KarieraZarządzanie Karierą

Co jest powodem do zwolnienia się z pracy? 17 dobrych wymówek by ją opuścić!

0
Co jest powodem do zwolnienia się z pracy

Istnieje wiele ważnych wymówek, by zwolnić się z pracy, ale wiele osób boi się z nich korzystać! Zwykle wynika to z obawy, że będą postrzegani jako nieprofesjonalni za nieobecność w pracy (zwłaszcza w ostatniej chwili)

Ale powiedzmy sobie jasno, uczciwi i ciężko pracujący pracownicy nigdy nie powinni czuć się źle, podając uzasadnione powody nieobecności w pracy. Ta lista usprawiedliwień nieobecności w pracy da ci pewność, że będziesz mógł z nich skorzystać, gdy nadejdzie odpowiedni moment.

1. Choroba

Jeśli nie czujesz się najlepiej, nie bądź bohaterem. Choroba jest całkowicie uzasadnioną wymówką, aby zwolnić się z pracy.

Kiedy jesteś chory, nie możesz pracować najlepiej jak potrafisz. Twoja produktywność spada i możesz doprowadzić do upadku całego zespołu. Jeśli pracujesz w środowisku, w którym każdy musi dawać z siebie wszystko, przychodzenie do pracy chorym nikomu nie wyjdzie na dobre.

Co więcej, istnieje ryzyko rozprzestrzenienia się choroby na współpracowników. Żaden menedżer nie chce mieć do czynienia z rozległą chorobą, która eliminuje cały zespół. Najlepiej jest zostać w domu, odpocząć i wrócić wypoczętym.

Niektórzy pracodawcy będą wymagać zaświadczenia lekarskiego lub dowodu choroby, aby uznać to za uzasadniony powód do zwolnienia z pracy. W takim przypadku nie bój się udać do lekarza pierwszego kontaktu lub lokalnej przychodni zdrowia. Nie tylko uzyskasz potrzebny dowód, ale prawdopodobnie otrzymasz leczenie, które przyspieszy powrót do zdrowia.

2. Nagły wypadek w rodzinie

Nagłe wypadki rodzinne odnoszą się do każdej nieoczekiwanej sytuacji, która wpływa na zdrowie lub bezpieczeństwo Twojej rodziny. Definicja jest tutaj dość szeroka, co jest w porządku. Różne rzeczy zdarzają się cały czas, a rodzina jest najważniejsza.

Być może będziesz musiał wziąć wolne w pracy, ponieważ Twoje dziecko lub współmałżonek nagle zachorował. Albo może to być babcia, która nagle potrzebuje pomocy przy ciężkim porodzie, ponieważ sama nie jest w stanie tego zrobić. Niezależnie od przypadku, nagłe wypadki rodzinne są ważną wymówką, aby opuścić pracę.

W niektórych przypadkach możesz nawet kwalifikować się do 12 tygodni bezpłatnego urlopu na mocy ustawy o urlopie rodzinnym i medycznym (FMLA). Informuj swojego pracodawcę na bieżąco o rozwoju sytuacji.

3. Kwestie związane z opieką nad dzieckiem

Jeśli masz dziecko, wiesz, jak trudne jest bycie pracującym rodzicem. Pojawia się wiele nieoczekiwanych sytuacji, a ty nie masz innego wyjścia, jak tylko szybko się dostosować. Podczas gdy ustalenia dotyczące opieki nad dzieckiem mogą obejmować większość czasu, możesz nagle napotkać problemy, gdy nie możesz wykorzystać swoich zwykłych ustaleń.

Po raz kolejny, rzeczy się zdarzają! Opiekunki mogą zachorować, a ośrodki opieki dziennej mogą doświadczyć problemów, które spowodują ich tymczasowe zamknięcie. Nawet jeśli masz dzieci w wieku szkolnym, być może będziesz musiał wziąć wolne, aby popilnować swojego dziecka, gdy zostanie ono w domu.

