KarieraZarządzanie Karierą

Cele rozwoju osobistego w pracy – wskazówki i przykłady!

0
Cele rozwoju osobistego w pracy

Cele rozwoju osobistego w pracy mogą być fantastycznym sposobem na przeniesienie swojej kariery na wyższy poziom. Staniesz się nie tylko bardziej kompetentnym i zdolnym pracownikiem, ale także bardziej spełnioną osobą! W tym przewodniku omawiamy wyznaczanie skutecznych celów rozwoju osobistego oraz korzyści, jakie mogą one przynieść.

Cele rozwoju osobistego – czym są?

Cele rozwoju osobistego są formą samodoskonalenia, która pomaga w dalszym rozwoju kariery i życia. To sposób na uniknięcie stagnacji i dążenie do czegoś lepszego.

Choć możesz być zadowolony ze swojego życia i kariery, zawsze jest miejsce na więcej. Wyznaczanie celów rozwoju osobistego motywuje Cię do pogoni za bardziej satysfakcjonującym jutrem, dostosowując się do tego, czego naprawdę chcesz od swojego życia. Cele rozwoju osobistego, które wyznaczysz sobie w pracy, mogą pomóc Ci w osiągnięciu nowych możliwości, poszerzeniu horyzontów i osiągnięciu kariery, o której zawsze marzyłeś.

Chodzi o rozwój osobisty i zawodowy, a wyznaczenie właściwych celów może sprawić, że znajdziesz się na drodze do osiągnięcia wyższych szczebli sukcesu.

Jak je wyznaczać

Wyznaczanie celów rozwoju osobistego w pracy może wydawać się zniechęcające, ale jest to łatwiejsze niż się większości wydaje. Wszystko, czego potrzeba, to poświęcenie i gotowość do śledzenia wybranych celów. Oto kilka wskazówek dotyczących wyznaczania jasnych i możliwych do zrealizowania celów, które doprowadzą do długoterminowego wzrostu.

1. Określ, co chcesz poprawić

Pierwszym i często trudniejszym krokiem jest zrozumienie, co chcesz poprawić. Wymaga to umiejętności autorefleksji i określenia potencjalnych słabości, które chcesz zmienić.

Pomyśl o swojej obecnej karierze i zastanów się, gdzie chcesz być zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej. Kiedy już masz jasny obraz rodzaju rozwoju, którego chcesz doświadczyć, określ, co cię teraz powstrzymuje. Czy jest to brak umiejętności? A może to Twoja osobista perspektywa.

Aby odkryć, jakich umiejętności lub doświadczenia może Ci brakować w przyszłych rolach, nie zgaduj. Zbadaj oferty pracy (wewnętrzne i zewnętrzne), aby sprawdzić, jaki poziom umiejętności jest wymagany. Ale nie poprzestawaj na tym. Porozmawiaj z jedną lub dwiema osobami, które pełnią rolę, do której aspirujesz. Zadaj pytania o ich doświadczenie i zapytaj, jakie rady mają dla Ciebie.

Niezależnie od sytuacji, określenie tych wyzwań pomoże Ci skupić się na tym, co musisz poprawić. Napisz listę i wykorzystaj ją jako motywację do tego, jak chcesz podejść do swoich nowych celów rozwoju osobistego.

2. Określ ramy czasowe

Każdy cel, jaki sobie postawisz, powinien być w takiej czy innej formie związany z czasem.

Jednym z największych błędów popełnianych przez ludzi przy wyznaczaniu celów rozwoju osobistego w pracy jest robienie tego bez ram czasowych. Podczas gdy możesz mieć jasne cele w głowie i dokładnie wiedzieć, co chcesz poprawić, aby rozwinąć swoją karierę, otwarte ramy czasowe zamieniają Twoje cele w nic więcej niż listę życzeń.

Zastanów się, kiedy chcesz osiągnąć swoje cele i zacznij wlub pracując nad nimi już dziś!

Harmonogramy są naturalnie motywujące i mogą sprawić, że będziesz odpowiedzialny za kroki, które wykonasz lub nie. Bez nich istnieje ryzyko, że zaczniesz myśleć „zacznę jutro”. Unikaj tego błędu i wiedz, kiedy chcesz osiągnąć każdy cel.

