KarieraPomoc dla Absolwentów

15 pytań z wywiadu stażowego, na które musisz być gotowy

0

Istnieje wiele pytań z wywiadu stażowego, które dają Ci świetną okazję, aby zaimponować swojemu rozmówcy. Niektóre z nich są proste, inne podchwytliwe, ale wszystkie są ważne!

Ta lista wspólnych pytań wywiadu dla stażystów pomoże Ci przygotować się na swój wielki dzień i odejść zadowolonym z wyniku.

1. Czy możesz opowiedzieć nam trochę o sobie?

Oto dość powszechne pytanie z wywiadu dla stażystów, które często pojawia się na początku rozmowy. Wydaje się, że jest to proste pytanie podstawowe, ale jest w nim więcej głębi niż większość zdaje sobie sprawę.

Wywiadowcy zadają to pytanie z kilku powodów. Po pierwsze, jest to sposób, aby dowiedzieć się więcej o Tobie i Twoich celach zawodowych. Może również podkreślić Twoje priorytety, które mogą mieć wpływ na to, czy dostaniesz staż czy nie.

Po drugie, pytanie to daje pewien wgląd w twoje umiejętności komunikacyjne. Pokazuje ono osobie przeprowadzającej wywiad, jak dobrze przekazujesz pomysły i wnosisz wkład do rozmowy.

Jak odpowiedzieć na to pytanie

Najlepszym sposobem, aby odpowiedzieć na to pytanie wywiadu stażu jest mówić o swoim tle trochę podczas pokazując entuzjazm dla pozycji, którą starasz się uzyskać. Utrzymuj szczegóły krótkie i słodkie (poniżej kilku minut). Co najważniejsze, niech to będzie istotne dla firmy i stanowiska.

Możesz mówić o swoim wykształceniu i doświadczeniu, ale nie odbiegaj zbytnio od tematu. Celem jest jasna komunikacja i wniesienie do rozmowy znaczącego wkładu.

2. Opowiedz nam o czasie, kiedy musiałeś przewodzić

Niektórzy zakładają, że pytania o przywództwo pojawiają się tylko podczas rozmów kwalifikacyjnych na stanowiska kierownicze. Nie zawsze tak jest. To pytanie może pojawić się, gdy starasz się o staż!

Dlaczego jest zadawane? Rozmówca próbuje ustalić, czy jesteś kimś z naturalnym poczuciem napędu. Czy jesteś typem osoby, która wstąpi, gdy firma będzie cię potrzebować, czy też będziesz czekać, aż ktoś cię o coś poprosi?

To, jak odpowiesz, powie wiele o Twoim charakterze. Zapewnia to pewien cenny wgląd w to, co możesz wnieść do stołu.

Jak odpowiedzieć na to pytanie

Najlepszą polityką jest bycie prawdomównym! Odpowiedz na pytanie podając prawdziwy przykład, kiedy stanąłeś na wysokości zadania.

Jest to częste pytanie dla stażystów, na które powinieneś się przygotować z wyprzedzeniem. Istnieje duża szansa, że miałeś wiele momentów, które kwalifikują się i podkreślają twoją inicjatywę. Być może jednak będziesz musiał się mocno zastanowić, aby sformułować odpowiednią odpowiedź.

Spróbuj opowiedzieć o przypadkach, kiedy kierowałeś projektem grupowym lub podjąłeś działania po dostrzeżeniu czegoś, co wymagało zmiany. Nie musisz pełnić roli przywódczej, aby stać się liderem. Pomyśl o swoich dotychczasowych doświadczeniach akademickich i zawodowych, a prawdopodobnie przyjdzie Ci do głowy kilka przykładów.

3. Co masz nadzieję zyskać dzięki temu stażowi?

Wierzcie lub nie, ale jest to pytanie, które wiele osób popełnia błędy. Kiedy ankieter w zasadzie pyta cię, dlaczego tam jesteś, może cię to zaskoczyć i sprawić, że udzielisz odpowiedzi, która wyjdzie jako nieszczera.

Celem jest zrozumienie Twoich celów i priorytetów. Praktyki są na poziomie podstawowym, ale firmy nadal chcą zatrudniać ludzi, którzy będą się rozwijać w firmie. Stażyści, którzy w końcually przejście do pełnoetatowych stanowisk są łatwo formowalne i może hone swoje umiejętności, aby wspierać dolnej linii organizacji.