Nie możesz zostawić dziecka samego w domu. Chociaż niektórzy menedżerowie mogą być bardziej wyrozumiali dla tego powodu niż inni, jest on ważny. Bezpieczeństwo dzieci powinno być zawsze najwyższym priorytetem.

4. Twoje zwierzę jest chore

Oto dobra wymówka dla nieobecności w pracy, której doświadcza wiele osób. Twój futrzany przyjaciel to kolejny członek rodziny, a choroba to poważna sprawa!

Zwierzęta nie potrafią same o siebie zadbać. Chociaż łagodna choroba zwykle nie jest wielkim problemem, może przerodzić się w coś gorszego, jeśli nie zwrócisz się o pomoc do weterynarza.

Wizyta u weterynarza może zająć cały dzień. Nie tylko to, ale musisz być na miejscu, aby opiekować się zwierzęciem, sprzątać wypadki i zapewnić leczenie.

Nie jest to wymówka, z której powinieneś często korzystać. Jeśli jednak Twój zwierzak jest poważnie chory i wymaga opieki, nie powinieneś czuć się źle, biorąc wolne (nawet w ostatniej chwili).

5. To specjalna okazja

Zbliża się specjalna okazja? Jeśli tylko poinformujesz o tym z odpowiednim wyprzedzeniem, większość pracodawców nie będzie miała nic przeciwko temu, że opuścisz trochę pracy. Wzięcie wolnego nie zawsze musi wiązać się z chorobą lub katastrofą.

Czasami dzień wolny wiąże się z mnóstwem fantastycznych wspomnień!

Specjalne okazje nie zdarzają się często, więc większość menedżerów uważa to za całkowicie akceptowalny powód do zwolnienia się z pracy. Jak zawsze, bądź szczery i otwarty.

Co stanowi specjalną okazję? Realistycznie rzecz biorąc, jest to wszystko, co nie zdarza się w codziennym życiu. Może masz zjazd klasowy, twoje dziecko ma występ muzyczny lub masz duże wydarzenie rodzinne. Każdy z tych przykładów i wiele innych to dobre wymówki, by opuścić trochę pracy.

6. Zostałeś powołany na ławę przysięgłych

Jeśli chodzi o kuloodporne wymówki, aby uciec z pracy, ta może być na szczycie listy. Jeśli zostaniesz wezwany na ławę przysięgłych, nie masz innego wyjścia, jak tylko wypełnić swój obywatelski obowiązek! Pracodawcy muszą dać ci wolne. W przeciwnym razie mogą złamać prawo.

Możesz zostać wezwany do stawienia się przed ławą przysięgłych w dowolnym momencie. Zwykle przychodzi niespodziewanie i może trwać kilka dni lub tygodni, w zależności od sprawy i tego, czy zostaniesz wybrany na ławnika. Jeśli nigdy nie byłeś na ławie przysięgłych, to nie jest to coś, co wiele osób lubi! Wiele osób się tego boi i wolałoby iść do pracy. Jeśli jednak otrzymasz powiadomienie, nie możesz go zignorować.

7. Masz szkołę

Jeśli uczęszczasz do szkoły, twoja edukacja jest prawdopodobnie twoim najważniejszym długoterminowym priorytetem. Niezależnie od tego, czy aktywnie opłacasz czesne, czy nie, chodzenie do szkoły kosztuje. Porzucenie jej na rzecz pracy byłoby marnotrawstwem i większość pracodawców w pełni to rozumie. Ponadto nieuczęszczanie na zajęcia może spowodować pogorszenie ocen.

Istnieje duża szansa, że idziesz do szkoły, aby rozwijać swoją karierę. Niezależnie od tego, czy pozostaniesz w firmie, w której obecnie pracujesz, czy też przejdziesz do zupełnie innej branży, Twoim priorytetem powinno być ukończenie edukacji.

