„Gdzie widzisz siebie za 5 lat?” jest zaskakująco częstym pytaniem wywiadu, na które niewiele osób jest gotowych. To nie jest pytanie, na które można odpowiedzieć bez pewnego przygotowania i zrozumienia, czego szukają ankieterzy. Ten przewodnik ułatwi udzielenie fantastycznej odpowiedzi na to pytanie i zrobienie świetnego wrażenia.
Dlaczego ankieterzy lubią zadawać to pytanie
„Gdzie widzisz siebie za pięć lat?” to pytanie, które czasami wydaje się być banalne. Jednak w rzeczywistości ujawnia ono wiele o tym, kim jesteś i gdzie widzisz siebie w swojej karierze.
Pierwszym powodem, że ankieterzy zadają to pytanie jest sprawdzenie, czy jesteś w tym na dłuższą metę. Firmy chcą inwestować w swoich pracowników. Nie chcą kogoś, kto służy tylko krótkoterminowe potrzeby. Chodzi o to, aby wybrać ludzi, którzy będą rozwijać się z firmą i pomóc jej odnieść sukces.
Ostatnią rzeczą, jaką chce zrobić menedżer zatrudniający, jest sprowadzenie kogoś, kto myśli tylko o swoim kolejnym dużym ruchu zawodowym. To pytanie daje pewność, że nie traktujesz tego stanowiska jako tymczasowej odskoczni. Chcesz usłyszeć, że jesteś naprawdę zaangażowany w doskonalenie się w tej roli i ewentualny awans w organizacji.
Twoja odpowiedź może również podkreślić swoje oczekiwania, dając ankieterom więcej wglądu w to, jak dopasowujesz się do stanowiska i firmy. Chodzi o to, aby zobaczyć, czy będziesz zadowolony z pracy.
Twoja odpowiedź nie tylko pomoże im ocenić, czy możesz zostać w firmie dłużej niż rok lub dwa, ale także pomoże im zrozumieć, jak możesz dopasować się do organizacji w przyszłości. Pracodawcy szanują ambicje, a jeśli Twoje oczekiwania pokrywają się ze ścieżką kariery w danej pracy, prawdopodobnie pozostaniesz zmotywowany w miarę rozwoju swojej kariery w firmie.
Wreszcie, Twoja odpowiedź może pokazać, że poważnie myślisz o swojej karierze jako całości. Posiadanie większych aspiracji w swoim życiu i karierze jest fantastyczną cechą charakteru, która może przynieść korzyści firmie. Wskazuje, że będziesz nadal popychać siebie, nawet w ramach tej roli.
Ale bądźmy szczerzy, nikt tak naprawdę nie wie, gdzie będzie za 5 lat. Firma może cię zwolnić, może zostać sprzedana lub możesz dostać wspaniałą ofertę pracy gdzieś indziej. Tak jak niepewna może być praca, nie oznacza to, że nie możesz wyznaczać celów. Pamiętaj, że Twoje zainteresowania i cele mogą się zmienić w miarę poznawania nowych funkcji w firmie i poza nią. Mając to wszystko na uwadze, nadal chcesz podzielić się tym, co myślisz, że twoje cele są 5 lat od teraz.
Jak odpowiedzieć na pytanie „Gdzie widzisz siebie za 5 lat”?
„Gdzie widzisz siebie za 5 lat?” to pytanie z rozmowy kwalifikacyjnej, na które można odpowiedzieć na wiele sposobów. Choć może się wydawać, że jest to pytanie wypełniające, które nie jest związane z Twoją zdolnością do wykonywania pracy, to założenie nie może być dalsze od prawdy. Tyr reakcja ma znaczenie.
Oto jak opracować odpowiedź, która powala na kolana i zwiększa szanse na otrzymanie oferty pracy.
1. Zrób burzę mózgów
Nie popełnij błędu myśląc, że możesz odpowiedzieć na to pytanie w locie. Jest ono znacznie głębsze niż się wydaje na pierwszy rzut oka, więc zastanów się nad nim tak, jak na to zasługuje! Zanim postawisz stopę na rozmowie kwalifikacyjnej, poświęć trochę czasu na zastanowienie się nad tym pytaniem.
