Wiele osób zastanawia się Jak sformatować sekcję Edukacja w CV. Przed wysłaniem CV należy upewnić się, że zawiera ono wszystkie niezbędne sekcje, a wyżej wspomniana jest jedną z kluczowych części CV. Poniżej omawiamy, dlaczego należy uwzględnić wykształcenie, jak sformatować tę sekcję CV i odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.
Dlaczego warto uwzględnić swoje wykształcenie w CV?
Wykształcenie jest ważne, aby uwzględnić je w życiorysie, ponieważ prezentuje kwalifikacje na dane stanowisko. Ubiegając się o pracę, pamiętaj o uwzględnieniu wszelkich stopni naukowych lub certyfikatów zawodowych.
Gdzie umieścić swoje wykształcenie w CV
O ile nie jesteś świeżo upieczonym absolwentem, twoje wykształcenie powinno znajdować się na dole CV po doświadczeniu.
Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy ubiegasz się o pracę, która wymaga określonych kwalifikacji. W takim przypadku menedżer ds. rekrutacji może szukać ich w pierwszej kolejności, zanim przeczyta cokolwiek innego w CV. Przykładowo, firma zatrudniająca specjalistę ds. cyberbezpieczeństwa może sprawdzić, czy kandydat posiada certyfikat ISC(2).
Jeśli jesteś świeżo upieczonym absolwentem college’u z minimalnym doświadczeniem zawodowym, warto umieścić swoje wykształcenie na początku CV.
Jak sformatować sekcję Edukacja w CV?
Aby wymienić swoje wykształcenie w CV, musisz uwzględnić:
- nazwę uczelni, college’u lub uniwersytetu (np. Louisiana State University)
- lokalizację instytucji (np. Nowy Orlean, Luizjana)
- Uzyskany stopień naukowy (np. Bachelor of Arts in Latin American Studies)
- GPA (jeśli jest imponujący)
Wszystko razem powinno wyglądać następująco:
Louisiana State University | Nowy Orlean, Luizjana
Licencjat w dziedzinie studiów latynoamerykańskich
4.0 GPA
Ponadto, jeśli ukończyłeś studia podyplomowe, chcesz wymienić swoje stopnie naukowe w odwrotnej kolejności chronologicznej. Na przykład:
New York University
Tytuł magistra chemii, 2019
Uniwersytet Stanowy Luizjany
Licencjat z chemii, 2016 r.
Najczęstsze pytania dotyczące formatowania wykształcenia
Chcesz dowiedzieć się więcej o uwzględnianiu wykształcenia w CV? Poniżej znajduje się kilka odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące formatowania sekcji edukacji w CV.
Czy muszę uwzględniać mój GPA?
Jeśli nie jesteś świeżo upieczonym absolwentem, nie musisz podawać swojego GPA. Nie podawaj swojego GPA w CV, chyba że jest imponujący – zazwyczaj 3,5 lub wyższy. Jeśli nie masz wykształcenia wyższego, nie martw się. Prosta lista uzyskanych stopni lub dyplomów i instytucji, w której je otrzymałeś, powinna wystarczyć.
Co jeśli nigdy nie uczęszczałem do college’u lub na uniwersytet?
Nie każda praca wymaga ukończenia studiów wyższych. Niektóre firmy, takie jak Google, uznały, że niektóre oferty pracy nie wymagają ukończenia studiów wyższych.
Jeśli nie masz wykształcenia pomaturalnego, musisz podkreślić swoje najistotniejsze doświadczenie, aby podkreślić swoje kwalifikacje. Niezwykle ważne jest również uwzględnienie wymiernych osiągnięć, aby stać się konkurencyjnym kandydatem na dane stanowisko. Możesz także sprawdzić próbkę CV dla osób poszukujących pracy bez dyplomu.
Obecnie pracuję nad uzyskaniem dyplomu – jak to uwzględnić?
Jeśli jesteś w college’u lub szkole podyplomowej, oczywiście nie chcesz czekać na rozpoczęcie pracy.Szukaj pracy dopiero po otrzymaniu dyplomu. Możesz i powinieneś wymienić swoje wykształcenie jako punkt sprzedaży swoich kwalifikacji jako kandydata do pracy.
Aby wymienić trwającą edukację, możesz podać swój stopień naukowy, GPA (jeśli dotyczy) i przewidywaną datę ukończenia studiów. Na przykład:
Louisiana State University
Licencjat z chemii
Przewidywany termin ukończenia studiów: maj 2024 r.
3,7 GPA
Spraw, by Twoje CV błyszczało
CV jest istotną częścią poszukiwania pracy. Dobre CV podkreśli twoje osiągnięcia, wykształcenie i to, co czyni cię najbardziej wykwalifikowanym na dane stanowisko.
Nie zapomnij podzielić się tym artykułem ze znajomymi!
Sprawdź też:
Wskazówki dotyczące poszukiwania pracy i CV dla uczniów szkół średnich