„Dlaczego ubiegasz się o to stanowisko?” to proste pytanie na rozmowę kwalifikacyjną, które daje dużo miejsca na udzielenie solidnej odpowiedzi. Jednak zrobienie tego może być nieco podstępne. Ten przewodnik pomoże Ci stworzyć odpowiedź, która zrobi wrażenie na Twoim rozmówcy i zwiększy Twoje szanse na otrzymanie oferty.
Spis treści
- Dlaczego zadawane jest to pytanie
- Jak odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego stara się Pan/Pani o to stanowisko?”
- Błędy, których należy unikać
- Przykładowe odpowiedzi
Dlaczego zadano to pytanie
Istnieje wiele powodów, dla których prowadzący rozmowy kwalifikacyjne pytają „Dlaczego ubiegasz się o to stanowisko?”. Choć wydaje się, że jest to pytanie typu cut-and-dry wymagające prostej odpowiedzi, jest ono znacznie głębsze niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Rozmówcy szukają kilku podstawowych szczegółów w Twojej odpowiedzi.
Pierwszym z nich jest to, że w pełni rozumiesz pracę i to, co się z nią wiąże. To sposób na sprawdzenie, czy wiesz, w co się pakujesz. Nie ma znaczenia, czy ubiegasz się o stanowisko podstawowe czy wykonawcze. Pracodawcy chcą widzieć, że wykonałeś swoje badania przed złożeniem wniosku.
Po drugie, Twoja odpowiedź powinna pokazać, że przemyślałeś to stanowisko i zastanowiłeś się, jak pasuje ono do Twoich większych celów zawodowych. Dlaczego ma to znaczenie? Pomaga pracodawcom wybrać kandydatów, którzy są entuzjastycznie nastawieni do pracy i naturalnie zmotywowani do osiągnięcia sukcesu.
Wiele osób poszukujących pracy aplikuje na jak największą liczbę stanowisk. Choć brzmi to jak dobry pomysł, to jednak pośpieszne aplikowanie na wiele stanowisk bez dokładnego sprawdzenia wymagań nie działa na Twoją korzyść. Prawdopodobnie pominiesz kluczowe wymagania, nie będziesz postępował zgodnie z instrukcjami, pójdziesz na skróty i nie dostosujesz swoich aplikacji do potrzeb. Na koniec dnia, Twój brak wysiłku przekłada się na brak zainteresowania.
Wolą zatrudniać osoby, którym autentycznie zależy na możliwości. To upewnia ich, że nie zmienisz zdania, nie znudzisz się i nie przeniesiesz się wkrótce po zatrudnieniu. Zamiast tego, dobra odpowiedź może udowodnić, że jesteś gotowy na wyzwanie i zaangażowany w osiągnięcie sukcesu, ponieważ odgrywa to rolę w twoich większych aspiracjach zawodowych.
Jak odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego ubiegasz się o to stanowisko?”
Twoja odpowiedź może sprawić lub złamać twoje szanse na przejście do przodu w procesie rekrutacji. To nie jest pytanie, które chcesz wymyślić na poczekaniu.
Chociaż zawsze powinieneś przygotować unikalną odpowiedź, poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci stworzyć powalającą odpowiedź, która zrobi różnicę.
1. Zbadaj firmę i stanowisko
Zawsze badaj firmę i stanowisko, o które się ubiegasz. Ta wskazówka powinna być stosowana niezależnie od tego, czy pytanie to pojawi się na spotkaniu, czy nie. Zawsze jest to plus, gdy możesz pokazać, że jesteś dobrze przygotowany. Świadczy to o profesjonalizmie i chęci zatrudnienia.
Ponadto, pomoże Ci to zrozumieć, jak powinieneś sformułować swoją odpowiedź. Musisz wiedzieć wszystko, co możesz o firmie i pracy, aby powiedzieć rozmówcom, dlaczego chcesz go.
Zacznij od dokładnego przeczytania opisu stanowiska. Zwróć uwagę na słowa kluczowe użyte w opisie stanowiska i określ, dlaczego to właśnie Ty powinieneś odpowiedzieć.ne najbardziej odpowiednie umiejętności dla danego stanowiska. Wykorzystaj opis stanowiska, aby zrozumieć, czego szukają menedżerowie zatrudniający i połącz to z Twoimi umiejętnościami.
Możesz wykorzystać te informacje, aby wyobrazić sobie siebie na danym stanowisku i to, co chcesz dalej robić. Jak to stanowisko wpisuje się w Twoje większe plany? Jakie umiejętności wykorzystasz i co zyskasz dzięki tej pracy?
