„Opisz, co najbardziej ekscytuje cię w pracy” to wyjątkowe pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej, na które wielu kandydatów nie jest przygotowanych. Choć z daleka odpowiedź na to pytanie może nie wydawać się trudna, to na miejscu okazuje się, że jest to zwodniczo trudne.
Ten przewodnik nauczy Cię, jak wymyślić imponującą odpowiedź, która sprawi, że osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną będzie chciała dowiedzieć się o Tobie więcej.
Spis treści
- Powody, dla których ankieterzy zadają to pytanie
- Jak odpowiedzieć na pytanie „Opisz, co najbardziej ekscytuje cię w pracy”?
- Najczęstsze błędy podczas udzielania odpowiedzi
- Przykładowe odpowiedzi
Powody, dla których ankieterzy zadają to pytanie
Opisanie tego, co ekscytuje Cię w pracy, pomaga menedżerom ds. rekrutacji określić, czy nadajesz się na stanowisko, o które się ubiegasz. Pytanie wydaje się proste, ale ujawnia więcej o tym, kim jesteś jako pracownik, niż większość zdaje sobie sprawę.
Pytanie to sprowadza się do satysfakcji z pracy i zrozumienia, jakie czynniki wpływają na tworzenie pozytywnego doświadczenia zawodowego.
Ale dlaczego ma to znaczenie? Ostatecznie, pracodawcy chcą zatrudniać osoby, które będą naturalnie zmotywowane do działania. Nie chcą ludzi, którzy są tam tylko dla wypłaty, lub co gorsza, ludzi, którzy są nieszczęśliwi wykonując pracę, do której zostali zatrudnieni. Jeśli jesteś podekscytowany codziennym przychodzeniem do pracy, istnieje większa szansa, że dasz z siebie wszystko i zostaniesz w firmie na dłużej, niż gdybyś tego nie robił.
Zatrudnienie nowego pracownika to duża inwestycja. Jeśli menedżerowie ds. rekrutacji mają choćby przeczucie, że to stanowisko jest tylko tymczasowe lub nie jest dobrze dopasowane do Twoich potrzeb, jest bardziej prawdopodobne, że zrezygnują na rzecz kandydata, który będzie zadowolony z czasu spędzonego w firmie. Chcą inwestować w pracowników, którzy są entuzjastycznie nastawieni do pracy i firmy!
Poproszenie kandydata o opisanie tego, co go ekscytuje w pracy, pomaga zrozumieć, jakie sytuacje w miejscu pracy lubi i co pomaga mu osiągnąć wysoki poziom spełnienia zawodowego i wydajności. Może również rzucić światło na to, co motywuje cię do odniesienia sukcesu i jak będziesz pasować do środowiska pracy, kultury firmy i nie tylko.
Pytanie to ma wiele warstw, ale ostatecznie daje osobom prowadzącym rozmowy kwalifikacyjne łatwiejszy sposób oceny, jak łatwo dopasujesz się do roli, będąc szczęśliwym i odnosząc sukcesy.
Jak odpowiedzieć na pytanie „Opisz, co najbardziej ekscytuje cię w pracy”?
Do odpowiedzi na to pytanie można podejść na wiele sposobów. Z założenia jest ono otwarte, dając ci swobodę ujawnienia informacji, których poszukują ankieterzy, w mniej ustrukturyzowany sposób. Jak więc udzielić powalającej odpowiedzi, która zadziała na twoją korzyść? Oto kilka wskazówek, których warto przestrzegać.
1. Zrób małą burzę mózgów
Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest zastanowienie się nad tym, co sprawia, że czujesz się spełniony w pracy. Satysfakcja zawodowa jest całkowicie subiektywna. Nie ma dobrej lub złej odpowiedzi, a to, co motywuje ciebie, może nie być tym, co motywuje kogoś innego.
