KarieraZarządzanie Reputacją

25 najczęściej zadawanych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej z recepcjonistką + odpowiedzi

0
25 najczęściej zadawanych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej z recepcjonistką

Rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko recepcjonistki może początkowo wydawać się prosta, ale w rzeczywistości wymaga wielu przygotowań, jeśli chcesz zdobyć tę pracę.

W tym artykule:

Poniższa lista typowych pytań na rozmowę kwalifikacyjną z recepcjonistką pomoże ci przećwiczyć i udzielić fantastycznych odpowiedzi.

Wskazówka dotycząca rozmowy kwalifikacyjnej: Ćwicząc odpowiedzi, pamiętaj, aby nie przekraczać dwóch minut.

1. Jaka umiejętność jest najważniejsza dla recepcjonisty?

To pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej z recepcjonistą ma na celu podkreślenie, jakie umiejętności wnosisz do firmy. Pytanie o umiejętności, które uważasz za najważniejsze, pozwala ankieterom lepiej zrozumieć Twój styl pracy i podejście do bycia recepcjonistą.

Istnieje wiele umiejętności, które można omówić. Niektóre z najlepszych to:

 • Zarządzanie czasem
 • Organizacja
 • Budowanie zespołu
 • Rozwiązywanie problemów
 • Komunikacja

2. Czy możesz wyjaśnić różnicę między recepcjonistą a asystentem administracyjnym?

Podczas gdy wiele zadań wykonywanych przez asystenta administracyjnego i recepcjonistę pokrywa się, te pierwsze są zwykle nieco bardziej złożone. Zazwyczaj asystenci administracyjni mają bardziej zróżnicowane obowiązki. Mogą one obejmować zakup materiałów biurowych, sporządzanie notatek, obsługę rozliczeń itp.

3. Czy pracowałeś wcześniej z telefonami wieloliniowymi?

Recepcjoniści często zarządzają wieloliniowymi systemami telefonicznymi. Możesz być pierwszą osobą, z którą rozmawia dzwoniący, zanim przekierujesz go do różnych działów lub osób.

Ankieterzy zadają to pytanie, aby upewnić się, że wiesz, jak efektywnie korzystać z systemów wieloliniowych.

Jeśli masz doświadczenie, porozmawiaj o tym. Jeśli jednak nie, powinieneś zapewnić menedżera ds. rekrutacji, że jest to umiejętność, której bez problemu się nauczysz.

4. Czy możesz podzielić się swoją szybkością i dokładnością pisania na klawiaturze?

Jako recepcjonistka możesz spędzać dużo czasu na tworzeniu dokumentów. Pracodawcy poszukują recepcjonistek, które potrafią szybko i dokładnie pisać na klawiaturze. Najlepiej, jeśli przed rozmową kwalifikacyjną przejdziesz testy pisania na klawiaturze, aby mieć dane liczbowe, które możesz przedstawić.

5. Jakie dodatkowe obowiązki wykonywałeś jako recepcjonista?

Recepcjoniści mają wiele podstawowych obowiązków, ale codzienne obowiązki mogą się różnić w zależności od potrzeb firmy. Menedżerowie ds. rekrutacji używają tego pytania, aby dowiedzieć się więcej o unikalnych umiejętnościach i doświadczeniach, które możesz wnieść do stołu poza normą.

Najlepszym sposobem na udzielenie odpowiedzi na to pytanie jest omówienie dodatkowych obowiązków wykonywanych w poprzednich miejscach pracy. Skup się na obowiązkach, które mogą być przydatne dla tego konkretnego pracodawcy. Na przykład, możesz szczegółowo opisać, w jaki sposób byłeś odpowiedzialny za organizowanie wydarzeń, zarządzanie obowiązkami pocztowymi, szkolenie innych itp.

6. Podziel się swoim wcześniejszym doświadczeniem jako recepcjonista. Jakie były Twoje główne obowiązki?

To pytanie jest szansą na podkreślenie swojej biegłości w tej branży. Najlepszym podejściem jest podanie prawdziwych przykładów tego, co robiłeś w poprzednich miejscach pracy. Skoncentruj się na podstawowych obowiązkach i nakreśl obraz swojej codziennej pracy. Podkreśl, w jaki sposób twoja praca przyniosła korzyści poprzedniemu pracodawcy.