To, co sprawia, że czas spędzony w szkole jest uzasadnionym usprawiedliwieniem nieobecności w pracy, to fakt, że należy o tym poinformować pracodawcę z wyprzedzeniem. Poinformuj go, że planujesz uczęszczać na zajęcia i pomóż mu znaleźć harmonogram, który będzie odpowiedni dla was obojga.

8. Zatrucie pokarmowe

Oto wymówka, aby odwołać pracę, którą trudno docenić, dopóki ci się to nie przydarzy. Nie popełnij błędu: Zatrucie pokarmowe to nie żart!

Nasilenie zatrucia pokarmowego może być bardzo różne. Niektórzy ludzie wyjdą z tego stosunkowo bez szwanku z łagodnymi objawami. Ale u innych może powodować gorączkę, poty i ogólnie okropne samopoczucie!

Objawy mogą być tak poważne, że ludzie nie mogą wstać z łóżka. Nie zawsze jest to coś, co można „przetrwać” w pracy.

Z zatruciem pokarmowym jest tak: Przychodzi i odchodzi szybko. Ponieważ stan ten jest nierozerwalnie związany z jedzeniem, może wydawać się, że pojawia się znikąd po zjedzeniu złego posiłku. Objawy mogą utrzymywać się przez jeden dzień, ale większość osób wraca do zdrowia na tyle szybko, że może wrócić do pracy następnego dnia. Jeśli masz dobre relacjeW przypadku pracodawcy ten powód nieobecności w pracy prawdopodobnie nie spotka się z oporem.

9. Obowiązki wojskowe

Podobnie jak szkoła, obowiązki wojskowe są ważniejsze niż praca.

W większości przypadków nie masz wyboru, jeśli chodzi o obowiązki wojskowe. Na przykład, osoby w Gwardii Narodowej muszą co roku odbywać comiesięczne weekendy ćwiczeń i dwutygodniowy okres szkoleniowy. Te obowiązki nie są czymś, co powinieneś pominąć.

Istnieją nawet przepisy obejmujące te nieobecności w pracy, dzięki czemu jest to kuloodporna wymówka, aby wyjść z pracy. Większość menedżerów zazwyczaj nie będzie z tym walczyć, ale nadal profesjonalnie jest powiadomić z wyprzedzeniem, jeśli możesz.

10. Twój zwierzak zaginął

Wcześniej omówiliśmy zasadność zwalniania się z pracy w przypadku choroby zwierzaka. Zaginięcie zwierzaka jest tak samo rozsądnym usprawiedliwieniem nieobecności w pracy, jak opieka nad nim, gdy jest chory.

Ponownie, wszystko sprowadza się do znaczenia twojego zwierzaka dla ciebie i twojej rodziny. Kochasz je ogromnie, więc nie ma powodu, aby wahać się przed wzięciem wolnego w pracy, aby je odnaleźć, gdy się zgubią.

Niezależnie od tego, czy ucieknie, czy przypadkowo wyjdzie na zewnątrz, zlokalizowanie go może zająć cały dzień. Nie miej wyrzutów sumienia, że chcesz skupić swoją uwagę i energię na poszukiwaniu ukochanego zwierzaka, zamiast wskakiwać na połączenie konferencyjne, podczas gdy on nadal błąka się z dala od twojego domu.

11. Musisz zaopiekować się kimś z rodziny

Ta wymówka jest podobna do nagłego wypadku rodzinnego. Jednak nie musi ona wystąpić nagle, a Ty możesz zostać o niej poinformowany z dużym wyprzedzeniem.

Bez względu na sytuację, konieczność opieki nad kimś z rodziny jest doskonałym powodem do opuszczenia pracy. Możesz być jedyną dostępną osobą, która może zaopiekować się ukochaną osobą. Może to być niespodziewana choroba lub konieczność zapewnienia bardziej kompleksowej opieki po operacji.

