Współpraca z rekruterem to coś, co w pewnym momencie rozważa wiele osób poszukujących pracy. W końcu pomoc kogoś w znalezieniu pracy może być całkiem atrakcyjna! Ale czy warto? Ten przewodnik pomoże ci zrozumieć Jak współpracować z rekruterem, czy mogą ci pomóc i jak powinieneś podejść do współpracy.
Spis treści
- Czym zajmują się rekruterzy?
- Zalety współpracy z rekruterem
- Jak współpracować z rekruterem w celu znalezienia pracy?
- Czy warto rozważyć współpracę z rekruterem?
Czym zajmują się rekruterzy?
Jeśli rozważasz współpracę z rekruterem, ważne jest, aby zrozumieć, czym się on zajmuje, a czym nie. W rzeczywistości istnieje sporo nieporozumień co do roli rekrutera w procesie rekrutacji, więc poświęćmy chwilę na wyjaśnienie.
Po pierwsze, istnieją wewnętrzni rekruterzy, określani również jako osoby zajmujące się pozyskiwaniem talentów. Pracują oni bezpośrednio dla organizacji, a ich zadaniem jest obsadzanie różnych stanowisk w różnych działach. Ten artykuł NIE dotyczy wewnętrznych rekruterów. W rzeczywistości większość omawianych korzyści nie dotyczy wewnętrznych rekruterów.
Następnie, rekruterzy różnią się od agencji zatrudnienia. Agencje zatrudnienia zatrudniają rekruterów i zazwyczaj pracują dla wielu firm. Większość agencji reprezentuje określone branże i specjalizuje się w konkretnej dziedzinie, działając jako pośrednik między pracodawcami a osobami poszukującymi pracy. Mogą dopasować wykwalifikowanych kandydatów do odpowiedniej pracy.
Ostatnią i najważniejszą opcją są samodzielni rekruterzy. Ci rekruterzy mogą pracować dla firmy rekrutacyjnej lub mogą być samozatrudnieni. Pracodawcy zwracają się do tych zewnętrznych rekruterów, aby znaleźć wykwalifikowanych kandydatów na wolne stanowiska.
Co zatem odróżnia zewnętrznych rekruterów od agencji pośrednictwa pracy?
Rekruter posiada zazwyczaj bardziej dogłębną wiedzę na temat potrzeb pracodawcy. Zna tajniki procesu rekrutacji, ma bezpośrednie kontakty z osobami decyzyjnymi w zakresie zatrudniania i w pełni rozumie długoterminowe cele organizacji. Jest to ważne rozróżnienie, ponieważ często sprawia, że rekruterzy dokładniej dopasowują kandydatów do stanowisk.
Rekruterzy nie działają w imieniu osób poszukujących pracy. Zamiast tego mają na uwadze najlepsze interesy firmy. Koncentrują się na znalezieniu osób na dane stanowisko.
Zalety współpracy z rekruterem
Współpraca z rekruterem może przynieść wiele korzyści. Chociaż są oni zatrudniani przez firmy w celu znalezienia odpowiednich talentów, czerpią korzyści ze ścisłej współpracy z osobami poszukującymi pracy, które posiadają umiejętności i doświadczenie, których poszukują ich klienci.
Korzystanie z usług rekruterów w celu znalezienia pracy nie jest dla każdego i można spotkać się z opiniami, które są podzielone w obie strony. Istnieje jednak kilka niezaprzeczalnych korzyści płynących z nawiązania profesjonalnych relacji z rekruterami.
Bardziej skoncentrowane poszukiwanie pracy
Spójrzmy prawdzie w oczy: Samodzielne znalezienie pracy nie jest łatwym zadaniem. Na współczesnym rynku pracy ludzie wysyłają setki aplikacji, spędzając miesiące lub lata na poszukiwaniu odpowiedniego stanowiska, zanim otrzymają szansę. Czasami może to przypominać wysyłanie CV w próżnię i liczenie na najlepsze.
