KarieraZarządzanie Karierą

Jak wykazać się uczciwością w miejscu pracy (plus przykłady)

0

Zrozumienie uczciwości w miejscu pracy jest ważne z kilku powodów:

Po pierwsze, może pomóc Ci postawić swoją najlepszą stopę do przodu i być wzorowym pracownikiem. Po drugie, możesz zostać poproszony o podzielenie się swoją osobistą definicją podczas rozmowy o pracę!

W tym przewodniku omówimy, czym jest uczciwość w miejscu pracy i podamy kilka wspaniałych przykładów, o których warto pamiętać.

Spis treści

  • Czym jest uczciwość?
  • Znaczenie praktykowania uczciwości w miejscu pracy
  • Jak wykazać się uczciwością w pracy
  • Przykłady uczciwości w pracy

Co to jest uczciwość?

Uczciwość to coś, co pracodawcy chcą promować w miejscu pracy. Choć w opisie stanowiska pracy możesz nie znaleźć szczegółów dotyczących uczciwości, menedżerowie zatrudniający i osoby prowadzące rozmowy kwalifikacyjne starają się ocenić kandydatów poprzez każdą odpowiedź, którą usłyszą.

Ale co to tak naprawdę oznacza?

Mówiąc najprościej, uczciwość w miejscu pracy oznacza honorowe postępowanie, nawet jeśli nikt nie widzi, że to robisz. Chodzi o przestrzeganie wysokich standardów moralnych i etyczne postępowanie we wszystkim, co robisz. Utrzymywanie wysokiego kodeksu moralnego oznacza, że postępujesz właściwie bez względu na wynik.

W środowisku zawodowym uczciwość może przejawiać się na wiele sposobów. Podświadomie dyktuje sposób interakcji z innymi, podejmowania decyzji i podejścia do codziennych wyzwań. Możesz nie myśleć o tych drobnych szczegółach, ale o to właśnie chodzi!

To wierność swojemu kodeksowi moralnemu i przestrzeganie zasad etycznych, którymi się kierujesz.

Znaczenie praktykowania uczciwości w miejscu pracy

Uczciwość ma kluczowe znaczenie dla dobrze prosperujących firm. Pracodawcy szukają jej u potencjalnych pracowników i aktywnie starają się ją pielęgnować w środowisku pracy, ponieważ może ona prowadzić do trwałego wzrostu i sukcesu.

Kiedy jesteś uczciwy w miejscu pracy, jesteś niezawodny, uczciwy i potrafisz wziąć na siebie odpowiedzialność. Zespoły prosperują tylko wtedy, gdy wszyscy wykazują się wysoką uczciwością we wszystkim, co robią. Chociaż błędy mogą się zdarzyć, pracodawcy chcą, abyś zrobił to, co należy, kiedy się zdarzy.

Zależy im na osobach, które przyznają się do błędów, podejmują kroki w celu ich naprawienia i postępują etycznie. Chodzi o otwartą i szczerą komunikację, a jednocześnie o to, by nie bać się potencjalnego sprzeciwu.

Uczciwość czyni Ciebie i Twoich współpracowników odpowiedzialnymi za ich działania. Pracodawcy chcą mieć zaufanie do pracowników. Chcą spać spokojnie, wiedząc, że zespoły działają zgodnie z wysokimi standardami moralnymi i potrafią się samodzielnie zarządzać.

Żadna firma nie chce być zmuszona do nieustannej pracy, aby utrzymać wszystkich w ryzach. Twoi pracodawcy nie powinni się martwić, że zachowujesz się uczciwie i zgodnie ze swoją etyką i etyką firmy.

Uczciwość w pracy utrzymuje również produktywność. Gwarantuje, że wszyscy poważnie traktują zobowiązania i mogą się rozliczać z terminów i podstawowych obowiązków. Bez uczciwości ludzie mogą odgryźć więcej niż są w stanie przeżuć lub podjąć działania, które zaszkodzą firmie.

Posiadanie złej reputacji w organizacji zmniejsza szanse na podwyżkę lub awans. Zła reputacja, która rozprzestrzenia się poza organizację, może uniemożliwić zatrudnienie.

Brak uczciwości jest szkodliwy, dlatego należy utrzymywać wysokie standardy i wykazywać się uczciwością przez cały czas. Przyniesie to nie tylko korzyści dla całej organizacji, ale także pomoże w dalszej karierze.

