KarieraZarządzanie Reputacją

„Co możesz wnieść do firmy?” Najlepsze 5 odpowiedzi!

0
Co możesz wnieść do firmy

Nierzadko podczas rozmowy kwalifikacyjnej pada pytanie „Co możesz wnieść do firmy?”, więc ważne jest, abyś był przygotowany z dobrą odpowiedzią. Ten poradnik pomoże ci udzielić odpowiedzi, która sprawi, że pracodawcy będą podekscytowani zatrudnieniem ciebie.

Spis treści

  • Dlaczego zadawane jest to pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej
  • Jak odpowiedzieć na pytanie „Co możesz wnieść do firmy?”
  • Czego unikać przy udzielaniu odpowiedzi
  • Przykładowe odpowiedzi

Dlaczego zadawane jest to pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej

„Co może Pan/Pani wnieść do firmy?” to częste pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej, które czasami zniechęca kandydatów. Większość innych pytań koncentruje się na umiejętnościach lub kwalifikacjach, więc gdy osoba prowadząca rozmowę pyta o to bezpośrednio, zmienia to dynamikę dyskusji.

Dlaczego więc ankieterzy o to pytają? Najlepszym sposobem spojrzenia na to pytanie jest postrzeganie procesu rekrutacji jako dwukierunkowej wymiany. Możesz wiele zyskać na zatrudnieniu. Przyspieszy to twoją karierę, pomoże ci awansować i zarobić na wypłatę. Ale co z tego ma pracodawca?

Ostatecznie to pytanie dotyczy sedna tego, dlaczego jesteś w pokoju rozmów kwalifikacyjnych. Chodzi o sprzedanie siebie i powiedzenie menedżerowi ds. rekrutacji, dlaczego zasługujesz na tę pracę. Twoim celem jest przekonanie go, że jesteś właściwą osobą i możesz przyczynić się do wyników finansowych firmy, udowadniając, że zatrudnienie ciebie jest korzystne dla obu stron.

Powinieneś również rozważyć tę okazję, aby pokazać, że jesteś pewny swoich możliwości. Pracodawcy chcą osób, które mogą pewnie pełnić tę rolę i odnieść sukces od pierwszego dnia. To pytanie podkreśla wszystko, co wnosisz do stołu i pomaga decydentom określić, czy jesteś odpowiednią osobą na to stanowisko. Sprzedaj siebie, udowodnij, że jesteś pasjonatem tej możliwości i podkreśl unikalne umiejętności, które mogą mieć wpływ na firmę.

Jak odpowiedzieć na pytanie „Co możesz wnieść do firmy?”

„Co możesz wnieść do firmy?” to pytanie, na które odpowiedź ma duże znaczenie. Rozmówcy wykorzystują każdą udzieloną odpowiedź, aby zrozumieć, jak dobrze pasujesz do tej roli. Udzielenie wyróżniającej się odpowiedzi może pokazać, że jesteś najlepszą osobą na to stanowisko, jednocześnie prezentując wszystko, co możesz wnieść do firmy.

Pamiętaj o poniższych wskazówkach podczas opracowywania odpowiedzi.

1. Zbadaj firmę i opis stanowiska

Przed rozmową kwalifikacyjną jedną z najważniejszych rzeczy do zrobienia jest zbadanie firmy i pełne zrozumienie, na czym polega ta praca. Ta wskazówka jest ważna niezależnie od pytania, na które próbujesz odpowiedzieć, ale jest szczególnie istotna w przypadku tego pytania. Musisz wiedzieć jak najwięcej o firmie i pracy, aby znaleźć właściwe podejście.

Zacznij od przeanalizowania opisu stanowiska. Dowiedz się, jakie będą twoje obowiązki i jakie problemy firma ma nadzieję rozwiązać dzięki temu zatrudnieniu. Dowiedz się, jakie są oczekiwania firmy wobec ciebie.

Zrozumienie tego, czego oczekują od kandydata sprawia, że warto się do niego przytulićRóżnica polega na tym, że pomaga dostosować odpowiedź do stanowiska, umożliwiając stworzenie odpowiedzi, która wywrze trwały wpływ.

Kontynuuj badanie samej firmy. Możesz przeczytać oficjalną stronę internetową organizacji, aby zapoznać się z jej misją i celami. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie profili w mediach społecznościowych i stron LinkedIn. Dowiesz się tam więcej o podstawowych wartościach firmy, jej kulturze, historii i nie tylko.

