KarieraZarządzanie Reputacją

Jakie środowisko pracy preferujesz? Wskazówki dotyczące odpowiedzi

0
Jakie środowisko pracy preferujesz

„Jakie środowisko pracy preferujesz?” to częste pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej, na które musisz być przygotowany. Twoja odpowiedź będzie wskazywać na to, jak dobrze będziesz pasować i działać, więc ankieterzy będą zwracać szczególną uwagę na to, co mówisz! Ten przewodnik nauczy Cię, jak przygotować odpowiedź, która zrobi fantastyczne wrażenie.

Spis treści

  • Powód, dla którego na rozmowach kwalifikacyjnych pada to pytanie
  • Jak odpowiedzieć na pytanie „Jakie środowisko pracy preferujesz?”
  • Najczęstsze błędy, których należy unikać
  • Przykładowe odpowiedzi

Powód, dla którego rozmowy kwalifikacyjne zadają to pytanie

Mówienie o preferowanym typie środowiska pracy podczas rozmowy kwalifikacyjnej może wydawać się nieistotne w porównaniu z umiejętnościami i kwalifikacjami, ale ma to większe znaczenie niż myślisz!

Każda firma ma unikalne środowisko pracy. Jako potencjalny nowy pracownik musisz dostosować się do tego środowiska. Menedżerowie ds. rekrutacji zadają to pytanie z kilku powodów.

Pierwszym powodem, dla którego zadają to pytanie, jest sprawdzenie, czy Twoje preferencje są zgodne z kulturą firmy. Środowisko pracy ma większe znaczenie niż większość zdaje sobie sprawę, a wiele złożonych czynników wpływa na ogólne doświadczenie zawodowe.

Firma może mieć szybkie, startupowe środowisko pracy pełne emocji lub przestrzeń współpracy, w której wszyscy pracują w zespołach. Niektóre mają również bardziej tradycyjne środowisko korporacyjne, opierają się w dużej mierze na pracy zdalnej itp. Te środowiska pracy wymagają przyjęcia nowych podejść i nawyków, aby wykonać swoje zadania.

Nie każdy rozwija się we wszystkich środowiskach pracy. Na przykład, jeśli jesteś świeżo upieczonym absolwentem college’u, może spodobać Ci się pomysł pracy w startupie, w którym pracownicy działają jako specjaliści. Ale jako doświadczony profesjonalista z kilkuletnim doświadczeniem możesz chcieć pozostać przy bardziej konwencjonalnym korporacyjnym stylu pracy.

To pytanie ma na celu sprawdzenie, czy Twoje preferencje są zgodne ze sposobem działania firmy. Chodzi o sprawdzenie, czy dobrze do siebie pasujecie. Pracodawcy chcą zatrudniać kandydatów, którzy mogą odnieść sukces od pierwszego dnia pracy, a najlepszym sposobem na to jest wybranie kogoś, kto może rozwijać się w ustalonym środowisku pracy.

Innym powodem, dla którego ankieterzy zadają to pytanie, jest ocena potencjalnej wydajności kandydata. Jeśli preferowane przez kandydata środowisko pracy pasuje do tego w firmie, istnieje większa szansa, że będzie mu się tam dobrze pracowało. Szanse na dobre wyniki i wykorzystanie pełnego potencjału są wysokie, co oznacza, że istnieje większa szansa, że pozostaniesz w firmie i będziesz się w niej rozwijać.

Są to typy kandydatów, w których pracodawcy chcą inwestować, a pytania takie jak to ułatwiają sprawdzenie, czy spełniasz te kryteria.

Jak odpowiedzieć na pytanie „Jakie środowisko pracy preferujesz?”?

To nie jest pytanie, które należy wymyślić na poczekaniu. Udzielenie skutecznej odpowiedzi, która działa na twoją korzyść, jest sztuką.

Oto kilka wskazówek, jak podzielić się preferowanym typem środowiska pracy.