Ważne jest również, aby dowiedzieć się jak najwięcej o firmie. Przeczytaj jej stronę korporacyjną, sprawdź w mediach społecznościowych i przeczytaj informacje prasowe. Dowiedz się, jakie są cele firmy, co stara się osiągnąć i jak ta praca przyczynia się do poprawy wyników.
Jeśli znasz kogoś, kto pracuje w tej firmie lub był w niej kiedyś zatrudniony, przed złożeniem wniosku zapytaj, jak podoba mu się praca w tej firmie i czy są jakieś informacje, które powinieneś znać przed złożeniem wniosku.
Wchłaniaj wszystkie te informacje jak gąbka. Zdobytą wiedzę możesz wykorzystać w swojej odpowiedzi, aby pokazać, że odrobiłeś zadanie domowe i poświęciłeś tej pracy całą uwagę, na jaką zasługuje.
2. Podaj, co przemawia do Ciebie w tej możliwości
Tutaj właśnie przydaje się twój research na temat firmy. Kiedy wyjaśniasz, dlaczego ubiegasz się o dane stanowisko, jednym z najlepszych sposobów na wyróżnienie się jest opowiedzenie o czymś konkretnym. Co w tej pracy i firmie wyróżniało Cię najbardziej?
Kiedy mówisz o szczegółach charakterystycznych dla tej firmy i stanowiska, pokazujesz, że jesteś szczerze zainteresowany tą rolą. To nie jest dla Ciebie tylko kolejna praca. Zamiast tego, jest to okazja, którą naprawdę chcesz wykorzystać.
Rozważ wspomnienie czegoś o samej firmie. Może to być fakt, który zauważyłeś podczas czytania strony internetowej organizacji lub szczegół, którego dowiedziałeś się o kulturze firmy. Niezależnie od tego, im bardziej jest to charakterystyczne, tym lepiej.
A jeśli rzeczywiście znasz osoby, które pracują w firmie, pamiętaj, aby wymienić je z imienia i nazwiska. Powoływanie się na nazwisko dobrego pracownika działa pozytywnie na Twoją korzyść. Dlatego warto porozmawiać z pracownikami, których znasz, zanim złożysz aplikację.
3. Wykorzystaj swoje umiejętności
Mądrze jest wykorzystać każdą szansę, aby powiązać swoją odpowiedź z powrotem do swoich umiejętności i kwalifikacji. W końcu nadal starasz się zrobić wrażenie! Nie wystarczy powiedzieć, że jesteś pasjonatem możliwości i zainteresowany przyczynianiem się do dolnej linii firmy.
Musisz również udowodnić, że masz to, czego potrzeba, aby odnieść sukces.
Wykorzystaj swoje umiejętności i doświadczenia, aby połączyć punkty. Mów o tym, dlaczego chcesz tę pracę, jakie umiejętności wykorzystasz, aby się doskonalić i jak to przyniesie korzyści zespołowi lub firmie. Ta wskazówka to świetny sposób na udzielenie sensownej odpowiedzi, która udowodni, że poważnie myślisz o stanowisku, a jednocześnie pozwoli Ci zaprezentować się jako główny kandydat.
Ponadto, mówienie o tym, co wnosisz do stołu jest świetnym sposobem na pokazanie, że dobrze przemyślałeś tę możliwość i jesteś pewien, że ubieganie się o to stanowisko jest właściwym posunięciem.
4. Przećwicz swoją odpowiedź
Nasza ostatnia rada jest prosta: Przećwicz swoją odpowiedź.
Wiele osób poszukujących pracy popełnia błąd, nie przygotowując się na trudne pytania typu „Dlaczego stara się Pan/Pani o to stanowisko?”. Chociaż nie ma gwarancji, że się ono pojawi, jest duża szansa, że tak się stanie. Jest to częste pytanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, które ujawnia więcej informacji o twojej motywacji niż większość zdaje sobie sprawę.
Nie popełniaj błędu, myśląc, że możesz to „ominąć”. Celem jest, aby brzmieć przygotowanym i pewnym siebie. Nie da się tego osiągnąć, gdy wymyślasz rzeczy na poczekaniu. Przećwicz swoją odpowiedź z pewnością siebie.
Nie oznacza to, że musisz mieć scenariusz. Recytowanie przepisanych słów sprawi tylko, że będziesz brzmiał nieautentycznie i robotycznie. Zamiast tego, poczuj się komfortowo dostarczając swoją odpowiedź na różne sposoby.
Zapamiętaj punkty, które chcesz przedstawić, a nie słowa, które wypowiesz. Kiedy już będziesz pewny siebie, wyrażając swoje pomysły, możesz dostarczyć imponującą odpowiedź.
