KarieraPomoc dla Absolwentów

Kiedy zacząć ubiegać się o pracę przed ukończeniem studiów (2023)

0

Ustalenie, kiedy należy zacząć ubiegać się o pracę przed ukończeniem studiów może wydawać się nieco trudne. Zbyt późne złożenie podania spowoduje, że przegapisz szanse, a zbyt wczesne może spowodować, że zostaniesz usunięty z wyścigu.

Ten poradnik nauczy Cię, kiedy zacząć ubiegać się o pracę i jak podejść do tego procesu.

Spis treści

  • Kiedy zacząć ubiegać się o pracę przed ukończeniem studiów
  • Co z absolwentami MBA?
  • Korzyści z ubiegania się o pracę w odpowiednim czasie
  • Gdzie można znaleźć pracę, o którą warto się ubiegać przed ukończeniem studiów
  • Jak przygotować się do procesu

Kiedy zacząć ubiegać się o pracę przed ukończeniem studiów

Ostatni rok studiów koncentruje się na zdobywaniu doświadczenia i nawiązywaniu kontaktów. Możesz regularnie rozmawiać z doradcą zawodowym i korzystać z wielu zasobów szkoły, aby znaleźć możliwości. Praktyki i okresy job-shadowing są częstymi przykładami takich działań.

Idealnie byłoby wykorzystać te doświadczenia do nawiązania relacji z firmami. Mogą one ostatecznie doprowadzić do złożenia oferty pracy i pomóc Ci dowiedzieć się o pojawiających się ofertach.

Ale nawet jeśli tak się nie stanie, wykorzystaj w pełni zasoby dostępne przez cały ostatni rok studiów. Obejmuje to targi pracy, wydarzenia związane z zatrudnianiem pracowników, możliwości wolontariatu i wydarzenia związane z nawiązywaniem kontaktów. Wszystkie one pomogą Ci dowiedzieć się o ścieżkach kariery i mogą otworzyć drzwi.

Rozsądnie jest rozpocząć poszukiwania pracy już w okresie jesiennym i zimowym. Nie musisz rozpoczynać wysyłania aplikacji tak wcześnie – chociaż możesz, jeśli znajdziesz idealne stanowisko. Wykorzystaj ten czas, aby skupić się na poszukiwaniu pracy.

Zobacz, co jest dostępne i zbadaj branżę, do której chcesz wejść. Dowiedz się, dla jakich firm możesz pracować, gdzie chcesz się przenieść i jakie stanowiska odpowiadają Twoim kwalifikacjom. Następnie rozważ, jaki rodzaj środowiska pracy i stylów pracy preferujesz.

Informacje te przydadzą się podczas badania firm i możliwości pracy w wybranej przez Ciebie dziedzinie.

Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest zacząć ubiegać się o pracę przed ukończeniem studiów nie później niż w marcu. Jeśli to możliwe, zacznij wcześniej. Wysyłanie aplikacji w okolicach początku semestru wiosennego daje dużo czasu Tobie i potencjalnym pracodawcom.

Do ukończenia studiów pozostało jeszcze kilka miesięcy, ale nie jest to już tak odległy termin, że menedżerowie zatrudniający nie wezmą Cię pod uwagę. Jeśli będziesz miał szczęście, możesz otrzymać ofertę pracy zanim przejdziesz przez scenę w dniu ukończenia studiów i będziesz na dobrej drodze do rozpoczęcia swojej kariery!

Co z absolwentami MBA?

Jeśli kończysz studia magisterskie (MBA), prawdopodobnie będziesz musiał zacząć ubiegać się o pracę wcześniej.

Miejsca pracy, o które będziesz się ubiegać, są bardziej konkurencyjne niż wiele stanowisk na poziomie podstawowym, które będą zajmować osoby z tytułem licencjata. MBA kwalifikuje Cię do ról kierowniczych i innych funkcji wyższego szczebla w firmie. Większe organizacje zadają sobie wiele trudu, aby zatrudnić imponujących absolwentów MBA.

Proces zatrudniania może być dłuższy i bardziej zaangażowany, więc to pays, aby zacząć ubiegać się o pracę między listopadem a stycz niem swojego ostatniego roku.

