OnlineTrendy

22 Trendy w poszukiwaniu pracy i przewidywania na rok 2023

0

Rozpoczęcie poszukiwania nowej pracy w tym roku prawdopodobnie przyniesie kilka mile widzianych zmian. Jeśli planujesz poszukiwanie nowej pracy, to warto zapoznać się z niektórymi trendami i przewidywaniami dotyczącymi miejsca pracy.

W roku 2021 i 2022, pracownicy i osoby poszukujące pracy po raz pierwszy od dłuższego czasu znajdują się w pozycji siły.

Chcesz podwyżki? Poproś o nią.

Chcesz pracować zdalnie? Zapytaj.

Chcesz mieć bardziej elastyczny harmonogram pracy? Zapytaj.

Firmy znalazły się w sytuacji niedoboru pracowników po pandemii i Wielkiej Rezygnacji i wiele z nich jest bardziej otwartych na różne warunki pracy, o które proszą kandydaci.

Aby uzyskać szerszy obraz tego, co się dzieje, zaprosiłem 21 autorów CV, trenerów kariery i rekruterów do podzielenia się swoimi przewidywaniami dotyczącymi poszukiwania pracy i trendami na rok 2022. Ci profesjonaliści dostrzegają wzorce i trendy na podstawie pracy z różnymi klientami i badań.

Oto postawione pytanie:

Na jaki trend lub przewidywanie poszukujący pracy/kariery muszą zwrócić uwagę w 2022 roku?

Istnieją trzy trendy o dużym znaczeniu, które wyłaniają się, gdy patrzymy na rok 2022.

Zdolność do adaptacji – Zdolność do zmiany kierunków będzie nadal ważna zarówno dla osób poszukujących pracy, jak i pracodawców. Może to oznaczać dostosowanie się menedżerów do indywidualnych harmonogramów pracy do nowych ograniczeń COVID. Aby przyciągnąć kandydatów i stać się pożądanym miejscem pracy, firmy wymyślają na nowo miejsce pracy. Praca hybrydowa i elastyczne harmonogramy to tylko dwa przykłady tego, jak restrukturyzowane są miejsca pracy. Osoby poszukujące pracy będą chciały wykazać się zdolnościami adaptacyjnymi jako kandydaci do pracy.

Asynchroniczna – Nauczyliśmy się pracować samodzielnie i w czasie, który nam odpowiada. Przyjęcie pracy asynchronicznej będzie nadal rosło i rozszerzało się na sposoby załatwiania spraw, o których wcześniej nie myśleliśmy. Nie musimy już być razem w tej samej przestrzeni i czasie, aby rozwiązywać problemy i wykonywać pracę.

Automatyzacja – Systemy i procesy, które mogą być zautomatyzowane, zostaną zautomatyzowane, aby przyspieszyć działania, a także aby uwzględnić niedobór pracowników. Od robotów po sztuczną inteligencję, miejsce pracy i pracownicy będą korzystać z automatyzacji, a osoby poszukujące pracy będą musiały podnosić kwalifikacje, aby zapoznać się z tą nową technologią.

Poniżej znajdziesz 21 prognoz dotyczących poszukiwania pracy i trendów, na które należy zwrócić uwagę.

TRENDY W POSZUKIWANIU PRACY

Wiedz, czego chcesz

Określenia takie jak „Wielka rezygnacja” przykuwają uwagę wszystkich, ponieważ organizacje próbują dowiedzieć się, jak zatrudnić, zaangażować i zatrzymać najlepsze talenty. Potrzebują jednak pomocy. Konkretnie, potrzebują informacji zwrotnej od kandydatów i pracowników.

Niezależnie od tego, czy aktywnie poszukujesz nowych możliwości, czy po prostu testujesz wody, ważne jest, aby wiedzieć, czego oczekujesz od możliwości zatrudnienia.jedność i dlaczego zasługujesz na to, aby ją zdobyć. To brzmi jak naprawdę łatwe pytanie do odpowiedzi, ale nie jestem pewien, czy tak jest. Samo powiedzenie: „Chcę więcej pieniędzy” nie wystarczy. Osoby poszukujące pracy muszą pokazać, co osiągnęły i dlaczego organizacje powinny zaoferować im to, o co proszą.

Ta sama filozofia dotyczy pracowników podczas oceny wyników. Przygotuj się do rozmowy o tym, co zrobiłeś, jakie korzyści przyniosło to firmie i co chciałbyś uzyskać w zakresie wsparcia ze strony firmy i menedżera.