Błędy, których należy unikać
Jeśli dobrze przemyślisz to pytanie, możesz udzielić niezapomnianej odpowiedzi, którą rozmówcy będą chcieli usłyszeć. Jednak wciąż istnieją sposoby, by popełnić błąd!
Aby pomóc Ci uniknąć błędu, oto kilka rzeczy, których nigdy nie powinieneś mówić, odpowiadając na pytanie „Dlaczego ubiegasz się o to stanowisko?”.
Straszna odpowiedź „Potrzebuję pracy””.
Kiedy słyszysz to pytanie, twoją pierwszą myślą może być: „Potrzebuję pracy”. Zostaw tę myśl w swojej głowie!
Pamiętaj, dlaczego osoby prowadzące rozmowy kwalifikacyjne pytają, dlaczego ubiegasz się o dane stanowisko. Chodzi o to, aby przekonać się, że poważnie podchodzisz do tej możliwości i dowiedzieć się więcej o tym, jak pasuje ona do Twojej większej narracji o karierze. Odpowiadanie czymś tak dosadnym jak „potrzebuję pracy” nie przyniesie Ci żadnych korzyści.
Ponownie, pracodawcy nie chcą ludzi, którzy ubiegają się o każdą pracę pod słońcem i dążą do wszystkiego, co stanie im na drodze. Chodzi o znalezienie odpowiedniej osoby, która przyczyni się do poprawy wyników finansowych, a jednocześnie zdobędzie doświadczenie, które poprawi jej karierę.
Krótkowzroczna odpowiedź, taka jak ta, przynosi odwrotny skutek i może sprawić, że zostaniesz całkowicie odsunięty od biegu.
Odpowiedzi osobiste
Pozostawienie osobistych szczegółów poza równaniem jest zawsze dobrym pomysłem. Menedżerowie zatrudniający nie są zainteresowani tym, aby dowiedzieć się, że desperacko potrzebujesz regularnej wypłaty. Sprawy pieniędzy i kwestii finansowych nie należą do pokoju rozmów kwalifikacyjnych.
Sugerowanie, że ubiegasz się o to stanowisko tylko po to, aby otrzymać wypłatę jest równie złe, jak mówienie, że potrzebujesz pracy. Nie dostarcza żadnych istotnych informacji i maluje Cię jako osobę niezainteresowaną tym, co wiąże się z tą pracą.
Nie ma nic złego w tym, że mówisz coś osobistego, ale te elementy Twojej odpowiedzi powinny być związane z karierą. Na przykład, jeśli zawsze marzyłeś o pracy w tym zawodzie lub wejściu do tej branży, to dobrze jest to powiedzieć. Ale nie powinno się poruszać spraw, które nie są związane z pracą.
Obrażanie
Nigdy nie mów źle o swoich byłych pracownikach. To jest wskazówka, aby pamiętać o wszystkich pytań wywiadu. Nawet jeśli ostatnia praca była z bezpośrednim konkurentem tej organizacji, badmouthing nie jest dobry wygląd.
Jeśli jesteś gotów mówić źle o starych firmach, kolegach i przełożonych teraz, co powstrzymuje cię przed zrobieniem tego samego w przyszłości w tej organizacji? Mówienie źle o kimś jest najszybszym sposobem, aby włączyć rozmówcę off. Nie wygląda to dobrze, a menedżerowie zatrudniający mogą się martwić o to, jak dobrze wpasujesz się w kulturę firmy.
Sugerowanie, że ta praca jest tymczasowa
Na koniec, nie mów nic, co mogłoby sugerować, że to stanowisko jest tymczasowe. To może być trudne, gdy mówisz o swoich większych celach zawodowych. Ważne jest, aby pokazaćOceń, że dobrze przemyślałeś to stanowisko i wiesz, co chcesz na nim zyskać.
Ale traktowanie tego stanowiska jako punktu wyjścia nie jest dobrym pomysłem. Który menedżer zatrudniający zaryzykuje, jeśli pomyśli, że odejdziesz w ciągu roku? Zatrudnianie pracowników wymaga dużych nakładów, więc firmy chcą mieć ludzi, którzy zostaną na dłużej.
Zawsze zostawiaj otwarte drzwi. Możesz sugerować, że masz nadzieję na rozwój w tej firmie lub masz nadzieję na zdobycie nowych umiejętności, które wyniosą Twój potencjał na nowe wyżyny. Ale nigdy nie mów nic, co wskazywałoby na to, że odejdziesz w poszukiwaniu lepszych możliwości gdzie indziej.