7. Co byś zrobił, gdyby klient lub gość zadał ci pytanie, na które nie znasz odpowiedzi?

Jako recepcjonistka często jesteś pierwszym punktem kontaktu dla klientów. W rezultacie usłyszysz wiele pytań, na które możesz nie znać odpowiedzi.

Rozmówcy chcą dowiedzieć się, co robisz w takiej sytuacji. Idealną reakcją jest poproszenie klienta, aby poczekał, aż znajdziesz odpowiedź lub skierowanie go do kogoś, kto może zapewnić jasne rozwiązanie.

8. Z jakimi systemami telekomunikacyjnymi czujesz się komfortowo?

Firmy mogą pracować z wieloma różnymi systemami telekomunikacyjnymi. Mogą korzystać z systemów VOIP (Voice Over Internet Protocol), systemów EPABX (Electronic Private Automatic Branch Exchange) dla wielu linii lub systemów wiadomości w biurze do komunikacji z każdym pracownikiem.

Omów systemy, z których korzystałeś i podkreśl, że czujesz się komfortowo ucząc się dowolnej technologii wykorzystywanej przez firmę.

9. Jak radzisz sobie z wieloma zadaniami, gdy jest dużo pracy?

Recepcjoniści mogą być bardzo zajęci przez cały dzień. Dzięki temu pytaniu ankieterzy chcą dowiedzieć się więcej o tym, jak żonglujesz różnymi zadaniami i ustalasz priorytety pracy, aby uzyskać maksymalną produktywność. Podaj przykłady i przejrzyj kilka sztuczek organizacyjnych, których używasz, aby wszystko działało płynnie.

10. Z jakiego sprzętu biurowego korzystasz?

To pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej dla recepcjonistek ma na celu zapewnienie menedżerom ds. rekrutacji lepszego wglądu w Twoją biegłość w korzystaniu ze standardowego sprzętu biurowego. Obejmuje to komputery, kopiarki, drukarki, faksy i inne.

Zastanów się nad swoją przeszłą pracą jako recepcjonistka i zapewnij ankieterów, że czujesz się komfortowo ucząc się.

11. Jakim oprogramowaniem lub narzędziami biurowymi biegle się posługujesz?

Podobnie jak sprzęt biurowy, oprogramowanie komputerowe i narzędzia zwiększające produktywność odgrywają ważną rolę w sukcesie recepcjonistki. Firmy mogą wykorzystywać różne narzędzia w zależności od swoich potrzeb.

Najlepszym sposobem na udzielenie odpowiedzi na to pytanie jest omówienie oprogramowania, z którego korzystałeś w przeszłości. Skoncentruj się na swojej biegłości i tym, jak dobrze nauczyłeś się korzystać z tych narzędzi, aby uzyskać maksymalną produktywność.

12. Jak zareagowałbyś, gdyby kolega narzekał lub powiedział coś negatywnego na twój temat?

Dramaty biurowe pojawiają się od czasu do czasu, a pracodawcy chcą ludzi, którzy potrafią radzić sobie w takich sytuacjach, zachowując przy tym profesjonalizm.

Zamiast wyjaśniać, jak mógłbyś hipotetycznie poradzić sobie z sytuacją, krótko wyjaśnij swoją logikę, a następnie użyj metody STAR, aby wyjaśnić, jak poradziłeś sobie ze skargą na ciebie. Najważniejsze jest jednak, aby podkreślić swój profesjonalizm. Omów kroki, które podjąłbyś, aby rozwiązać te konflikty bez wpływu na wydajność pracy.

13. Jakie działania podjąłeś w swojej obecnej lub poprzedniej pracy, aby poprawić wydajność i zaoszczędzić czas?

To pytanie na rozmowę kwalifikacyjną z recepcjonistą daje szansę na podkreślenie pozytywnych zmian, które możesz wnieść do firmy. Zawsze jest miejsce na poprawę. Omów niektóre z technik, których używałeś w przeszłości, aby wyeliminować niepotrzebną pracę i poprawić wydajność w biurze.

Może to być tak proste, jak zmiana sposobu ustalania priorytetów zadań, lub coś większego, jak przekonanie interesariuszy do przyjęcia lepszej technologii. Podkreśl pozytywny rezultat tych zmian.

14. Jakich procedur bezpieczeństwa przestrzegałeś na poprzednich stanowiskach?

Recepcjoniści często muszą przestrzegać ścisłych protokołów bezpieczeństwa, aby chronić firmę i jej klientów. Wynika to z faktu, że Twoja rola może wiązać się z dostępem do poufnych informacji.