Ostatnia rzecz. Kiedy myślisz o swojej liście życzeń, czego oczekujesz od pracodawcy, zrób listę pomocniczą. Bądź przygotowany na negocjowanie niektórych pozycji. Czy są rzeczy, które chciałbyś mieć, a które kosztują stosunkowo niewiele? Zdecyduj, czy chciałbyś mieć jedną rzecz, która kosztuje dużo, czy kilka małych przedmiotów, które mają niski koszt. Ponownie, to brzmi łatwo…ale nie zawsze.

Osoby poszukujące pracy i pracownicy mogą mieć kilka wspaniałych możliwości w 2022 roku, jeśli je zaplanują. Wiedz, czego chcesz. Bądź gotów pokazać, że jesteś tego wart. I negocjuj, gdy to konieczne, aby uzyskać najlepszy możliwy pakiet.

Negocjuj

Osoby poszukujące pracy na wszystkich poziomach muszą nauczyć się tej umiejętności – wynegocjować rolę, która pozwoli im na to, aby praca wspierała życie, a nie odwrotnie. Jest to bardzo wykonalne w obecnym klimacie ekonomicznym i należy to wykorzystać teraz, zanim warunki się zmienią.

Więcej pieniędzy

Chęć włożenia większej ilości pieniędzy do wypłaty będzie dla wielu osób poszukujących pracy głównym motorem do zmiany pracy w 2022 roku.

Najnowsze badanie American Staffing Association Workforce Monitor przeprowadzone przez The Harris Poll ujawniło, że 63% respondentów stwierdziło, że wynagrodzenie będzie wiodło ich decyzję o zmianie pracy.

Wynagrodzenie jest ważniejsze niż cokolwiek innego. Wyższe płace to magiczna formuła, której pracodawcy muszą użyć, aby nawet szczęśliwi ludzie posłuchali rekruterów, a następnie rzucili swój kapelusz na ring.

Spodziewaj się, że agresywni pracodawcy będą podnosić swoje oferty płacowe, aby zwabić nowe talenty, ale ich znalezienie nie będzie łatwym zadaniem dla żadnej organizacji w 2022 roku. Osoby poszukujące pracy powinny stosować przemyślane strategie negocjacji wynagrodzeń przy przyjmowaniu nowych stanowisk, ponieważ pierwsza oferta może zostać podniesiona po prostu przez zapytanie.

Skup się na umiejętnościach miękkich

W 2022 roku osoby poszukujące pracy muszą położyć większy nacisk na marketing swoich umiejętności mięk kich w procesie poszukiwania pracy. Oznacza to dostarczanie dowodów umiejętności miękkich we wszystkich formach komunikacji – od CV po LinkedIn i podczas rozmów kwalifikacyjnych.

Przez lata wiele osób błędnie uważało, że umiejętności miękkie są niezbędne tylko w przypadku ról związanych z obsługą klienta. Jednak pracodawcy i rekruterzy są coraz bardziej zainteresowani tymi umiejętnościami na wszystkie szczeble kariery i stanowiska. W końcu prawie każda rola, od entry level do C-suite, wiąże się z kontaktem z ludźmi i koniecznością posiadania zdolności społecznych.

Wkraczając w kolejny rok, postrzeganie umiejętności miękkich wciąż się zmienia i zyskuje na uwadze. Artykuł „A Hard Look at the Term Soft Skills” zauważa, że „Wielu ekspertów HR sugeruje, że umiejętności miękkie zyskują przewagę nad umiejętnościami twardymi…[ale] sam termin spotkał się ze znaczną krytyką.” Społeczeństwo często uważa umiejętności miękkie za puszyste lub nieistotne, co rodzi pytanie, czy sam termin powinien się zmienić. Prawda jest taka, że umiejętności miękkie (bez względu na to, jak są nazywane) są w równym stopniu częścią marki osoby i oferują znaczące korzyści dla biznesu.

Dla osób poszukujących pracy, które szukają pomysłów na umiejętności miękkie, LinkedIn’s 2021 Workplace Learning Report przedstawia niektóre z najważniejszych umiejętności w ubiegłym roku, w tym kilka umiejętności miękkich, takich jak odporność, zdolność adaptacji, komunikacja, inteligencja emocjonalna, współpraca międzyfunkcyjna i kreatywność.

Ponadto, znakomity artykuł Oxbridge Academy przedstawia 5 najważniejszych powodów, dla których umiejętności miękkie są ważniejsze niż kiedykolwiek, z przekonaniem, że umiejętności miękkie są potrzebne, aby wspierać wiedzę z zakresu umiejętności twardych.

