Czy jesteś w trakcie pisania lub aktualizowania swojego CV? Czy sprawdzałeś „poszukiwane umiejętności” i znalazłeś umiejętności rozwiązywania problemów na szczycie listy?
Na pierwszy rzut oka zdefiniowanie umiejętności rozwiązywania problemów może być zniechęcające. Nawet jeśli jesteś członkiem zespołu, który został uznany za najbardziej kreatywnego w swojej obecnej pracy, znalezienie sposobu na ilościowe określenie tej umiejętności może być trudne. Jednak przy odrobinie praktyki i burzy mózgów na temat wcześniejszych doświadczeń, możesz przedstawić te umiejętności na piśmie i przyciągnąć uwagę rekrutera. Więc finalnie jak rozwiązać problemy w pracy?
Jakie umiejętności są potrzebne w procesie rozwiązywania problemów?
Zanim zaczniesz próbować przedstawić swoje umiejętności rozwiązywania problemów, upewnij się, że skatalogowałeś wszystkie różne sposoby, w jakie wykorzystujesz je w swoim środowisku zawodowym. Praktyczne rozwiązywanie problemów odbywa się zazwyczaj w trzech różnych etapach. Zazwyczaj jest to schemat, w którym zdefiniowałeś główną przyczynę problemu, zbadałeś możliwe wyniki, a następnie określiłeś najlepsze rozwiązanie.
Pierwszy krok w rozwiązywaniu problemów
Pierwszym krokiem jest generalnie zatrzymanie się i obserwacja, zamiast skakania z założeniami. Poświęć trochę czasu na wykorzystanie swoich umiejętności obserwacyjnych i analitycznych do oceny problemu i wysłuchania opinii innych. Przekazując te umiejętności, skupisz się na tym, jak przeanalizowałeś przepływ pracy, rozwiązując punkty bólu, które doprowadziły do lepszego wyniku.
Drugi krok w rozwiązywaniu problemów
Umiejętności potrzebne do drugiej części procesu obejmują badania i kreatywność. Zastanawiając się, jak je podkreślić, rozważ przykłady tego, gdzie i jak zdobyłeś informacje. Jak wykorzystałeś te informacje? Myślenie nieszablonowe, aby kreatywnie rozwiązać coś, przedstawi cię jako innowacyjnego myśliciela.
Ostatni krok w rozwiązywaniu problemów
Ostatnim krokiem w rozwiązywaniu problemów jest podejmowanie decyzji. Menedżerowie często słyszą, że poszukują kandydatów, którzy wykazują się inicjatywą. Bez wątpienia rzucanie sugestii lub próbowanie czegoś nowego może być onieśmielające.
Jednak pewność siebie, by zdecydować się na rozwiązanie, a następnie je wypróbować, jest bardzo atrakcyjna dla potencjalnych pracodawców. Będziesz wyróżniać się na tle innych osób poszukujących pracy, które grają bezpiecznie, zamiast podejmować skalkulowane ryzyko.
Jak poprawić umiejętności rozwiązywania problemów?
Umiejętności rozwiązywania problemów są częścią umiejętności, które należy rozwijać organicznie. Nie ma konkretnego certyfikatu, który można uzyskać, aby pokazać, że stopniowo zwiększyło się swoje umiejętności rozwiązywania problemów. Zamiast tego, powinieneś szukać prawdziwych wyzwań, aby poprawić swoje umiejętności. Rozważ niektóre z poniższych sposobów na rozwijanie swoich umiejętności.
- Wysłuchaj wszelkich skarg lub poszukaj obszarów, w których przepływ pracy ma tendencję do przyspieszania.
- Poproś o zadanie do wykonania. Czy na horyzoncie są jakieś projekty międzydziałowe?
- Stwórz portfolio przykładowych projektów. Rozważ różne wyzwania, z którymi borykają się firmy i stwórz przykładowe rozwiązania. Punkty bonusowe, jeśli jest to dla jednej z twoich wymarzonych firm, ponieważ możesz dostać stopę w drzwiach.
- Weź udział w zajęciach z organizacji i zarządzania czasem, aby oficjalnie rozwinąć te umiejętności.
