Pisanie CVPraca

Rozmowa kwalifikacyjna bez CV – 8 sposobów jak przez to przejść

0
Rozmowa kwalifikacyjna bez CV

W obliczu dynamicznie zmieniającego się świata biznesu i nowych technologii, tradycyjne podejście do rekrutacji staje się przestarzałe. Firmy coraz częściej zwracają uwagę na umiejętności, potencjał i zgodność kandydatów z wartościami organizacji, zamiast skupiać się wyłącznie na ich doświadczeniu zawodowym.

W odpowiedzi na te wyzwania, nowy trend stawiający na zyskujący na popularności – rozmowa kwalifikacyjna bez CV. Czy rzeczywiście pomaga to lepiej ocenić potencjał kandydatów oraz jakie korzyści niesie ze sobą ten nowatorski proces rekrutacyjny? W niniejszym artykule przyjrzymy się, dlaczego coraz więcej firm decyduje się na rezygnację z tradycyjnych CV na rzecz bardziej innowacyjnych metod selekcji kandydatów.

Kiedy już opanujesz te 8 sposobów, czy to oznacza, że nie powinieneś mieć CV, profilu na LinkedIn czy biografii zrobionej? Nie. Jest wiele sposobów na to, aby zostać zatrudnionym. Niektóre z tych sposobów są z CV, a wiele z nich jest bez CV, o czym świadczą poniższe dowody.

Najważniejsze jest to, że jak mówi Lisa,

Potrzebujesz CV, aby cię sprzedać, gdy twoja reputacja cię nie wyprzedza”.

Te 8 sposobów pozwala stworzyć reputację dla siebie lub prowadzić z reputacją, że możesz nie potrzebować CV, aby wylądować wywiad. Więc powinieneś mieć jeden gotowy, na wszelki wypadek. Ale nigdy nie pozwól, aby nie posiadanie CV porwało Twoje poszukiwania. Możesz nadal iść do przodu, zaczynając od taktyki z tej listy.

Oto sugerowane przez Lisę sposoby:

1. Weź udział w imprezie sieciowej stowarzyszenia zawodowego, aby połączyć się z decydentami

Chociaż może się to wydawać trudniejsze w typach pandemii, stowarzyszenia zawodowe robią wydarzenia online. I są super podekscytowani, gdy ludzie się logują! Zrób celowy punkt, aby dotrzeć do 5-10 decydentów, którzy wydają się być w twoim obszarze wiedzy, i poproś o wywiad informacyjny. To jest w następstwie, gdzie okazja leży.

2. Komentuj na profesjonalnym blogu lidera działu

Ja osobiście wylądował wywiad w ten sposób. Skomentowałem wpis na blogu kierownika działu i autor/kierownik działu wezwał mnie na rozmowę.

3. Dotrzyj do autora profesjonalnej publikacji branżowej w celu przeprowadzenia wywiadu informacyjnego

Wyraźnie to może nie działać, jeśli sięgasz do kogoś tak godnego uwagi jak Anthony Fauci, ale jeśli dotrzeć do liderów w nauce, opieki zdrowotnej i firm medycznych specjalnie, powołując się na artykuł na temat badań jako inspiracji do osiągnięcia, można garner „inspirujący wywiad” w porównaniu do wywiadu informacyjnego – i to może być „w” trzeba.

4. MPC Yourself

Kiedy byłem rekruterem firmy wyszukiwania, wzięlibyśmy „najbardziej placable kandydata” byliśmy reprezentujący w danym momencie, i rynku MPC do decydentów w firmach, aby zobaczyć, czy możemy ustawić eksploracyjny wywiad między kandydatem a decydentem. Nie ma powodu, dla którego kandydaci nie mogliby sami przeprowadzić MPC. Zrób listę decydentów w swojej dziedzinie w firmach, gdzie chcesz pracować, i dotrzeć do promowania swoich zwycięstw, które mogą być istotne dla potencjalnej firmy i poprosić o czat rozpoznawczy.

Oto moje sugerowane sposoby:

5. Stwórz prezentację, która pokaże, jak rozwiązujesz problemy firmy

Pitch decks są często używane przez sprzedaż, aby przejść kogoś przez jak ich produkt lub usługa rozwiązuje problemy biznesowe. Zgadnij co? Możesz zrobić to samo. Zidentyfikuj firmy, o których wiesz, że mają problemy, które mógłbyś rozwiązać i wyślij im swoją prezentację o tym, dlaczego potrzebują cię w firmie. Użyj tej samej logiki, że Lisa spells out w MVP siebie powyżej.