Aby stać się najlepszym kandydatem w 2022 roku, zaprezentuj zarówno umiejętności twarde, jak i miękkie podczas strategii poszukiwania pracy. Dokładnie przeanalizuj wymagania dotyczące docelowej roli i zidentyfikuj powiązane treści, historie, przykłady lub osiągnięcia, które pokazują mocne strony umiejętności miękkich.

Bądź selektywny i rozwijaj umiejętności

Ponieważ Wielka Rezygnacja nastąpi w 2021 roku, oznacza to, że w 2022 roku firmy muszą wypełnić te role. Jeśli chcesz zmienić pracę lub pivot, teraz jest czas.

Firmy patrzą teraz na to, co muszą zrobić, aby utrzymać swoich pracowników szczęśliwych. Chcesz pracować zdalnie? A może przyjąć hybrydowy harmonogram pracy? Lepsze wynagrodzenie? Poproś o to.

Oprócz wspólnych pytań biznesowych lub roli masz dla nich, może chcesz myśleć o kilku rzeczach przed wyborem firmy do pracy, jak również.

1- Jak radzą sobie z równowagą między pracą a życiem prywatnym?
2- Jak bardzo są otwarci na pracę zdalną?
3- Jakie jest ich zaangażowanie w DE&I?
4- Czy mają solidne plany na wypadek kolejnej fali pandemii?

Z drugiej strony, firmy poszukują również wysoko wykwalifikowanych, ukierunkowanych kandydatów. Upewnij się, że posiadasz umiejętności potrzebne do pracy, o którą się ubiegasz. Wysłanie CV do roli, do której nie pasujesz, spowoduje, że zostanie ono odrzucone.

Nie lekceważ też swoich umiejętności miękkich! Komunikacja, zdolność do adaptacji, praca w zespole i umiejętność pracy bez kogoś stojącego nad Twoim ramieniem były kluczowe podczas pandemii. W czasach, gdy praca zdalna i hybrydowa staje się normą w wielu firmach, posiadanie tych umiejętności wymienionych w CV – popartych treścią bogatą w wyniki – pozwoli Ci wygrać z innymi, którzy mogą nie mieć tego jako mocnej strony.

Równowaga sił, choć jest to mile widziana i długo oczekiwana zmiana, może w końcu przesunąć się z powrotem na stronę pracodawcy, więc upewnij się, że Twoje umiejętności i CV są aktualne.

Ocena pracodawcy

Myślę, że w 2022 roku ludzie najbardziej powinni zwracać uwagę na to, jak potencjalny pracodawca będzie wyróżniał się na przepełnionym rynku.

W IV kwartale 2021 roku w wielu segmentach rynku zatrudnienie płonie. Spodziewam się, że ten trend będzie się utrzymywał. Zakładając, że postępy w walce z pandemią będą nadal rosły, trudno sobie wyobrazić, że gospodarka, a co za tym idzie zatrudnienie, nie będzie podążać za nimi.

Oczywiście mogą pojawić się komplikacje – w 2021 roku mieliśmy już do czynienia z wariantami Delta i Omicron – ale ogólnie rzecz biorąc, trend jest stale wzrostowy. W tym środowisku to, co specjaliści od kariery określają mianem employer branding, staje się jeszcze ważniejszym czynnikiem.

Niektórzy pracodawcy, jak na przykład Better, z niesławnym 900 osobowym, 3-minutowym zwolnieniem Zoom, mają wiele do zrobienia z tego punktu widzenia: rehabilitacja marki. Niektórzy pracodawcy są w świetnej formie. Myślę jednak, że zdecydowana większość musi po prostu lepiej wyartykułować swoją unikalną propozycję pracodawcy.

Dlaczego osoba poszukująca pracy powinna chcieć pracować właśnie u tego pracodawcy? W coraz bardziej konkurencyjnym krajobrazie, największe talenty będą miały do wyboru firmy spoza swojego obszaru geograficznego. Ten trend utrzymuje się w IT już od jakiegoś czasu, a pandemia spowodowała, że jest to zjawisko występujące niemal na wszystkich polach golfowych.

Tak więc: tak jak od osób poszukujących pracy oczekuje się przedstawienia elevator pitch, tak od rekruterów oczekuję, że będą musieli przedstawić elevator pitch dla stanowiska, zespołu i pracodawcy, aby przyciągnąć talenty.

Oceń kulturę firmy

Wygląda na to, że rok 2022 będzie nadal rynkiem napędzanym przez kandydatów, a osoby poszukujące pracy będą miały przewagę przynajmniej w pierwszej połowie. Obecnie organizacje robią wszystko, aby przyciągnąć odpowiednie talenty, w tym podnoszą wynagrodzenia i oferują szereg dodatków do pracy, niektóre przydatne, inne mniej.