Niektóre organizacje robią programowe zatrudnianie. Te konkurencyjne programy szkoleniowe są powszechne w księgowości, bankowości, konsultingu i innych. Zamiast standardowych staży, programy te rekrutują wkrótce absolwentów do intensywnego rozwoju.

Celem jest spędzenie więcej czasu w firmie przed przejściem do pełnego etatu po ukończeniu studiów. Czekanie do kilku miesięcy przed ukończeniem studiów spowoduje, że przegapisz te możliwości, więc zacznij wcześniej!

Korzyści z aplikowania w odpowiednim czasie

Choć ostatni rok studiów może być pracowity, opłaca się rozpocząć poszukiwania pracy odpowiednio wcześnie. Staje się to powszechną praktyką wśród absolwentów w różnych dziedzinach.

Oto kilka powodów, dla których odpowiednie wyczucie czasu robi różnicę.

Zacznij od początku, aby zaoszczędzić czas

Znalezienie odpowiedniej pracy nie jest tak proste i suche, jak mogłoby się wydawać. Ubieganie się o pracę przed ukończeniem studiów wiąże się z miesiącami wypełniania aplikacji i odbywania rozmów kwalifikacyjnych. Rozpoczęcie pracy w odpowiednim czasie daje Ci przewagę i minimalizuje okres bezrobocia, z którym boryka się wiele osób po ukończeniu studiów.

W niektórych przypadkach pracodawcy zaczynają promować miejsca pracy wcześnie, aby zablokować swój przydział nowych absolwentów szkół wyższych, którzy rozpoczną pracę latem po ukończeniu studiów.

Więcej czasu na przygotowanie

Sam dyplom nie zawsze wystarcza, by dostać pracę na poziomie podstawowym. Ponieważ masz niewielkie lub żadne doświadczenie zawodowe, menedżerowie zatrudniający szukają innych kwalifikacji, aby określić, czy jesteś odpowiednim kandydatem.

Oceniając oferty pracy na początku ostatniego roku, możesz mieć wystarczająco dużo czasu, aby dodać działania do swojego CV i uczynić siebie konkurencyjnym kandydatem. Zbadaj, jakie kariery chcesz realizować i jakie firmy wzbudzają Twoje zainteresowanie. Stamtąd możesz sprawdzić, co te prace pociągają za sobą i jakich umiejętności będziesz potrzebować, aby się doskonalić.

Poświęcenie czasu na zdobywanie doświadczenia, doskonalenie umiejętności i przygotowanie się do pracy, którą chcesz zdobyć, zawsze się opłaca. Dzięki temu będziesz bardziej konkurencyjny na rynku i Twoje CV będzie się wyróżniać.

Unikaj stresu po studiach

Wiele osób doświadcza coraz większego stresu po ukończeniu studiów. Jest coraz większa presja, aby rozpocząć karierę. A jeśli masz kredyty studenckie, masz tylko skończony okres karencji, aż musisz zacząć dokonywać płatności.

Ten stres może zmusić Cię do podjęcia pracy, której nie chcesz. Im dłużej czekasz, tym mniej możliwości, ale ubieganie się o pracę przed ukończeniem studiów może pomóc Ci znaleźć więcej ofert, które są zgodne z Twoimi celami zawodowymi.

Gdzie możesz znaleźć pracę, o którą warto się ubiegać przed ukończeniem studiów

W dzisiejszych czasach jest wiele miejsc, w których możesz szukać pracy przed ukończeniem studiów. Oto niektóre z nich.

Strony internetowe z ofertami pracy

Większość absolwentów korzysta ze stron internetowych poświęconych poszukiwaniu pracy. Jest ich mnóstwo, a tysiące firm polegają na tych platformach, aby ogłaszać wolne stanowiska. Zarejestruj się na kilku z nich i wykorzystaj dostępne narzędzia, aby zawęzić swoje poszukiwania.

Często możesz wysłać wstępne aplikacje z tych stron bezpośrednio przed załadowaniem swojego CV. To szybki i łatwy sposób na znalezienie możliwości.

Sprawdź również w swoim biurze karier. Większość centrów karier korzysta z Handshake lub podobna strona z ofertami pracy, aby zamieścić oferty pracy od absolwentów i firm, które są zainteresowane zatrudnieniem nowych absolwentów.