Wykorzystaj wszystkie te informacje, aby stworzyć powalającą odpowiedź, która zapewni wszystko, co rozmówcy chcą usłyszeć. Takie zrozumienie to długa droga, pozwalająca ci mówić o tym, co wnosisz do firmy strategicznie, jednocześnie malując najlepszy możliwy obraz swojego potencjału.

2. Skup się na swoich umiejętnościach

Kiedy ludzie myślą o tym, co wnoszą do firmy, często koncentrują się na cechach osobowości. Na przykład, możesz czuć pokusę, aby mówić o tym, jak bardzo jesteś osobą lub jakie masz doświadczenie w pracy z innymi. Chociaż są one ważne, to nie czas na ich omawianie.

To pytanie dotyczy twoich umiejętności i kwalifikacji. Skoncentruj się na czymś konkretnym, co wnosisz do stołu. Wspaniała osobowość i łatwość dogadywania się nie pomagają w osiągnięciu wyników finansowych. Jednak umiejętności twarde i miękkie już tak.

Pomyśl o swoim wcześniejszym doświadczeniu zawodowym i umiejętnościach, które zdobyłeś w trakcie swojej kariery. Porównaj je z opisem stanowiska i wszystkim, czego dowiedziałeś się o firmie podczas badań. Dowiedz się, jakie umiejętności mają największe zastosowanie w tej roli i podkreśl, w jaki sposób mogą one przynieść korzyści organizacji.

Chcesz zaprezentować swoje umiejętności i sprawić, że będziesz postrzegany jako wartościowy kandydat. Połącz kropki i pokaż osobie prowadzącej rozmowę kwalifikacyjną, w jaki sposób możesz wykorzystać te umiejętności, aby osiągnąć sukces na tym stanowisku.

3. Połącz to z pracą, o którą się ubiegasz

Zawsze łącz swoją odpowiedź ze stanowiskiem. Mówienie o podstawowych umiejętnościach, które przynosisz ze sobą, ma znaczenie tylko wtedy, gdy możesz je aktywnie wykorzystać, aby odnieść sukces w tej pracy.

Po raz kolejny zwróć się do swoich badań. Przeczytaj ponownie opis stanowiska i zwróć uwagę na słowa kluczowe, które opisują idealnego kandydata. Zastanów się, z czym wiąże się ta praca i podkreśl istotne umiejętności, które mają znaczenie.

Następnie znajdź sposoby na powiązanie swojej odpowiedzi z pracą i pokaż ankieterom, w jaki sposób planujesz wykorzystać swoją wiedzę, aby zwiększyć zyski. Na przykład, jeśli prowadzisz rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko marketingowe, możesz skupić się na swojej kreatywności i zdolności do opracowywania kampanii, które rezonują z konsumentami.

Jeśli ubiegasz się o pracę w firmie księgowej, możesz oprzeć się na swoich umiejętnościach matematycznych i doświadczeniu w inwestowaniu pieniędzy dla poprzednich klientów. Niezależnie od przypadku, spraw, aby menedżerowie ds. rekrutacji mogli jak najłatwiej zobaczyć, w jaki sposób Twoje umiejętności mogą przynieść korzyści firmie na tym stanowisku.

Podaj przykłady, jeśli je masz, aby stworzyć autentyczność i pomóc decydentom wyobrazić sobie ciebie na tym stanowisku.

4. Przećwicz swoją odpowiedź

Nie popełniaj błędu, myśląc, że możesz odpowiedzieć na to pytanie na miejscu. Jest to ważniejsze niż większość zdaje sobie sprawę, a brak wcześniejszej pewnej odpowiedzi może sprawić, że będziesz wyglądać na nieprzygotowanego.

Poświęć temu pytaniu tyle uwagi, na ile zasługuje. Następnie przećwicz swoją odpowiedź wiele razy. Rozważ przeprowadzenie próbnej rozmowy kwalifikacyjnej z tym pytaniem.

Nie musisz zapamiętywać skryptu dosłownie. Wykonajktóre mogą sprawić, że będziesz wyglądać nieautentycznie. Zamiast tego skup się na kluczowych punktach, które chcesz osiągnąć i poczuj się komfortowo, udzielając odpowiedzi w sposób organiczny.

Miej przekonanie! Pytanie „Co możesz wnieść do firmy?” dotyczy pewności siebie i wiedzy o tym, co masz do zaoferowania.