Nie oznacza to jednak, że mają one wspaniałą kulturę organizacyjną.

Aby dowiedzieć się, czy mają do czynienia z dymem i lustrami, osoby poszukujące pracy muszą zadawać odpowiednie pytania, aby uzyskać potrzebne odpowiedzi. Niezależnie od tego, czy chodzi o rozmowy w sieci czy wywiady informacyjne, ważne jest, aby zadawać pytania otwarte. To pomaga stworzyć dialog, ponieważ jeśli są zbyt bezpośrednie w pierwszym pytaniu, mogą zostać zamknięte lub karmione sprzedaży. Czasami prawdziwe wskazówki pojawiają się w dalszej części rozmowy.

 • „Jak zareagowałeś na pandemię?” Lepsze niż „Czy opiekowałeś się pracownikami w czasie pandemii?”.
 • „Jaki typ osoby odnosi sukces w twojej firmie i jak pomagasz ludziom osiągnąć sukces?”. Wystrzegaj się słów takich jak „go the extra mile”
 • „Jak chronisz dobre samopoczucie pracowników?” Obejmuje to zdrowie fizyczne i psychiczne. Zwróć uwagę na to, jak odnoszą się do środków bezpieczeństwa COVID.
 • „Jaka jest twoja polityka dotycząca różnorodności i integracji na rok 2022? ” Powinni już sprawdzić, ile kobiet lub osób kolorowych znajduje się w starszych rolach.

Może być otwarty bar w piątek, ale kandydaci powinni zwrócić szczególną uwagę na wszystkich ludzi, z którymi wchodzą w interakcje i środowisko pracy, jeśli jest to rozmowa osobista. Czasami wiadomość nie zawsze jest w tym, co jest powiedziane, ale także w tym, co pozostaje niedopowiedziane.

Skup się na kulturze „Employee-First”

Profesjonaliści powinni szukać firm o kulturze „employee-first”, ponieważ obecnie masz więcej możliwości niż kiedykolwiek wcześniej, aby zaspokoić swoje optymalne potrzeby w zakresie środowiska pracy.

O koncepcji „employee-first” dowiedziałem się od mojego kolegi Anthony’ego Vaughana. Utkwiła mi ona w pamięci, ponieważ zgrabnie ujmuje moje ciągłe wskazówki dla osób poszukujących pracy, aby dążyły do stworzenia środowiska pracy, które będzie dla nich najlepiej dopasowane pod względem wartości, różnorodności, kultury, wsparcia i bezpieczeństwa psychologicznego.

Po wszystkich trudnościach związanych z pandemią, kwestionowaniem priorytetów i badaniem wartości, nadal widzimy firmy, które przedkładają zysk nad ludzi. Osoby poszukujące pracy mogą i powinny głosować za pomocą swoich aplikacji i nagradzać firmy, które traktują priorytetowo zdrowie psychiczne swoich pracowników, optymalne style pracy i są naprawdę wrażliwe na ich potrzeby.

Wiele firm przystępuje do wyścigu zbrojeń, aby stworzyć pozory kultury i/lub udogodnień, które czynią je wspaniałymi miejscami do pracy, dlatego tak ważne jest, abyś dołożył należytej staranności i zadał bezpośrednie pytania, na które potrzebujesz odpowiedzi, aby sprawdzić, czy to, co jest prezentowane, jest rzeczywiście prawdziwe.

Zastanów się i zapisz swoje kluczowe wartości, priorytety i kryteria, które składają się na idealne miejsce pracy dla CIEBIE.
Wygeneruj pytania, aby świadomie sprawdzić, czy dana firma pasuje do Ciebie.

Oto kilka przykładowych pytań:

 • Jak wspierasz zdrowie psychiczne swoich pracowników?
 • Czy masz opcje pracy zdalnej lub hybrydowej i jak bardzo są one elastyczne?
 • Co zrobiła Twoja firma, aby rozwiązać problemy związane z DEI?
 • W jaki sposób firma namacalnie wspierała pracowników podczas pandemii?

Pytania każdego będą wyglądać inaczej, ale głównym celem jest znalezienie firmy, która będzie cenić cię bardziej jako osobę niż za to, jak możesz zwiększyć ich dolną linię.

Osoby poszukujące pracy będą pisać CV, które przemawiają do pracodawców, a nie tylko do ATS

Władze odpowiedzialne za zatrudnianie mówią jasno, że system śledzenia kandydatów (ATS) jest głównie naczyniem, w którym przechowywane są CV. Tak, niektóre ATS 'może parse CV dla słów kluczowych i odrzucić je. Tak, niektóre ATS’ mają „nokautujące” pytania. I tak, niektóre ATS’ mogą rankingi CV.

