Pisanie CVStrona wizualna CV

Jak używać słów kluczowych w CV?

0
Jak używać słów kluczowych w CV

Czy starasz się zostać zauważony przez rekruterów? Jeśli tak, to warto zastanowić się nad tym, jak dobrze wplotłeś słowa w swój profil. Jak używać słów kluczowych w CV? Podczas gdy większość osób poszukujących pracy spędza godziny na tworzeniu idealnego podsumowania profilu, często pomijają oni znaczenie używania właściwych słów kluczowych.

Sposób, w jaki opiszesz swoją historię pracy, poprzednie role, referencje i talenty, zadecyduje o tym, czy zostaniesz znaleziony przez pracodawców i rekruterów przeszukujących LinkedIn, Google i różne media społecznościowe. Nie wspominając już o tym, że słowa kluczowe decydują o tym, jak zostaniesz oceniony przez system śledzenia kandydatów (ATS).

Co należy wiedzieć o słowach kluczowych

Jeśli nie używasz odpowiednich słów kluczowych, utrudniasz potencjalnym pracodawcom znalezienie cię. A jeśli nie jesteś łatwo widoczny, masz znacznie mniejsze szanse na zatrudnienie.

Jak więc wybrać odpowiednie słowa kluczowe? Oto, co musisz wiedzieć.

Czym dokładnie jest słowo kluczowe?

Czy rozpoznajesz słowa kluczowe, których używasz na co dzień? Prawdopodobnie nie. Większość z nas nie myśli o wyszukiwaniu, które wykonujemy w tych kategoriach. Jednak za każdym razem, gdy szukasz czegoś w Internecie, używasz słów kluczowych. A im bardziej szczegółowe są wyszukiwane hasła, tym bardziej dopasowane są wyniki.

Zastanów się, kiedy ostatnio szukałeś restauracji. Prawdopodobnie pojawiła się duża liczba odpowiedzi. Ale jeśli zawęziłeś je do „włoskich restauracji w pobliżu”, wyniki były znacznie bardziej dopasowane do Twoich potrzeb.

Słowa kluczowe w poszukiwaniu pracy działają w ten sam sposób. Rekruterzy używają słów lub fraz, które opisują konkretne umiejętności, doświadczenie lub wykształcenie. Na przykład, jeśli szukają programisty stron internetowych, ich słowami kluczowymi mogą być „tworzenie stron internetowych”, „HTML”, „CSS” i/lub „JavaScript”.

Wykorzystując te informacje, możesz użyć słów kluczowych w swoich tytułach stanowisk, umiejętnościach, podsumowaniu, historii pracy i sekcjach dotyczących wykształcenia, aby pojawić się w większej liczbie wyników wyszukiwania.

Dlaczego potrzebujesz słów kluczowych

Co słowa kluczowe mają wspólnego ze znalezieniem pracy? Cóż, gdy pracodawcy szukają i biorą pod uwagę kandydatów, używają słów kluczowych, aby znaleźć najlepiej dopasowanych do ich potrzeb. Umieszczając odpowiednie słowa kluczowe w różnych profilach i życiorysach, możesz mieć pewność, że zostaniesz zauważony przez pracodawców poszukujących kogoś z twoimi umiejętnościami i doświadczeniem.

Oprócz zapewnienia, że zostaniesz znaleziony, najlepsze słowa kluczowe pomagają również zapewnić, że twoja aplikacja jest odpowiednia dla stanowiska, o które się ubiegasz. Wielu pracodawców korzysta z systemów ATS do sprawdzania życiorysów i identyfikowania wykwalifikowanych kandydatów. Systemy te często wykorzystują słowa kluczowe do określenia, które podsumowania są najbardziej odpowiednie dla danego stanowiska.

Co to oznacza? Realistycznie rzecz biorąc, życiorysy bez dopasowania słów kluczowych mogą nie zostać wzięte pod uwagę, nawet jeśli masz wysokie kwalifikacje na dane stanowisko.

Gdzie używać słów kluczowych w poszukiwaniu pracy

Podczas gdy duży nacisk kładzie się na wykorzystanie słów kluczowych w CV, aby pokonać ATS, możesz – i powinieneś – wplatać słowa kluczowe w innych miejscach, aby pomóc ci nawiązać kontakt z rekruterami.

Na przykład, umieść je w nagłówku i podsumowaniu swojego profilu na LinkedIn oraz w komentarzach i postach, których używasz w grupach i firmach, które obserwujesz.

Profile w mediach społecznościowych to kolejne doskonałe miejsce do wykorzystania strategicznego i naturalnego podejścia do umieszczania słów kluczowych w swoich tekstach. Możesz nawet użyć słów kluczowych w swoim empodpis e-mail.

Dzięki strategicznemu wykorzystaniu słów kluczowych w materiałach związanych z poszukiwaniem pracy, zwiększysz swoje szanse na zdobycie wymarzonej posady.

