Dla RekruteraSzukanie Pracy

Freelancer czy studio? Wybór ścieżki kariery we współczesnej fotografii

0
Wybór ścieżki kariery we współczesnej fotografii

Jeśli jesteś pasjonatem fotografii i filmu, to prawdopodobnie wiesz, że są to konkurencyjne dziedziny, które nagradzają ciężką pracę i innowacyjność. Jeśli chcesz odnieść sukces w tych kreatywnych dziedzinach kariery, musisz strategicznie podejść do swojej kariery.

Istnieją dwie główne opcje pracy w tych branżach: znalezienie pracy w studiu lub rozpoczęcie działalności na własną rękę jako freelancer. Jak wszystko w życiu, każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. Chociaż krajobraz kariery fotograficznej i filmowej stale się zmienia, ważne jest, aby zastanowić się, gdzie widzisz siebie w tym ekosystemie. Jak więc wybrać odpowiednią dla siebie ścieżkę kariery? Rozważ wzloty i upadki przed podjęciem decyzji.

Freelancing w fotografii i filmie

Freelancerzy to osoby samozatrudnione, które są odpowiedzialne za pozyskiwanie własnych projektów, zapewnienie, że praca zostanie wykonana i rozliczenie za swoje usługi. Prowadzą własne firmy i pracują dla klientów lub uzyskują finansowanie na produkcję własnych projektów.

Bycie freelancerem ma wiele zalet. Istnieje większa elastyczność w zakresie harmonogramu pracy, a freelancerzy mają możliwość realizowania projektów, które ich interesują i rezygnowania z pracy, która ich nie interesuje. Bycie freelancerem wiąże się także z większą swobodą twórczą, ponieważ niezależni pracownicy nie muszą martwić się o preferencje i nakazy pracodawcy.

Freelancing może oznaczać ogólnie wyższe zarobki dla osób, które z powodzeniem prowadzą swój niezależny biznes. Jednakże, może to być również styl życia „uczta lub głód”, ponieważ dochody mogą być niespójne, zwłaszcza na początku.

Największą wadą freelancingu jest brak stabilności i dodatkowa praca administracyjna, która wiąże się z niezależnością. Freelancerzy muszą samodzielnie zajmować się autopromocją, marketingiem i zadaniami administracyjnymi, chyba że zapłacą za outsourcing tych działań. Nie otrzymują również płatnego czasu wolnego i muszą płacić za własny sprzęt.

Praca w studio

Praca jako pracownik w studiu filmowym lub fotograficznym to najprostszy sposób na rozpoczęcie działalności w branży. Osoby, które wybiorą tę drogę, nie muszą martwić się o administracyjną stronę prowadzenia firmy i nie są odpowiedzialne za znajdowanie projektów i/lub klientów.

Korzyści z pracy w studiu obejmują stałą wypłatę i ogólnie mniejsze ryzyko. Może być również mniej stresu psychicznego, ponieważ presja wywierana na osobę jest mniejsza. Wielu osobom podoba się również współpraca w studiu – zawsze są koledzy, od których można odbijać pomysły.

Kolejną zaletą pracy w studiu jest to, że firma jest właścicielem i konserwatorem sprzętu, z którego korzystają pracownicy. Wypłata zarobiona w studiu nie musi być wykorzystywana do zakupu sprzętu do użytku biznesowego.

Dodatkowo, studio posiada bardziej zaawansowany sprzęt niż ten, na który może sobie pozwolić freelancer. Firma musi również utrzymywać pewien poziom higieny przemysłowej i jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo w miejscu pracy.

Wady pracy w studiu wiążą się głównie z brakiem autonomii. Istnieją stałe godziny pracy i oczekiwania. Pracownicy mają ograniczoną kontrolę twórczą i nie mogą wybierać własnych projektów. Mogą również występować problemy z biurokracją, zarządzaniem i innymi wewnętrznymi skargami organizacyjnymi.

Cechy odnoszących sukcesy freelancerów

Istnieją pewne cechy, które mogą sprawić, żeażdy jest dobrym kandydatem na freelancera. Osoby zainteresowane tą ścieżką powinny być proaktywne – zdolne do samomotywacji i autopromocji w celu zdobycia zleceń i ukończenia ich zgodnie z określonym budżetem lub ramami czasowymi. Kluczowe jest zarządzanie czasem i finansami.

Umiejętności interpersonalne są ważne dla freelancerów. Jeśli niezależny filmowiec chce na przykład nakręcić film dokumentalny, musi być w stanie zaimponować inwestorom. Lub, jeśli próbują zdobyć więcej zleceń od klientów, muszą być w stanie udowodnić, że są najlepszą osobą do tego zadania. Pewna przedsiębiorczość i umiejętność nawiązywania kontaktów są niezwykle ważne dla tych, którzy działają solo.

Freelancerzy muszą być też oczywiście utalentowani. Jako freelancer, portfolio i wiarygodność są najważniejsze dla potencjalnych klientów i inwestorów.

Ścieżka kariery w studiu: Edukacja i przygotowanie

Ci, którzy chcą pracować w pełnym wymiarze godzin w studiu, będą musieli przygotować się poprzez edukację i szkolenia. Uzyskanie dyplomu może być dobrym krokiem naprzód, ale nie jest to najważniejsze w przypadku zawodów kreatywnych. Zbudowanie solidnego portfolio i odbycie szkolenia w miejscu pracy może być znacznie ważniejsze dla potencjalnych pracodawców.

Staże mogą być dobrym sposobem na wejście do branży. Oprócz zapewnienia praktycznego doświadczenia, stanowiska te zapewniają również możliwości nawiązywania kontaktów i budowania wiarygodności w branży. Doświadczenie zdobyte podczas stażu, w połączeniu z doskonałym portfolio, może być najłatwiejszym sposobem na zatrudnienie w studiu.

Wybór ścieżki kariery: Która opcja jest dla Ciebie odpowiednia?

Nie ma szybkiej i łatwej drogi do sukcesu w branży filmowej. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się budować swoją karierę jako freelancer, pracując dla studia, czy też stosując podejście łączone, będziesz musiał stale podnosić swoje umiejętności i docierać do właściwych osób. Jeśli nie jesteś pewien, czy bardziej odpowiada ci praca freelancera, czy w studiu, dobrym pomysłem może być nawiązanie kontaktów za pośrednictwem profesjonalnych organizacji i zadawanie pytań osobom, które działają w branży od dłuższego czasu.

Myśląc o swojej karierze, ważne jest, aby zastanowić się, co jest dla ciebie najważniejsze. Czy chcesz mieć większą swobodę twórczą i autonomię, ale mniejszą stabilność, czy też wolisz bardziej przewidywalne i stabilne środowisko pracy? Nie ma złej odpowiedzi, ale ważne jest, aby słuchać swojego wewnętrznego głosu i wybrać opcję, która najbardziej Ci odpowiada.

Zobacz również:
Radakcja TeamJob

Jak odpowiedzieć na pytanie „Jaka jest Twoja wymarzona praca?” (przykłady w środku)

Previous article

Ochrona praw pracowników po wypadkach przy pracy

Next article

You may also like