W 2022 roku kandydaci do pracy będą słuchać słów organów zatrudniających i pisać CV, które przemawiają do potrzeb pracodawcy , jeśli chcą odnieść sukces w dostaniu ich CV w ręce organów zatrudniających, a nie „pokonać” ATS.

Aby kandydaci mieli szansę na rozmowę kwalifikacyjną, ich CV musi spełniać następujące warunki:

 1. Bądź dostosowany do każdej pracy. Jest to bardzo ważne, jeśli kandydaci chcą, aby ich CV pokazywało, że mają kwalifikacje do pracy na danym stanowisku.
 2. Pokaż wartość. Zamiast pisać: „Prowadził zespół inżynierów oprogramowania w celu ukończenia 4 projektów”. Napisz: „Zaoszczędził firmie 493 020 dolarów w prognozowanym wynagrodzeniu, będąc mistrzem zespołu 6 inżynierów oprogramowania, aby ukończyć 4 projekty w 2020 roku. Prognozowana liczba projektów wynosiła 3.”
 3. Pokaż tylko 10-15 lat historii pracy. Głównym powodem, dla którego należy to zrobić, jest pokazanie odpowiedniego doświadczenia. Drugim powodem jest uniknięcie możliwości dyskryminacji ze względu na wiek.
 4. Bądź łatwy do odczytania. Żadnych akapitów dłuższych niż 3 linie. Żadnych wypunktowanych stwierdzeń dłuższych niż 2 linie.

Rynek pracy oferuje kandydatom do pracy ogromny potencjał, ale tylko wtedy, gdy ich CV będzie napisane z myślą o pracodawcy. Mniej martw się o ATS, a bardziej o to, by przemówić do potrzeb pracodawcy.

Rok osobistego wyboru

Osobiste hamulce, począwszy od wartości firmy, poprzez elastyczność miejsca pracy, aż po publiczne dzielenie się statusem szczepionki.

Moim zdaniem rok 2022 będzie rokiem osobistego wyboru, co oznacza, że osoby poszukujące pracy powinny jasno określić, co jest (a co nie jest) dla nich hamulcem i wykorzystać to we wszystkich aspektach poszukiwania pracy.

Technologia jest tu po to, by pozostać

Technologia jest tutaj, aby pozostać, a ty możesz wykorzystać ją na swoją korzyść. Ciasny rynek talentów w wielu branżach będzie trwał do 2022 roku.

Rekruterzy wykorzystują technologię do wyszukiwania kandydatów, ale także do budowania swojej sieci kontaktów, podobnie jak osoby poszukujące pracy.

Oprócz wykorzystania technologii do normalnych działań związanych z poszukiwaniem pracy i budowaniem swojej cyfrowej marki, osoby poszukujące pracy mogą wykorzystać tę technologię, aby stać się znanymi i budować swoją sieć w swoich społecznościach zawodowych.

Technologia stawia pracodawców przeciwko kandydatom i pracownikom

Widzimy, że pracodawcy coraz częściej korzystają z technologii, aby przyspieszyć ocenę kandydatów do pracy poprzez:

1. Systemy śledzenia kandydatów
2. Zautomatyzowane, asynchroniczne, nagrane rozmowy kwalifikacyjne
3. Zautomatyzowane sprawdzanie przeszłości

Podczas gdy możemy oczekiwać, że te podejścia będą kontynuowane, niektóre stany i Equal Employment Opportunity Commission zaczęły obserwować i naciskać na pracodawców używających sztucznej inteligencji i algorytmów uczenia maszynowego w czarnej skrzynce, które wprowadzają stronniczość do procesów selekcji.

EEOC niedawno rozpoczęła inicjatywę mającą na celu zapewnienie, że algorytmy AI/ML, które napędzają decyzje o zatrudnieniu, są zgodne z prawem dotyczącym praw obywatelskich.

Czy wysiłki Komisji zapobiegną stronniczości algorytmicznej?

Trudno powiedzieć, ale podoba mi się świadomość, że firmy produkujące i używające oprogramowania do selekcji/śledzenia pracowników wiedzą, że ich era „wolna od kontroli” prawdopodobnie się skończyła.