Rozmówcy zadają to pytanie potencjalnym stażystom, ponieważ chcą wiedzieć, że jesteś tu po coś więcej niż tylko po kredyty w college’u lub jako krok do czegoś innego.

Jak na nie odpowiedzieć

Najlepszym sposobem, aby odpowiedzieć na to pytanie wywiadu stażowego jest pokazanie swojej pasji do zawodu. Porozmawiaj o umiejętnościach, które chcesz rozwinąć i jak firma może odegrać rolę w twojej przyszłości. Nie zaszkodzi też obdarzyć ich kilkoma komplementami!

Nie musisz zobowiązywać się do długoterminowego pobytu, ale nie jest dobrym pomysłem powiedzieć, że staż jest środkiem do innego celu. Skup się na tym, jak firma pomoże Ci się rozwinąć i na rzeczach, których możesz się nauczyć podczas stażu.

4. Czy wolisz pracować sam czy z zespołem?

Słysząc to wspólne pytanie wywiadu stażowego może zostawić cię trochę niepewny najlepszy sposób postępowania. Jest to trochę catch-22. Odpowiedź na twoją odpowiedź może iść w obie strony, w zależności od tego, jak odpowiesz.

Oczywiście, celem jest tutaj dowiedzieć się więcej o preferencjach pracy. Rozmówcy chcą wiedzieć, że jesteś graczem zespołowym, a jednocześnie potrafisz pracować samodzielnie, gdy jest to konieczne. Jaka jest więc właściwa odpowiedź?

Jak na to odpowiedzieć

To pytanie dotyczące stażu jest nieco podchwytliwe. Nie chcesz powiedzieć, że wolisz jedno od drugiego, chyba że znasz środowisko pracy. Nawet wtedy, jest prawdopodobnie więcej różnic niż zdajesz sobie sprawę.

Większość miejsc pracy wymaga trochę obu tych elementów, więc najlepiej będzie, jeśli podkreślisz zalety pracy samodzielnej i w zespole. Odwołaj się do prawdziwych doświadczeń i wymień korzyści płynące z obu stylów pracy.

5. Jaki rodzaj środowiska pracy preferujesz?

Wszystkie firmy mają specyficzną kulturę pracy i środowisko. Niektóre są bardziej surowe i profesjonalne, podczas gdy inne są bardziej wyluzowane i sprzyjają kreatywnej atmosferze.

Osoby prowadzące rozmowy kwalifikacyjne zadają to pytanie potencjalnym stażystom, ponieważ chcą się upewnić, że dobrze do nich pasujesz. Potencjalnie zostaniesz wrzucony w sam środek tego zupełnie nowego środowiska pracy. Chcą mieć pewność, że się sprawdzisz.

Jak odpowiedzieć na to pytanie

Oto kolejne wspólne pytanie wywiadu stażowego, które może wymagać pewnej refleksji i przygotowania przed czasem.

Pomyśl o typach ustawień, w których odnosisz największe sukcesy. Czy jesteś bardziej produktywny przy luźnych terminach i zrelaksowanych środowiskach, czy też kwitniesz w biurach o szybkim tempie? Zawsze warto być szczerym i wyjaśnić, dlaczego preferujesz wybrane przez siebie otoczenie i jak wpływa ono na wydajność.

Oczywiście, możesz również dostosować swoją odpowiedź do firmy. Ponownie, odwołaj się do swoich doświadczeń z przeszłości, aby nawiązać połączenie i wyjaśnić, jak dobrze poradzisz sobie na tym stanowisku.

6. Jakie są Twoje długoterminowe cele zawodowe?

Jest to dość częste pytanie w wywiadach na stanowiska stażowe. Po raz kolejny, osoba przeprowadzająca wywiad chce wiedzieć, że jesteś tam z właściwych powodów.

Firmy najlepiej nie chcą zatrudniać ludzi, którzy szukają niczego więcej niż kredytów na studia. Są zainteresowane ustawieniem sceny dla potencjalnych stałych pozycji w przyszłości. Co najmniej, chcą wspierać profesjonalistów, którzy będą wspierać przemysł w przyszłości.d.