Jeśli nie ma nikogo innego, do kogo mógłbyś się zwrócić, nie masz innego wyjścia, jak tylko przejąć rolę opiekuna. Jak zawsze, zachowaj profesjonalizm i uprzedź swojego pracodawcę tak bardzo, jak to możliwe.

12. Święto lub wydarzenie religijne

Większość firm zapewnia dni wolne z okazji świąt uznawanych w danym kraju. Jeśli jednak mieszkasz w kraju, w którym występuje wiele kultur, istnieją inne święta religijne i wydarzenia, na które miliony ludzi biorą wolne.

Nie bój się wykorzystać tego jako powodu do zwolnienia się z pracy. Tylko dlatego, że nikt inny w Twojej firmie tego nie robi, nie oznacza, że nie jest to ważne, a większość menedżerów jest bardziej niż wyrozumiała. Jest to również coś, o czym można łatwo powiadomić pracodawcę z wyprzedzeniem, ponieważ święta są przewidywalnymi wydarzeniami.

Jeśli pracodawca nie jest wyrozumiały, może to otworzyć drzwi do kwestii prawnych z powodu zakwestionowania wolności religijnej. Firmy muszą szanować osobiste i duchowe potrzeby pracowników. Dlatego ten powód nieobecności w pracy jest rzadko kwestionowany.

13. Twój samochód się zepsuł

Jest to wymówka, której ludzie ciągle używają, aby wymigać się od pracy, nawet jeśli nie jest to prawdą. To przykre, ale jeśli masz problemy z samochodem, nie bój się powiedzieć prawdy i wyjaśnić problemu.

Kłopoty z samochodem się zdarzają, a nie każdy mieszka w okolicy, w której może dojechać do pracy transportem publicznym. Jeśli tak jest, przełożony może zapytać, czy możesz spróbować dojechać do pracy autobusem, pociągiem lub taksówką. Jeśli jednak nie jest to możliwe, nie należy wahać się, czy wziąć dzień wolny.

Postaraj się jednak jak najszybciej wszystko naprawić lub znaleźć inne źródło transportu. Niektórzy szefowie rozumieją walkę i to, jak wyniszczający może być brak odpowiedniego transportu. Inni jednak będą zniecierpliwieni, jeśli załatwienie sprawy zajmie więcej niż kilka dni.

14. Nagły wypadek w domu

Co byś zrobił, gdyby nagle pękła ci rura w piwnicy? Czy zajmiesz się tą sprawą, czy pozwolisz, by powstały szkody warte tysiące dolarów? Większość ludzi (w tym menedżerowie) wybierze to pierwsze!

Sytuacje awaryjne w domu mogą pojawić się znikąd, pozostawiając niewiele opcji. Problemy te wymagają natychmiastowej uwagi i nie można się nimi zająć w pracy. Jeśli jest to kwestia naprawy, musisz być na miejscu, aby wpuścić ekspertów i ocenić szkody.

Ale to nie musi być aż tak katastrofalne. Ważne dostawy w ostatniej chwili, które wymagają podpisu, również mogą być ważną wymówką, aby odwołać pracę.

Pamiętaj, że prawdopodobnie zostaniesz zapytany o przyczynę tego problemu i dlaczego nie zostałeś o nim wcześniej powiadomiony. W tym przypadku pomocne jest utrzymywanie dobrych relacji z pracodawcą. Jeśli jesteś uczciwym i pracowitym pracownikiem, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że spotkasz się z odmową.

15. Wizyta u lekarza

Zdrowie jest oczywiście najważniejsze. Wizyty u lekarza są dobrą wymówką, by opuścić kilka godzin pracy (lub cały dzień, w zależności od sytuacji).

Niektórzy menedżerowie mogą poprosić cię o zmianę terminu, ale sprawa wygląda tak: większość biur jest otwarta tylko w standardowych godzinach „od dziewiątej do piątej”. Jeśli pracujesz w tych samych godzinach, uniemożliwia to umówienie się na spotkanie w dniu wolnym.