Jak wykazać się uczciwością w pracy

Istnieje wiele sposobów na wykazanie się uczciwością w miejscu pracy. Koncepcja ta może wydawać się niejasna i trudna do określenia. Ale kiedy już zrozumiesz, jak ją dostrzec, możesz nauczyć się ćwiczyć i prezentować tę cechę.

Oto kilka sposobów, jak.

1. Bądź szczery

Szczerość jest zawsze najlepszą polityką w pracy, niezależnie od sytuacji. Otwarta i szczera komunikacja jest podstawą uczciwości, a najlepszym sposobem na pokazanie tej cechy jest nie unikanie trudnych rozmów.

Każdy z nas znalazł się w sytuacji, w której musiał porozmawiać o czymś wymagającym. Na przykład, być może popełniłeś błąd w pracy lub masz do czynienia z górą pracy z nadchodzącym terminem, który wydaje się niemożliwy do wykonania. Zamiast tłumić te stresujące uczucia i unikać rozmowy, staw im czoła.

Jeśli popełniłeś błąd, porozmawiaj o nim z przełożonymi i przedyskutuj, co możesz realistycznie wykonać. Jeśli natknąłeś się na nieefektywny proces, nie bój się o tym rozmawiać. Trzymanie wszystkiego w tajemnicy jest nie tylko niezdrowe dla Ciebie, ale nie przynosi firmie żadnych korzyści. Najgorszy scenariusz to taki, że wywoła urazę, która sprawi, że stracisz zainteresowanie swoją pracą.

Szczerość pozwala uniknąć tych konfliktów i pokazuje, że nie boisz się mówić otwarcie, nawet jeśli może to być niewygodne.

2. Bądź wierny swojemu słowu

Czy współpracownik obiecał kiedyś coś zrobić, a potem wycofał się w ostatniej chwili? To pokazuje rażący brak uczciwości. Dotrzymywanie słowa jest najważniejsze.

Łamanie obietnic w pracy jest bardziej powszechne niż myślisz. Jednym z powszechnych scenariuszy jest przyjmowanie większej ilości pracy niż można z powodzeniem wykonać. Zamiast nauczyć się nie składać obietnic, których nie możesz dotrzymać, nadal próbujesz przeforsować swoje zdanie.

Efektem są niedotrzymane terminy i złamane słowa. Ta reputacja może pójść za tobą. Nagle stajesz się niewiarygodny i nieprzewidywalny. A ta reputacja może dotrzeć nawet do osób spoza Twojej firmy. Ludzie mówią.

Rozwiązanie sprowadza się do otwartej komunikacji. Musisz nauczyć się, jak nie odgryzać więcej niż możesz przeżuć, aby w przyszłości móc składać dokładne obietnice. Zawsze dotrzymywanie słowa może udowodnić współpracownikom i pracodawcom, że jesteś godny zaufania i niezawodny.

3. Szanuj innych

Szacunek to kolejny krytyczny element uczciwości w pracy i jest to ulica dwukierunkowa. Musisz mieć szacunek dla siebie i innych.

Kiedy ludzie myślą o uczciwości, często skupiają się na wewnętrznych standardach moralnych, których przestrzegają. Jednak sposób, w jaki wchodzisz w interakcje z innymi, jest również ważnym elementem układanki.

Szacunek można okazać, będąc uczciwym, troszcząc się o innych i dając im szansę w trudnych sytuacjach.

Oczywiście ważne jest również, aby nie angażować się w plotki i nieuprzejme zachowania (nawet jeśli wydaje się, że wszyscy współpracownicy tak robią).

Dużą częścią szacunku jest przestrzeganie granic wyznaczonych przez innych. Na przykład, jeśli ktoś nie chce rozmawiać o swoim życiu domowym, należy to uszanować i nie wścibiać się.

Traktuj ludzi tak, jak sam chcesz być traktowany.

4. Bądź odpowiedzialny

Bycie odpowiedzialnym w swojej pracy może oznaczać wiele różnych rzeczy. Może to oznaczać bycie dostępnym, kiedy powinieneś być, odbieranie telefonów lub wypełnianie swoich obowiązków zgodnie z oczekiwaniami. Bez względu na wszystko, wykazanie się uczciwością wymaga od Ciebie poważnego traktowania swojej pracy.

Pracodawcy nie chcą widzieć, jak bezmyślnie przechodzisz przez ruchy lub unikasz odpowiedzialności. To samo dotyczy sytuacji, gdy przełożeni stale muszą przypominać ci o twoich obowiązkach.

