasz być świetnym pracownikiem.

Przykładowe odpowiedzi

Odpowiedź każdego kandydata na tego typu pytania będzie inna. W przeciwieństwie do innych pytań, tutaj nie można udzielić banalnej odpowiedzi! Musisz dobrze przemyśleć to pytanie, aby sformułować skuteczną odpowiedź.

Mamy jednak kilka przykładowych odpowiedzi, które wskażą ci właściwy kierunek.

Przykład 1

Nasz pierwszy przykład pochodzi od kandydata, który ma nadzieję pewnego dnia pracować w marketingu. Obecnie prowadzi on rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko w handlu detalicznym. Wykorzystuje swoją wiedzę marketingową, aby pokazać rozmówcom, że będzie prawdziwym atutem w tej roli.

Działa to na wszystkich frontach, a jego odpowiedź ma wszystko, czego potrzeba, aby wywrzeć świetne wrażenie na menedżerach ds. rekrutacji.

„Moją wymarzoną pracą byłoby tworzenie materiałów marketingowych dla sprzedawców detalicznych, takich jak wasza firma. Chociaż lubię sprzedażowy aspekt pracy w handlu detalicznym, to marketing najbardziej mnie ekscytuje. Lubię wymyślać pomysły reklamowe, które przykuwają uwagę kupujących.

Wierzę, że marketing jest integralną częścią sukcesu każdej firmy opartej na sprzedaży. Właściwa kampania marketingowa może wiele zmienić. Wszystko zależy od prezentacji i mam nadzieję, że pewnego dnia będę częścią tego procesu.

Jednym z powodów, dla których jestem tak podekscytowany za możliwość pracy w [NAZWA FIRMY] jest to, że wasz marketing jest na najwyższym poziomie. Jest bardzo skuteczny i robi wiele, aby sprzedać markę. Pracując tutaj i bezpośrednio wdrażając wasze strategie marketingowe, mam nadzieję nauczyć się jak najwięcej o skutecznym marketingu, zanim pewnego dnia sam wkroczę na to pole.”

Przykład 2

W naszym drugim przykładzie osoba poszukująca pracy prowadzi rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko związane ze sprzedażą. Ich wymarzona praca niekoniecznie wiąże się ze sprzedażą. Jednak kandydat znalazł sposób, aby to połączyć.

Jego odpowiedź działa dobrze, ponieważ zapewnia lepszy wgląd w jego pasje i motywacje, jednocześnie udowadniając, że może odnieść sukces na tym stanowisku w sprzedaży.

„Mam nadzieję, że pewnego dnia będę na stanowisku, na którym będę mógł pomagać innym i pozytywnie wpływać na ich życie każdego dnia. Jestem osobą otwartą na ludzi. Lubię rozmawiać z innymi, dowiadywać się o nich więcej i mieć empatię, aby nawiązać kontakt na znacznie głębszym poziomie.

Czasami robię to z nieznajomymi! To część tego, kim jestem, a moja wymarzona praca wiązałaby się z dokonywaniem zmian w życiu innych.

Praca dla firmy takiej jak Twoja jest naturalnym krokiem dla kogoś takiego jak ja. Twoja firma sprzedaje produkty, które wzbogacają życie klientów na wiele sposobów. Niektóre z produktów firmy są znane z tego, że zmieniają życie osób starszych i niepełnosprawnych.

Wierzę, że praca w sprzedaży to świetny sposób, aby coś zmienić i pomóc ludziom. Cieszę się, że mogę rozmawiać z klientami i pomagać im znaleźć rozwiązania, których potrzebują dzięki waszym produktom”.

Przykład 3

Nasz ostatni przykład pochodzi od osoby ubiegającej się o stanowisko młodszego programisty. Ich wymarzoną pracą jest prowadzenie projektów rozwojowych dla najnowocześniejszych technologii i aplikacji. Wykorzystuje swoją odpowiedź, aby pokazać menedżerowi ds. rekrutacji, dlaczego jest idealną osobą na to stanowisko.

Wyraża swoje podekscytowanie szansą, jednocześnie w pełni pokazując swoje motywacje.

„Moim marzeniem jest zostać głównym programistą i pracować nad projektami, z których korzystają miliony ludzi. Jestem wielkim technologicznym nerdem i zawsze moim marzeniem było wypuszczenie w świat czegoś, co ludzie poko chają.

Twoja firma już publikuje aplikacje, które przesuwają granice technologii. Jestem fanem istniejących aplikacji i chciałbym w jakiś sposób uczestniczyć w procesie rozwoju jako młodszy programista.

Wiem, że zajmie mi trochę czasu, aby poprawić swoje umiejętności i awansować na stanowisko kierownika projektów. Jestem bardzo wdzięczny za możliwość rozpoczęcia pracy w firmie deweloperskiej, którą tak bardzo szanuję. Ta praca byłaby pierwszym krokiem w drodze do mojej wymarzonej pracy.

Nie tylko mogę być częścią tworzenia niesamowitego oprogramowania, ale także chętnie się uczę i doskonalę swoje umiejętności jako programista”.

Podsumowanie

Ważne jest, aby być gotowym na odpowiedź na pytanie „Jaka jest twoja wymarzona praca?”, jeśli zbliża się rozmowa kwalifikacyjna. Na szczęście znalezienie solidnej odpowiedzi jest proste przy odpowiednim podejściu.

Zobacz również:
Radakcja TeamJob

Jak poprawić swoją widoczność online? Oto nasze 5 sposobów!

Previous article

Freelancer czy studio? Wybór ścieżki kariery we współczesnej fotografii

Next article

You may also like

More in Kariera