5. Bądź przygotowany na kolejne pytania

Wreszcie, bądź przygotowany, aby odpowiedzieć na wszelkie dodatkowe pytania, które może mieć osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną. Nie wszyscy ankieterzy będą chcieli, abyś ekstrapolował rzeczy, które mówisz. Niektórzy są pod presją czasu lub twoja oryginalna odpowiedź może zawierać wszystkie informacje, których chcą.

Jednak zawsze istnieje szansa, że ankieterzy zadadzą dodatkowe pytania na miejscu. Takie pytania często prowadzą do organicznej rozmowy i dalszych działań. Unikaj mówienia w swojej odpowiedzi czegokolwiek, czego nie możesz uzasadnić. Osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną może zapytać więcej o umiejętności, które poruszyłeś, więc w razie potrzeby nie krępuj się podać więcej szczegółów.

Czego należy unikać podczas udzielania odpowiedzi

„Co możesz wnieść do firmy?” to pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej, które daje możliwość znacznego zwiększenia szans na otrzymanie oferty pracy. Jednak odpowiedź może również działać na twoją niekorzyść, jeśli popełnisz poniższe błędy.

Nie bądź zbyt skromny

Zawsze ważne jest, aby znaleźć właściwą równowagę między byciem pokornym i pewnym siebie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nie chcesz być tak pompatyczny lub przesadny, że menedżerowie ds. rekrutacji uznają, że nie pasujesz do kultury firmy.

To powiedziawszy, to pytanie nie jest czasem na bycie zbyt skromnym. Chodzi o pewność siebie i wiarę w umiejętności, które wniesiesz do organizacji. Nie bój się przyznać, że masz kwalifikacje do tej pracy. Uwierz w swoje słowa i bądź dumny ze swoich umiejętności.

Nie mów „nie wiem”

Powiedzenie czegoś takiego jest najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić. Pokazuje, że nie jesteś podekscytowany szansą i nie zastanawiałeś się zbytnio nad tym, jak pasujesz do tej oferty.

Jest to najszybszy sposób, aby wykluczyć swoją aplikację, a niektórzy ankieterzy mogą nawet przerwać dyskusję, słysząc to.

Unikaj zmyślania

Wreszcie, unikaj kłamstw. Ta wskazówka dotyczy wszystkich pytań na rozmowie kwalifikacyjnej. Unikaj również chęci rozkwitu prawdy. Menedżerowie ds. rekrutacji mogą dołożyć wszelkich starań, aby uzasadnić wszelkie twierdzenia. Przyłapanie na kłamstwie zrujnuje twoje szanse na otrzymanie oferty pracy.

Przykładowe odpowiedzi

Potrzebujesz inspiracji, która poprowadzi Cię we właściwym kierunku? Twoja odpowiedź powinna być unikalna dla stanowiska, o które się ubiegasz i twojego doświadczenia zawodowego, mamy kilka przykładowych odpowiedzi, aby dać ci lepsze wyobrażenie o tym, co chcą usłyszeć ankieterzy.

Przykład 1

Zacznijmy od kandydata poszukującego pracy w handlu detalicznym. Ubiega się on o pracę jako pracownik sklepu, który będzie zapewniał bezpośrednią obsługę klienta.

Ta odpowiedź działa dobrze z kilku powodów. Po pierwsze, osoba poszukująca pracy mówi o swojej wiedzy na temat majsterkowania i budownictwa. Nawiązuje do wcześniejszych doświadczeń zawodowych, które pomogą mu odnieść sukces w tej roli.

Po drugie, wciela tę wiedzę w życie, wyjaśniając, w jaki sposób przyniesie ona korzyści w pracy. Ułatwia to menedżerowi ds. rekrutacji zobaczenie ich w tej roli i uzyskanie dobrego wyobrażenia o tym, jak odnoszą sukcesy.będzie.

„Mam wiele do wniesienia do tej firmy. Spędziłem ostatnią dekadę pracując jako złota rączka. Zrealizowałem niezliczone projekty, w tym wszystko, od prostych napraw w domu po większe prace remontowe.

Dzięki temu, że pracowałem jako złota rączka, rozumiem, jakie projekty DIY ludzie chcą wykonywać. Znam również narzędzia i materiały potrzebne do realizacji tych projektów.