Zadając to pytanie, osoby prowadzące rozmowy kwalifikacyjne chcą mieć pewność, że posiadasz odpowiednie doświadczenie i zdrowy rozsądek, by zapewnić bezpieczeństwo firmie, współpracownikom i klientom. Opowiedz o protokołach bezpieczeństwa, które stosowałeś w poprzednich miejscach pracy i podkreśl, że trzymałeś się tych zasad.

15. Jakie jest Twoje podejście do zarządzania zdenerwowanymi klientami lub gośćmi?

To pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej z recepcjonistą ma na celu ocenę umiejętności rozwiązywania problemów i komunikacji. Nie każda osoba, z którą wchodzisz w interakcję, będzie pozytywnie nastawiona. Jako recepcjonista reprezentujesz firmę.

To świetna okazja, by opowiedzieć ważną historię. Odwołaj się do wcześniejszych doświadczeń, szczegółowo opisz, jak podszedłeś do jednego z tych delikatnych scenariuszy i podkreśl, w jaki sposób Twoje metody doprowadziły do pozytywnego wyniku.

16. Jakie przeszkody napotykają recepcjoniści w pracy?

Recepcjoniści napotykają wiele wyzwań w pracy. Rozmówcy zadają to pytanie, aby upewnić się, że rozumiesz tę rolę i wiesz, jak radzić sobie z pojawiającymi się przeszkodami. Możesz omówić takie kwestie, jak irytujący klienci, zarządzanie wieloma zadaniami jednocześnie, ciągłe zakłócenia w przepływie pracy i inne. Omów, w jaki sposób radzisz sobie z tymi kwestiami, aby udowodnić, że jesteś gotowy na każde wyzwanie.

17. Jakie są podstawowe obowiązki recepcjonisty?

To pytanie może wydawać się oczywiste, ale służy wielu celom. Pracodawcy używają go do sprawdzenia Twojej wiedzy na temat pracy. Chodzi o to, aby pokazać, że rozumiesz, co trzeba zrobić, aby być recepcjonistą i w pełni wiesz, z czym wiąże się ta rola.

Chociaż obowiązki mogą się różnić w zależności od firmy, możesz wyjaśnić, że w przeszłości były to obowiązki, którymi się zajmowałeś.

Oto kilka rzeczy, o których możesz wspomnieć w swojej odpowiedzi:

 • Utrzymywanie systemu plików
 • Witanie klientów i gości
 • Łączenie dzwoniących z odpowiednimi działami i osobami
 • Odbieranie wiadomości
 • Używanie, monitorowanie i konserwacja sprzętu biurowego
 • Planowanie spotkań lub konferencji
 • Zapewnianie wsparcia sekretarskiego
 • Dbanie o sprawne funkcjonowanie biura

18. Czy lubisz pracować z ludźmi?

Bycie recepcjonistą wymaga interakcji z nowymi ludźmi przez cały dzień. Jeśli nie jesteś „osobą kontaktową”, ta praca może nie być dla Ciebie! Menedżerowie ds. rekrutacji chcą usłyszeć, że lubisz pracować z ludźmi i nie masz problemu z interakcją z nieznajomymi.

19. Co wyróżnia Cię spośród innych kandydatów na to stanowisko?

Tutaj możesz wyróżnić się na tle innych kandydatów. Nie ma dobrej lub złej odpowiedzi, ale najlepszym sposobem na wywarcie wpływu jest skupienie się na swoim doświadczeniu, umiejętnościach lub cechach, które pasują do tego, czego szuka firma w ogłoszeniu o pracę. Na przykład, możesz mieć dodatkowe umiejętności biurowe, które możesz wykorzystać. Kluczem jest tutaj omówienie szczegółów, które posiadasz i które są zgodne ze stanowiskiem oraz wartością, jaką dodasz do organizacji.

20. Jak organizujesz i ustawiasz spotkania grupowe?

Organizowanie spotkań lub konferencji może być przytłaczające. Osoby prowadzące rozmowy kwalifikacyjne chcą poznać dokładny proces, dlatego warto oprzeć się na przykładach z historii pracy.

Można omówić sposób kontaktowania się z uczestnikami i potwierdzania spotkania, działania mające na celu zapewnienie, że sprzęt wymagany do spotkania jest gotowy i dostępny, a także sposób przekazywania szczegółowych informacji na temat spotkania wszystkim uczestnikom.