Odwiedź strony firmowe

Oprócz korzystania z serwisów ogłoszeniowych, firmy często mają na swojej stronie internetowej dedykowaną stronę z ofertami pracy. Odwiedź strony firm, w których chciałbyś pracować po ukończeniu studiów i sprawdź, co jest dostępne.

Nie zapomnij również sprawdzić mediów społecznościowych. Coraz częściej organizacje ogłaszają się na Facebooku, Twitterze i LinkedIn.

Wykorzystaj swoją sieć

Jeśli chcesz ubiegać się o pracę przed ukończeniem studiów, nie bój się wykorzystać swojej sieci kontaktów. Skontaktuj się z osobami, które znasz i sprawdź, co jest dostępne.

Wykorzystanie relacji, znajomości z praktyk lub absolwentów, którzy pracują w interesującej Cię dziedzinie może dać Ci znaczną przewagę. Istnieje wiele miejsc pracy, których nie odkryjesz lub nie dowiesz się o nich z tablic ogłoszeń, a rozmawiając z osobami, które znasz, prawdopodobnie odkryjesz możliwości zatrudnienia.

Targi pracy i wydarzenia związane z zatrudnianiem pracowników

Wiele uniwersytetów organizuje targi pracy. Podczas tych wydarzeń, przedstawiciele wielu firm odwiedzają szkołę i promują możliwości. Takie wydarzenia są niezwykle cenne.

Nie tylko możesz dowiedzieć się o otwartych miejscach pracy, ale możesz spotkać się z menedżerami zatrudniającymi i pracownikami zanim złożysz podanie. Są to cenne wydarzenia networkingowe, które mogą się znacznie opłacić w przyszłości.

Jak przygotować się do procesu rekrutacji

Ubieganie się o pracę przed ukończeniem studiów może być nieco przytłaczające. Masz przecież niewielkie doświadczenie i nie masz jeszcze dyplomu w ręku. Nie pozwól jednak, aby te obawy uniemożliwiły Ci rozpoczęcie kariery zawodowej.

Skorzystaj z poniższych wskazówek, aby przygotować się do poszukiwania pracy i zmaksymalizować swoje szanse na zdobycie wymarzonego stanowiska.

Zastanów się nad swoimi celami zawodowymi

Zanim złożysz podanie o pracę, musisz zrozumieć swoje cele zawodowe. Twoja edukacja przygotowała Cię do pracy w konkretnej dziedzinie, ale możesz z łatwością się rozwijać i odkrywać stanowiska, których nigdy nie brałeś pod uwagę.

Poświęć chwilę, aby pomyśleć o tym, co chcesz robić, gdzie chcesz iść i gdzie masz nadzieję, że ta pierwsza praca cię zaprowadzi. Nie musisz wymyślać wszystkiego na raz. Ale posiadanie pomysłu na preferowaną karierę robi różnicę.

Użyj swoich celów jako przewodnika, aby odkryć możliwości, które pasują do Twojej idealnej historii zawodowej.

Wypoleruj swoje CV i list motywacyjny

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, stwórz swoje CV i wyróżniający się list motywacyjny.

Twoje CV jest najważniejszym dokumentem, którego będziesz używać podczas poszukiwania pracy. Nie jest to coś, co powinieneś traktować lekko. Być może masz już stary życiorys, ale musisz go zaktualizować, aby upewnić się, że zawiera on Twoje ostatnie osiągnięcia i jest atrakcyjny dla menedżerów.

Zainwestuj czas w stworzenie idealnego CV, które podkreśli Twoje umiejętności, kwalifikacje i aspiracje. Skorzystaj z pomocy szkolnego doradcy zawodowego i uczęszczaj na wszelkie dostępne zajęcia z budowania CV.

Ogólnie rzecz biorąc, dobrze jest nieco dostosować ten dokument do każdej firmy i pracy, do której się zgłosisz podczas poszukiwań. Zanim jednak to zrobisz, musisz mieć pod ręką mocny, podstawowy życiorys.

Skonfiguruj swój profil na LinkedIn

W dzisiejszych czasachMenedżerowie ringów wykorzystują do poszukiwania kandydatów nie tylko aplikacje o pracę. LinkedIn to potężna sieć mediów społecznościowych skierowana do pracujących profesjonalistów. Rekruterzy korzystają z niego cały czas, aby znaleźć potencjalnych nowych pracowników, a firmy odwołują się do profili kandydatów, aby lepiej zrozumieć ich kwalifikacje.

