KarieraZarządzanie Reputacją

Jak poznać że nie dostałeś pracy? 15 wyraźnych oznak i przyczyny

0
Jak poznać że nie dostałeś pracy

W idealnej sytuacji poszukiwanie pracy byłoby przejrzystym procesem. Po prostu aplikujesz, przeprowadzasz rozmowę kwalifikacyjną i od razu otrzymujesz odpowiedź „tak” lub „nie”. Ale niestety tak nie jest. Jak poznać że nie dostałeś pracy? Cisza radiowa, niejasne odpowiedzi i zmieniające się nastroje często sprawiają, że zastanawiasz się, czy nadal masz szansę na zatrudnienie, czy też nadszedł czas, aby przejść dalej.

Oto kilka typowych oznak, że nie dostałeś pracy, więc możesz zacząć myśleć o kolejnej okazji. Ważne jest, aby pamiętać, że istnieje wiele powodów, dla których nie otrzymasz oferty pracy, które nie mają nic wspólnego z tobą lub twoją kandydaturą na dane stanowisko. Najlepszą radą jest, aby nie przyjmować założeń ani nie wczytywać się zbytnio w sytuację. Będziesz wiedzieć na pewno, czy dostałeś pracę, gdy firma złoży ci ofertę. Dopóki tak się nie stanie, zawsze aktywnie szukaj pracy i kontynuuj poszukiwania.

1. Firma odsuwa decyzję w czasie

Zazwyczaj menedżerowie ds. rekrutacji przedstawiają harmonogram decyzji o zatrudnieniu. Zazwyczaj informują wszystkich kandydatów, kiedy mogą spodziewać się odpowiedzi. Oczekiwanie na telefon w sprawie potencjalnej oferty pracy może być torturą, więc wiedza o tym, kiedy usłyszymy o decyzji, robi dużą różnicę.

Niestety, niektóre firmy odkładają decyzję na później. Na początku nie jest to wielka czerwona flaga. Menedżerowie ds. rekrutacji czasami muszą opóźnić podjęcie decyzji, a wiele czynników może wpłynąć na ich pierwotny harmonogram.

Ale kiedy zaczynasz słyszeć różne wymówki, może to być znak, że nie dostałeś pracy.

Idealnie byłoby, gdyby menedżerowie ds. rekrutacji szybko zorientowali się, że nadajesz się na dane stanowisko. Po wielu rozmowach kwalifikacyjnych powinni mieć ogólne pojęcie o tym, kogo chcą zatrudnić. Nawet jeśli jesteś drugim wyborem, większość menedżerów ds. rekrutacji ma poczucie pilności, aby przedstawić oferty pracy, zanim dobrzy kandydaci przejdą do innych opcji.

Jeśli firma nieustannie odsuwa kandydata i nie może się zdecydować, czy go zatrudnić, czy nie, istnieje duża szansa, że nie jest on tym, czego szuka. Jeśli firma naprawdę chce cię zatrudnić, poinformuje cię o tym.

2. Rozmowa kwalifikacyjna została skrócona

Czas spędzony na rozmowie kwalifikacyjnej może różnić się w zależności od wielu czynników. Na przykład, rozmowy kwalifikacyjne w pierwszej rundzie są zwykle krótsze niż dyskusje prowadzone na późnym etapie procesu rekrutacji. Tak czy inaczej, oczekujesz, że będziesz tam przez rozsądny czas i będziesz miał dość dogłębną konwersację.

Jeśli więc osoba prowadząca rozmowę skróci spotkanie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że uważa, że nie jesteś odpowiednim kandydatem.

Ankieterzy stawiają na efektywność. Spędzają czas na spotkaniu, aby dowiedzieć się, kim jesteś, jakie masz kwalifikacje na dane stanowisko i jak wpasujesz się w kulturę firmy. Jeśli nie jesteś tym, czego szukają, firmy nie zamierzają poświęcać ci więcej czasu niż to konieczne.

To brutalna rzeczywistość, ale nie jest to nic osobistego. Osoby przeprowadzające rozmowy kwalifikacyjne mogą spotkać się z kilkoma osobami w ciągu jednego dnia i często spędzają tygodnie na analizowaniu twojego potencjału na to stanowisko. Jeśli już wiedzą, że nie jesteś odpowiednią osobą na to stanowisko, to po co marnować ich czas?