Pomyśl o swojej karierze jak o historii. Zastanów się, gdzie jesteś w fabule i jak to stanowisko wpisuje się w całą podróż. Następnie, pomyśl o celu końcowym. Jaki jest punkt kulminacyjny Twojej historii?
Kiedy masz większe cele końcowe, możesz łatwo pomyśleć o rozdziałach, przez które musisz przejść, aby się tam dostać. Być może jesteś jeszcze na początku swojej kariery, ale nigdy nie jest za wcześnie, aby myśleć o przyszłości. Pięć lat nie wydaje się dużo, ale w tym czasie możesz osiągnąć tak wiele!
Być może masz już konkretny obszar, na którym chcesz się skupić. Może to być prowadzenie projektów, obejmowanie stanowisk kierowniczych lub uczenie się nowych umiejętności w celu podniesienia swoich kwalifikacji.
Zbadaj, co jest możliwe w ramach Twojej kariery, aby sprawdzić, jaką ścieżkę chcesz obrać. Mając na uwadze swoje zainteresowania, pasje i ostateczny cel, zbuduj trajektorię, którą chciałbyś podążać. Kiedy już zaczniesz wyobrażać sobie, dokąd chcesz, aby zaprowadziła Cię Twoja kariera, mówienie o tym, gdzie widzisz siebie za pięć lat, będzie łatwe.
2. Bądź szczery
Szczerość jest najlepszą polityką podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Oczywiście, zawsze jest mądry, aby dostosować swoją odpowiedź do stanowiska, które chcesz (więcej na ten temat wkrótce).
Jednak należy unikać kłamania tylko dla samego mówienia rzeczy, które myślisz, że rozmówcy chcą usłyszeć. To może wyjść jako nieautentyczne i tylko zranić swoje szanse na przejście do przodu w procesie rekrutacji. Pracodawcy nie chcą zatrudniać ludzi, którzy wydają się fałszywi.
Wymyślanie rzeczy na miejscu nie wygląda dobrze, więc ważne jest, aby rozważyć to pytanie przed udaniem się na rozmowę kwalifikacyjną. Bądź szczery wobec siebie. Autentyczność jest cechą pożądaną przez pracodawców. Przygotuj swoją odpowiedź wcześniej i udziel jej pewnie.
3. Pokaż, że masz plany na przyszłość
Odpowiadając na to pytanie zawsze dobrze jest pokazać, że ma się plany na przyszłość. Chodzi o pokazanie ambicji i udowodnienie rozmówcom, że masz większe cele w swojej karierze zawodowej.
Powiedzenie czegoś w stylu: „Widzę siebie na tym stanowisku za pięć lat” nie jest dobrą odpowiedzią. Chociaż rozmówcy uwielbiają to, że chcesz pozostać w firmie, ta odpowiedź nie pokazuje żadnych planów rozwoju i rozwijania swoich umiejętności. Zamiast tego wskazuje, że jesteś w porządku z samozadowoleniem, a to jest coś, co wielu pracodawców nie chce.
Powinieneś rzucić sobie wyzwanie i użyć tego pytania, aby pokazać, że chcesz się rozwijać i uczyć. Nie musi to być poza zasięgiem lub ponad miarę. Osiągalne cele są o wiele lepsze. Zastanów się, jaką ścieżkę kariery chcesz obrać i jakie kamienie milowe chcesz osiągnąć w ciągu najbliższych kilku lat.
Ważne jest, aby pamiętać, że trzeba tu trzymać się cienkiej linii. Pokazanie, że masz cele i ambicje jest kluczowe, ale te plany nie powinny być tak wielkie lub całkowicie nieistotne dla pracy, o którą się ubiegasz, że rozmówcy myślą, że ta praca jest tylko kamieniem milowym.
Dlatego skupienie się na mniejszych, bardziej osiągalnych celach jest lepsze. Skup się na umiejętnościach i rozwoju zawodowym, a nie na stanowisku, które chcesz zajmować. Na przykład, możesz powiedzieć, że widzisz siebie zdobywającego więcej obowiązków przywódczych. Tego typu odpowiedź oparta na umiejętnościach pokazuje, że chcesz poprawić swoje możliwości, nie sugerując, że widzisz siebie odchodzącego z firmy.