Wierzę, że jako współpracownik Twojej firmy mogę być prawdziwym atutem dla klientów. Mogę pomóc polecić odpowiednie produkty i mieć wiedzę, aby odpowiedzieć na ich pytania i udzielić cennych porad”.

Przykład 2

W naszym kolejnym przykładzie kandydat dąży do objęcia stanowiska kierowniczego w firmie marketingowej. Jego odpowiedź na to pytanie koncentruje się na rozwiązywaniu problemów i zarządzaniu czasem. Kandydat wykorzystuje swoje wcześniejsze doświadczenia, aby podkreślić swoje umiejętności i wyjaśnić, dlaczego zasługuje na to stanowisko bardziej niż inni kandydaci.

„Moje umiejętności rozwiązywania problemów i pracy pod presją mogą być prawdziwym atutem dla tej organizacji. W mojej poprzedniej pracy pracowałem dla znanej firmy specjalizującej się w dynamicznej branży modowej. Moja praca wymagała ode mnie dostarczania atrakcyjnych kampanii w krótkim terminie, aby uwzględnić nowe premiery i sezonowe okresy sprzedaży.

To bardzo stresujące środowisko, które z dumą pokonałem. To doświadczenie pomogło mi ukształtować moje podejście do strategii marketingowych i zarządzania czasem. Rozwijam się, gdy pracuję nad projektami o szybkim czasie realizacji, ale nie pozwalam, aby krótkie terminy wpływały na jakość mojej pracy lub kreatywność.

Moje doświadczenie w pracy w branży modowej może dobrze przełożyć się na Twoją firmę. Wierzę, że mogę pracować agresywnie i dostarczać więcej projektów twoim klientom, prawdopodobnie zwiększając wolumen i pomagając ci uzyskać większe przychody”.

Przykład 3

Nasz ostatni przykład dotyczy pracy w IT. Osoba poszukująca pracy omawia swoją pasję do technologii, zanim przejdzie do swoich kwalifikacji.

Ta odpowiedź jest dobrym przykładem, ponieważ od razu przechodzi do sedna. Pracodawcy chcą dowiedzieć się więcej o doświadczeniu kandydata w branży opartej na umiejętnościach, takiej jak IT. Ten kandydat zapewnia to, podkreślając swoje certyfikaty i możliwości.

„Mogę wnieść rozległą wiedzę i zaangażowanie w naukę.

Pasjonuję się technologią i komputerami od późnych lat 90-tych. Byłem jedną z niewielu osób w mojej szkole średniej, które rozumiały, jak korzystać z tych wczesnych komputerów! Po wczesnej edukacji ukończyłem studia informatyczne i uzyskałem 4,0 GPA.

Natychmiast rozpocząłem karierę i pracowałem w IT przez ostatnie dwie dekady. Nie tylko jestem biegły w rozwiązywaniu problemów, z którymi często borykają się firmy tej wielkości, ale także staram się uczyć więcej.

Zawsze jestem na bieżąco z najnowszymi technologiami i często skupiam się na rozwoju, który może przynieść korzyści firmom, dla których pracuję. Na przykład, posiadam kilka certyfikatów w zakresie nowych technologii. Obejmuje to certyfikaty chmurowe od Amazon Web Services, Microsoft Azure i nie tylko.

Zatrudniając mnie do swojego zespołu IT, zyskujesz kogoś z wieloletnim doświadczeniem i wiedzą oraz osobę, która nieustannie dąży do rozwoju.g, aby być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami.”

Wnioski

Choć może się to wydawać zniechęcające, odpowiedź na pytanie „Co możesz wnieść do firmy?” nie jest trudna. Wystarczy trochę praktyki i czasu poświęconego na zastanowienie się nad tym, co masz do zaoferowania! Jeśli zastosujesz się do naszych wskazówek i przećwiczysz swoją odpowiedź kilka razy przed rozmową kwalifikacyjną, na pewno sobie poradzisz.

Zobacz też:

Rozmowa kwalifikacyjna w sklepach spożywczych online – 6 najlepszych wskazówek!

Kiedy możesz zacząć pracę? 7 wskazówek, jak odpowiedzieć!

Zobacz również:
Radakcja TeamJob

Dlaczego ubiegasz się o to stanowisko? Przykładowe odpowiedzi, które zagwarantują Ci pracę!

Previous article

Najlepsze sposoby na poszukiwanie pracy w Szwajcarii!

Next article

You may also like

More in Kariera