5. Ciężko pracuj

Pracodawcy oczekują, że pojawisz się i wykonasz swoją pracę. Nie jesteś tam po to, by się zastanawiać lub wkładać tylko ułamek energii w swoje obowiązki. Twoja firma zatrudniła cię, abyś wykonał swoją pracę!

Uczciwość w miejscu pracy polega na byciu oddanym i czujnym pracownikiem. Wszystko sprowadza się do zaufania i niezawodności.

Twoi przełożeni chcą wiedzieć, że mogą Ci zaufać, że wykonasz swoją pracę najlepiej jak potrafisz. Nie chcą poświęcać czasu na ciągłe zaczepianie Cię lub przypominanie o tym, że powinieneś się wysilać. Jeśli regularnie bierzesz udział w spotkaniach, które dotyczą twojej wydajności, oznacza to prawdopodobnie, że twoi pracodawcy uważają, że brakuje ci uczciwości.

Pracuj ciężko, aby pokazać, że zależy Ci na pracy i chcesz tam być. Zbuduj poczucie pewności siebie, a przekonasz się, że twoi pracodawcy będą spędzać mniej czasu na mikromanipulowaniu cię, a więcej na zaufaniu.

6. Bądź godny zaufania

Zaufanie jest kruche. Łatwo je złamać, a jego odbudowa może zająć znacznie więcej czasu.

Uczciwość i zaufanie idą w parze. Jeśli twoi pracodawcy nie mogą ci zaufać, mogą mieć dobry powód. Być może popełniłeś błędy w przeszłości lub byłeś nieuczciwy w kwestii poprzednich niepowodzeń. Niezależnie od sytuacji, twoje działania mówią głośniej niż słowa.

Aby stać się godnym zaufania, musisz pokazać się i udowodnić ludziom wokół siebie, że jesteś kimś, na kim mogą polegać. Oznacza to ciężką pracę, dotrzymywanie obietnic i odpowiedzialność za siebie.

Nie rób niczego, co mogłoby podważyć zaufanie pracodawcy lub współpracownika. Bądź szczery i otwarty, a jednocześnie rób rzeczy, które wzmocnią Twoje zaangażowanie.

7. Staraj się być kimś, na kim inni polegają

Niezawodność to ważna sprawa w każdym środowisku pracy. Niezależnie od tego, czy pracujesz w biurze, czy na placu budowy, pracodawcy chcą mieć ludzi, na których mogą polegać. Nie mają powodu, by trzymać cię w pobliżu, jeśli często się nie pojawiasz lub łamiesz ich zaufanie.

Bycie niezawodnym to bycie kimś, na kogo ludzie mogą liczyć w każdej sprawie. Chodzi o to, aby być tą osobą, na którą można liczyć, gdy mają coś trudnego do zrobienia lub napięty termin. Nie oznacza to jednak, że powinieneś być osobą, która lubi ludzi. Granice też są ważne.

Ale samo pojawienie się, ciężka praca i zdobycie zaufania innych ludzi to długa droga. Słuchaj innych i uwzględniaj ich potrzeby, kiedy tylko jest to możliwe, bez poświęcania swojego dobrego samopoczucia.

8. Okazuj wdzięczność

Składanie podziękowań i okazywanie wdzięczności może również pomóc Ci wyeksponować swoją uczciwość w pracy.

Bycie wdzięcznym dla innych za każdym razem, gdy poświęcają swój czas, aby Ci pomóc, przechodzi długą drogę. Ludzie oczekują od Ciebie uznania dla ich dobrych uczynków i pomocy. Kiedy tego nie robisz, wygląda to na niewdzięczność.

Nikt nie będzie dobrowolnie pomagać, jeśli tak jest. Mówienie „dziękuję” i robienie tegocoś miłego dla swoich współpracowników nigdy nie zostanie przeoczone. To dowód na to, że rozumiesz poświęcenia i jesteś wdzięczny za wpływ, jaki wywierają inni.

9. Szanuj politykę firmy

Zasady istnieją nie bez powodu. Ich celem jest stworzenie bezpieczniejszego i bardziej produktywnego środowiska, przy jednoczesnym unikaniu konfliktów, które mogłyby zaprzepaścić sukces. Możesz nie zgadzać się z każdą z nich i to jest w porządku.

Ale nadal musisz przestrzegać i szanować zasady ustalone przez Twoją firmę.