1. Pomyśl o środowisku, które cenisz

Pierwszym krokiem jest zastanowienie się nad tym, jakie środowisko pracy naprawdę cenisz. Chociaż możesz być zaadaptowanyJeśli jesteś zdolny i gotowy, aby dostosować się do dowolnego środowiska, w którym się znajdziesz, ważne jest, aby wiedzieć, w jakiej kulturze najlepiej się rozwijasz. Wymaga to pewnej autorefleksji na temat poprzednich miejsc pracy i doświadczeń zawodowych.

Pomyśl o czasach, w których odnosiłeś największe sukcesy i jakie środowisko się do tego przyczyniło. Czy cenisz sobie samotność i możliwość skoncentrowania się w spokoju? A może twoja najlepsza praca wychodzi, gdy masz innych, na których możesz się oprzeć podczas współpracy nad projektem?

Wiele czynników może przyczynić się do zadowolenia z miejsca pracy. Warto zastanowić się nad dostępem do udogodnień w miejscu pracy, równowagą między życiem zawodowym a prywatnym, fizyczną przestrzenią, w której będziesz pracować, sposobem interakcji menedżerów z pracownikami, dostępnymi programami szkoleniowymi, pochodzeniem współpracowników itp.

Rozważ sporządzenie listy swoich preferencji. Zrozum, jakie środowiska cenisz i jak otoczenie wpływa na jakość wykonywanej przez Ciebie pracy. Warto również dowiedzieć się więcej o tym, jakich środowisk pracy nie lubisz.

Informacje te mogą pomóc w opracowaniu solidnej odpowiedzi, która zapewni wszystko, co menedżer ds. rekrutacji chce usłyszeć.

2. Dowiedz się więcej o środowisku pracy, do którego aplikujesz

Następnie powinieneś dowiedzieć się więcej o środowisku pracy w firmie, do której aplikujesz. Celem nie jest poznanie środowiska pracy, aby móc powiedzieć to, co rozmówca chce usłyszeć. Zamiast tego chcesz znaleźć wspólną płaszczyznę do podkreślenia podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

To w porządku, jeśli preferowany styl pracy nie pasuje w 100 procentach. Ale nadal możesz podkreślić rzeczy, które lubisz, aby połączyć kropki i pokazać, że rozkwitniesz na nowym stanowisku.

Spójrz na opis stanowiska. Wielu menedżerów ds. rekrutacji zawiera pewne informacje na temat kultury pracy i środowiska. Na przykład zwroty takie jak „szybkie tempo pracy” lub „silne umiejętności współpracy” dają dobre wyobrażenie o tym, czego można się spodziewać.

Możesz także zajrzeć na stronę internetową firmy lub nawiązać kontakt z ludźmi na platformach społecznościowych, takich jak LinkedIn. Nie bój się nawiązywać kontaktów przed rozmową kwalifikacyjną, aby dowiedzieć się jak najwięcej o firmie.

3. Znajdź wspólną płaszczyznę

Gdy znasz już swoje preferowane środowisko pracy, a firma, w której odbywasz rozmowę kwalifikacyjną je oferuje, możesz zacząć szukać wspólnej płaszczyzny porozumienia.

Jak wspomnieliśmy, nie musisz kłamać ani udawać, że środowisko organizacji jest dla ciebie idealne. Zamiast tego powinieneś znaleźć miejsca, w których rzeczy się pokrywają, aby pokazać, że możesz odnieść sukces.

Zazwyczaj istnieje wiele wspólnych płaszczyzn, które można podkreślić. Przyjrzyj się swojej liście preferencji i znajdź sposoby na połączenie ich z tym, co oferuje pracodawca. Firma może zachęcać do współpracy lub mocno inwestować w rozwój zawodowy swoich pracowników. A może zapewnia równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, której oczekujesz.

Niezależnie od przypadku, znajdź te podobieństwa. Twoim celem jest pokazanie, że możesz rozwijać się w nowym środowisku pracy i będziesz szczęśliwy pracując dla tej firmy.