W przypadku współpracy z rekruterem jest inaczej.
Rekruterzy mają bezpośredni kontakt z potencjalnymi pracodawcami. Jeśli twoje CV wygląda na dobrze dopasowane i dobrze się zaprezentujesz, rekruterzy mogą przekazać twoje CV we właściwe ręce, pozwalając ci na bardziej bezpośrednie lub ukierunkowane poszukiwanie pracy niż osoby, które nie korzystają z usług rekrutera.
Większy wgląd w dostępne możliwości
Kolejną ważną zaletą pracy z rekruterami jest uzyskanie informacji na temat ofert pracy, które nie są publicznie dostępne. W wielu przypadkach pracodawcy zwracają się do rekruterów, zanim jeszcze opublikują ogłoszenie o pracę. Oto kilka przypadków, w których pracodawcy korzystają z usług rekruterów: pracodawca nie ma możliwości przeprowadzenia rekrutacji na określone stanowisko, jest to stanowisko o wysokim profilu, które wymaga więcej czasu i uwagi, lub w celu poufnego zastąpienia obecnego pracownika. Oznacza to, że możesz dowiedzieć się o dostępnych ofertach pracy, zanim setki kandydatów prześlą swoje CV.
Korzyść ta jest ogromna, ponieważ pozwala znaleźć się na czele kolejki po pracę. Wiele osób otrzymuje nowe oferty pracy, zanim wolne stanowisko zostanie upublicznione. Jest to korzystne dla obu stron, ponieważ pomaga firmie szybko obsadzić stanowisko, biorąc pod uwagę znacznie mniejszą pulę kandydatów.
Uczciwa informacja zwrotna
Rekruterzy chcą obsadzać stanowiska. Chociaż ostatecznie reprezentują pracodawców, chcą połączyć cię z pracą, która odpowiada twoim potrzebom. Twój sukces podczas poszukiwania pracy jest również sukcesem rekrutera.
W rezultacie rekruterzy nie zawahają się przekazać szczerej informacji zwrotnej na temat Twojej kandydatury i oczekiwań przed przesłaniem CV. Mogą poprowadzić Cię we właściwym kierunku, pomagając Ci stać się bardziej konkurencyjnym kandydatem. Może to obejmować pomoc w przygotowaniu CV i rozmowy kwalifikacyjnej. Wielu rekruterów poinformuje Cię, na czym stoisz wśród innych kandydatów, dając Ci przewagę, która może działać na Twoją korzyść.
Więcej wiedzy na temat branży i firmy
Ponieważ rekruterzy ściśle współpracują z pracodawcami, zwykle mają lepszy wgląd w każdy szczegół, na którym ci zależy. Na przykład, ponieważ mają utrzymane relacje z pracodawcą, wiedzą dokładnie, jakich umiejętności i kompetencji oczekują firmy od nowego pracownika. Mogą zalecić ci doskonalenie pewnych umiejętności, aby spełnić wymagania rekrutacyjne.
Rekruterzy mogą również pomóc w poznaniu oczekiwań płacowych i ogólnego popytu na rynku. Ich spostrzeżenia są bardziej wartościowe, niż większość osób zdaje sobie z tego sprawę.
Profesjonalne wsparcie
Wreszcie, praca z rekruterem jest jak posiadanie kogoś w swoim zespole. Odpowiadają oni na pytania i zapewniają wsparcie podczas całego procesu rekrutacji. Jeśli masz solidne umiejętności i pożądane doświadczenie, rekruterzy będą z tobą współpracować, a nawet mogą przedstawić cię innym pracodawcom, jeśli oferta nie nadejdzie.
Już samo to jest na wagę złota.
Jak współpracować z rekruterem w celu znalezienia pracy?
Praca z rekruterem może być satysfakcjonującym doświadczeniem, które prowadzi do kolejnego wielkiego przełomu w karierze, ale nie ma żadnych gwarancji.