Załóż swój profil i zacznij nawiązywać kontakty. Śledź firmy, które Cię interesują, kontaktuj się z tymi, którzy tam pracują i zacznij budować swoją sieć. Nie zapomnij również wyszukać i połączyć się z absolwentami. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie Ci zacząć ubiegać się o pracę jeszcze przed ukończeniem studiów.

Nigdy nie wiadomo, jakie możliwości przyniesie LinkedIn, ale można się założyć, że w jakimś stopniu odegra on rolę w poszukiwaniu pracy. Posiadanie kompletnego i solidnego profilu może pomóc Ci się wyróżnić i zrobić wrażenie na potencjalnych pracodawcach.

Uporządkuj swoje konta w mediach społecznościowych

Oto ważna wskazówka, którą musisz zapamiętać. Menedżerowie zatrudniający często wychodzą poza CV i LinkedIn, aby dowiedzieć się czegoś o Tobie. Wielu z nich zwróci się do profili w mediach społecznościowych.

Jeśli ta myśl sprawia, że natychmiast wpadasz w panikę, musisz zrobić głębokie porządki.

Usuń wszystkie potencjalnie obraźliwe lub kontrowersyjne treści. Upewnij się, że nie ma tam kompromitujących zdjęć lub nieprofesjonalnych postów z czasów studiów i liceum. Wątpliwe treści sprawią, że firmy ponownie przemyślą rozszerzenie oferty. Ostatnią rzeczą, której chcesz, jest to, aby stare zdjęcia prześladowały Twoją przyszłą karierę.

Nie musisz usuwać swojego konta. Jednak dobrze jest sprywatyzować wszystko, co może wzbudzać wątpliwości pracodawców. Nie poprzestawaj na Facebooku, Twitterze czy Instagramie. Przejrzyj całą swoją obecność w mediach społecznościowych.

Zrób próbną rozmowę kwalifikacyjną i przygotuj się na częste pytania

Na koniec przygotuj się do procesu rekrutacji.

Jak wspomniano wcześniej, otrzymanie oferty pracy może zająć miesiące. Możesz przejść przez niezliczoną ilość rozmów kwalifikacyjnych zanim dostaniesz ofertę. Przećwiczenie typowych pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest najlepszym sposobem na optymalizację czasu poszukiwania pracy.

Nigdy nie można przewidzieć, o co dokładnie zapyta osoba prowadząca rozmowę, ale jest kilka pytań, które będziesz słyszał w kółko. Rozmówcy chcą się dowiedzieć, kim jesteś i co masz do zaoferowania.

Spodziewaj się pytań o wykształcenie, doświadczenie i cele zawodowe. Możesz również spodziewać się pytań dotyczących mocnych i słabych stron oraz nawyków w pracy. Sformułowania mogą być różne, ale zdziwisz się, jak wiele powszechnie zadawanych pytań się pojawi.

Zrób rozeznanie i przygotuj odpowiedzi. Kiedy wiesz, co chcesz powiedzieć i w jakie punkty masz nadzieję trafić, pomoże Ci to zabrzmieć pewnie i być przygotowanym.

Zrób krok dalej i zrób próbne wywiady. Niech przyjaciele lub pracownicy biura karier na uniwersytecie zadają ci pytania, aby zasymulować środowisko rozmowy kwalifikacyjnej. Jeszcze lepiej, zobacz, jakie zasoby mock interview oferuje Twoja szkoła.

Przygotowanie robi różnicę, a ty możesz przyzwyczaić się do stresu, aby upewnić się, że brzmisz pewnie z każdą odpowiedzią.

Wnioski

Jak widzisz, wiedza o tym, kiedy zacząć ubiegać się o pracę przed ukończeniem studiów jest niesamowicie pomocna. Nie tylko czas zmaksymalizuje liczbę możliwości, które otrzymasz, ale będziesz w stanie zaplanować, jak się przygotować.

Zobacz również:
Radakcja TeamJob

Opowiedz nam o sytuacji, w której trudno było z kimś pracować

Previous article

15 pytań z wywiadu stażowego, na które musisz być gotowy

Next article

You may also like

More in Kariera