W większości przypadków nie będziesz miał problemów z dostrzeżeniem podobieństw, które możesz podkreślić. Jeśli jednak tak się nie stanie, warto ponownie rozważyć swoją kandydaturę. Środowisko pracy ma znaczący wpływ na produktywność, szczęście i sukces. Ta wskazówka jest więc równie ważna dla twojej przyszłości, jak i dla wyników rozmowy kwalifikacyjnej.

4. Wykaż się elastycznością w udzielaniu odpowiedzi

Kiedy odpowiadaszOdpowiadając na to pytanie, jedną z najważniejszych rzeczy jest pokazanie, że jesteś wystarczająco elastyczny, aby się dostosować. Każdy ma swoje preferencje i może się zdarzyć, że kilka z nich sprawi, że ponownie rozważysz daną posadę. Ale jeśli środowisko pracy jest czymś, w czym możesz odnieść sukces, musisz pokazać, że jesteś elastyczny.

Wspomnij, że pracowałeś w wielu różnych środowiskach i zawsze znajdujesz sposoby na dostosowanie się. Możesz także podać przykłady momentów, w których musiałeś się dostosować, koncentrując się na pozytywnych wynikach, które po tym nastąpiły.

Twoim celem musi być pokazanie, że jesteś chętny i zdolny do ciężkiej pracy niezależnie od tego, czy środowisko pracy odpowiada Twoim preferencjom. Elastyczność jest poszukiwaną cechą u kandydatów, więc umieszczenie jej na czele odpowiedzi może mieć duże znaczenie.

5. Udzielaj pozytywnych odpowiedzi

Oto ważna rzecz do zapamiętania. Zawsze skupiaj się na pozytywach!

Pytania takie jak to mogą łatwo przerodzić się w narzekanie. Możesz łatwo zboczyć z kursu i zacząć opowiadać o rzeczach, których nie lubisz w środowisku pracy danej organizacji. Nie trzeba dodawać, że to duży błąd!

Uformuj swoją odpowiedź, aby podkreślić to, co lubisz. Zamiast mówić o tym, co ci się nie podoba, skup się na pozytywach. Wspomnij o swoich preferencjach, nie mówiąc wprost, że nie lubisz konkretnego środowiska pracy.

6. Przećwicz swoją odpowiedź

Na koniec powinieneś przećwiczyć swoją odpowiedź. To nie jest pytanie, na które chcesz opracować odpowiedź na miejscu. Może to zostać odebrane jako nieautentyczne lub źle przygotowane.

Zrób to z należytą starannością, zastanów się nad tym pytaniem i przygotuj odpowiedź! Nie musisz mieć czegoś przećwiczonego. Zamiast tego zyskaj pewność siebie w udzielaniu odpowiedzi z przekonaniem.

Przećwicz mówienie tego, co chcesz powiedzieć na kilka różnych sposobów. Najważniejsze jest to, aby trzymać się głównych punktów i wiedzieć, jak skutecznie odpowiedzieć, bez względu na to, jak pojawi się to pytanie.

Typowe błędy, których należy unikać

Pomimo tego, jak bardzo solidna odpowiedź może zwiększyć twoje szanse na przejście przez proces rekrutacji, możesz również łatwo zrobić coś przeciwnego! Istnieje kilka typowych błędów, które ludzie popełniają odpowiadając na to pytanie.

Oto największe z nich, których należy unikać.

Niepewne odpowiedzi

Zawsze bądź pewny tego, co mówisz. Ta wskazówka odnosi się do każdego pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, ale w tym przypadku ma kluczowe znaczenie. Niepewne odpowiedzi obejmują mówienie rzeczy takich jak „Cóż, nie jestem pewien” lub „Może mógłbym pracować w tym środowisku”.

Takie odpowiedzi nie tylko nie robią wrażenia, ale mogą być również postrzegane jako poważne sygnały ostrzegawcze. Powinieneś znać swoje preferencje, niezależnie od tego, czy jesteś nowicjuszem w tej branży, czy doświadczonym profesjonalistą. Miej przekonanie do tego, co mówisz i unikaj niepewnych odpowiedzi, które wyglądają, jakbyś w ogóle nie myślał o tym temacie.

