PracaStrona wizualna CV

Jak znaleźć pomoc dotyczącą CV: Szablony, narzędzia i nie tylko

0
cv

Bez względu na to, na ile stanowisk aplikowałeś i jak często aktualizowałeś swoje CV, czasami zdarza się, że utkniesz w martwym punkcie. W końcu nie ma zbyt wielu sposobów na podsumowanie swojej historii pracy, umiejętności i doświadczeń.

Jednak napisanie zabójczego CV jest po części nauką, po części sztuką, nie wspominając o odrobinie stylu. A czasami połączenie tych aspektów w jeden dokument, który wyjaśnia, dlaczego menedżer ds. rekrutacji powinien wybrać właśnie ciebie, wymaga pomocy z zewnątrz.

Jakiego rodzaju pomoc w pisaniu CV jest dostępna?

Jeśli chodzi o znalezienie pomocy przy tworzeniu CV, istnieją dwie opcje: roboty i ludzie.

Generatory CV

Generatory CV (lub narzędzia do tworzenia CV) to boty, które tworzą CV za Ciebie. Nie wykonują one jednak całej pracy. Wypełniasz kilka pustych pól (takich jak wykształcenie, doświadczenie, obowiązki zawodowe), a następnie bot tworzy CV z sugestiami, jak je ulepszyć.

Na przykład, w historii pracy może zasugerować rozpoczęcie każdego punktu od innego czasownika. Może też zalecić użycie miar ilościowych, aby opisać nie tylko to, co zrobiłeś, ale jaki był wynik.

Generatory CV często mają różne szablony do wyboru i są dobrym wyborem dla osób, które mają przyzwoite CV, ale mogą potrzebować kilku wskazówek lub wskazówek, jak je ulepszyć. Niektóre boty mają również narzędzie, które porównuje CV z ofertą pracy i daje dodatkowe sugestie dotyczące dostosowania CV do konkretnej roli.

Ludzie piszący CV

Są też ludzie, którzy specjalizują się w pisaniu CV. Mogą to być doradcy akademiccy, trenerzy kariery, a nawet osoby z doświadczeniem w zakresie zasobów ludzkich.

Podobnie jak bot, osoba pisząca CV przedstawi sugestie dotyczące ulepszenia życiorysu. Ich rekomendacje mogą być bardzo podobne do tych, które otrzymasz od bota. Różnica polega jednak na tym, że jeśli nie masz pewności, jak wdrożyć sugestie, możesz porozmawiać z autorem CV, aby dopracować i zrozumieć, co musisz zrobić.

Zatrudnienie autora CV jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które mają trudności z podsumowaniem swojej historii zawodowej. Ta opcja jest również dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają dużych umiejętności pisania lub potrzebują bardziej szczegółowych porad dotyczących wygładzenia czegoś, na przykład luki w zatrudnieniu.

Z jakim rodzajem pomocy w zakresie CV powinienem pracować?

Wybór rodzaju pomocy w zakresie CV sprowadza się do tego, co chcesz uzyskać z tego doświadczenia. Oto kilka rzeczy, które pomogą ci podjąć decyzję.

Szybkość

Zaletą generatora CV jest to, że można je napisać w ciągu zaledwie kilku godzin. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań, wypełnić puste pola, wprowadzić kilka poprawek i ta-da! Natychmiastowe CV.

Gdy zlecasz napisanie życiorysu innej osobie, musisz wypełnić formularz, poczekać, aż go przeczyta, być może zadać kilka dodatkowych pytań, umówić się na spotkanie, napisać życiorys, przekazać go do zatwierdzenia, ewentualnie przeredagować życiorys, a następnie – w końcu – masz napisane CV. Nawet jeśli sprawy potoczą się szybko, pisarzowi prawdopodobnie zajmie to co najmniej tydzień.

Kwalifikacje

Podczas gdy generatory CV są szybkie, jak wykwalifikowani są oni do pisania CV?

Boty mogą zadawać odpowiednie pytania, aby rozpocząć pisanie CV, ale jeśli utkniesz w martwym punkcie, niewiele mogą zrobić, aby pomóc ci to rozgryźć. Poza początkowym sugestie, nie możesz porozmawiać z generatorem CV o tym, co będzie dalej. Możesz spróbować przepisać i ponownie wprowadzić informacje, ale jeśli nadal nie są one „właściwe”, możesz nie uzyskać oczekiwanych wyników.

A boty są często ograniczone przez swoje programowanie. Chociaż większość porad dotyczących CV pozostaje taka sama, rzeczy mogą się zmieniać, a CV musi się zmieniać wraz z nimi. Jeśli generator jest przestarzały lub zaprogramowany przez kogoś, kto nie nadąża za trendami w CV, możesz skończyć z CV, które nie przyniesie rezultatów.

Osoby zajmujące się pisaniem życiorysów często posiadają odpowiednie certyfikaty lub przynajmniej są na bieżąco z najnowszymi trendami. Nie muszą być „przeprogramowywani”, dając ci najnowsze i najlepsze porady na bieżąco.

Co ważniejsze jednak, możesz prowadzić dogłębne rozmowy ze swoim autorem CV, aby pomóc ci zrozumieć pewne rzeczy. Mogą oni zadawać właściwe pytania, które pomogą ci utknąć w martwym punkcie lub skłonią cię do myślenia o rzeczach w inny sposób.

Czy warto płacić za pomoc w pisaniu CV?

Niezależnie od tego, czy jest to bot, czy człowiek, nie wszystkie usługi pisania CV są bezpłatne.

Ogólnie rzecz biorąc, za pomoc człowieka trzeba zapłacić. Większość z nich oferuje pakiet obejmujący na przykład jedną wstępną konsultację, jedną sesję przeglądową i jedno przepisanie. Często otrzymujesz jedno CV, które być może będziesz musiał samodzielnie dostosować do każdego stanowiska, na które aplikujesz.

Płatne generatory życiorysów mogą obejmować dostęp do dodatkowych analiz (np. wielu opisów stanowisk), większej liczby szablonów lub umożliwiać generowanie nieograniczonej liczby życiorysów. Niektóre generatory CV są darmowe, co czyni je opłacalnym rozwiązaniem, nawet jeśli otrzymujesz tylko podstawowe lub ograniczone funkcje.

Jeśli zdecydujesz, że warto zapłacić za usługę generowania CV, upewnij się, że przeczytałeś drobny druk. Rzeczywistość jest taka, że nawet doskonałe CV nie gwarantuje, że dostaniesz rozmowę kwalifikacyjną lub pracę. Jednakże, jeśli nie miałeś szczęścia w korzystaniu z obecnego CV, możesz chcieć, aby profesjonalista przejrzał twoje CV, a to może być warte swojej ceny.

Gdzie mogę znaleźć pomoc dotyczącą CV?

Szybkie wyszukiwanie w Internecie może znaleźć całą potrzebną pomoc! Oto kilka ludzkich i nieludzkich zasobów, które pomogą Ci zacząć:

Mała pomoc od ekspertów od CV

Zarówno generatory CV, jak i ludzcy autorzy CV są doskonałym wyborem, aby pomóc ci napisać CV. Wybór rodzaju usługi często sprowadza się do ceny, wygody i tego, jak bardzo spersonalizowanej uwagi oczekujesz.

Nie zapomnij podzielić się tym artykułem ze znajomymi!

Zobacz również:
Radakcja TeamJob

Jak zdobyć pracę za pomocą mediów społecznościowych?

Previous article

Jak nawiązać kontakt z rekruterami na LinkedIn (przykładowe wiadomości)

Next article

You may also like

More in Praca