Zrozumienie zasad i przestrzeganie ich pokazuje, że szanujesz firmę i chcesz być wydajnym i pomocnym pracownikiem. Rażące lekceważenie zasad firmy sprawi, że znajdziesz się w gorącej wodzie kąpany i będziesz wyglądał jak ktoś, komu brakuje uczciwości.

10. Odpowiednio radź sobie z konfliktami

Konflikty zdarzają się cały czas. W Twoim miejscu pracy są osoby, z którymi się nie dogadujesz i mogą pojawić się momenty, w których dojdzie do nieporozumień. Jest to naturalna część łączenia wielu osobowości pod jednym dachem!

Aby pokazać uczciwość, radź sobie z tymi konfliktami w sposób dojrzały. Unikaj licealnych wybryków. Nie ma potrzeby plotkowania i wydziwiania w kącie.

Zamiast tego wykaż się profesjonalizmem i szczerze skomunikuj się z drugą stroną. Jeśli nie jest to możliwe we własnym czasie, nie bój się w razie potrzeby wyjaśnić sprawy z działem kadr.

Celem jest szybkie stłumienie dramatu bez powodowania kolejnych problemów. Konflikty mogą potencjalnie stworzyć toksyczne środowisko pracy dla wszystkich. Nie jest to korzystne dla wyniku finansowego i może zrujnować produktywność.

Zajmij się tymi konfliktami jak dojrzały dorosły. Szczerość i skupienie się na otwartej komunikacji to najlepszy sposób, aby to zrobić. Tłumienie emocji do momentu ich wybuchu spowoduje tylko późniejsze kłopoty.

11. Bierz odpowiedzialność i uznaj swoje błędy

Na koniec, zawsze bierz odpowiedzialność. Jest to duża część demonstrowania uczciwości w miejscu pracy, a przyznanie się do błędów może pozostawić trwały wpływ na pracodawców.

Błędy zdarzają się cały czas. Niektórych można uniknąć, ale innych nie. Tak czy inaczej, nigdy nie odwracaj wzroku.

Brak reakcji na błędy może wywołać efekt kuli śnieżnej. Może zaszkodzić wynikom finansowym, uniemożliwić innym wykonywanie pracy i z czasem się pogorszyć. Zgłoś błąd swojemu przełożonemu w momencie, gdy zorientujesz się, co się dzieje.

Następnie podejmij kroki, aby go naprawić. Przyznanie się do błędu to najlepszy sposób na udowodnienie, że jesteś dojrzałym pracownikiem o dużej uczciwości.

Pracodawcy cenią sobie uczciwość, a przyznanie się do winy pokazuje, że nie boisz się stawić czoła konsekwencjom błędów.

Przykłady uczciwości w pracy

Zdefiniowanie uczciwości w miejscu pracy nie zawsze jest łatwe, ale będziesz wiedział, kiedy ją zobaczysz. Oto kilka przykładów, które pozwolą Ci zrozumieć, czym jest uczciwość i jak możesz się nią wykazać w pracy.

Ciężka praca, nawet gdy nikt nie jest w stanie jej docenić

W tym przykładzie mamy zespół specjalistów od marketingu w środku stresującego projektu. Zespół kończy kampanię, której termin upływa pod koniec tygodnia. Choć morale jest niskie, zespół kontynuuje działania.

W przeddzień terminu przełożony zespołu musiał wyjść wcześniej z powodu nagłego wypadku rodzinnego. Powiadamiając o tym zespółi opuszcza biuro tylko na kilka godzin w ciągu dnia pracy, większość ludzi oddycha z ulgą. Większość ludzi traktuje to jako „dzień wolny” i natychmiast przestaje pracować.

Jednak jeden z członków zespołu, John, rozumie, że projekt jest już zagrożony niedotrzymaniem terminu. Próbuje przekonać resztę zespołu do kontynuowania pracy. Kilku z nich zdaje sobie sprawę z tego, jaka jest stawka, i włącza się do pracy. Jednak reszta ich ignoruje.

John i kilku jego współpracowników mocno naciskają i udaje im się ukończyć resztę zadań do końca dnia.

Ponieważ John był uczciwy i pracował dalej, zespół ukończył projekt. Pracodawca zwrócił uwagę na wysiłek, jaki włożyli John i jego współpracownicy, co było dla nich bardzo pomocne podczas kolejnej oceny wyników.