Szczegóły

Staraj się nie być zbyt konkretny. Możesz omówić preferowane środowiska pracy, ale unikaj mówienia czegokolwiek zbyt konkretnego dla firmy. Na przykład, powiedzenie, że nienawidzisz pracować w określonych godzinach lub wolisz środowisko pracy bez spotkań, może cię ugryźć.

Jeśli osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną może od razu pomyśleć o tym, jak firma nie pasuje do twoich preferencji dotyczących pracyto już przegrałeś rozmowę kwalifikacyjną. Aby temu zapobiec, unikaj zbyt szczegółowych informacji. Zachowaj wystarczająco szeroki zakres, jednocześnie dostarczając informacji, które menedżerowie ds. rekrutacji chcą usłyszeć.

Skargi i złe opinie

Oczywiście nigdy nie powinieneś narzekać ani źle mówić o swoich poprzednich pracodawcach. Bez względu na to, jak bardzo byłeś sfrustrowany w poprzednich środowiskach pracy, unikaj złych opinii. Wygląda to nieprofesjonalnie i może sprawić, że menedżerowie ds. rekrutacji będą martwić się o to, co możesz o nich powiedzieć w przyszłości.

Przypadkowa lub bezpośrednia krytyka

Oto kolejny poważny zakaz. Łatwo jest skrytykować firmę, mówiąc o preferowanym środowisku pracy. Na przykład, możesz nieumyślnie powiedzieć, że nienawidzisz rzeczy, które firma robi regularnie.

To szybki sposób na wyeliminowanie siebie z rozważań.

Możesz uniknąć przypadkowej lub bezpośredniej krytyki, opierając się na pozytywach. Mów o tym, co lubisz, a nie o tym, czego nie lubisz.

Długie, rozwlekłe odpowiedzi

Na koniec, twoja odpowiedź powinna być stosunkowo krótka. Rozmówcy mogą poprosić o dodatkowe informacje i jest to całkowicie w porządku. Główna odpowiedź powinna być jednak na tyle krótka, by w razie potrzeby pozostawić miejsce na dodatkowe pytania. Wspomnij o tym, co lubisz, połącz kropki z tym stanowiskiem, podaj przykłady, jeśli to możliwe, i przejdź dalej.

Jakie środowisko pracy preferujesz? Przykładowe odpowiedzi

Jeśli potrzebujesz inspiracji do odpowiedzi na to pytanie, to dobrze trafiłeś. Twoja odpowiedź będzie zależeć od Twojego doświadczenia zawodowego i tego, co naprawdę cenisz w pracy. Preferencje każdego są inne, więc należy unikać kopiowania przykładów dosłownie. Zamiast tego wykorzystaj je jako inspirację do opracowania własnych.

Przykład 1

Nasz pierwszy przykład pochodzi od kandydata, który preferuje środowisko współpracy. Ta odpowiedź działa dobrze, ponieważ krótko wyjaśnia, dlaczego lubi współpracę, zanim połączy kropki z nowym stanowiskiem. Jest to skuteczna odpowiedź, która upewnia menedżera ds. rekrutacji, że kandydat może odnieść sukces na tym stanowisku.

„Pracowałem w wielu różnych środowiskach, ale rozwijam się, gdy mogę współpracować z innymi. Lubię brać pod uwagę względy innych przy podejmowaniu decyzji. Moim zdaniem to najlepszy sposób na uzyskanie perspektywy poza własną i zrobienie tego, co jest właściwe dla większego celu.

To właśnie przyciągnęło mnie do tej pracy. Zauważyłem, że współpraca jest bardzo ważna w waszej firmie, a szczególnie podoba mi się otwarte biuro. Wydaje mi się, że idealnie do mnie pasuje i widzę siebie sprawdzającego członków zespołu i przełożonych podczas pracy nad projektami.