3. Pojawiło się nowe ogłoszenie o pracę

Jeśli oferta pracy została opublikowana po rozmowie kwalifikacyjnej, to może być znakiem, że nie otrzymałeś pracy. Ponowne umieszczenie pracy na liście może być spowodowane chęcią wznowienia poszukiwań.

Jeśli pierwotne ogłoszenie o pracę jest nadal aktualne po rozmowie kwalifikacyjnej, jest całkiem możliwe, że firma nie usunęła jeszcze ogłoszenia. Kandydaci często jednak wyolbrzymiają tę kwestię. Niektóre firmy chcą zachować otwarte opcje na wypadek, gdyby ich główny wybór (miejmy nadzieję, że ty) nie został zaakceptowany lub proces rozmowy kwalifikacyjnej jest po prostu nadal w toku.

Staje się to bardziej przydatnym wskaźnikiem, jeśli minęło trochę czasu od rozmowy kwalifikacyjnej i nie otrzymałeś odpowiedzi (lub jest to połączone z innymi oznakami z tej listy). Wówczas aktywny wpis może wskazywać, że firma nie jest zainteresowana zatrudnieniem kandydata.

4. Jest jasne, że osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną nie próbuje sprzedać ci roli

Kiedy większość ludzi myśli o rozmowach kwalifikacyjnych, wyobrażają sobie siebie próbujących sprzedać menedżerowi ds. rekrutacji swój potencjał. To duża część tego procesu! Twoim celem jest sprzedanie siebie podczas rozmowy kwalifikacyjnej jako najlepszego możliwego kandydata i danie pracodawcom wielu powodów, aby zaryzykowali.

To powiedziawszy, działa to w obie strony. Firmy również powinny chcieć sprzedać cię na danym stanowisku. To zawsze dobry znak, gdy słyszysz, jak prowadzący rozmowę kwalifikacyjną zaczynają podkreślać wszystkie wspaniałe rzeczy związane z pracą w firmie. Zwykle dzieje się to po tym, jak dowiedzą się więcej o tobie i twoich kwalifikacjach. Przekierują rozmowę, gdy zobaczą, że możesz być świetnym dodatkiem do zespołu.

Rozmówcy mogą podkreślić pozytywne aspekty pracy w firmie, podać więcej informacji na temat stanowiska, a nawet zaproponować oprowadzenie po biurze i spotkanie z częścią zespołu. Gdy zaczną sprzedawać ci pracę, wiesz, że dobrze sobie radzisz.

Jeśli jednak tak się nie stanie, może to oznaczać, że nie otrzymałeś pracy. Rozmówcy nie sprzedadzą ci pracy, jeśli nie planują kontynuować procesu rekrutacji.

5. Masz zbyt wysokie lub zbyt niskie kwalifikacje.

Posiadanie zbyt wysokich lub zbyt niskich kwalifikacji na dane stanowisko nigdy nie jest dobrą rzeczą. Menedżerowie ds. rekrutacji szukają osób, które spełniają potrzeby danego stanowiska. Chcą ludzi, którzy mogą odnieść sukces i czuć satysfakcję z wykonywanej pracy.

Jeśli masz zbyt niskie kwalifikacje, ankieterzy prawdopodobnie pomyślą, że nie jesteś w stanie wypełniać obowiązków na danym stanowisku. Mogą założyć, że nie jesteś gotowy lub będziesz wymagał znacznej pomocy, aby osiągnąć poziom sukcesu, którego potrzebują.

Jeśli masz zbyt wysokie kwalifikacje, mogą pomyśleć, że twoje zainteresowanie tą pracą jest tylko tymczasowe. Menedżerowie ds. rekrutacji mogą obawiać się, że znudzisz się tym stanowiskiem i odejdziesz, gdy tylko pojawi się inna świetna okazja. Mogą również martwić się o twoje oczekiwania płacowe i zdolność do utrzymania motywacji.

Niektórzy prowadzący rozmowy kwalifikacyjne powiedzą wprost, że masz zbyt wysokie lub zbyt niskie kwalifikacje. Inni poruszą tę kwestię pośrednio poprzez linię pytań. Mogą nawet wspomnieć o tym od niechcenia.