3. Stwórz swój plan

Każdy cel, który wyznaczysz powinien być możliwy do zrealizowania. Oznacza to, że możesz stworzyć plan krok po kroku, aby je zrealizować. Jeśli nie wiesz, co jest potrzebne do osiągnięcia celu, nie możesz zrobić postępu, a nawet zainicjować pierwszego kroku.

Zastanów się, jak zrealizujesz swoje cele rozwoju osobistego i co trzeba zrobić, aby przekroczyć linię mety. Rozrysuj swoje plany tak szczegółowo, jak tego potrzebujesz. Możesz stworzyć diagram przepływu, stworzyć listę rzeczy do zrobienia lub wyznaczyć mini-cele przyczyniające się do realizacji większych celów.

Kiedy opracujesz swój plan, będziesz mógł określić, jakie działania musisz podjąć. Pomyśl o tym jak o przewodniku play-by-play, który stawia Twoje cele rozwoju osobistego w pracy w zasięgu ręki.

4. Bądź konsekwentny

Nasza ostatnia wskazówka to pozostanie konsekwentnym.

Rozwój osobisty i zawodowy wymaga czasu. Kluczem do sukcesu jest zachowanie czujności i częste sprawdzanie swoich celów.

Sprawdzaj okresowo swoje postępy, aby śledzić, jak daleko zaszedłeś w realizacji celów krótko- i długoterminowych. Pamiętaj, aby udokumentować, w jaki sposób ulepszenia, których dokonałeś, wpływają na Twoją wydajność w pracy i jakie zmiany zauważyłeś.

Nie obawiaj się rewidować swoich planów i wprowadzać poprawek. Cele mogą z czasem ewoluować i możesz znaleźć nowe sposoby na poprawę siebie. Regularne sprawdzanie swoich planów może również utrzymać motywację do dalszego działania.

Cele rozwoju osobistego w pracy – przykłady

Istnieje wiele sposobów na to, aby w pracy dążyć do rozwoju osobistego. Mamy kilka przykładów, które zainspirują Cię do wyznaczenia własnych celów rozwoju osobistego.

Cele skoncentrowane na karierze

Kiedy patrzysz na cele rozwoju osobistego, zazwyczaj dzielą się one na dwie kategorie. Pierwsza z nich to cele związane z karierą. Te cele mogą poprawić Twoje życie zawodowe i sprawić, że będziesz mógł przejść do nowych ról w pogoni za wymarzoną pracą.

1. Rozwiń swoje zdolności przywódcze

Kiedy patrzysz na naturalny rozwój czyjejś kariery, role przywódcze są często jednym z pierwszych głównych kroków. To świetny sposób na awans w firmie, a wiele osób poszukuje możliwości przywództwa poza swoją organizacją, aby dalej wspinać się po szczeblach kariery.

Jednym z doskonałych celów rozwoju osobistego w pracy jest rozwijanie swoich umiejętności przywódczych. Szukaj możliwości zdobycia większego doświadczenia.

Nie musisz od razu wchodzić w rolę bezpośredniego przełożonego lub kierownika. Porozmawiaj z obecnymi liderami i sprawdź, czy są możliwości ćwiczenia w kierowaniu zespołem. Mogą oni rozważyć Ciebie jako osobę prowadzącą projekty grupowe, planującą inicjatywy, a nawet przejmującą dowodzenie podczas kolejnych zajęć poza siedzibą zespołu.

Nawet coś tak prostego jak prowadzenie spotkania może dać Ci doświadczenie, którego potrzebujesz, aby dalej rozwijać ważne umiejętności. Kiedy pojawi się stanowisko kierownicze, pracodawcy mogą dostrzec Twoje wysiłki i rozważyć możliwość awansu.

2. Zdobądź nową umiejętność techniczną

Innym celem, do którego warto dążyć jest rozwijanie nowych umiejętności technicznych.

Nie ma znaczenia, w jakiej branży działasz i czym się zajmujesz. Technologia stale się rozwija, a nowe umiejętności są zawsze bardzo poszukiwane. Nauka korzystania z nowej platformy oprogramowania lub narzędzia, które zwiększa wydajność pracy, może mieć ogromne znaczenie. To Twoja szansa, aby podążać za zmianami w branży i jednocześnie utrzymywać swoje umiejętności na bieżąco.

Zwróć się do swojego przełożonego i sprawdź, jakie umiejętności techniczne są potrzebne w biurze. Być może firma jest zainteresowana poznaniem nowych narzędzi. Zdobycie przewagi nad konkurencją pozwoli Ci wyprzedzić konkurencję i uczyni Cię bardziej konkurencyjnym.