Kluczem do opisania tego, co ekscytuje cię w pracy, jest pełne zrozumienie tego, co sprawia, że jesteś szczęśliwy w danej roli. Istnieje wiele świetnych przykładów. Może to być na przykład zdrowe środowisko pracy, które sprzyja współpracy i pracy zespołowej.
Alternatywnie, może to być solidna równowaga między pracą a życiem prywatnym, możliwość dalszego rozwoju kariery, świadczenia sponsorowane przez pracowników lub szansa na awans w firmie. Są to konkretne przykłady, o których wiele osób mówi, odpowiadając na to pytanie.
Zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze. Możesz nawet zastanowić się nad poprzednimi miejscami pracy, aby określić, co lubisz, a czego nie. Ważne jest, aby zastanowić się nad rzeczami, które sprawiają, że wychodzisz z pracy zadowolony i spełniony.
Odpowiedź na to pytanie nie dotyczy konkretnych aspektów stanowiska. Z pewnością możesz mówić o pewnych elementach pracy, takich jak możliwość pomagania ludziom lub możliwość pracy w zespole. Odpowiedź powinna jednak skupiać się na tym, co sprawia ci największą radość.
Idealnie byłoby, gdybyś już wiedział, z czym wiąże się dane stanowisko. To pytanie dotyczy satysfakcji i motywacji w miejscu pracy. Wykraczaj poza codzienność i skup się na tym, co najbardziej ekscytuje Cię w Twojej pracy i karierze.
2. Znajdź powiązania między tym, co ekscytuje Cię w pracy, a pracą, którą chcesz wykonywać
Tutaj musisz przestudiować opis stanowiska i przeprowadzić badania. Chociaż to pytanie koncentruje się na twojej satysfakcji i szczęściu, to wciąż jest to rozmowa kwalifikacyjna! Nadal musisz zaimponować menedżerom ds. rekrutacji i udzielić świetnej odpowiedzi. Najlepszym sposobem na to jest nawiązanie do stanowiska, o które się ubiegasz, pokazując, że jest to praca, którą pokochasz.
Przeanalizuj opis stanowiska i dowiedz się jak najwięcej na jego temat. Możesz sprawdzić podobne oferty pracy, zbadać samą firmę i skontaktować się z osobami obecnie pracującymi w organizacji. Dowiedz się jak najwięcej, aby uzyskać pełny obraz tego, czego możesz się spodziewać pracując tam.
Następnie znajdź sposoby na powiązanie tego, co cię ekscytuje, z pracą, którą chcesz wykonywać. Pomyśl o tym, co początkowo przyciągnęło Cię do tego stanowiska i połącz kropki. Możesz nawet dowiedzieć się więcej o tym, co jest dla Ciebie naprawdę ważne.
Może ta praca daje ci wiele możliwości udziału w dużych projektach, które zwiększają zyski. A może wiąże się z niesamowitą okazją do pracy z innymi osobami osiągającymi wysokie wyniki, które motywują Cię do osiągania jak największych sukcesów. Cokolwiek to jest, podnieś to! Połącz kropki podczas rozmowy kwalifikacyjnej i pokaż im, dlaczego ta praca jest dla Ciebie.
3. Zwięzłość odpowiedzi
Pytania otwarte mogą być długie. Nie ma hiper-koncentrycznej odpowiedzi, która dostarczy informacji potrzebnych ankieterom. W rezultacie wielu kandydatów zaczyna gawędzić!
Oprzyj się pokusie udzielenia rozwlekłej odpowiedzi. W idealnej sytuacji powinieneś być w stanie omówić, co najbardziej ekscytuje Cię w pracy w ciągu dwóch minut lub mniej.
Mów krótko i na temat. Wyeliminuj zbędne szczegóły i przejdź do sedna.