6. Dotrzyj do byłych współpracowników

Twoi poprzedni współpracownicy dobrze znają Twoją pracę. Dlaczego nie skontaktować się z nimi w ich nowym miejscu pracy i nie dowiedzieć się, co się tam dzieje. Pracownicy zazwyczaj dowiadują się o nadchodzących ofertach pracy, zanim jeszcze dział kadr zamieści je na stronie internetowej. Nie jest też niczym niezwykłym, że firmy najpierw promują wolne miejsca pracy wewnętrznie. Być może Twój były kolega jest nawet kierownikiem ds. rekrutacji lub przynajmniej zna kierownika ds. rekrutacji, któremu mógłby Cię przedstawić. Nie musisz mieć CV, aby prowadzić takie rozmowy.

7. Publikuj regularne aktualizacje związane z Twoją branżą/zawodem

Regularnie dziel się nowościami lub trendami, które dzieją się w Twojej branży. Jeszcze lepiej, jeśli masz duże umiejętności pisania, pisz o trendach w swojej branży/zawodzie. Możesz nawet stworzyć studium przypadku dotyczące jednej z firm docelowych i tego, co zrobiła, aby poprawić swój biznes. Pamiętaj, aby oznaczyć firmę lub osoby, do których się odnosisz lub autora artykułu. Dzięki temu będziesz na ich radarze i otworzysz drzwi do przyszłych rozmów.

8. Ogłoś swoje poszukiwania pracy na Facebooku

Prawdopodobnie masz wielu „przyjaciół” na Facebooku, z którymi nie jesteś połączony na LinkedIn. I ci „przyjaciele” mogą być w stanie pomóc Ci osiągnąć swój cel (lub znają kogoś, kto może). Twoje ogłoszenie na Facebooku powinno jasno określać rodzaje ról, do których dążysz, rodzaje organizacji, dla których chciałbyś pracować i być może niektóre z Twoich najważniejszych umiejętności, certyfikatów lub kwalifikacji. A dlaczego nie zamieścić link do swojego profilu na LinkedIn, aby Twoi znajomi mogli się tam z Tobą połączyć lub przynajmniej sprawdzić Twój profil? Chcesz, aby jak najwięcej osób mogło pomóc połączyć Cię z możliwościami, a Facebook jest tylko jednym z miejsc, w których można to zrobić. A jeśli jesteś aktywny na Instagramie lub Twitterze, możesz zrobić tam to samo ogłoszenie.

Twoje kolejne kroki

Czy któryś z tych 8 sposobów na rozmowę kwalifikacyjną bez CV zainspirował Cię? Nie zwlekaj, podejmij działanie natychmiast! Aby to zrobić, spróbuj umieścić daną czynność w swoim kalendarzu. Przeznacz godzinę na jej wykonanie. To daje więcej niż wystarczająco dużo czasu na zrobienie badań lub czytanie, aby móc to zrobić.

Wyznacz sobie czas, aby poprawić swoje CV

Jeśli podejmiesz któryś z tych kroków, w końcu zostaniesz poproszony o swoje CV i nie chcesz czuć się zakłopotany, że nie jest ono aktualne.

Jeśli szukasz szablonu, aby ułatwić tworzenie CV, pozwól mi zaoszczędzić pracy googlowania. Bardzo szanuję pracę Lisy i dlatego polecam jej szablony CV jako link afiliacyjny. Oznacza to, że jeśli klikniesz na link i kupisz przedmiot, otrzymam prowizję partnerską bez dodatkowych kosztów dla Ciebie. Oto trzy szablony CV autorstwa Chameleon Resumes i wszystko, czego potrzebujesz, aby zbudować CV, które będzie generować wywiady.

Będziesz chciał się upewnić, że Twoje CV jest zgodne z najnowszymi najlepszymi praktykami. Twoje CV powinno być optymalnie ułożone, tak aby przemawiało do ludzkiego czytelnika i było przyjazne dla ATS. Punkty w CV powinny podkreślać Twoje osiągnięcia, a nie tylko zakres obowiązków.

Zobacz też:

Jak napisać nagłówek CV (przykłady)

Jak wygląda nowoczesne CV?

Zobacz również:
Radakcja TeamJob

Jak się przedstawić w e-mailu – nasze przykłady!

Previous article

Gdzie widzisz siebie za 5 lat? – najlepsze przykładowe odpowiedzi

Next article

You may also like

More in Pisanie CV