Jeśli masz zaplanowane spotkanie z wyprzedzeniem, zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby powiadomić swojego przełożonego z wyprzedzeniem. Pamiętaj jednak, że spotkania w ostatniej chwili również są ważne. Czasami jedynym możliwym terminem jest ten, w którym ktoś odwołuje wizytę. Twoje zdrowie jest najważniejsze!

16. Przeprowadzasz się

Przeprowadzka prawdopodobnie nie jest czymś, co robisz regularnie, ale jest to monumentalne zadanie, przez które każdy musi kiedyś przejść. Idealnie byłoby zaplanować obowiązki związane z przeprowadzką poza godzinami pracy. Jednak nie każdy ma taki luksus.

Nagłe sytuacje mogą również zmusić cię do nagłej przeprowadzki. Na przykład, ty lub bliski członek rodziny może mieć do czynienia z eksmisją. Jest też kwestia klęsk żywiołowych, pożarów i nie tylko. Są one bardziej powszechne niż myślisz. Wyjaśnij swoją sytuację i dlaczego musisz opuścić pracę. Wszyscy byliśmy w takiej sytuacji.

17. Migrena

Na początku migrena może wydawać się dziwną wymówką do zwolnienia się z pracy. Każdy doświadcza bólów głowy, prawda?

Ale silna migrena może być tak bolesna, że nie można się na niczym skupić. Poważnie obniża to produktywność (delikatnie mówiąc). W wielu przypadkach migrena powoduje nadwrażliwość na światło i hałas. W rezultacie nawet przebywanie w pracy może znacznie pogorszyć sytuację.

Większość wyrozumiałych menedżerów nie będzie zbytnio kwestionować tej kwestii. Migreny zwykle nie wymagają też zwolnień lekarskich. Na szczęście sytuacja może szybko ulec poprawie, umożliwiając powrót do pracy następnego dnia.

Migreny są akceptowalnym usprawiedliwieniem nieobecności w pracy. Nigdy nie da się zaplanować tych osłabiających dolegliwości, więc jedynym wyjściem jest wyluzowanie i poczekanie na ich ustąpienie w domu.

Jak Aby uniknąć kłopotów podczas odwoływania pracy

Prośba o dzień wolny może być zniechęcająca. Chcesz, by przełożony postrzegał cię jako osobę godną zaufania i niezawodną, a wiele osób uważa, że branie wolnego zmniejsza zaufanie lub szanse na awans. Na szczęście zazwyczaj tak nie jest.

Różne rzeczy się zdarzają. Nie jesteś robotem i możesz cierpieć z powodu nagłych wypadków i problemów rodzinnych tak samo jak inna osoba. Jak więc uniknąć kłopotów lub reakcji, gdy podajesz te powody?

Najważniejszą wskazówką jest bycie szczerym. Nie ma potrzeby kłamać na temat swojego rozumowania. Nie musisz wchodzić w szczegóły dotyczące tego, przez co przechodzisz, ale nie unikaj prawdy. Kłamstwo zmieni postrzeganie ciebie przez menedżerów. Nieuczciwość zaszkodzi ci na dłuższą metę, więc trzymaj sprawy na wodzy.

Warto również zapoznać się z polityką firmy. Każda organizacja ma zasady dotyczące czasu wolnego. Możesz zobaczyć listę akceptowanych powodów lub procedur dotyczących składania wniosków w ostatniej chwili. Postępuj zgodnie z tymi zasadami, aby uniknąć zamieszania i frustracji.

Wreszcie, staraj się unikać regularnego odwoływania się od pracy. Możesz doświadczać trudnych momentów i nieuniknionych sytuacji awaryjnych. Ale gdy takie sytuacje stają się zbyt częste, ludzie zaczynają zadawać pytania.

