KarieraZarządzanie Reputacją

Jak poinformować potencjalnego pracodawcę o innej ofercie?

0
Jak poinformować potencjalnego pracodawcę o innej ofercie

Zastanawianie się, jak poinformować potencjalnego pracodawcę o innej ofercie, może początkowo wydawać się nieco niewygodne. Wiele osób poszukujących pracy obawia się, że będzie to wyglądało na twardą grę lub nieuprzejmość.

Ale wcale nie musi tak być! W tym poradniku dowiesz się, jak poinformować potencjalnego pracodawcę o innej ofercie w sposób profesjonalny i dający szansę na otrzymanie lepszej oferty w zamian.

Jak poinformować potencjalnego pracodawcę o innej ofercie – korzyści

Ubiegając się o wiele stanowisk pracy, możesz spotkać się z sytuacją, w której otrzymasz ofertę od jednej firmy, podczas gdy przechodzisz przez proces rekrutacji od innej. Można wtedy zakończyć poszukiwania pracy i zaakceptować ofertę, ale opłaca się poczekać i poinformować potencjalnego pracodawcę, że ma się inną propozycję.

1. Możesz otrzymać lepszą ofertę

Najlepszym scenariuszem, gdy mówisz potencjalnemu pracodawcy, że masz inną ofertę, jest zaoferowanie ci czegoś lepszego!

Kiedy otrzymujesz kolejną ofertę, pokazuje to, że jest na ciebie duże zapotrzebowanie. Istnieją inne firmy zainteresowane zatrudnieniem ciebie, które mogą być nawet bezpośrednim konkurentem potencjalnego pracodawcy, u którego obecnie prowadzisz rozmowy kwalifikacyjne. Dla ciebie jest to idealna burza konkurencji, która jasno pokazuje, że jesteś atrakcyjnym kandydatem.

Na tym etapie procesu menedżerowie ds. rekrutacji prawdopodobnie wiedzą już wiele o twoich możliwościach. Wciąż jesteś brany pod uwagę, a firma może mieć wobec ciebie duże plany. Nie tylko to, ale zainwestowali czas i pieniądze w przeprowadzenie cię przez proces rekrutacji. Wiele firm nie jest skłonnych do tak łatwego odejścia, zwłaszcza do innej firmy z tej samej branży. W rezultacie możesz otrzymać fantastyczną ofertę w zamian.

Z punktu widzenia osoby poszukującej pracy, stawia cię to w doskonałej sytuacji. Ta inna oferta pracy działa jak karta przetargowa, a ty automatycznie zyskujesz więcej uwagi. Wiedza o tej ofercie często wystarcza, by zmusić potencjalnych pracodawców do zaproponowania lepszego pakietu.

Nie ma żadnych gwarancji, ale potencjalny pracodawca może zareagować na wiedzę o drugiej ofercie, przedstawiając lepszą propozycję. Może to prowadzić do wyższego wynagrodzenia, lepszych świadczeń i nie tylko.

2. Może to skutkować szybszym zatrudnieniem

Kolejną zaletą poinformowania firmy o innej ofercie jest to, że może to przyspieszyć proces rekrutacji.

Menedżerowie ds. rekrutacji wiedzą, że osoby poszukujące pracy zazwyczaj spędzają miesiące próbując ją zdobyć. Czas to pieniądz, a wielu kandydatów woli zaakceptować pierwszą odpowiednią ofertę, jaką otrzymają. Chociaż idealnym rozwiązaniem jest czekanie na ofertę, która jest dla ciebie odpowiednia, nie ma gwarancji, że idealna okazja pojawi się w twoich ramach czasowych. Dlatego też rzeczywista oferta, która oficjalnie leży na stole, jest zawsze traktowana poważnie przez osoby poszukujące pracy.