Poza tym, wielu pracodawców zwiększyło ilość technik automatycznego nadzoru nad pracownikami podczas COVID. W niedawnym artykule The Brookings Institute opisał praktyki, które obejmują:

1. Rejestrowanie klawiszy komputerowych
2. Nadzór wideo
3. Biometryczne śledzenie uwagi
4. Śledzenie geolokalizacji smartfonów
5. Nadzór nad przeglądaniem stron internetowych
6. Śledzenie korzystania z aplikacji
7. Monitorowanie poczty elektronicznej
8. Monitorowanie mediów społecznościowych
9. Monitorowanie narzędzi współpracy

Wszystko to oznacza, że osoby poszukujące pracy powinny być świadome, że korzystanie z firmowych komputerów i telefonów może w łatwy sposób doprowadzić do tego, że ich pracodawcy dowiedzą się o ich zainteresowaniu zmianą firmy i konkretnych działaniach związanych z poszukiwaniem pracy.

Aby zapobiec niechcianej inwigilacji, osoby poszukujące pracy mogą podjąć dwa działania:

1. Nigdy nie używaj sprzętu wydanego przez pracodawcę do jakiegokolwiek aspektu poszukiwania pracy.
2. Przejrzeć swoje podręczniki dla pracowników, aby sprawdzić, co mówi o praktykach pracodawcy w zakresie nadzoru związanego z technologią.

W różnych badaniach około 75% uczestników twierdzi, że nie życzy sobie, aby pracodawcy obserwowali ich za pomocą zautomatyzowanych narzędzi.

Tak więc obecne trendy skłaniają się ku automatyzacji relacji pracodawca-kandydat i pracodawca-pracownik. Podczas gdy wysiłki prawne i niechęć kandydatów/pracowników mogą doprowadzić do zmian, dopóki to nie nastąpi, osoby poszukujące pracy muszą wiedzieć, że mogą być:

1. Poddani stronniczej ocenie przez potencjalnych pracodawców
2. Szpiegowani przez obecnych pracodawców

Technologia HR

Trend, który moim zdaniem utrzyma się w 2022 roku, to inwestycje firm w technologie HR.

Działy rekrutacji są bardzo szczupłe, a organizacje starają się znaleźć sposoby, aby ich rekruterzy byli jak najbardziej wydajni. Jako osoba poszukująca pracy, będziesz więc widział więcej technologii HR w grze, takich jak wykorzystanie chatbotów do odpowiadania na pytania i rozmów wideo. Sztuczna inteligencja prawdopodobnie będzie odgrywała bardziej znaczącą rolę w sprawdzaniu życiorysów i testowaniu umiejętności.

Choć wielu osobom poszukującym pracy nie podobają się te zmiany i czują, że proces jest bezosobowy, nie widzę, by miały one odejść. Mam nadzieję, że firmy przyjrzą się swoim procesom i podejmą mądre decyzje dotyczące tego, gdzie technologie HR mogą usprawnić proces rekrutacji i „ludzki dotyk”, który jest niezbędny, aby kandydat miał dobre doświadczenia.

Właściwa i formalna komunikacja

Zaprezentuj właściwą komunikację. Niewłaściwa komunikacja to wielka czerwona flaga dla menedżerów zatrudniających. Widzę wiele osób poszukujących pracy, które szczerze mówiąc nie mają wystarczającej wiedzy biznesowej, a ich komunikacja pisemna i werbalna czyni to oczywistym. Szybkie zdania typu: „Oto moje CV, co o nim sądzisz?” bez wstępu czy podziękowania na końcu są frustrujące dla specjalistów ds. rekrutacji, rekruterów i coachów kariery/autorów CV, takich jak ja.

Zachowuj się odpowiednio. Zachowuj się tak, jakbyś nie znał tej osoby, bo tak nie jest. Nikt nie jest ci nic winien, więc traktuj każdą interakcję jak spotkanie z ważną osobą.

Ponadto, błędy w pisowni w wrKomunikacja itten nie wykazuje dbałości o szczegóły. Z tego wynika, że bycie zorientowanym na szczegóły jest drugim sposobem. Upewnij się, że Twój branding i przesłanie są w punkt, ale także upewnij się, że stawiasz kropkę nad i, ponieważ masz tylko jedną szansę, aby zrobić wrażenie!

Drogi przyszły pracodawco: Już mnie nie definiujesz

Definicje przywództwa, etyki pracy, bezpieczeństwa i osiągnięć były ponownie analizowane przez ostatnie dwa lata. Rok 2022 zapowiada się jako kontynuacja right-sizingu z rosnącą nietolerancją dla starych i akceptowanych nadużyć.

Nazwijmy to śmiercią zgiełku lub wahaniem w kierunku wzmocnienia pozycji pracowników, ale „praca nie jest już sensem życia”.