Jak odpowiedzieć na to pytanie

Pomyśl o tym pytaniu, zanim wejdziesz na rozmowę. To w porządku, jeśli nie jesteś w 100 procentach pewny swoich przyszłych celów jeszcze, ale zalecamy myśleć o tym trochę, zanim zostaniesz poproszony.

Wspomnij o swojej dotychczasowej edukacji i porozmawiaj o tym, jak to stanowisko pomoże Ci zbliżyć się do Twoich celów.

7. Naucz mnie czegoś

Mów o pytaniu, które wyrzuca cię z gry! Możesz być zaskoczony słysząc to pytanie podczas pozycji stażowej, ale służy ono kilku różnym celom.

Po pierwsze, sprawdza jak zareagujesz na coś, do czego się nie przygotowałeś! Rozmówcy wiedzą, że kandydaci przygotowują się godzinami na ten moment. Chcą zobaczyć Cię w Twoim żywiole bez szalonych przygotowań.

Po drugie, używają tego pytania wywiadu stażowego, aby zobaczyć, jak możesz motywować innych. To test, aby zobaczyć, jak skuteczny jesteś w pomaganiu swoim rówieśnikom w osiągnięciu sukcesu.

Jak na nie odpowiedzieć

Jedną rzeczą, której nie powinieneś robić jest odrzucenie tego pytania!

Pomyśl o umiejętności, w której jesteś biegły i naucz rozmówcę jak najwięcej. Trzymaj się czegoś, co jest dość przystępne i co możesz zrobić bez narażania się na niebezpieczeństwo. Może to być dziwny fakt lub część hobby, które masz od lat.

Cokolwiek to jest, naucz lekcji dokładnie i miej cierpliwość.

8. Jaki jest projekt, z którego jesteś dumny?

To pytanie na rozmowę kwalifikacyjną dla stażystów daje Ci możliwość pochwalenia się trochę. Jego cel jest dwojaki.

Po pierwsze, daje większy wgląd w Twoje możliwości. Większość ludzi jest dumna ze swojej najlepszej pracy, więc jest to świetny sposób na podkreślenie szczytu swojej pracy.

Drugim powodem, dla którego ankieterzy zadają to pytanie, jest chęć zobaczenia Twojej pasji. Rozmowy kwalifikacyjne mogą być przerażające. Wielu kandydatów przygotowuje się nadmiernie, przez co brzmi to tak, jakby czytali ze scenariusza.

Dzięki temu pytaniu możesz mówić o bardziej naturalnym temacie, z którego jesteś naprawdę zadowolony.

Jak odpowiedzieć na to pytanie

Pomyśl o projekcie, z którego wykonania jesteś naprawdę dumny. Bądź prawdomówny i podziel się swoją dumą!

Jeśli to możliwe, podkreśl swoje umiejętności i nawiąż do tematu. Nie wymuszaj jednak połączenia lub mów rzeczy, które według Ciebie rozmówca chce usłyszeć. Bądź tak autentyczny, jak tylko możesz.

9. Dlaczego jesteś zainteresowany tym stażem?

Oto kolejne pytanie, które nieco pokaże Twoje prawdziwe intencje.

Wywiadowcy chcą wiedzieć, że jesteś tutaj, aby się uczyć i wspierać firmę w każdy sposób, że można. Stażyści, którzy są tam tylko po to, aby zarobić trochę kredytów studenckich lub umieścić linię na ich CV nie są najbardziej atrakcyjnymi wnioskodawcami. Firmy idealnie chcą pracować ze stażystami, którzy naprawdę rozwiną się dzięki temu doświadczeniu.

Jak na to odpowiedzieć

Najlepszym sposobem na odpowiedź na to powszechne pytanie o staż jest omówienie swoich motywacji. Opisz swoje cele i doświadczenia, które doprowadziły Cię do tego punktu. Możesz przejść przez swoje studia i wspomnieć, jak ten staż pomoże ci w twoich dążeniach do przodu.

10. Jakie są Twoje mocne i słabe strony?

Straszne pytanie „mocne i słabe strony”! Prawdopodobnie spotkałeś się z tym pytaniem w pewnym momencie w swojej przeszłości. Jest to zszywka wywiadu. Nie bez powodu pojawia się onos up so often (even during internship interviews).

Po prostu, mówi to wiele o tym, kim jesteś! Dodatkowo, jest to wyzwanie, które stawia Cię na miejscu i sprawdza Twoje umiejętności komunikacyjne.