Aby upewnić się, że relacja zawodowa przyniesie ci korzyści, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami.
1. Nawiąż kontakt z rekruterem, zanim będziesz go potrzebować
Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jeśli rozważasz współpracę z rekruterem, jest wczesne skontaktowanie się z nim. Wiele firmOsoby poszukujące pracy popełniają błąd, traktując rekruterów jako ostatnią deskę ratunku. Czekanie, aż będziesz bezrobotny i zdesperowany w poszukiwaniu pracy, nie przyniesie pożądanych rezultatów.
Zamiast tego podejmij decyzję o współpracy z rekruterem tak wcześnie, jak to możliwe i skontaktuj się z nim, zanim faktycznie będziesz go potrzebować. Profesjonaliści ci muszą wykonać znaczną pracę, zanim będą mogli przedstawić ci możliwości. Muszą dowiedzieć się o twoim pochodzeniu, umiejętnościach, które wnosisz do stołu i nie tylko.
Wykorzystują wszystkie te informacje, aby sprawdzić, czy pasujesz do któregokolwiek ze stanowisk, które próbują obsadzić. Proces ten może zająć trochę czasu, więc im wcześniej się odezwiesz, tym lepiej. Jeśli nie mają teraz żadnych ofert pracy, które pasują, pamiętaj, aby pozostać w kontakcie z rekruterem na wypadek, gdyby coś stało się dostępne w przyszłości. Czas jest najważniejszy.
Zawsze kontaktuj się przed utratą pracy. Najlepszym momentem na skontaktowanie się z rekruterem jest czas, gdy nadal masz pracę i badasz nowe możliwości.
2. Skontaktuj się z rekruterem
Zrób pierwszy krok i skontaktuj się z rekruterami. Być może słyszałeś o tym, że rekruterzy kontaktują się z ludźmi, którzy mają już pracę, z której są zadowoleni. Z pewnością może się to zdarzyć, ale nie jest to tak powszechne, jak myślisz.
W większości przypadków to osoba poszukująca pracy musi nawiązać pierwszy kontakt. Zbadaj rekruterów w oparciu o rodzaje ról, na które rekrutują, branże, w których się specjalizują, a czasem możesz odkryć, z jakimi firmami utrzymują relacje. Często można ich znaleźć na LinkedIn, Twitterze i innych platformach mediów społecznościowych. Wielu rekruterów ma również swoje strony internetowe.
Sprawdź ich stronę internetową lub kanał, aby zobaczyć, na jakie stanowiska rekrutują, a następnie skontaktuj się z nimi za pośrednictwem poczty elektronicznej, aby się przedstawić i przeprowadzić wstępną rozmowę, aby sprawdzić, czy pasują do Ciebie.
Ogólnie rzecz biorąc, rekruterzy mają proces rekrutacji, w którym możesz podać informacje o swoim doświadczeniu zawodowym. Może być również konieczne przesłanie CV, tak jak w przypadku ubiegania się o pracę. Jak wspomniano wcześniej, wszystkie te informacje są kluczowe i pomagają rekruterom dopasować cię do pracy, która spełnia twoje kwalifikacje.
3. Przygotuj się i zadawaj pytania
Znalezienie odpowiedniego rekrutera wymaga zadawania właściwych pytań. Kiedy ludzie opowiadają horrory o pracy z rekruterami, zwykle dzieje się tak dlatego, że nie rozumieją, jak działa rekruter i mają niespełnione oczekiwania. Pomyśl o tym doświadczeniu jak o randkowaniu. Chcesz zadawać pytania, dowiedzieć się, co rekruter może dla ciebie zrobić i upewnić się, że ta relacja jest dobrze dopasowana.
Zbadaj rekrutera przed pierwszym spotkaniem. Oceń, jak prezentuje się w Internecie i jak odpowiada na komentarze na LinkedIn. Zwróć także uwagę na rodzaje promowanych przez niego stanowisk. Przygotuj pytania, które możesz zadać rekruterowi, aby zrozumieć sposób jego pracy i styl (tutaj znajdziesz listę, która pomoże ci zacząć).