Dla osób poszukujących pracy oznacza to większą uwagę na powiewy niezdrowej kultury pracy, która nie jest czynnikiem:

Czas ponad miejscem

„Rok 2021 polegał na przekonaniu szefów, by pozwolili ludziom wybrać miejsce pracy, 2022 skupi się na tym, kiedy pracujemy” (Wired Magazine 12.06.2021)

Przekształcenie godzin pracy i autonomia w zakresie strukturyzacji pracy tak, aby pasowała do życia vs. życia tak, aby pasowało do pracy, będzie oznaczać „Przyszły rok będzie oznaczał odejście od tradycyjnych godzin do nieliniowych dni” – mówi Andy Wilson, dyrektor Dropbox UK.

Czy mówisz moim językiem miłości?

Zapomnij o stołach do ping ponga i innych dziwnych dodatkach. Dbaj o mnie!

Według badań Perkbox przeprowadzonych wśród +1500 pracowników, rok 2022 będzie związany z atutami poza biurem, takimi jak zniżki na posiłki i podróże.

Inne badanie wykazało, że młodsi pracownicy pożądają dwóch rodzajów szacunku:

 • Bycia cenionym jako członek zespołu.
 • Bycia szanowanym jako osoba, która ma życie poza pracą.

Czy zaakceptujesz mnie całego za to, kim i gdzie jestem?

Po raz pierwszy w miejscu pracy może być jednocześnie pięć różnych pokoleń, od tradycjonalistów (urodzonych w latach 1927-1946) do pokolenia Z (2001-2020).

Osoby poszukujące pracy będą chciały mieć jasność co do tego, „jak będę zarządzany w tej wielopokoleniowej grupie pracowników” i czy znasz różnice, aby móc zarządzać w inny sposób? Skupianie się wyłącznie na danych grozi zapomnieniem o jednostkach w tych grupach.

ZMIANY W MIEJSCU PRACY

Pracujące matki nie będą ignorowane

Podczas pandemii w stanach takich jak Nowy Jork i New Jersey zamknięto szkoły publiczne i odesłano dzieci do domów. Najbardziej ucierpieli pracujący rodzice. Ich życie zostało natychmiast wywrócone do góry nogami. Rodzice stanęli przed frustrująco brutalnym dylematem – czy zachować pracę, czy zająć się dziećmi?

National Women’s Law Center podało, że między sierpniem a wrześniem 2020 roku ponad 800 tys. kobiet odeszło z pracy, by zająć się dziećmi.

Z wariantem Omicron zaczyna się przepięcie, a wiele college’ów zamyka się i wysyła studentów do domu lub każe im pracować zdalnie, to tylko kwestia czasu, aż to się znowu stanie ze szkołami publicznymi.

InsteaZamiast ryzykować utratę pracujących matek, które mogą wycofać się z pracy, postępowe, myślące przyszłościowo firmy będą proaktywne. Firmy te będą oferować elastyczność i ewentualnie pomoc w opiece nad dziećmi poprzez dodatkowe wynagrodzenie. Jeśli firma jest wystarczająco duża i ma wystarczające zasoby, może rozważyć uruchomienie własnej wewnętrznej placówki opieki nad dziećmi, aby pomóc pracującym rodzicom, a zwłaszcza pracującym mamom.

Hybryda jest zdrowa

Hybrydowe miejsca pracy i praca zdalna są coraz popularniejsze, ponieważ zdrowie i dobre samopoczucie pozostają na pierwszym miejscu.

Praca zdalna stała się bardziej powszechna przed COVID; teraz, kiedy ludzie doświadczyli pozytywnego wpływu elastyczności i udowodnili, że mogą być tak samo produktywni pracując w trybie WFH, myślę, że fala uległa trwałej zmianie.

Więcej zwolnień w branży wideo

Pomimo reakcji Better.com, przewiduję, że w 2022 roku bezosobowe zwolnienia z pracy w formie wideo będą rosły.

Zwolnienia zdarzają się dobrym, ciężko pracującym ludziom przez cały czas. Mniej więcej jeden na pięciu amerykańskich pracowników został zwolniony w ciągu ostatniej połowy dekady. Często nie ma to nic wspólnego z indywidualną wydajnością, a bardziej z wynikami biznesowymi lub przewidywaniami.

Jeśli zostaniesz zwolniony osobiście lub przez Zoom – nie podpisuj tego dokumentu bez przeczytania. Możliwe, że możesz negocjować swoją odprawę lub nawet poprosić o stypendium na pomoc w poszukiwaniu pracy.”

Automatyzacja się zbliża

Zawsze wiedzieliśmy, że to prawda, ale wierzę, że jest to przyspieszone przez pandemię i jej następstwa.