Nagle zaczynasz wątpić w prawdziwość swoich wcześniejszych historii. Wkrótce menedżerowie zaczną myśleć, że jesteś niewiarygodny lub niegodny zaufania.

Powody, dla których warto unikać udzielania

Opuszczanie pracy od czasu do czasu jest w porządku. Dopóki masz ważne usprawiedliwienie, nie powinieneś czuć się z tym źle. Ale jeśli myślisz, że możesz wykorzystać poniższe powody, aby odwołać pracę, pomyśl jeszcze raz.

Konflikty w pracy

Każdy w pewnym momencie ma problemy ze współpracownikami. Niektóre osobowości nie współgrają ze sobą dobrze, nawet jeśli Twoja firma koncentruje się na współpracy i pracy zespołowej. Różnice mogą tworzyć niekomfortowe środowisko pracy, ale nie jest to wymówka, by rezygnować z pracy.

Zajmij się tymi kwestiami, zanim wpłyną one na twoją produktywność. Możesz spróbować rozwiązać je samodzielnie. Ale jeśli to nie zadziała, zwróć się do działu HR. Wszystko jest lepsze niż nieobecność w pracy z tego powodu.

Zmęczenie

Wyjaśnijmy sobie jedną rzecz: Od czasu do czasu warto poprosić o dzień zdrowia psychicznego. Jeśli naprawdę czujesz się przytłoczony swoim obciążeniem pracą, porozmawiaj z szefem i sprawdź, czy możesz coś poprawić.

Ale proszenie o dzień wolny z powodu zmęczenia? Prawdopodobnie nie zostanie to dobrze odebrane. Taka wymówka wydaje się leniwa, ponieważ każdy od czasu do czasu jest zmęczony. Używanie zmęczenia jako wymówki nie zostanie dobrze odebrane.

Inne perspektywy pracy

Oto wielki zakaz: Nie używaj rozmowy kwalifikacyjnej do innej pracy jako wymówki, by wyjść z pracy! To szybki sposób, aby znaleźć się po złej stronie przełożonego.

Masz prawo badać opcje kariery i przeprowadzać rozmowy kwalifikacyjne na nowe stanowiska. Najlepiej byłoby jednak, gdybyś robił to zgodnie z istniejącym harmonogramem pracy. Wykorzystaj przerwy na lunch, dni wolne i inne naliczone PTO, aby ukończyć te rozmowy.

Ogólne niezadowolenie z miejsca pracy

Niezadowolenie z pracy nie jest dobrą wymówką do jej opuszczania. Jeśli jesteś niezadowolony ze swojej pracy lub pewnych codziennych aspektów, porozmawiaj o tym ze swoim przełożonym lub działem HR. Istnieje wiele dobrychi sposoby radzenia sobie z tymi problemami. Niepojawienie się nie jest jednym z nich.

Prośby na ostatnią chwilę, których można uniknąć

Wreszcie, unikaj korzystania z wymówek na ostatnią chwilę, o których mogłeś poinformować z wyprzedzeniem. Prawdziwe nagłe wypadki się zdarzają. Ale jeśli po prostu zapomnisz porozmawiać ze swoim przełożonym, nie będzie to dobrze o tobie świadczyć.

Wygląda to nieodpowiedzialnie. W miarę możliwości zawsze informuj przełożonych o planowanym urlopie. Ważne scenariusze awaryjne są w porządku, ale zawsze lepiej jest powiadomić wcześniej, jeśli to możliwe.

Podsumowanie

Jak widać, istnieje wiele uzasadnionych powodów i wymówek, których można użyć do opuszczenia pracy. Tak długo, jak robisz wszystko, co w twojej mocy, aby dać swojej pracy jak najwięcej wyprzedzenia, wszystko będzie w porządku.

Zobacz również:
Radakcja TeamJob

Ochrona praw pracowników po wypadkach przy pracy

Previous article

Jak poinformować potencjalnego pracodawcę o innej ofercie?

Next article

You may also like

More in Kariera