Jak wykazać się umiejętnościami rozwiązywania problemów
Prawdopodobnie wiesz już, że będziesz musiał zrobić coś więcej niż tylko stwierdzić, że masz „wyjątkowe umiejętności rozwiązywania problemów” w swoim CV i list motywacyjny. Używaj czasowników akcji, takich jak „opracowany” lub „udoskonalony”, aby pokazać, w jaki sposób wykorzystałeś swoje umiejętności rozwiązywania problemów.
Umieszczanie umiejętności w CV
Najprawdopodobniej wiesz już, że umiejętności w CV powinny być wymienione w mniej konwersacyjnym tonie niż te w liście motywacyjnym. Możesz użyć punktorów lub umieścić je w sekcji umiejętności, jeśli korzystasz z hybrydowego formatu CV. Rozważ poniższe przykłady.
- Opracowanie rozwiązania w zakresie obiegu treści we współpracy z inżynierami w celu usprawnienia procesu tworzenia i pozycjonowania, co skutkuje 25% szybszą realizacją zamówień klientów na treści.
- Udoskonalenie procesu planowania w celu lepszego dostosowania go do paternów biznesowych, co spowodowało wzrost kosztów pracy o 17% rok do roku.
Umiejętności w liście motywacyjnym
Listy motywacyjne oferują szansę na rozwinięcie swoich umiejętności w nieco bardziej zrelaksowanym tonie. Rozważ niektóre z kluczowych obowiązków na stanowisku, o które się ubiegasz i przeprowadź burzę mózgów na temat wyzwań, które mogą się pojawić.
Na przykład menedżer może mieć wyzwania związane z przywództwem, marketingowiec może mieć problemy związane ze słabymi wynikami, a inżynier może potrzebować udoskonalić doświadczenie użytkownika.
Mając to na uwadze, możesz dostosować swój list motywacyjny tak, aby zawierał przykłady tego, jak rozwiązałeś podobną sytuację. W praktyce może to wyglądać następująco:
Ta rola jest dla mnie szczególnie atrakcyjna, ponieważ jestem zmotywowany wyzwaniami, przed którymi stanąłby kierownik projektu na tym stanowisku. Moje doświadczenie sprawiło, że moje umiejętności doskonale pasują do tego stanowiska. Na przykład, w moim ostatnim projekcie nasz krajowy dostawca miał problemy z zaopatrzeniem. Zamiast pozwolić na opóźnienie projektu i przekroczenie budżetu, zbadałem lokalne firmy w celu pozyskania naszych materiałów. W rezultacie ukończyliśmy projekt przed terminem.
Przewidywanie pytań na rozmowie kwalifikacyjnej
Trzecim miejscem, w którym powinieneś być przygotowany do zaprezentowania swoich umiejętności rozwiązywania problemów, są bezpośrednie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Podobnie jak w przypadku listu motywacyjnego, będziesz chciał sformułować swoje odpowiedzi jako sytuacyjne. Wyjaśnij wyzwanie i sposób, w jaki je przeanalizowałeś, a następnie rozwiązałeś problem. Przykładowe pytania mogą brzmieć:
- Opowiedz mi o sytuacji, w której musiałeś znaleźć rozwiązanie i nie miałeś potrzebnej wiedzy.
- Czy możesz podzielić się sytuacją, w której podjąłeś inicjatywę w celu usprawnienia procesu?
- Podaj przykład sytuacji, w której zauważyłeś problem. Jak go rozwiązałeś i jaki był rezultat?
Nieustannie rozwijaj swoje umiejętności rozwiązywania problemów
Niezależnie od tego, czy jest to określony wymóg stanowiska, menedżerowie zawsze szukają członków zespołu, którzy potrafią ocenić sytuację i znaleźć kreatywne sposoby jej rozwiązania. Co więcej, jeśli twoje rozwiązanie nie powiodło się za pierwszym razem, dobrze jest podzielić się tym, jak wykorzystałeś te informacje, aby podejść do sprawy z innej perspektywy. Wykorzystanie niepowodzeń do nauki i przekierowania procesu w celu uzyskania lepszego wyniku jest oznaką dojrzałości zawodowej, którą liderzy cenią wysoko w każdej dziedzinie.
Jednym z najlepszych sposobów na wyróżnienie się na tle konkurencji jest stworzenie celu rozwojowego, który doskonali umiejętności rozwiązywania problemów w namacalny sposób, który można wykorzystać do promowania swojej marki osobistej.
Nie zapomnij podzielić się tym artykułem ze znajomymi!