4. Znajdź związek z pracą, o którą się ubiegasz
Najlepszym sposobem odpowiedzi na pytanie „Gdzie widzisz siebie za pięć lat?” jest połączenie go z pozycją, którą chcesz zdobyć. To jest rozmowa kwalifikacyjna, po wszystkim. Twoja odpowiedź powinna pomóc Ci zdobyć ofertę pracy!
To nie oznacza tworzenia kompletnej fabrykacji i mówienia czegoś, co myślisz, że rozmówca chce usłyszeć. Zamiast tego, połączyć kropki, jak to stanowisko może dostać się tam, gdzie chcesz być. Po raz kolejny, podkreślając umiejętności jest najlepsze podejście.
Spójrz na opis stanowiska i zbadaj strukturę firmy i gdzie pracownicy się przenieśli. Jaki jest naturalny następny krok powyżej tego stanowiska? Jakie umiejętności byłyby potrzebne do uzyskania awansu?
To świetny sposób, aby spojrzeć na swój plan pięcioletni. Na przykład, powiedz, że masz nadzieję zostać kierownikiem projektu. Możesz porozmawiać o umiejętnościach, które możesz doskonalić na tym stanowisku, aby się tam dostać.
Rozważ wyjaśnienie, co zyskasz dzięki tej pracy i jak Twoja praca może łatwo przełożyć się na Twoje większe cele. Jeśli pracujesz w marketingu, możesz powiedzieć, że to stanowisko pomoże Ci zdobyć więcej doświadczenia w tworzeniu projektów i współpracy z innymi. To sprawi, że nabierzesz pewności siebie, by przejąć pałeczkę i samodzielnie prowadzić projekty.
Znajdź sposoby na połączenie krótkoterminowych i długoterminowych celów zawodowych podczas dopasowywania tej pracy do mieszanki. Znajdź te podobieństwa i zrozum, w jaki sposób ta praca może odegrać rolę w pomaganiu Ci w dalszej karierze, nie traktując jej jako nic więcej niż tylko odskocznię. Chodzi o to, aby pokazać rozmówcom, że masz nadzieję wykorzystać swoje doświadczenie, aby iść do przodu.
5. Trzymaj swoją odpowiedź dość szeroko
Naszą ostatnią radą jest, aby Twoja odpowiedź była dość szeroka. Unikaj dzielenia się zbyt wieloma szczegółami lub wchodzenia w szczegóły dotyczące dokładnie tych prac, które chcesz i kiedy chcesz. Ponownie, nie chcesz wyjść na osobę, która traktuje tę pracę jako krok do przodu.
Im bardziej szczegółowa jest Twoja odpowiedź, tym bardziej możesz się zamknąć w sobie. To nie jest dobra rzecz w oczach menedżera zatrudniającego. Oni chcą ludzi, którzy są elastyczni i otwarci na odkrywanie nowych rzeczy podczas realizowania większych ambicji.
Powinieneś pokazać, że masz plany, nie będąc przy tym tak precyzyjnym, że sprawisz, iż menedżerowie zapytają, jak długo będziesz w tej roli.
Najlepszym sposobem na zachowanie szerokich horyzontów jest skupienie się na umiejętnościach, których chcesz się nauczyć i doświadczeniu, które masz nadzieję zdobyć. Na przykład, unikaj stwierdzenia, że chcesz być na wyższym stanowisku kierowniczym w ciągu pięciu lat. Zamiast tego powiedz, że planujesz poszerzyć swoją wiedzę w danej dziedzinie, zdobyć doświadczenie przywódcze i bardziej zaangażować się w duże projekty, aby wnieść jak najwięcej.
Taka odpowiedź wskazuje na Twoje ambicje zostania kierownikiem, nie zmuszając Cię do mówienia czegoś, co będzie działało na Twoją niekorzyść.