Wiele firm postrzega taką ofertę jako ryzyko utraty świetnego kandydata. Rozumieją, że czas jest najważniejszy, a kontynuowanie długiego procesu rekrutacji może sprawić, że przyjmiesz inną ofertę.

Reakcja potencjalnego pracodawcy zależy od tego, co jego zdaniem możesz wnieść do firmy i na jakim etapie procesu rekrutacyjnego się znajdujesz. Jeśli menedżer ds. rekrutacji ma tylko kilku kandydatów, utrata świetnego kandydata na tym etapie może być poważnym problemem. Jeśli firma jest naprawdę zainteresowana zatrudnieniem kandydata, może złożyć ofertę znacznie szybciej, aby go nie stracić.

Jak poinformować potencjalnego pracodawcę o innej ofercie?

Jeśli musisz powiedzieć potencjalnemu pracodawcy, że masz inną ofertę, uważaj się za szczęściarza. Jesteś w fantastycznym miejscu i choć na początku może się to wydawać niezręczne, poinformowanie ich o tej sytuacji może ci pomóc.

Musisz jednak zakomunikować ten fakt w sposób strategiczny. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby powiedzieć potencjalnym pracodawcom o swojej ofercie pracy we właściwy sposób.

1. Zachowaj profesjonalizm

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest profesjonalizm. Poinformowanie firmy o innej ofercie to delikatna rozmowa. Jeśli nie podejdziesz do niej w odpowiedni sposób, może ona przynieść odwrotny skutek, eliminując cię całkowicie z wyścigu.

Niezachowanie uprzejmości i szacunku podczas rozmowy zawsze będzie dla ciebie niekorzystne. Nie tylko prawdopodobnie spowoduje, że menedżer ds. rekrutacji wycofa cię z rozważań, ale wieść o braku przyzwoitości może szybko się rozprzestrzenić, ostatecznie wpływając na inną ofertę, którą już masz.

Celem jest profesjonalne i uprzejme wyjaśnienie sytuacji. Nie przechwalaj się ani nie przyjmuj pompatycznej postawy. Szanuj czas i wysiłek, jaki firma okazała ci na tym etapie procesu rekrutacji.

Chcesz wyrazić, że nadal jesteś zainteresowany tą firmą i chcesz kontynuować proces rekrutacji. Zachowanie profesjonalizmu pokazuje, jak zachowywałbyś się w miejscu pracy i może sprawić, że menedżer ds. rekrutacji będzie chciał złożyć ofertę jeszcze bardziej.

Pokaż, że doceniasz ich inwestycję w proces znalezienia najlepszego kandydata i nadal jesteś szczerze zainteresowany perspektywą pracy dla nich.

2. Bądź transparentny

Mówiąc firmie, że masz inną ofertę, musisz być przejrzysty. Najgorsze, co możesz zrobić, to próbować grać w gry umysłowe lub manipulować którąkolwiek ze stron. Menedżerowie ds. rekrutacji nie mają na to czasu, a bycie nieśmiałym w kwestii szczegółów swojej oferty świadczy jedynie o braku profesjonalizmu. Bądź szczery i otwarty.

Nie musisz wykładać wszystkich kart na stół. Nadal chcesz, aby ta oferta prowadziła do lepszych możliwości. Nie powinieneś jednak próbować wymusić oferty, grając w gry lub ukrywając prawdę.

Jeśli rozważasz przyjęcie innej oferty, poinformuj o tym menedżera ds. rekrutacji. Wyraź, że stanowisko w ich firmie nadal Cię interesuje, ale inna oferta jest wystarczająco atrakcyjna, aby ją rozważyć. Porozmawiaj o tym, co sprawia, że inna oferta jest atrakcyjna! Może to być wynagrodzenie, premia, WOM, zakres obowiązków lub inne korzyści, które sprawiają, że druga oferta jest dla Ciebie bardziej atrakcyjna. Może to sprawić, że menedżer ds. rekrutacji podejmie działania, aby uniknąć utraty kandydata.