Pytań jest bez liku, a dobrzy rekruterzy chętnie na nie odpowiedzą. Najlepiej byłoby, gdybyś zapytał o ich doświadczenie w branży, co zrobili dla firmy, dla której pracują i jak często umieszczają kandydatów na stanowiskach podobnych do tych, których szukasz.
Możesz także zapytać o całą branżę. Skorzystaj z okazji, aby dowiedzieć się więcej o swojej pozycji na rynku pracy i o tym, co możesz zrobić, aby uzyskać przewagę konkurencyjną.
Rekruterzy są po to, by ci pomóc. Nie bój się zadawać pytań!
4. Bądź szczery co do tego, czego szukasz
Kolejną ważną wskazówką, o której należy pamiętać podczas pracy z rekruterem, jest bycie szczerym i otwartym.
Rekruter nie pomoże ci znaleźć wymarzonej pracy, jeśli nie będziesz w 100% szczery co do swoich oczekiwań. Porozmawiaj o tym, jakiego rodzaju pracy oczekujesz, gdzie widzisz swoją karierę i o innych ważnych szczegółach wpływających na twoją gotowość do podjęcia pracy.
Powinieneś być także szczery w kwestii swojego dotychczasowego doświadczenia zawodowego. Rekruterzy muszą wiedzieć, czy w twojej szafie znajdują się jakieś szkielety. Mogą oni być w stanie pomóc w przygotowaniu odpowiedzi na rozmowę kwalifikacyjną, aby przezwyciężyć wszelkie błędy z przeszłości. Nie ma potrzeby fałszować prawdy lub przesadzać, aby wyglądać lepiej.
Szczerość jest najlepszą polityką, a bycie otwartym na wszystko w swojej przeszłości, teraźniejszości i przyszłej karierze może mieć ogromne znaczenie. Nie tylko przygotowuje scenę do sukcesu, ale także pomaga rekruterom w wykonywaniu ich pracy i dopasowywaniu najbardziej odpowiednich możliwości.
5. Zapytaj o to, jak możesz być bardziej konkurencyjnym kandydatem.
Tutaj opłaca się skorzystać z pomocy rekrutera w znalezieniu pracy. Jedną z największych zalet tej relacji jest możliwość otrzymania konstruktywnej krytyki. Bądź na nią otwarty i słuchaj rekomendacji.
Zawsze pytaj o swoją pozycję na tle innych kandydatów. Rekruterzy nie zawsze mogą powiedzieć ci wszystko, ale z pewnością mogą dać ci wskazówki dotyczące poprawy. Mogą poprosić o odświeżenie CV, wzięcie udziału w kilku kursach, aby nauczyć się nowych umiejętności lub zdobyć certyfikaty.
Czasami ich zalecenia mogą być tak proste, jak zmiana sformułowania w CV, aby bardziej się wyróżniało. Nigdy nic nie wiadomo, więc warto pytać.
Rekruterzy zawsze udzielą konstruktywnej krytyki, gdy o nią poprosisz. Nie bierz ich opinii osobiście; pamiętaj, że chcą zobaczyć, jak odnosisz sukcesy i znajdujesz pracę. Ponieważ mają lepszy wgląd w to, czego szuka firma i jej proces rekrutacji, ich opinie mogą mieć duże znaczenie.
Należy pamiętać, że informacje zwrotne po rozmowie kwalifikacyjnej są dostępne tylko wtedy, gdy pracodawca przekazał je rekruterowi. Wszelkie opóźnienia lub brak informacji zwrotnej na tym etapie wynikają z braku komunikacji pracodawcy z rekruterem.
6. Szybka odpowiedź
Gdy rekruter skontaktuje się z Tobą w sprawie oferty pracy, odezwij się do niego jak najszybciej.