Jak używać słów kluczowych w CV?

O wiele łatwiej byłoby po prostu stworzyć listę słów kluczowych, a następnie używać ich wielokrotnie. W rzeczywistości jest to nieco bardziej skomplikowane. Na przykład słowa kluczowe, których używasz w swoim profilu online, nie zawsze będą dokładnie tymi, których używasz w swoim CV.

W idealnym przypadku będą one podobne, ale słowa kluczowe w CV powinny być ukierunkowane na konkretną rolę i aktualizowane przy każdym przesłaniu. Z drugiej strony, profil na LinkedIn będzie szerszy i ukierunkowany na rodzaj roli, a nie na konkretne stanowisko.

Wybór najlepszych słów kluczowych dla LinkedIn

Rekruterzy używają słów kluczowych dla tytułów stanowisk, kwalifikacji, umiejętności i obowiązków, co oznacza, że musisz zrobić to samo, aby zostać zauważonym. Dzięki temu będziesz pojawiać się w większej liczbie wyników wyszukiwania.

Na przykład, jeśli jesteś specjalistą ds. marketingu, możesz użyć następujących słów kluczowych: „marketing manager”, „brand strategist”, „content creator”, „social media expert”, „growth hacker” itp.

Aby znaleźć najlepsze słowa kluczowe dla swojego profilu LinkedIn, zapoznaj się z opisami stanowisk, którymi jesteś zainteresowany. Zidentyfikuj umiejętności i doświadczenie, które są wymagane lub preferowane na danym stanowisku. Będą to docelowe słowa kluczowe. Możesz również skorzystać z funkcji wyszukiwania zaawansowanego LinkedIn, aby zobaczyć, jakich słów kluczowych używają rekruterzy, aby znaleźć kandydatów o Twoich kwalifikacjach.

Gdy masz już listę aktualnej terminologii, możesz zacząć stosować ją w swoim profilu. Załóżmy na przykład, że ubiegasz się o pracę wymagającą doświadczenia w obsłudze klienta. W takim przypadku, oto kilka słów kluczowych, których możesz użyć: „obsługa klienta”, „komunikacja”, „umiejętności interpersonalne”, „rozwiązywanie problemów” i „rozwiązywanie konfliktów”.

Ostrożnie dobieraj słowa kluczowe do CV

Wybierając słowa kluczowe do swojego CV, ważne jest, aby wybrać te najbardziej odpowiednie dla stanowiska, o które się ubiegasz.

Skoncentruj się na ofercie pracy. Wymień najważniejsze umiejętności i doświadczenie wymagane lub preferowane na danym stanowisku. Prawdopodobnie będzie to połączenie umiejętności twardych (takich jak konkretne oprogramowanie lub języki programowania) i miękkich (takich jak praca zespołowa lub obsługa klienta).

Weź pod uwagę zarówno posiadane umiejętności i doświadczenie, które są istotne dla stanowiska, o które się ubiegasz, jak i konkretne słowa i zwroty, których mogą używać pracodawcy.

Naturalne używanie słów kluczowych

Umieszczając słowa kluczowe w CV i liście motywacyjnym, należy używać ich w sposób naturalny. Innymi słowy, nie wypełniaj swoich dokumentów słowami kluczowymi – sprawi to, że będą one trudne do odczytania, a pracodawcy prawdopodobnie się zniechęcą.

Zamiast tego staraj się umieszczać słowa kluczowe w sposób, który ma sens dla danego dokumentu i brzmi naturalnie. W życiorysie możesz zawrzeć słowa kluczowe w podsumowaniu i w każdym punkcie pod doświadczeniem zawodowym. W liście motywacyjnym możesz wspomnieć o nich zarówno w akapicie otwierającym, jak i w całej treści listu.

Upewnij się, że słowa kluczowe, których używasz, są odpowiednie dla stanowiska, o które się ubiegasz i dokładnie odzwierciedlają twoje umiejętności i doświadczenie.

Używanie słów kluczowych, aby zostać zauważonym

Jeśli masz problemy z byciem zauważonym. Jednym z najlepszych sposobów na zwiększenie sukcesu jest współpraca z profesjonalnym autorem CV lub trenerem kariery. Mogą oni współpracować z Tobą w celu stworzenia profilu i CV o wyższym współczynniku konwersji.

Wraz z praktyką, używanie słów kluczowych stanie się bardziej naturalne, a ty bez wysiłku przyciągniesz uwagę większej liczby rekruterów i menedżerów ds. rekrutacji.

Nie zapomnij podzielić się tym artykułem ze znajomymi!

Zobacz również:
Radakcja TeamJob

Jak przekazać swoją unikalną wartość pracodawcom?

Previous article

Jak sformatować sekcję Edukacja w CV? Nasze przykłady

Next article

You may also like

More in Pisanie CV