Zawsze najlepiej jest podać konkretny przykład tego, jak organizowałeś spotkania w przeszłości i jaki był wynik twoich wysiłków.

21. Jak utrzymujesz porządek w pracy?

Istnieje wiele metod organizacji, z których korzystają recepcjoniści. To pytanie jest okazją do podkreślenia i wyjaśnienia, w jaki sposób przynoszą one korzyści firmie.

Podaj przykłady swoich technik w działaniu i skup się na różnicy, jaką zrobiły one w Twojej poprzedniej firmie. Możesz omówić priorytetyzację zadań, wskazówki dotyczące zarządzania czasem i nie tylko.

22. Czy byłbyś otwarty na pracę w dodatkowych godzinach, jeśli to konieczne?

Recepcjoniści czasami muszą pracować poza standardowymi godzinami od dziewiątej do piątej ze względu na ważne spotkania, wydarzenia w biurze i nie tylko.

Chociaż nie każdy menedżer ds. rekrutacji będzie karał cię za to, że nie jesteś dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, większość chce usłyszeć, że jesteś otwarty na dodatkową pracę w razie potrzeby.

Pamiętaj tylko, że jeśli powiesz, że nie jesteś dostępny do pracy w dodatkowych godzinach, może to działać na niekorzyść twojej kandydatury.

23. Jakiego rodzaju harmonogram pracy chcesz mieć?

Ankieterzy używają tego pytania, aby ustalić, czy Twoja dyspozycyjność spełnia potrzeby firmy. Zrób rozeznanie przed rozmową kwalifikacyjną. Zapoznaj się z godzinami pracy firmy, aby lepiej zrozumieć, kiedy musisz być dostępny jako recepcjonista.

Wykorzystaj te informacje, aby podać przykład. Zazwyczaj recepcjoniści pracują w standardowych godzinach pracy, więc unikaj niekonwencjonalnych odpowiedzi.

24. Jak dobrze znasz naszą firmę? Czy możesz podzielić się tym, co lubisz?

Pracodawcy chcą zatrudniać ludzi, którzy rozumieją firmę i są zmotywowani do osiągnięcia sukcesu poza wypłatą. Jeśli naprawdę lubisz firmę, istnieje większa szansa, że będziesz ją reprezentować najlepiej jak potrafisz. Jako recepcjonista jesteś swego rodzaju ambasadorem firmy i warto być zainteresowanym tym, czym się ona zajmuje.

Podczas badania przed rozmową kwalifikacyjną dowiedz się wszystkiego, co możesz o firmie. Zrozum, co skłoniło Cię do złożenia aplikacji i znajdź rzeczy, które Ci się podobają w misji, celu i działaniach firmy.

25. Jakie są cechy skutecznego recepcjonisty?

Oto kolejne pytanie na rozmowę kwalifikacyjną dla recepcjonistów, które wymaga zastanowienia się, w jaki sposób Twoje cechy mogą przynieść korzyści firmie. Recepcjoniści potrzebują różnych cech i kompetencji, aby odnieść sukces. To, co odpowiesz, da menedżerom rekrutującym wgląd w twoje priorytety i motywacje.

Niektóre z najlepszych odpowiedzi koncentrują się na komunikacji i reprezentacji firmy. Jesteś pierwszą osobą, z którą wielu klientów wchodzi w interakcję podczas wizyty w biurze! Bycie miłym, ciepłym i profesjonalnym robi różnicę.

Podsumowanie

Teraz, gdy znasz już pytania na rozmowę kwalifikacyjną z recepcjonistką, które prawdopodobnie zostaną Ci zadane, nadszedł czas, aby zacząć ćwiczyć swoje odpowiedzi. Wróć do tej listy i znajdź pytania, które sprawiły, że się zatrzymałeś, a następnie ponownie przeanalizuj swoje odpowiedzi! W ten sposób znacznie zwiększysz swoje szanse na zatrudnienie.

Zapraszamy także do przeczytania innych artykułów z tej serii:

25 pytań i odpowiedzi na rozmowy kwalifikacyjne dotyczące marketingu

42 Pytania i odpowiedzi podczas rozmowy kwalifikacyjnej z analitykiem biznesowym

Zobacz również:
Radakcja TeamJob

Jak wykorzystać media społecznościowe do znalezienia pracy

Previous article

Jak zarabiać pieniądze jako student?

Next article

You may also like

More in Kariera