Czego należy unikać przy udzielaniu odpowiedzi
Pytanie „Gdzie widzi się Pan/Pani za pięć lat?” jest pytaniem, które może pomóc prowadzącym rozmowę uzyskać lepszy wgląd w kim jesteś i co chcesz zrobić ze swoją karierą. Jednak powiedzenie niewłaściwej rzeczy podczas odpowiedzi może zranić Twoją szansę na zdobycie pracy.
Oto kilka rzeczy, których chcesz uniknąć.
Brak planu
Jedną z najgorszych odpowiedzi, jakie możesz dać, jest „nie wiem”. Rozmówcy chcą usłyszeć od ludzi z ambicjami. Brak planu pokazuje, że nie zastanawiałeś się nad swoją karierą. Jest to ogromna czerwona flaga, ponieważ wskazuje na brak perspektywicznego myślenia i wizji.
Nie ma znaczenia, o jaką pracę się starasz. Sugerowanie, że jesteś w stanie robić to samo przez resztę swojego życia nie jest dobrym spojrzeniem.
Role z większym stażem
Możesz powiedzieć, że masz nadzieję na objęcie stanowiska kierowniczego lub zdobycie większej ilości obowiązków. Należy jednak unikać mówienia, że widzisz siebie na konkretnym, wyższym stanowisku niż to, o które się teraz ubiegasz.
Powodem, dla którego jest to faux pas, jest to, że może to sprawić, że menedżerowie zatrudniający pomyślą, że chcesz awansować szybciej niż jest to możliwe. Zapracowanie na awans wymaga czasu. Choć Twoja praca z pewnością może doprowadzić do awansu za pięć lat, nie powinieneś o tym wspominać, zanim jeszcze dostaniesz pracę.
Plany z lewej strony
Kolejnym ogromnym błędem jest mówienie, że widzisz siebie robiącego coś zupełnie niezwiązanego z twoją pracą lub branżą za pięć lat. Na przykład, mówienie, że chcesz być w innym dziale lub dokonać drastycznej zmiany w karierze jest wielkim nie-nie. Jest to czerwona flaga, która prawdopodobnie wyciągnie cię z biegu.
Pamiętaj: menedżerowie zatrudniający chcą mieć ludzi, którzy są rzeczywiście zainteresowani pracą w danym miejscu. Jeśli mówisz, że chcesz odejść z tej pracy, zanim jeszcze ją dostaniesz, dlaczego firma miałaby cię zatrudnić?
Dowcipy
Niektórzy kandydaci mówią głupie żarty, takie jak: „Będę siedział tam, gdzie ty” lub „Przyjdę po twoją pracę”. Jest to banalny żart, który niektórzy zakładają, że emanuje pewnością siebie, ale rzeczywistość jest taka, że jest to zazwyczaj wyłącznik dla menedżerów zatrudniających.
Nie wiesz wystarczająco dużo o osobie, z którą przeprowadzasz rozmowę kwalifikacyjną, aby robić takie żarty. Nie rozumiesz, na czym polega ich praca. Choć jest to odważny ruch, to jednak wychodzi na to, że przeskakujesz z pistoletu. W najgorszym przypadku, może to obrazić rozmówcę.
Odpowiedzi, które wskazują, że jesteś nadmiernie wykwalifikowany
Unikaj mówienia czegokolwiek, co sprawia, że wyglądasz na nadmiernie wykwalifikowanego, kiedy udzielasz odpowiedzi. Na przykład, wspominanie, że masz już lata doświadczenia i masz nadzieję na kilka stanowisk wyżej jest dużym błędem.
Mówisz ankieterowi, że wiesz, że jesteś ponad tą pracą, co oznacza, że jest bardziej prawdopodobne, że staniesz się znudzony i niezmotywowany. Pomyślą, że będziesz nieszczęśliwy, dopóki nie dostaniesz awansu, co nie jest dobre.
Przykładowe odpowiedzi
Odpowiedź każdego na to pytanie będzie inna, ale mamy kilka przykładów, które poprowadzą Cię we właściwym kierunku.