To pytanie często prowadzi do dalszych pytań ze strony osoby prowadzącej rozmowę kwalifikacyjną. Nie ma w tym nic złego. W rzeczywistości może to oznaczać, że udzieliłeś przekonującej odpowiedzi, która gwarantuje więcej informacji. Lepiej jest zostawić miejsce na dalsze pytania, niż mówić zbyt długo. Przejdź do sedna swojej odpowiedzi, a jeśli ankieter będzie chciał dowiedzieć się więcej, zapyta.
4. Ćwicz
Zawsze przećwicz swoją odpowiedź, zanim udasz się na rozmowę kwalifikacyjną. To nie jest pytanie, które chcesz wymyślić na miejscu. Jest ono wielowarstwowe i ważniejsze niż prostsze pytania. Zasługuje na dobre przemyślenie i przygotowanie.
Poświęć trochę czasu na opracowanie solidnej odpowiedzi i przećwiczenie jej na kilka sposobów. Nie powinieneś jednak mieć gotowej odpowiedzi, którą recytujesz dosłownie. Takie zachowanie może wydawać się nieautentyczne.
Zamiast tego wiedz, jakie punkty chcesz poruszyć podczas udzielania odpowiedzi. Możesz stworzyć listę rzeczy, które chcesz powiedzieć i zapamiętać je. Następnie zacznij swobodnie mówić o tym, co cię ekscytuje w naturalny sposób.
Pewność siebie jest tutaj kluczowa. Przećwicz wystarczająco dużo, aby uniknąć jąkania się lub długich przerw. Powinieneś odpowiadać z przekonaniem, aby pokazać, że przemyślałeś to pytanie i pracę.
Najczęstsze błędy podczas udzielania odpowiedzi
Teraz, gdy już wiesz, jak skutecznie odpowiedzieć na to pytanie, porozmawiajmy o kilku typowych błędach popełnianych przez kandydatów. Pytania otwarte, takie jak to, mają wiele miejsca na błędy. Unikaj tych faux pas, aby upewnić się, że twoja odpowiedź zadziała na twoją korzyść.
Nieprofesjonalne odpowiedzi
To pytanie dotyczy wyłącznie tego, co ekscytuje cię w pracy. Mówienie o sprawach osobistych sprawi, że wypadniesz nieprofesjonalnie. Mówimy o odpowiedziach takich jak: „Najbardziej ekscytuje mnie odliczanie czasu do końca dnia. To mnie motywuje”. Ta odpowiedź i wszystko, co jest z nią związane, tylko ci zaszkodzi. To ogromna czerwona flaga. Powinieneś także powstrzymać się od mówienia o swoim życiu osobistym. Trzymaj się zawodowych emocji!
Motywacje finansowe
Kolejną rzeczą, której należy unikać, jest mówienie zbyt wiele o pieniądzach. Dobrze jest wspomnieć o dodatkach i innych rzeczach, które firma robi, aby wynagrodzić ciężkich pracowników, ale skupienie się wyłącznie na pieniądzach może zostać źle odebrane.
Może to wysłać sygnał, że jesteś tam tylko po to, by otrzymać wynagrodzenie. A tego pracodawcy nie chcą słyszeć. Wolą, gdy kandydaci czerpią prawdziwą satysfakcję ze swojej pracy.
Niepewne odpowiedzi
Wreszcie, unikaj odpowiedzi takich jak:
„Nie jestem do końca pewien. Nie ekscytuję się pracą. Po prostu przychodzę, robię to, co powinienem i idę do domu”.
Musisz mieć coś, czym jesteś podekscytowany! Odpowiedź taka jak ta powyżej nie dostarcza żadnych informacji na temat tego, jak pasujesz do firmy lub czy jesteś w stanie znaleźć szczęście w tej roli. Poza tym wygląda na źle przygotowaną.
Przykładowe odpowiedzi
Istnieje wiele świetnych sposobów, aby odpowiedzieć na to pytanie. I chociaż twoja odpowiedź powinna być unikalna dla twoich prawdziwych motywacji, mamy kilka przykładów, które posłużą jako inspiracja i pomogą ci zacząć.