Kieruj się intuicją i zwracaj uwagę na pytania i ton rozmówcy. Jeśli sugerują, że twoje kwalifikacje nie są takie, jakie powinny być, powinieneś nadal szukać pracy gdzie indziej.

6. Nie otrzymałeś odpowiedzi na swoje pytania kontrolne

Wysyłanie kolejnych wiadomości do ankieterów lub menedżerów ds. rekrutacji jest standardowa praktyka w dzisiejszych czasach. Większość firm podaje ogólny harmonogram, kiedy można spodziewać się odpowiedzi. Kiedy jednak szacowane daty decyzji o zatrudnieniu miną, możesz wysłać kolejne e-maile, aby lepiej zrozumieć, na jakim etapie procesu znajduje się firma.

Niestety, niektórzy menedżerowie ds. rekrutacji nigdy nie odpowiadają na te wiadomości. Większość z nich jest całkiem dobra w informowaniu kandydatów na bieżąco o procesie rekrutacji. Jednak niektórzy unikają wysyłania odpowiedzi „nie jesteśmy zainteresowani”, zasadniczo „ghostując” kandydatów.

Brak odpowiedzi może oznaczać kilka rzeczy. Po pierwsze, może to oznaczać, że firma wybrała innego kandydata. Chociaż byłoby miło, gdyby decydenci poinformowali o tym innych kandydatów, nie zawsze tak się dzieje.

Drugim możliwym scenariuszem jest to, że jesteś alternatywnym wyborem. W takim przypadku firma wybrała kogoś innego, ale ma twoją aplikację w „rezerwie” na wypadek, gdyby pierwszy wybór przeszedł. Tak czy inaczej, brak odpowiedzi na kolejne wiadomości prawdopodobnie oznacza, że nie otrzymałeś pracy.

7. Rozmówca wygląda na rozkojarzonego lub niezainteresowanego

Utrata zainteresowania rozmową kwalifikacyjną nigdy nie jest dobrym znakiem. Proces rozmowy kwalifikacyjnej powinien być angażujący. Powinna toczyć się dyskusja. Jest to więc duża czerwona flaga, gdy osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną zaczyna recytować pytania, nie zwracając większej uwagi na twoją odpowiedź lub odwzajemniając się w celu nawiązania rozmowy. Możesz nawet zauważyć, że osoba prowadząca rozmowę zaczyna wpatrywać się w okno lub całkowicie skupia się na komputerze przed sobą.

Ten scenariusz może oznaczać wiele rzeczy. Osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną mogła zdać sobie sprawę, że nie pasujesz do tej pracy, więc teraz kończy jej się czas. Oto inne powody, dla których osoba prowadząca rozmowę może wydawać się rozkojarzona: Nie są zainteresowani tym, co mówisz, przeprowadzili już rozmowę ze świetnym kandydatem, są zmęczeni po całym dniu rozmów kwalifikacyjnych, Twoje odpowiedzi nie trafiają w sedno lub po prostu nie mają dobrego dnia.

Możesz zauważyć, że zmiana zainteresowania i zachowania następuje nagle po kilku minutach prawdziwej rozmowy. Alternatywnie, rozmowa kwalifikacyjna może być dostrojona od samego początku. W takim przypadku kandydat mógł już zdecydować, że chce przejść dalej z innym kandydatem i stara się jak najszybciej przejść przez rozmowę kwalifikacyjną.

8. Oczywiste jest, że nadal przyjmują aplikacje

Rozmawialiśmy już o tym, że wciąż widoczne ogłoszenie o pracę może być znakiem, że nie dostałeś pracy. Możesz jednak również usłyszeć, że firma nadal przyjmuje aplikacje pocztą pantoflową.

Jeśli znasz ludzi w firmie, mogą oni od niechcenia wspomnieć, że menedżerowie ds. rekrutacji mają trudności z obsadzeniem stanowiska. Możliwe, że po rozmowie kwalifikacyjnej przedłużyli lub ponownie otworzyli okno aplikacyjne.