To pytanie na rozmowę kwalifikacyjną dla stażystów wymaga dokładnego przemyślenia, ponieważ może iść w wielu kierunkach. Kiedy skupisz się na swoich mocnych stronach zbyt mocno, możesz wyjść na aroganckiego. Tymczasem skupianie się na słabościach sprawia, że wydajesz się zbyt skromny i daje wywiadowi wiele powodów do przeoczenia Twojej aplikacji.

Jak odpowiedzieć

Jest prosty sposób, aby myśleć o tym pytaniu wywiadu stażu. Twoje mocne strony powinny obracać się wokół umiejętności, których potrzebujesz, aby wykonać daną pracę. Może to być również cecha, która odróżnia cię od innych.

Dla słabości, spróbuj wybrać umiejętności, które nie są zbyt powszechne w pozycji próbujesz ziemi. Alternatywnie, możesz wybrać słabość i podkreślić kroki, które robisz, aby przekształcić ją w mocną stronę.

11. Oprowadź nas po godnym uwagi projekcie, który zrealizowałeś. Czego się nauczyłeś i co zrobiłbyś inaczej?

Wcześniej mówiliśmy o pytaniu, które miało pozwolić Ci się pochwalić i opowiedzieć o swojej najlepszej pracy. Skupiało się ono na produkcie końcowym. Z drugiej strony, w tym pytaniu chodzi o proces i sprawdzenie, jak pracujesz w realnym świecie.

Łatwo jest mówić o sobie i wspominać tylko o dobrych rzeczach, które zrobiłeś. Ale kiedy wchodzisz w szczegóły, jak coś robisz? W ten sposób osoba prowadząca rozmowę rozumie Twój proces pracy i sposób, w jaki podchodzisz do realizacji projektów.

Jak na to odpowiedzieć

Po raz kolejny, przygotować się do tego pytania wywiadu stażysta przed czasem, jeśli to możliwe. Kluczem jest bycie szczegółowym. Zamiast mówić o tym, co osiągnąłeś, opowiedz historię o tym, jak tam dotarłeś.

Bądź konkretny i wspomnij o umiejętnościach, których potrzebujesz, aby odnieść sukces na stażu. Czy pracowałeś z innymi, czy byłeś na stanowisku kierowniczym? Wykorzystaj okazję, aby wyjaśnić swoje umiejętności.

Nie unikaj również ostatniej części pytania. Wiedza o tym, gdzie mogłeś zrobić coś inaczej pokazuje rozwój i zdolność do refleksji nad swoją pracą.

12. Czego ostatnio musiałeś się nauczyć od podstaw i jak do tego podszedłeś?

Stanowiska stażowe polegają na uczeniu się i rozwijaniu. Żadna firma nie chce zatrudnić kogoś nieelastycznego i ustawionego na swoich zasadach. Chcą, aby stażysta był otwarty na naukę nowych umiejętności i będzie robił wszystko, aby to osiągnąć.

To pytanie jest doskonałym sposobem, aby określić, czy pasujesz do rachunku.

Jak na nie odpowiedzieć

Istnieje wiele sposobów, aby odpowiedzieć na to pytanie wywiadu. Jak zawsze, bądź prawdomówny i nie upiększaj. Być może jednak będziesz musiał zastanowić się, jak sprawić, by Twoje przeszłe doświadczenia pasowały do siebie.

Rozważ zwrócenie się do projektów grupowych i swoich doświadczeń edukacyjnych. Może postanowiłeś nauczyć się nowej umiejętności w ramach zajęć pozalekcyjnych. Albo, być może wziąłeś udział w zajęciach poza swoją dziedziną, ponieważ cię to zainteresowało.

Niezależnie od tego, co się stało, porozmawiajcie o tym! Omów, jak się tam dostałeś i z jakimi wyzwaniami musiałeś się zmierzyć. Następnie podkreśl, jak pokonałeś te przeszkody i odniosłeś sukces.

13. Jakie jest znaczące wyzwanie, z którym musiałeś się zmierzyć i jak je pokonałeś?

Tak wiele osób spędza swój czas podczas rozmów kwalifikacyjnych próbując przedstawićsię w jak najlepszym świetle. To zupełnie normalne, ale ankieterzy chcą również zobaczyć, że jesteś samoświadomy. Ludzie, którzy potrafią zidentyfikować wyzwania i błędy, wykazują się świetnym nastawieniem i są wystarczająco przystosowani do doświadczenia stażowego.