Podobają mi się również zamknięte biura, na które zwróciłeś uwagę podczas mojej wycieczki. Choć wolę pracować we współpracy, zawsze są chwile, kiedy chcę się odsunąć i skupić na tym, co muszę zrobić. Twoje biuro jest idealne i widzę siebie wykonującego tu świetną pracę”.

Przykład 2

Nasz kolejny przykład jest szerszy. Skupia się mniej na szczegółach współpracy vs. izolacji. Zamiast tego obraca się wokół ogólnej kultury pracy i atmosfery panującej w biurze.

Kandydat mówi o energii środowiska. Działa to dobrze, ponieważ pozwala kandydatowi podkreślić swój entuzjazm do pracy, jednocześnie pokazując, że jest zaangażowany w odniesienie sukcesu w nowej roli.

<p class=”has-background” style=”background-color:#e1e1e1″>”Jedną z najważniejszych dla mnie rzeczy jest praca w energicznym środowisku. Nie ma dla mnie nic bardziej motywującego niż wejście do biura pełnego życia i ekscytacji. Widokinnych osób, które z pasją podchodzą do swojej pracy, to wspaniała rzecz i poczułem to, wchodząc dziś do twojego biura.

Uwielbiam tutejszą energię i wierzę, że będę wykonywać swoją najlepszą pracę w otoczeniu innych, którzy są tak samo zmotywowani jak ja!

Mój poprzedni pracodawca miał podobne środowisko pracy. Świetnie się tam rozwijałem i osiągnąłem największe zyski w mojej karierze. Wiele nauczyłem się od innych dzięki współpracy i utrzymywaliśmy wysoką produktywność, aby osiągnąć wiele imponujących osiągnięć. Cieszę się, że mogę pracować dla waszej firmy”.

Przykład 3

W naszym ostatnim przykładzie mamy kandydata, który woli pracować w miejscu, które stawia na profesjonalizm i etykę pracy. Jest to dobra odpowiedź z kilku powodów. Oprócz powiązania swoich preferencji z firmą, pokazuje, że kandydat poważnie podchodzi do swojej pracy.

Jest to najbardziej profesjonalna odpowiedź, którą wielu menedżerów chciałoby usłyszeć.

„Jestem dość elastyczną osobą i z powodzeniem pracowałem w wielu środowiskach. Ale gdybym miał wybrać preferowane środowisko pracy, byłoby to otoczenie ludzi o silnej etyce pracy.

Lubię odbijać energię od innych ludzi. Mocno wierzę, że styl pracy zmienia się w zależności od tego, co przekazują współpracownicy. Kiedy wszyscy wokół ciebie są zaangażowani w wykonywanie jak najlepszej pracy, nie możesz pomóc, ale robisz to samo!

Buduje to również poczucie koleżeństwa i spełnienia jako jednostki. Wszyscy dążą do tego samego celu, a przebywanie z innymi, którzy są tak samo zmotywowani, pomaga mi budować zaufanie. To także sprawia, że praca jest przyjemniejsza!

Nie ma nic lepszego niż przebywanie w otoczeniu życzliwych, zabawnych i kompetentnych ludzi, którzy wiedzą, kiedy się spiąć i wykonać swoje zadania”.

Podsumowanie

„Jaki rodzaj środowiska pracy preferujesz?” to pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej, które daje ci wielką szansę. Zrób więc wszystko, co w Twojej mocy, by udzielić mocnej odpowiedzi! Pomyśl o tym, jak się rozwijasz w pracy, zachowaj pozytywne nastawienie i poświęć trochę czasu na przećwiczenie swojej odpowiedzi. Powodzenia!

Zobacz również:
Radakcja TeamJob

„Jakie są Twoje aspiracje zawodowe?” 6 Wskazówek i przykłady odpowiedzi

Previous article

Nadmierne negocjowanie ofert pracy: Ostrożna opowieść i 3 wskazówki dotyczące sukcesu

Next article

You may also like

More in Kariera