Z drugiej strony, powinieneś również poinformować menedżera ds. rekrutacji, czy jesteś bardziej zainteresowany pracą w ich firmie, jeśli tak jest. Może się wydawać, że w ten sposób pozbawiasz się swojej siły przetargowej, alenie zawsze jest to prawdą. Może to świadczyć o tym, że inwestujesz w coś więcej niż tylko pieniądze i chcesz dać z siebie wszystko.

Poinformuj firmę o swoich preferencjach i gotowości do negocjacji. Szczerość i przejrzystość to podstawa. Mądrze jest również jasno określić ramy czasowe. Jeśli inna oferta wygasa w ciągu kilku tygodni, należy o tym wspomnieć. Taka uprzejmość może się firmie bardzo opłacić.

3. Pokaż, że jesteś wdzięczny za szansę

Zawsze wyrażaj swoją wdzięczność. Niezależnie od tego, czy czekasz na lepszą ofertę, czy wybierasz tę pierwszą możliwość, przejście przez proces rekrutacji to wielka sprawa. Firmy inwestują w zatrudnianie najlepszych możliwych pracowników. Jest to inwestycja pieniężna i czasowa, która nie zawsze się zwraca.

Okaż swoją wdzięczność za ich uwagę. Pozostawanie w łaskach firmy ma kluczowe znaczenie niezależnie od tego, co zdecydujesz się zrobić. Nigdy nie wiadomo, jak sprawy potoczą się w przyszłości, a ty możesz skończyć rozmowę kwalifikacyjną z tym samym potencjalnym pracodawcą wiele lat później.

4. Nie wykorzystuj drugiej oferty do wywierania presji

Nasza ostatnia wskazówka jest bardzo ważna. Wiesz, że posiadanie innej oferty jest cenną kartą przetargową, ale nie próbuj naciskać na firmę, by podejmowała szybkie decyzje.

To do menedżera ds. rekrutacji i firmy należy złożenie lepszej oferty lub przyspieszenie procesu rekrutacji. Niektóre firmy nie będą w stanie tego zrobić i to jest w porządku.

Nie popełnij błędu, przychodząc z gorącą ofertą i myśląc, że druga oferta jest wymówką do agresywnych negocjacji. Nie jest to dobry sposób, a próba zrobienia tego prawdopodobnie przyniesie odwrotny skutek.

Gdy poinformujesz potencjalnego pracodawcę o innej ofercie i zrobisz wszystko, co w twojej mocy, by wyrazić dalsze zainteresowanie, nie masz już na to wpływu. To, co firma zrobi w odpowiedzi, nie zależy od ciebie i nie jest rozsądne próbowanie wymuszania czegokolwiek.

Przykładowe wiadomości e-mail

Poinformowanie firmy o kolejnej ofercie pracy może być nieco niezręczne, a sposób, w jaki to zrobisz, ma znaczenie. Aby nieco ułatwić sprawę, skorzystaj z poniższych przykładów jako inspiracji podczas tworzenia wiadomości e-mail.

Przykład 1

Pierwszy przykład jest prosty i bezpośredni. Kandydat jest profesjonalny i nie wykorzystuje innej oferty jako pretekstu do wysuwania przesadnych żądań. Zamiast tego jest to uprzejmość, którą menedżerowie ds. rekrutacji mogą postrzegać jako powód do podjęcia ważnych decyzji dotyczących potencjału kandydata.

„Witam Pani Nowak

Piszę, aby poinformować Panią o moich poszukiwaniach pracy. Niedawno otrzymałem ofertę pracy od innej firmy marketingowej w Chicago.

Stanowisko w Pani firmie nadal bardzo mnie interesuje i dziękuję za uwagę. Chciałbym kontynuować rozmowy kwalifikacyjne i otrzymać decyzję o zatrudnieniu.