Bycie szczerym w kwestii potrzebowania pomocy

W tym scenariuszu Jessica jest odpowiedzialna za wdrożenie nowej funkcji w aplikacji mobilnej swojej firmy. Spędziła tygodnie na tworzeniu kodu i eksperymentowaniu z nowymi funkcjami skryptowymi. Jednak wszystko nie działa tak, jak sobie wyobrażała, a funkcja nie działa tak sprawnie, jak potrzebuje tego firma.

Zamiast ignorować rażące błędy i mieć nadzieję na najlepsze, mówi o tym.

Jessica zwraca się ze swoimi problemami do przełożonego i kolegów koderów. Kilku kolegów współpracuje z nią, aby rozwiązać problemy. Nie tylko udało się uruchomić nową funkcję na czas, ale gotowy produkt dostarczył znacznie lepszych wrażeń użytkownikom.

Gdyby Jessica nie odezwała się i nie wykazała się uczciwością w pracy, mogłoby dojść do opóźnienia w implementacji lub utraty reputacji firmy.

Wykazanie się odpowiedzialnością pomimo konsekwencji

Austin pracuje w dziale finansowym swojej firmy. Jest stosunkowo nowy. W związku z tym korzysta z pomocy bardziej doświadczonych księgowych, aby lepiej zrozumieć swoje obowiązki.

Pewnego dnia otrzymuje rachunki za kolekcję nowiutkich komputerów, które firma kupiła dla innego zespołu. Wie, że te paragony wymagają odpowiedniego zaksięgowania wydatków.

Zakłada, że jest to coś, co będzie musiał wysłać do właściwego księgowego, który zajmuje się wydatkami biznesowymi. Przesyła to do firmowego repozytorium plików współdzielonych, zostawia notatkę dla konkretnego księgowego, który ma się tym zająć, i przechodzi do innego zadania.

Mija kilka tygodni i pojawia się raport wydatków z poprzedniego miesiąca. Przeglądając informacje, Austin zauważył, że żaden z otrzymanych przez niego rachunków nie został uwzględniony w budżecie. Nieprawidłowo oznaczył rachunki podczas przesyłania ich do repozytorium plików, przez co zostały one niezauważone przez księgowych, którzy ich potrzebowali.

Mimo że Austin jest nieco zakłopotany i martwi się o zrobienie złego wrażenia, idzie do swojego bezpośredniego przełożonego i daje mu znać, co się stało. Kierownik był niezadowolony z pomyłki, ale docenił uczciwość Austina. Przełożony pracował z Austinem, pokazując mu właściwe techniki etykietowania, aby uniknąć podobnego błędu w przyszłości.

Uznanie autorstwa, gdy jest należne

Carol kończy trudny projekt dla ważnego klienta. Pracowała nad tym projektem miesiącami i jest na skraju dostarczenia produktów.

Jednak na ostatnim etapie napotyka problem, którego nie potrafi rozwiązać. Po wypróbowaniu wszystkiego, udaje się do jednej z Twoich koleżanek, Paige. Paige podała jej zmieniającą grę wskazówkę, która w znacznym stopniu wpłynęła na sposób ukończenia projektu.

Nie tylko zastosowała tę wskazówkę do przekroczenia linii mety, ale wykorzystała go do wprowadzenia poprawek do swojej wcześniejszej pracy.

Podczas spotkania zespołu Carol otrzymuje wielkie pochwały od klienta i swoich bezpośrednich przełożonych. Zamiast przypisywać sobie wszystkie zasługi, dziękuje Paige za jej wkład i wyraża wdzięczność za jej pomoc. Wspomina, że wiedza Paige była niezbędna do ukończenia i podniesienia jakości jej pracy.

Podsumowanie

Jak widzisz, uczciwość w miejscu pracy nie jest nauką o rakietach. Postępując zgodnie ze Złotą Zasadą i wkładając w to solidny wysiłek, prawdopodobnie wszystko będzie dobrze!

Ale myślenie o tym i znajomość kilku przykładów może być również pomocna podczas rozmowy o pracę. Pytania o uczciwość mogą pojawić się jako sposób na sprawdzenie, czy pasujesz do kultury firmy, a teraz będziesz gotowy, by na nie odpowiedzieć.

The post How To Show Integrity In The Workplace (Plus Examples) appeared first on Career Sherpa.

Zobacz również:
Radakcja TeamJob

Jak podziękować komuś za jego czas i wsparcie (przykłady)

Previous article

Dobre hobby i zainteresowania, aby umieścić w CV w 2023 r.

Next article

You may also like

More in Kariera