Bądź uprzejmy i szanuj czas rekrutera. Chociaż są oni pośrednikami między pracodawcami a osobami poszukującymi pracy, nadal mają wiele do zrobienia. Traktuj komunikację tak, jakbyś rozmawiał bezpośrednio z menedżerami ds. rekrutacji.
Bądź szybki, szybko odpowiadaj na telefony lub e-maile i komunikuj się krótko.
Jeśli będziesz czekać zbyt długo na kontakt z rekruterem, może on z łatwością przejść do kogoś innego. Prawdopodobnie mają w swojej sieci wielu poszukujących pracy, więc zwlekanie z odesłaniem wiadomości e-mail może kosztować cię utratę szansy.
7. Pamiętaj, że rekruter nie zrobi wszystkiego za Ciebie
Jednym z największych nieporozumień dotyczących współpracy z rekruterem jest to, że wykonuje on całą pracę. Niektórzy ludzie wierzą, że mogą oddać swoje losy w ręce rekruterów, podczas gdy oni siedzą z założonymi rękami i czekają na ofertę pracy. Uwaga spoiler: To nie tak działa!
Rekruterzy zrobią dla ciebie bardzo wiele. Są tam, aby zapewnić wsparcie, zaoferować informacje zwrotne i nawiązać kontakt z kandydatem.z potencjalnymi pracodawcami. Nie oczekuj, że rekruterzy będą prowadzić Cię za rękę przez cały proces rekrutacji. Rekruterzy mają wiele ofert pracy do obsadzenia i wielu kandydatów do pracy.
Rekruterzy nie wspierają cię z dobroci serca. Robią to, aby znaleźć pracownika i zarobić prowizję. Pieniądze są ich motywatorem. Zamknięcie rekrutacji jest dla nich motywacją. Zadowolenie klienta jest ich motywatorem. Uszczęśliwianie ciebie jest nisko na ich liście priorytetów.
Nie popełniaj błędu myśląc, że możesz spocząć na laurach. Zawsze szukaj pracy na wielu płaszczyznach – korzystaj z tablic ogłoszeń, sieci kontaktów i współpracuj z więcej niż jednym rekruterem. Rekruterzy wykonują wiele ciężkich zadań, ale to Ty jesteś odpowiedzialny za swoje poszukiwania pracy.
Nie możesz oczekiwać, że pojawisz się na rozmowie kwalifikacyjnej nieprzygotowany i dostaniesz pracę. Nie tylko źle to wygląda na tobie, ale może również źle świadczyć o rekruterze. Często zdarza się, że rekruterzy całkowicie porzucają osoby poszukujące pracy, jeśli nie wykażą się inicjatywą, aby zmaksymalizować każdą okazję.
8. Bądź bezpośredni, komunikując swoje pożądane wynagrodzenie
Kolejną rzeczą, której nie powinieneś ukrywać, jest pożądane wynagrodzenie. Każda osoba poszukująca pracy ma pojęcie o tym, czego realistycznie szuka. Przekaż swojemu rekruterowi rozsądny zakres.
Zrozumienie pożądanego wynagrodzenia jest kluczowe dla rekruterów, ponieważ pomaga im znaleźć możliwości, które lepiej odpowiadają Twoim potrzebom. Żaden rekruter nie chce zaniżyć Twojej wartości lub sprawić, byś przeszedł przez proces rekrutacji tylko po to, by odrzucić ofertę, ponieważ wynagrodzenie nie spełnia Twoich oczekiwań.
Ponownie, bycie szczerym i otwartym jest koniecznością.
Stosunkowo wcześnie poinformuj o swoim oczekiwanym wynagrodzeniu. Rekruter pomoże ci zrozumieć, gdzie znajduje się ta kwota w branży i na twoim poziomie doświadczenia. Jeśli uzna, że jest ona zbyt wysoka lub nierozsądna, poinformuje cię o tym.