Przykład 1
W naszym pierwszym przykładzie mamy kandydata, który uwielbia pracować z innymi. Ta odpowiedź jest powalająca, ponieważ zaznacza wszystkie pola. Kandydat wyjaśnia, dlaczego jest podekscytowany współpracą z kolegami i jak ta praca może spełnić jego życzenia.
„Najbardziej w pracy ekscytuje mnie możliwość współpracy w zespole. Jest coś wyjątkowego w pracy z innymi na rzecz wspólnego celu. Wspaniale jest widzieć, że moja praca przyczynia się do rozwoju firmy.
Współpraca z innymi to coś, co lubię. Sprawia mi to przyjemność i daje prawdziwą satysfakcję. Widok gotowego produktu zawsze napawa mnie dumą.
Wiem, że współpraca jest bardzo ważna w [COMPANY] i cieszę się, że mogę stać się częścią tego typu zespołu”.
Przykład 2
Następnie mamy kandydata z bardziej nietypową odpowiedzią. Ale pomimo swojej niekonwencjonalnej natury, doskonale sprawdza się na stanowisku administracyjnym, o które się stara. Łatwo jest powiązać tę odpowiedź z pracą, udowadniając menedżerom ds. rekrutacji, że będą czerpać satysfakcję z tej roli.
„Może to zabrzmieć dziwnie, ale bycie zorganizowanym i pomaganie innym w wykonywaniu ich pracy jest czymś, co mnie ekscytuje. Przez ostatnie kilka lat pracowałem w administracji i lubię być zorganizowany. Od utrzymywania porządku w biurze po pomaganie innym w ich projektach, czuję się spełniona po długim dniu.
Czerpię radość z pomagania w sprawnym funkcjonowaniu biura. Chociaż moja praca nie ma bezpośredniego wpływu na wyniki finansowe, wiem, że dobrze wykonana praca sprawia, że biuro jest produktywne. To mój pośredni sposób na przyczynienie się do sukcesu firmy i dlatego wierzę, że jest to rola, w której naprawdę mogę odnieść sukces”.
Przykład 3
Na koniec mamy kandydata, który lubi wyzwania. Kandydat bierze udział w rozmowie kwalifikacyjnej na złożone stanowisko, które wymaga rozwiązywania problemów. Wykorzystuje więc to pytanie jako okazję do udowodnienia menedżerom ds. rekrutacji, że ma to, czego potrzeba, aby nie tylko odnieść sukces, ale także dobrze się rozwijać.
„W ciągu ostatnich kilku lat odkryłem, że najbardziej ekscytuje mnie w pracy możliwość stawiania sobie nowych wyzwań. Pracowałem na kilku stanowiskach, na których codzienna rutyna była mało urozmaicona.
Rozwijam się w środowiskach, w których muszę myśleć kreatywnie. Postrzegam to jako szansę na zmotywowanie się i dalszy rozwój zawodowy. Podczas gdy inni boją się wyzwań, ja je podejmuję i cieszę się z możliwości dostosowania się i przezwyciężenia każdej sytuacji.
To jeden z powodów, dla których przyciągnęło mnie to stanowisko. Z tego, co się dowiedziałem, ta praca trzyma ludzi w napięciu! Cieszę się, że mogę się zmusić, wypróbować nowe podejścia i znaleźć rozwiązania, które napędzają postęp”.
Podsumowanie
Potrzeba trochę burzy mózgów, aby opisać, co najbardziej ekscytuje cię w pracy w sposób, który zrobi wrażenie na osobie prowadzącej rozmowę kwalifikacyjną. Ale kiedy już opracujesz odpowiedź, z której jesteś zadowolony, będziesz zaskoczony informacją zwrotną, którą otrzymasz.
Zastanów się nad sobą, połącz swoje podekscytowanie z pracą, którą chcesz wykonywać i ćwicz. Powodzenia!