Od problemów z łańcuchem dostaw po pracowników nie chcących wykonywać prac usługowych, roboty przejmą to, co kiedyś było funkcjami ludzkimi. Oznacza to, że wszyscy będziemy musieli się uczyć i szybko ewoluować.

Reimaginacja opieki zdrowotnej i edukacji

Branże opieki zdrowotnej i edukacji odczuwają presję z kilku różnych obszarów. Kreatywna zmiana kariery jako niezależni wykonawcy, a nie pracownicy pochodzący z tych dziedzin. Większość z nas dorastała z obecnym systemem i organicznie się łamie.

1) Pielęgniarki i inni pracownicy służby zdrowia, którzy zapewniają opiekę przy łóżku, opuszczają beside w rekordowych ilościach. COVID pogłębił długotrwały problem nierówności płacowych, niesprawiedliwego wynagrodzenia, zagrożenia nowymi wariantami COVID i wielu innych powodów.

2) Nauczyciele stoją w obliczu zagrożeń związanych z przepracowaniem, stosunkiem nauczycieli do uczniów oraz bezpieczeństwem.

Oba systemy opierają się na tej samej infrastrukturze, z której korzystały przez wiele lat, wymagając od ludzi wypełniania miejsc (lub łóżek), aby otrzymać wynagrodzenie. Oba wymagają również licencji do pracy i have poluzował lejce tym, którzy przeszli na emeryturę, by pomóc w niedofinansowaniu.

Więcej problemów zostanie wykorzystanych, ponieważ ktoś nie może wykonywać tych prac bez licencji. Jakoś trzeba będzie wdrożyć technologię, a konkretnie sztuczną inteligencję, by zrekompensować odchodzącym z tych branż.

Nie wiadomo, czy pielęgniarki i nauczycieli da się zastąpić outplacementem przy łóżku i w klasie. Gdzie nauczyciele i pielęgniarki mogliby wykorzystać swoje umiejętności, aby zapewnić ludzki dotyk potrzebny zwłaszcza w czasie pandemii? Ponieważ całkowita zmiana będzie powolna, nieuchronna jest znacząca zmiana myślenia w szkoleniu na przyszłość.

Kultura korporacyjna jest szalona

Ameryka korporacyjna to „miasto wariatów”. Crazytown jest wtedy, gdy twój szef nie jest normalny – jest maniakiem kontroli, lub całkowicie cię ignoruje, lub rzuca cię pod autobus stale lub nawet trochę psychotyczny. Zwariowane miasto to również sytuacja, w której firmy zachowują się nieregularnie, lub kierownictwo wydaje się być całkowicie oderwane od rzeczywistości. Może to być spowodowane nadchodzącą fuzją, presją ze strony inwestorów, aby powrócić do poziomu przychodów sprzed COVID lub po prostu okropną kulturą.

Rzeczywistość jest taka, że jako profesjonaliści musimy zaakceptować fakt, że istnieje bardzo niewiele idealnych kultur „tam”. Możesz pracować w swojej wymarzonej pracy, ale istnienie narcystycznego lub mikromanipulującego szefa może uczynić twoją pracę żywym piekłem – tak po prostu.

W mojej książce Outsmarting Crazytown z 2020 roku mówię o czterech rzeczach, które profesjonaliści mogą zrobić, aby wykorzystać swoje umiejętności pomimo szaleństwa.

Pierwszą z nich jest zarządzanie stresem jak szef. Dziesięć minut mediacji już nie wystarczy.

Po drugie, należy dokonać samooceny i spojrzeć na swoje mocne strony i dary w nowy sposób (nazywam to supermocą kariery).

Trzecim jest ocena swoich ślepych punktów.

I wreszcie, aktywuj swój mózg i swoją sieć. Prawdopodobnie masz więcej sieci niż myślisz.

Ale teraz dodaję piąty niezbędny składnik, aby poruszać się po swojej karierze zawodowej. Będzie to wszystko o KONTRAKCIE. Posiadanie solidnej umowy o pracę jest teraz krytyczne, jeśli chcesz wykorzystać swoje umiejętności. Rynek pracownika może pozwolić ci na wynegocjowanie solidnego pakietu odpraw, usunięcie klauzuli o zakazie konkurencji, a być może nawet pozwolić ci na wpływanie na zatrudnianie rówieśników. Dzisiejszy bystry pracownik ma kontrakt. Spróbuj.

Zobacz również:
Radakcja TeamJob

ChatGPT: 6 sposobów na wykorzystanie AI w poszukiwaniu pracy

Previous article

Trendy rekrutacyjne 2023

Next article

You may also like

More in Online