Przykładowe odpowiedzi
Jeśli potrzebujesz inspiracji do odpowiedzi na to pytanie, to jesteś we właściwym miejscu. Poniższe przykładowe odpowiedzi spełniają wszystkie kryteria. Sprawdzają się one z różnych powodów i służą jako dobry punkt wyjścia przy tworzeniu własnej odpowiedzi.
Przykład 1
W pierwszym przykładzie mamy kandydata starającego się o pracę w marketingu. Jest to dość prosta odpowiedź, ale przechodzi od razu do sedna i służy swojemu celowi. Osoba poszukująca pracy wyjaśnia, dlaczego uważa, że jest to dobra rola dla niej i podkreśla, co jej zdaniem może wnieść do sprawy.
„Ubiegam się o to stanowisko, ponieważ wygląda to na niesamowitą okazję do zatopienia się w marketingu cyfrowym. Pracowałem w marketingu przez ostatnie kilka lat i lubię wyzwania związane z poznawaniem nowych strategii i narzędzi w miarę ich pojawiania się.
Jestem szczególnie podekscytowany możliwością pracy w marketingu cyfrowym. Choć mam kilkuletnie doświadczenie w marketingu w mediach społecznościowych i reklamie cyfrowej, te strategie marketingowe nie były głównym przedmiotem zainteresowania w mojej poprzedniej firmie. Wierzę, że posiadam umiejętności, które pozwolą mi na szybkie rozpoczęcie pracy w tej firmie, a moje zainteresowanie nauką sprawi, że szybko się w niej odnajdę.
Państwa firma jest jedną z najbardziej znanych firm w okolicy, a jej zespół zrealizował wiele kampanii, które szanuję. Jestem chętny, aby stać się częścią tego i rozwijać nowe, ekscytujące strategie, które pozostawiają wpływ na docelowych odbiorców Twojego klienta.”
Przykład 2.
W naszym kolejnym przykładzie mamy ładne połączenie celów osobistych i zawodowych. Kandydat wyjaśnia, dlaczego uważa, że jest odpowiednim kandydatem na to stanowisko, jednocześnie pokazując menedżerom zatrudniającym dokładnie, dlaczego szukał tej możliwości. Daje to wgląd w wartości kandydata i dowodzi, że wykonał on swoje badania.
„Ubiegam się o to stanowisko z kilku powodów. Pierwszym jest możliwość robienia nowych rzeczy, które są zgodne z moimi większymi celami zawodowymi. Ceniłem swój czas w firmie, w której pracowałem, ale nie ma już możliwości rozwoju, które by do mnie przemawiały.
Twoja firma wykonuje wiele pracy, aby wspierać społeczności o słabej reputacji. Jest to moja osobista pasja i pokrywa się z tym, co chcę robić w przyszłości. Jest to wyjątkowe wyzwanie, o którym zawsze marzyłem.
To stanowisko wydaje się być doskonałą okazją do wykorzystania mojego unikalnego zestawu umiejętności i rozwoju kariery. Moje lata pracy jako analityk biznesowy nauczyły mnie analitycznego podejścia i skupienia na danych. Moją pasją jest pomaganie innym. To stanowisko pozwoli mi robić obie te rzeczy i jestem podekscytowana, że mogę pokazać, na co mnie stać.”
Przykład 3.
Nasz ostatni przykład jest prosty, ale skuteczny. Kandydat wypowiada się wysoko o firmie, aby pokazać, że zrobił swoje badania. Zapewniają również świetne wyjaśnienie, dlaczego są podekscytowani tą możliwością.
„Głównym powodem, dla którego składam wniosek, jest chęć bycia częścią tej organizacji. Wasza firma jest najbardziej znana w przestrzeni e-commerce. Jestem częstym klientem sklepu i regularnie opowiadam się za waszą platformą.
Naprawdę wierzę, że rewolucjonizuje ona sposób, w jaki ludzie robią zakupy. Czytałem ostatnie informacje prasowe omawiające niektóre z większych celów waszej firmy i chciałbym być częścią tego, co się dzieje.
Moje doświadczenie jako specjalisty ds. rozwoju front-end jest zgodne z ogłoszeniem o pracę, a w połączeniu z moją ambicją czuję, że jestem silnym pretendentem do tej roli.”
Podsumowanie
„Dlaczego ubiegasz się o to stanowisko?” może wydawać się zastraszającym pytaniem na rozmowie kwalifikacyjnej, ale w rzeczywistości jest to dość łatwe, jeśli masz odpowiednie podejście i przygotowanie. Prześledź powyższe kroki, spędź trochę czasu na ćwiczeniach, a w końcu otrzymasz odpowiedź, z której będziesz mógł być dumny.