NetworkingPraca

List referencyjny – jak o niego poprosić? Oto nasze przykłady!

0
list referencyjny

To niezaprzeczalna rzeczywistość: każdy prędzej czy później będzie potrzebował referencji podczas ubiegania się o pracę. W rzeczywistości pracodawcy mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności prawnej, jeśli nie dołożą należytej staranności w weryfikacji historii potencjalnego pracownika. Niezależnie od tego, czy jesteś świeżo upieczonym absolwentem i szukasz swojej pierwszej roli, czy też masz za sobą długą karierę, będziesz potrzebował kogoś, kto udzieli ci silnej rekomendacji.

Chociaż możesz i powinieneś mieć rekomendacje na swoim profilu LinkedIn, powinieneś także mieć pisemne referencje. Chociaż nie zawsze są one potrzebne na późniejszym etapie procesu rekrutacji, niektóre oferty pracy wymagają ich przesłania podczas składania aplikacji. Jeśli nie będziesz przygotowany i będziesz musiał czekać na odpowiedź od swoich referencji, Twoje zgłoszenie zostanie opóźnione.

Możesz nawet rozważyć przesłanie listy referencji i listów wraz z CV, niezależnie od tego, czy są one wymagane. Ewentualnie wraz z podziękowaniem po rozmowie kwalifikacyjnej. Oba działania mogą pomóc ci wyróżnić się na tle innych kandydatów.

Kogo powinieneś zapytać

Byli przełożeni będą oczywistym pierwszym wyborem by poprosić o list referencyjny. Mają oni najlepszy wgląd w to, jak wyglądała praca z kandydatem. Przełożeni mogą profesjonalnie i szczerze wypowiedzieć się na temat etyki pracy kandydata i jego wkładu w pracę zespołu.

Poza przełożonymi, powinieneś zapytać byłych współpracowników, z którymi współpracowałeś. Ich perspektywa potwierdzi twoje umiejętności miękkie z innej perspektywy niż przełożeni.

Trzymaj się profesjonalnych referencji

Unikaj proszenia przyjaciół i rodziny. Ogólnie rzecz biorąc, pracodawcy rozpoznają stronniczy list referencyjny i go zlekceważą. Będą się zastanawiać, dlaczego nie mogłeś uzyskać profesjonalnej rekomendacji i musiałeś uciekać się do osobistych relacji.

Jesteś nowy na rynku pracy? O list referencyjny możesz zapytać profesorów, kierowników działów lub opiekunów staży, z którymi pracowałeś. Weź również pod uwagę wszelkich profesjonalistów, z którymi mogłeś mieć kontakt za pośrednictwem sieci społecznościowej lub wolontariatu.

Jak poprosić o list referencyjny?

Trzeba przyznać, że poproszenie kogoś o poświęcenie czasu na napisanie referencji może być onieśmielające. Możesz być jednak zaskoczony tym, jak chętnie robią to profesjonaliści. Ogólnie rzecz biorąc, większość przełożonych, z którymi miałeś świetne relacje, poczuje się dumna, że odnosisz sukcesy i że byli częścią rozwoju twojej kariery.

Najlepiej byłoby skontaktować się z nimi wcześniej, zamiast wysyłać wiadomość e-mail znienacka. Zwłaszcza jeśli jest to ktoś, z kim nie byłeś w kontakcie przez jakiś czas, będziesz chciał ponownie nawiązać kontakt. Kontakt pomoże im przypomnieć sobie o konkretnych okolicznościach lub umiejętnościach, które będą podkreślać. Zapytaj z dużym wyprzedzeniem, zamiast oczekiwać, że będą się spieszyć w ostatniej chwili.

Wyślij wiadomość e-mail

Po rozmowie warto wysłać wiadomość e-mail zawierającą CV, list motywacyjny i ogłoszenie o pracę, jeśli prosisz o konkretne referencje. Poinformuj rekruterów, czy jest jakiś termin i kiedy chcesz otrzymać list zwrotny do przejrzenia. Niektórzy rekruterzy proszą o przesłanie listu bezpośrednio do nich. W takim przypadku osoba udzielająca referencji może zapytać Cię, czy chcesz je przejrzeć przed wysłaniem.