To powiedziawszy, rekruterzy będą również szanować pożądane wynagrodzenie, jeśli mieści się ono w rozsądnym przedziale. Jeśli jasno określisz swoje oczekiwania, pomoże im to wykluczyć nisko płatne oferty pracy, oszczędzając wszystkim czasu i frustracji.
9. Utrzymuj otwartą linię komunikacji po znalezieniu pracy
Nasza ostatnia wskazówka jest bardzo ważna. Utrzymuj otwarte linie komunikacji, nawet po znalezieniu pracy. Twój rekruter jest częścią Twojej profesjonalnej sieci, więc rozważ dodanie go do swojego konta LinkedIn i utrzymywanie kontaktu.
Dlaczego? Nigdy nie wiadomo, kiedy w przyszłości będziesz chciał ponownie z nim pracować. Co jeśli zdecydujesz się na zmianę ścieżki kariery w ciągu najbliższych kilku lat? Albo będziesz musiał dokonać nagłej zmiany w ciągu kilku miesięcy?
Pozostanie w kontakcie z rekruterem, który pomógł ci wcześniej, może być przepustką do nowego stanowiska. Oni już wiedzą, do czego jesteś zdolny, a ty sam doświadczyłeś na własnej skórze, że rekruter świetnie radzi sobie z pomaganiem osobom poszukującym pracy.
Mogą zrobić to samo dla ciebie w przyszłości. Nie odcinaj się od nich. Pozostawanie w kontakcie podtrzyma relacje i może nawet zmotywować ich do pomocy w znalezieniu odpowiedniego kandydata następnym razem.
Czy warto rozważyć współpracę z rekruterem?
To, czy powinieneś pracować z rekruterem, zależy od wielu czynników, takich jak osobiste preferencje lub to, czy rekruterzy obsługują twój zawód lub branżę.
Możesz wiele zyskać dziękiod rekruterów. Korzyści są ogromne. Praca z rekruterem oznacza współpracę z kimś, kto ma dogłębną wiedzę na temat otwartych możliwości. Osoby te aktywnie pracują nad obsadzeniem otwartych stanowisk i jeśli Twoje umiejętności pasują do nich, chętnie pomogą Ci w znalezieniu nowej pracy, którą starają się obsadzić.
Rekruterzy są również cennym źródłem konstruktywnej krytyki i mogą pomóc ci stać się bardziej konkurencyjnym kandydatem.
Pomijając wszystkie te korzyści, praca z rekruterem nie jest dla każdego.
Ogólnie rzecz biorąc, są one najlepsze, jeśli masz jasną ścieżkę kariery zaplanowaną na przyszłość. Współpraca z rekruterem może być świetnym rozwiązaniem, jeśli wiesz, czego chcesz, masz rozsądne oczekiwania i chcesz rozwijać swoją karierę.
Jednak rekruterzy nie są najlepszym rozwiązaniem, jeśli chcesz zmienić karierę, jesteś nowy w branży lub nie masz dużego doświadczenia zawodowego.
Bez względu na to, gdzie znajdujesz się w tym spektrum, zrób rozeznanie i poświęć czas na znalezienie rekrutera, który może ci pomóc. Sukces zależy od tego, jak dobrze współpracujesz z rekruterem i jak bardzo jesteś otwarty na ten proces. Poświęć trochę czasu na znalezienie kogoś, kto spełnia wszystkie wymagania; może to sprawić, że będziesz na dobrej drodze do kolejnej dużej szansy.
Podsumowanie
Jak widać, istnieje wiele korzyści płynących ze współpracy z rekruterem. Jeśli więc uważasz, że jest to właściwy krok dla Ciebie, nie bój się rozpocząć tego procesu. Skontaktuj się z jednym z nich, zadawaj wiele pytań i bądź szczery. Ta nowa relacja może doprowadzić do kolejnego dużego kroku w Twojej karierze!
Sprawdź także:
Jakie pytania zadaje się na koniec rekrutacji? Odpowiedź menedżerów ds. rekrutacji