Możesz również zobaczyć oznaki, że firma nadal przyjmuje aplikacje za pośrednictwem wiadomości online. W niektórych przypadkach możesz otrzymać kontakt od rekrutera, który znalazł Twój profil na LinkedIn, ale nie zdawał sobie sprawy, że już aplikowałeś.

9. Rozmowa kwalifikacyjna zostaje odwołana

Niestety, rekruterzy cały czas odwołują spotkania. Zwróć uwagę na to, jak firma podchodzi do anulowania spotkania. Jeśli natychmiast przełożą spotkanie, może to być tak proste, jak konflikty w harmonogramie. Ale jeśli nie ma oferty zmiany terminu w późniejszym terminie, to prawdopodobnie znak, że nie otrzymasz oferty pracy.

10. Nie otrzymałeś zbyt wielu informacji na temat stanowiska lub firmy

Ogólnie rzecz biorąc, osoby prowadzące rozmowy kwalifikacyjne poświęcają czas na dostarczenie jak największej ilości informacji o stanowisku. Pamiętaj: Próbują sprzedać ci rolę tak samo, jak ty próbujesz sprzedać im swój potencjał.

Jeśli osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną nie zagłębia się w szczegóły stanowiska, może to oznaczać, że nie jest nim zainteresowana. Jeśli firma jest naprawdę zainteresowana dołączeniem do zespołu, przeanalizuje różne aspekty Twojej pracy. Porozmawiają o obowiązkach, przed kim będziesz odpowiadać, jak wygląda codzienna praca i nie tylko. Brak takich informacji jest powodem do niepokoju i może oznaczać, że nie dostaniesz pracy.

11. Wyraźny sprzeciw lub zaskoczenie oczekiwaniami dotyczącymi wynagrodzenia

Negocjacje płacowe zazwyczaj odbywają się tuż przed zatrudnieniem, ale osoby prowadzące rozmowy kwalifikacyjne mogą zapytać o to na wcześniejszym etapie procesu, aby uzyskać niejasne wyobrażenie o tym, czego oczekujesz, jeśli zaoferowano ci tę rolę.

Niestety, wiele firm nie podaje informacji o wynagrodzeniu z góry. Niektóre podają szacunkowy przedział w ogłoszeniu, ale chcą usłyszeć, czego oczekujesz.

Nie jest to dobry znak, gdy osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną lub menedżer ds. rekrutacji nie zgadza się z Twoimi oczekiwaniami płacowymi. Niektórzy wprost powiedzą ci, że twoje oczekiwania są nierealistyczne. Inni zachowają tę informację dla siebie, ale mogą przewrócić oczami lub udawać zaskoczonych.

W niektórych przypadkach osoby prowadzące rozmowy kwalifikacyjne będą odrzucać Twoje oczekiwania. Jeśli jednak twoje oczekiwania znacznie wykraczają poza ich zakres, możesz spodziewać się, że rozmowa kwalifikacyjna nie doprowadzi do złożenia oferty pracy.

12. Rozmówca pyta, czy będziesz dobrze pasować do tej pracy

Oto znak, który będzie wymagał czytania między wierszami. Rozmówcy zadają kilka różnych rodzajów pytań podczas spotkania. Niektóre z nich są bardziej konkretne i skupiają się na stanowisku. Inne dotyczą historii pracy lub kwalifikacji. Mogą również zadawać pytania otwarte lub sytuacyjne.

To, jakie pytania padają z ust osoby prowadzącej rozmowę, ma znaczenie. Na podstawie sposobu sformułowania pytania można uzyskać dobry obraz jego myśli.

Na przykład, jeśli osoba prowadząca rozmowę ma wątpliwości co do zdolności kandydata do odniesienia sukcesu na danym stanowisku, może wspomnieć o braku kwalifikacji kandydata lub zakwestionować jego wykształcenie, które nie jest związane z tym stanowiskiem. Mogą również omówić środowisko pracy lub ogólną kulturę firmy i zapytać, jak pasujesz do tego zestawu.

Jeśli wyczuwasz jakiekolwiek wątpliwości ze strony osoby prowadzącej rozmowę kwalifikacyjną, prawdopodobnie oznacza to, że nie jest ona przekonana, że nadajesz się na to stanowisko i nie powinieneś być zaskoczony, jeśli nie otrzymasz oferty pracy.

