Dla RekruteraSzukanie Pracy

Rzeczy, które należy zrobić przed ubieganiem się o pierwszą pracę

0
Rzeczy, które należy zrobić przed ubieganiem się o pierwszą pracę

Zamierzasz ubiegać się o swoją pierwszą pracę? Jeśli tak, to gratulacje! Robisz pierwszy krok w kierunku rozpoczęcia udanej kariery. Zanim jednak wyślesz swoje CV i list motywacyjny, musisz najpierw zrobić kilka rzeczy. Oto rzeczy, które należy zrobić przed ubieganiem się o pierwszą pracę

Dobrze poszukaj informacji przed złożeniem aplikacji

Kiedy szukasz pracy, ważne jest, aby zrobić rozeznanie. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci w tym procesie:

  • Zapoznaj się z firmą i jej misją. Powinno to dać ci wyobrażenie o tym, co cenią i czego oczekują od swoich pracowników.
  • Zbadaj branżę, w której działają. Jakie są ich obecne trendy? Jak ludzie w tej branży odnoszą sukcesy? Jak możesz wykorzystać te spostrzeżenia, aby poprawić się jako kandydat?
  • Zbadaj samo stanowisko pracy (zadania, obowiązki itp.). W ten sposób będziesz dokładnie wiedział, jak wyglądałaby Twoja rola, gdybyś został zatrudniony w tej firmie/organizacji/instytucji itp.

Upewnij się również, że nie skupiasz się tylko na jednej rzeczy, ale spróbuj zbadać wiele aspektów, takich jak zakres wynagrodzeń, pakiety świadczeń itp.

Określ swoje oczekiwania

Teraz, gdy masz już wszystko pod kontrolą, nadszedł czas, aby określić swoje oczekiwania. Rynek pracy jest zalany kandydatami, a przejście przez pierwszą rundę rozmów kwalifikacyjnych może być trudne. I nawet wtedy nie ma gwarancji, że dostaniesz pracę. Nie daj się jednak zniechęcić! Jeśli już, to powinno cię to zmotywować do cięższej pracy i bardziej selektywnego podejścia do tego, gdzie i jak często ubiegasz się o pracę.

Dobrym sposobem na rozpoczęcie jest stworzenie arkusza kalkulacyjnego z kilkoma kolumnami:

  • Tytuł stanowiska
  • Nazwa firmy
  • Opis stanowiska

Przygotuj swoje dokumenty

Jeśli szukasz pracy, prawdopodobnie będziesz musiał złożyć CV i inne dokumenty. Przed złożeniem aplikacji ważne jest, aby upewnić się, że dokumenty te są aktualne i gotowe do złożenia.

  • CV: Twoje CV jest pierwszą rzeczą, którą zobaczą menedżerowie ds. rekrutacji, gdy spojrzą na Twoją aplikację. Upewnij się, że nie ma w nim literówek i błędów gramatycznych. Pamiętaj, że CV powinno zawierać tylko istotne informacje na temat Twojej historii kariery: pomiń wszelkie zajęcia na studiach lub drobne prace sprzed kilkudziesięciu lat!
  • Certyfikaty/dyplomy: Jeśli otrzymałeś jakiekolwiek certyfikaty z kursów lub stopnie naukowe ze szkół wyższych lub uniwersytetów, zachowaj je pod ręką. Upewnij się, że wszystkie dokumenty są dobrze uporządkowane. Przechowuj ważne dokumenty, takie jak dyplomy, zaopatrz się w okładkę na dyplomy, a jeszcze lepiej zaopatrz się w zastępczy fałszywy dyplom. Nie musisz wszędzie nosić ze sobą oryginału, dyplom zastępczy sprawdzi się doskonale. Zapisz również miękkie kopie ważnych dokumentów na swoim urządzeniu.

Zdobądź rekomendacje i referencje

Podczas ubiegania się o pierwszą pracę ważne jest, aby uzyskać rekomendacje i referencje. Rekomendacje to listy napisane przez osoby, które mogą wysoko ocenić twoje umiejętności i zdolności jako pracownika. Referencje powinny być od osób, które pracowały z tobą oficjalnie (np. dziekan uniwersytetu, profesorowie lub mentor). Poproś ich, aby podzielili się konkretnymi przykładami tego, jak widzieli wymagane cechy w działaniu. Jeśli to możliwe, podaj nazwiska i numery telefonów, aby pracodawcy mogli skontaktować się z nimi bezpośrednio, jeśli będą potrzebować więcej informacji na temat tego, co robiłeś w przeszłości.

Podsumowanie

Jeśli chcesz zdobyć swoją pierwszą pracę lub staż, ważne jest, abyś był przygotowany. Dobrze poszukaj informacji przed złożeniem podania, określ swoje oczekiwania, dobrze nawiąż kontakty i nawiąż kontakt z pracodawcami. Przygotuj dokumenty i rozważ staże. Powinieneś także uzyskać rekomendacje i referencje od poprzednich pracodawców, którzy wiedzą, jaką masz etykę pracy, aby upewnić się, że ktokolwiek cię zatrudni, otrzyma najlepszego kandydata na swoje stanowisko!

Zobacz również:
Radakcja TeamJob

10 praktycznych sposobów na obniżenie kosztów zatrudnienia

Previous article

147 Czasowniki akcji w CV (przykłady)

Next article

You may also like