Będę jednak musiał przekazać ostateczną decyzję innym potencjalnym kandydatom w ciągu dwóch tygodni. Chciałem przedstawić aktualne informacje i omówić, czy będziemy w stanie przeprowadzić pozostałe rozmowy kwalifikacyjne w tym terminie.

Proszę o informację. Z niecierpliwością czekam na Twoje przemyślenia i dalszą dyskusję na temat możliwości w Twojej firmie. Dziękuję za poświęcony czas.

Z poważaniem,

[TWOJE IMIĘ]”

Przykład 2

Nasz drugi przykład jest podobny. Jednak ten e-mail wyraźnie określa dalsze zainteresowanie stanowiskiem. Jest bardziej przejrzysty, dając menedżerowi ds. rekrutacji znać, że wolałby dostać pracę w ich firmie, a nie w innej firmie, która złożyła ofertę.

„Drogi Panie Kowalski,

Z niecierpliwością czekam na naszą rozmowę kwalifikacyjną w przyszłą środę na stanowisko specjalisty ds. marketingu w Pana firmie. Chciałem poinformować Pana o ostatnich wydarzeniach związanych z moim poszukiwaniem pracy. Jestem również w trakcie rozmów kwalifikacyjnych z innymi firmami i niedawno otrzymałem ofertę na podobne stanowisko.

Nadal jestem bardzo zainteresowany pracą w Państwa firmie, ponieważ misja firmy jest zbieżna z moją własną. Daj mi znać, jeśli potrzebujesz ode mnie czegoś jeszcze przed naszą rozmową kwalifikacyjną. Z niecierpliwością czekam na Twoje przemyślenia i omówienie tej roli.

Dziękuję za poświęcony czas,

[TWOJE IMIĘ]”

Przykład 3

Nasz ostatni przykład kładzie dodatkową ofertę na stole. Jest to jedna z bardziej przejrzystych odpowiedzi, ale nadal pozostawia otwartą furtkę dla menedżera ds. rekrutacji do złożenia kontroferty lub podjęcia kroków w celu przyspieszenia procesu rekrutacji.

„Witam Pani Kowalska,

Bardzo dziękuję za naszą ostatnią rozmowę. Z przyjemnością rozmawiałem o stanowisku specjalisty ds. HR w Pani firmie i czekam na dodatkowe spotkania w przyszłości.

Od czasu mojej ostatniej rozmowy otrzymałem ofertę na podobne stanowisko w innej firmie w Warszawie. Oferują wynagrodzenie początkowe w wysokości [KWOTA OFERTY], a ja mam około dwóch tygodni na podjęcie ostatecznej decyzji.

Jestem bardziej podekscytowany perspektywą pracy dla waszej organizacji i zespołu. Czuję, że moje doświadczenie będzie lepiej wykorzystane w waszej firmie. Chciałem przedyskutować, czy możliwe jest ukończenie pozostałych rozmów kwalifikacyjnych w ciągu dwóch tygodni. Chciałbym otrzymać decyzję o zatrudnieniu w tym terminie, aby podjąć właściwą decyzję.

Z niecierpliwością czekam na odpowiedź. Dziękuję za poświęcony czas i uwagę.

Z wyrazami szacunku,

[TWOJE IMIĘ]”

Wnioski

Teraz, gdy już wiesz, jak powiedzieć firmie, że masz inną ofertę, mamy nadzieję, że proces ten nie wydaje się już tak onieśmielający!

Tak długo, jak podchodzisz do tego z profesjonalizmem i przejrzystością, nie ma się czym denerwować. W rzeczywistości może się to skończyć na twoją korzyść.

Zobacz również:
Radakcja TeamJob

Co jest powodem do zwolnienia się z pracy? 17 dobrych wymówek by ją opuścić!

Previous article

5 wskazówek, jak oczyścić swój cyfrowy ślad, aby pomóc w poszukiwaniu pracy

Next article

You may also like

More in Kariera