13. Nie zostałeś poproszony o przedstawienie referencji

Referencje odgrywają ważną rolę w procesie rekrutacji. Firmy mogą poprosić o referencje w początkowej aplikacji, ale osoby prowadzące rozmowy kwalifikacyjne często pytają o nie podczas rozmowy, gdy zbliżasz się do końca procesu.

Jeśli osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną nie prosi o przedstawienie referencji, prawdopodobnie oznacza to, że nie jest zainteresowana zatrudnieniem kandydata. Menedżerowie ds. rekrutacji skontaktują się z referencjami, gdy zawężą swoje opcje. Pojawia się to znacznie później w procesie i jest formą należytej staranności, jaką decydenci wykonują przed wyborem jednego kandydata.

Jeśli firma nie jest zainteresowana zatrudnieniem kandydata, nie potrzebuje listy referencji.referencje. Dlatego brak prośby o podanie tych informacji może oznaczać, że nie otrzymałeś pracy.

14. Nigdy nie jesteś w stanie przejść do konkretów

Prawdopodobnie nie dostałeś pracy, jeśli osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną nie zadała sobie trudu, by przejść do konkretów.

Menedżerowie ds. rekrutacji chcą mieć pewność, że zainwestujesz w tę możliwość, zanim przejdziesz dalej. Muszą wiedzieć, że rozumiesz, w co się pakujesz. Ostatnią rzeczą, jakiej chcą, jest inwestowanie czasu i zasobów we wdrożenie kandydata tylko po to, by zdał on sobie sprawę, że ta praca nie jest dla niego odpowiednia.

W rezultacie zazwyczaj przechodzą do szczegółów. Będą rozmawiać o twoich obowiązkach i szczegółowo opisywać, co wiąże się ze stanowiskiem, jak działają ich świadczenia i polityka WOM, przedstawią cię członkom zespołu i oprowadzą po swoim obiekcie. Jeśli nie wspomną o tych rzeczach, powinni przynajmniej być otwarci na odpowiadanie na pytania. Jeśli tego nie zrobią, prawdopodobnie nie są zainteresowani dalszym rozwojem Twojej kandydatury.

15. Nie zadałeś żadnych pytań

Zawsze powinieneś zadawać pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Ankieterzy zazwyczaj zostawiają czas pod koniec rozmowy, aby odnieść się do twoich wątpliwości i odpowiedzieć na wszelkie pytania dotyczące stanowiska.

Istnieje wiele pytań, które można zadać pod koniec rozmowy kwalifikacyjnej. Możesz zapytać o zakres obowiązków, zadać pytania dotyczące firmy itp.

Każda okazja do kontynuowania dyskusji i dalszego udowadniania swojej wartości dla firmy jest tą, z której powinieneś skorzystać! Niezadawanie pytań pokazuje, że nie jesteś zainteresowany pracą.

Alternatywnie, ankieterzy mogą nie pozostawić czasu na zadawanie pytań. To również nie jest dobry znak! Może to oznaczać, że nie są wystarczająco zainteresowani, aby posunąć cię do przodu w procesie rekrutacji, więc nie będą tracić czasu na odpowiadanie na twoje pytania.

Podsumowanie

Chociaż te oznaki nie zawsze oznaczają, że nie dostałeś pracy, powinieneś być świadomy wskazówek, że możesz nie otrzymać oferty. Chociaż może to być przygnębiające, jest to dobre przypomnienie, aby nie robić sobie nadziei na jedną okazję. Teraz, gdy wiesz, na czym stoisz, możesz stać się bardziej konkurencyjnym kandydatem, iść naprzód i szukać innych możliwości.

Sprawdź też:

Tradycyjna a behawioralna rozmowa kwalifikacyjna

Najlepsze pytania na rozmowę kwalifikacyjną

Zobacz również:
Radakcja TeamJob

Jak dołączyć do stowarzyszenia zawodowego?

Previous article

Jakie pytania powinny paść na koniec rozmowy kwalifikacyjnej? 6 pytań, które menedżerowie produktu powinni zadać

Next article

You may also like

More in Kariera