Jak na to odpowiedzieć

Kiedy odpowiadasz na to pytanie w wywiadzie stażowym, bądź prawdomówny. Nie próbuj słodzić lub zachowywać się tak, jakbyś nigdy wcześniej nie popełnił błędu. To jest instynkt wielu, ale to jest sprzeczne z tym pytaniem cały cel.

Nie musisz się rozwodzić nad negatywnymi aspektami wyzwania. Zamiast tego skup się na tym, czego się nauczyłeś. Jak to doświadczenie wpłynęło na Twój dalszy rozwój i w jaki sposób utkwiło w Tobie?

14. Co sprawia, że jesteś wyjątkowy?

Jest to kolejne częste pytanie, na które odpowiedź może być nieco trudna. Jest trochę nieortodoksyjne, ale ankieterzy używają go z kilku różnych powodów.

Ponownie, chodzi o sprawdzenie umiejętności komunikacyjnych. Większość kandydatów nie przygotowuje odpowiedzi na to pytanie, więc stawia ich na miejscu. Musisz myśleć szybko i odpowiadać szczerze.

Innym powodem, dla którego możesz to usłyszeć, jest to, że ankieter chce wiedzieć, dlaczego jesteś inny niż wszyscy inni. Co możesz wnieść do stołu, że nikt inny nie może?

Jak na to odpowiedzieć

Odpowiedz zgodnie z prawdą i skup się na swoich unikalnych umiejętnościach. Nie odbiegaj zbytnio od tematu. Utrzymuj swoją odpowiedź w związku z pozycją stażową i firmą.

Pomyśl o swoich zajęciach pozalekcyjnych lub doświadczeniach poza szkołą. Może masz poprzednie prace, które dają ci większy wgląd w tę dziedzinę niż innym. Alternatywnie, możesz mieć unikalne umiejętności z zajęć, których większość studentów nie bierze.

Podkreśl te różnice i opowiedz o tym, jak się wyróżniasz.

15. Czy masz do nas jakieś pytania?

To wspólne pytanie dla stażystów zwykle pojawia się na końcu rozmowy. Niektórzy postrzegają je jako pytanie podsumowujące, które ma na celu zawinięcie spraw do końca. Choć czasem tak jest, nie oznacza to, że trzeba je ignorować. Zawsze miej przygotowane pytania!

Kiedy słyszysz „czy masz do mnie jakieś pytania”, oznacza to, że ankieterzy chcą wiedzieć, czy jesteś zaangażowany w rozmowę lub czy coś im umknęło. Pokazuje to szczere zainteresowanie firmą i stanowiskiem.

Dodatkowo, jest to okazja do uzyskania odpowiedzi od profesjonalisty w dziedzinie, którą jesteś zainteresowany. Wykorzystaj ten czas na swoją korzyść!

Jak odpowiadać

Możesz zadawać pytania związane z danym stanowiskiem. Możesz na przykład zapytać o firmę, swojego przełożonego lub zespół, z którym będziesz pracować.

Jest to również świetny moment na zdobycie wiedzy o branży. Zapytaj, w jaki sposób osoba prowadząca rozmowę rozpoczęła pracę w firmie i jakie miała pamiętne doświadczenia. Możesz również zapytać o oczekiwania i to, co udany kandydat wnosi do stołu.

Te wszystkie pytania pokazują inicjatywę i zainteresowanie, co zawsze jest plusem.

Wnioski

Te wspólne pytania wywiadu stażowego powinny być priorytetem, jeśli chodzi o Twoje przygotowanie. Niektóre z nich mogą być trudniejsze niż inne, ale potraktuj je jako okazję do wyróżnienia się i zrobienia wrażenia.

Teraz poświęć trochę czasu na zastanowienie się (i wyrecytowanie), jak odpowiedziałbyś na każde z nich, jeśli chcesz wylądować na stażu, po którym jesteś!

Zobacz również:
Radakcja TeamJob

Kiedy zacząć ubiegać się o pracę przed ukończeniem studiów (2023)

Previous article

Jak się przedstawić w e-mailu – nasze przykłady!

Next article

You may also like

More in Kariera