Jeśli kontaktujesz się z byłym przełożonym i nie mogłeś odbyć rozmowy twarzą w twarz, nadal możesz poprosić o taką rozmowę z kilkoma fli kilka istotnych szczegółów.

Przykładowy list referencyjny

Aby uzyskać inspirację, rozważ szablon taki jak ten:

Drogi Panie Green,

Mam nadzieję, że masz się dobrze!

Kontaktujemy się, ponieważ obecnie ubiegam się o stanowisko [nazwa stanowiska] w [ABC Company], a częścią tego procesu jest składanie listów polecających.

Bardzo podobała mi się praca z tobą i czułem, że umiejętności, których nauczyłem się podczas kilku projektów, nad którymi współpracowaliśmy, doskonale pasują do tej nowej możliwości. Na przykład, pomyślałem, że byłbyś świetną osobą do poruszenia moich [przykładowa umiejętność] i [przykładowa umiejętność], ponieważ myślałem o wspaniałej informacji zwrotnej, którą dałeś mi po wspólnej pracy nad [przykładowy projekt].

Zdając sobie sprawę, że twój harmonogram jest na ogół napięty, chętnie pomogę w każdy możliwy sposób.

Termin wysłania listu to [data]. Jeśli twój harmonogram nie pozwala ci dopasować tego wcześniej, proszę daj mi znać.

Dziękuję za uwagę.

Z wyrazami szacunku,

Imię i nazwisko

Telefon

E-mail

Nieco bardziej swobodny szablon

Jeśli kontaktujesz się z przełożonym lub współpracownikiem, z którym możesz nawiązać kontakt, możesz być nieco mniej formalny. Chociaż nadal będziesz chciał upewnić się, że wszystkie informacje są zawarte.

Cześć Jessica,

Mam nadzieję, że masz się dzisiaj dobrze. Miło było wczoraj znów się z Tobą spotkać. Doceniam Twoją gotowość do napisania listu polecającego. Aby pomóc Ci w burzy mózgów, załączam kilka obowiązków zawodowych, do których dostosowuję moje zgłoszenie, wraz z projektami, nad którymi wspólnie pracowaliśmy, które moim zdaniem wspierały te umiejętności.

[Przykład #1]
[Przykład #2]
[Przykład #3]

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa [data]. Jeśli coś się wydarzy i nie będziesz mógł wypełnić listu, poinformuj mnie o tym jak najszybciej.

Jeszcze raz, naprawdę to doceniam i jeśli mogę być w jakikolwiek sposób pomocny, proszę nie wahaj się skontaktować.

Z wyrazami szacunku,

Imię i nazwisko

Telefon

Email

Znajdź swoją drogę do nowej pracy

Jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swojej kariery, jest utrzymywanie sieci kontaktów. O wiele łatwiej jest poprosić o list referencyjny, jeśli jesteś w stałym kontakcie ze swoimi referencjami.

Podczas gdy będziesz chciał zachować informacje kontaktowe dla pięciu do dziesięciu profesjonalnych referencji, może nadejść czas, kiedy będziesz musiał (lub chciałbyś) przesłać list polecający. Posiadanie ogólnego listu polecającego w pliku, który można przesłać wraz z CV, może pomóc w przeprowadzeniu rozmowy kwalifikacyjnej.

Jeśli jednak zostaniesz poproszony o złożenie takiego listu podczas rozmowy kwalifikacyjnej, będzie to doskonała okazja, aby dostosować swoje referencje do stanowiska. Powyższe szablony pomogą ci rozpocząć kontakt z siecią kontaktów.

Nie zapomnij podzielić się tym artykułem ze znajomymi!

Zobacz również:
Radakcja TeamJob

Czy umieszczać adres w CV? Sprawdź jakie są za i przeciw!

Previous article

Przewodnik po LinkedIn dla absolwentów!

Next article

You may also like

More in Networking