Przykład 1
Pierwszy przykład jest prosty i szeroki. Sprawdza się, ponieważ kandydat wykazuje inicjatywę i ambicję bez wchodzenia w zbyt wiele szczegółów. Odpowiedź skupia się na rozwijaniu umiejętności i tym, jak kandydat ma nadzieję przyczynić się do poprawy wyników firmy.
„Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych lat zacznę kierować zespołami w sposób nieformalny lub formalny. Jestem podekscytowany możliwością zdobycia większego doświadczenia w pracy z zespołami produktywnymi, a także chętnie współpracuję z innymi, znajdując sposoby na usprawnienie procesów marketingowych. Muszę się jeszcze wiele nauczyć i chciałabym nadal rozwijać swoje umiejętności i przyswajać jak najwięcej, aż będę gotowa do kierowania projektami.”
Przykład 2
W naszym kolejnym przykładzie kandydat skupia się na tym, jak wykorzystać swoje umiejętności, aby pomóc innym. Jest to dobra odpowiedź, ponieważ podkreśla ich cele związane ze zdobywaniem większego doświadczenia i dzieleniem się wiedzą z korzyścią dla organizacji.
„Dopiero zacząłem swoją karierę, ale widzę siebie znacznie poprawiającego swoje umiejętności sprzedażowe w ciągu najbliższych pięciu lat. Moje długoterminowe cele zawodowe to zaangażowanie się w szkolenia sprzedażowe i zostanie mentorem dla osób, które są teraz na moim miejscu, może jako trener korporacyjny lub menedżer. Wiem jednak, że jako sprzedawca muszę się jeszcze wiele nauczyć.
Moim celem jest ciągłe poprawianie wyników sprzedaży w ciągu najbliższych kilku lat, przy jednoczesnym zdobywaniu doświadczenia w zakresie różnych kanałów sprzedaży. Widzę siebie jako osobę bardziej pewną siebie w zawieraniu transakcji online, osobiście i przez telefon. To jest coś, co mam nadzieję osiągnąć tutaj w [FIRMIE]”.
Przykład 3
Nasz ostatni przykład dotyczy podejmowania bardziej skomplikowanych zadań, aby poszerzyć doświadczenie i możliwości kandydata. Jest to odpowiedź z najwyższej półki z wielu powodów.
Po pierwsze, pokazuje inicjatywę i podkreśla, jak bardzo kandydat jest chętny do podjęcia pracy. Po drugie, jest to odpowiedź pochlebna dla firmy i dowodzi, że dana osoba wykonała swoje badania. Po trzecie, jest szeroki i wskazuje, że rozmówca ma nadzieję rozwijać się z organizacją.
„W ciągu najbliższych pięciu lat widzę siebie podejmującego tak wiele złożonych zadań, na jakie pozwala to stanowisko. Jednym z powodów, dla których praca w [FIRMIE] jest tak fascynująca, jest wasze podejście do szkoleń. Uwielbiam możliwości pracy z mentorami i inwestowania w naukę nowych umiejętności.
Mam nadzieję, że zdobędę mnóstwo doświadczenia, ucząc się jednocześnie nowych technik, które pomogą mi rozwinąć się jako sprzedawca. W ciągu pięciu lat chcę mieć na swoim koncie wiele projektów, z których będę dumny, a jednocześnie budować trwałe relacje z klientami. W dłuższej perspektywie może to przełożyć się na mentoring lub przejście do roli lidera, który motywuje i popycha innych.”
Podsumowanie
Jak widać, wiedza o tym, jak odpowiedzieć na pytanie „Gdzie widzisz siebie za 5 lat?” polega na byciu przygotowanym. Chociaż to pytanie nie powinno być zbyt trudne, ważne jest, aby pomyśleć o tym przed rozmową kwalifikacyjną, jeśli chcesz, aby Twoja odpowiedź zrobiła wrażenie. Usiądź i pomyśl o tym, jakie umiejętności chcesz rozwijać i czego chcesz się nauczyć. Kiedy już to zrobisz, łatwo będzie opracować odpowiedź, która zadziała!
Sprawdź także:
Kiedy możesz zacząć pracę? 7 wskazówek, jak odpowiedzieć!
Co możesz wnieść do firmy? Najlepsze 5 odpowiedzi!