Możesz również przejrzeć podobne opisy stanowisk do tego, które zajmujesz, aby zobaczyć, jakich umiejętności inne firmy poszukują wśród nowych pracowników. Możesz zdobyć nowe umiejętności biorąc udział w kursach online lub osobiście. Znajdź sposoby nauki, które pasują do Twojego harmonogramu.

3. Poszerzaj swoją sieć

Tworzenie sieci kontaktów jest kluczem do ciągłego rozwoju zawodowego. Jednak niektórzy ludzie odkładają budowanie sieci kontaktów na później, gdy już zdobędą dobrą pracę. Nie spoczywaj na laurach!

Rozszerzanie sieci kontaktów to doskonały sposób na bycie na bieżąco w swojej branży. Możesz kontynuować naukę o zmianach, być na bieżąco z nowymi możliwościami i zyskać kontakt z innowacyjnymi pomysłami. To świetny sposób na kontynuowanie nauki i trzymanie ręki na pulsie swojej kariery. I nie tylko to, Twoja sieć przyda się w przyszłości, gdy będziesz szukać nowej pracy.

Odśwież swój profil na LinkedIn o nowe doświadczenia i wejdź w interakcję z innymi. Udostępniaj treści, wysyłaj wiadomości do osób z Twojej branży i bądź aktywny. Możesz również zapisać się na wydarzenia branżowe, dołączyć do grup zawodowych i uczestniczyć w spotkaniach osób o podobnych poglądach w swojej dziedzinie.

4. Lepiej radź sobie z zarządzaniem stresem w pracy

Oto wspaniały cel rozwoju osobistego w pracy, który może poprawić Twoje życie jako całość oprócz kariery.

Stres może być wszechobecną przeszkodą w Twoim codziennym życiu. Niezależnie od tego, czy stale dotrzymujesz napiętych terminów, czy też masz do czynienia z presją w pracy, która trzyma cię na palcach, stres może mieć głęboki wpływ na twoje samopoczucie. To może umieścić cię w niezdrowym stanie psychicznym i fizycznym, więc uczenie się, jak zarządzać swoim stresem może być zmieniające grę. Przyjrzyj się, jak obecnie radzisz sobie ze stresem. Jakie są jego największe źródła i co możesz zrobić, aby to poprawić?

Niektórzy ludzie stosują techniki zarządzania stresem, takie jak joga i medytacja, aby uspokoić się po stresującym dniu. Inni zwalczają stres u jego źródła, lepiej radząc sobie z ustalaniem priorytetów zadań. Dowiedz się, co działa w Twoim przypadku i podejmij kroki, aby wprowadzić zmiany.

To może zająć trochę czasu, aby wyeliminować stres, ale te pierwsze małe kroki mogą czuć się jak ogromny powiew świeżego powietrza w swoim życiu zawodowym.

5. Popraw swoje umiejętności zarządzania czasem

Zarządzanie czasem i stres idą w parze. Przez całą swoją karierę będziesz żonglować harmonogramami, brać na siebie więcej niż możesz obsłużyć i stawić czoła coraz większemu obciążeniu pracą. Możesz nie mieć problemów z radzeniem sobie teraz, ale przyjdzie czas, kiedy zacznie się czuć niemożliwe, aby uzyskać wszystko zrobić.

Poprawa umiejętności zarządzania czasem to doskonały cel rozwoju osobistego w pracy, który może zmienić całą Twoją perspektywę. Nie tylko zmniejsza stres, ale dobre zarządzanie czasem może również poprawić swoją produktywność i sprawić, że znajdziesz pożądaną równowagę między życiem zawodowym a prywatnym jest łatwiejsze.

Istnieje wiele sposobów, aby doświadczyć pozytywnych zmian. Możesz użyć aplikacji do zarządzania swoim czasem na konkretnych zadaniach. Alternatywnie, można opierać się na listach rzeczy do zrobienia i właściwego ustalania priorytetów. Niezależnie od tego, małe zmiany mogą się sumować, gdy wpadniesz w bardziej produktywną rutynę.

6. Ustal długoterminowe cele zawodowe

Tworząc plan rozwoju osobistego, nie powinieneś skupiać się tylko na celach krótkoterminowych. Długoterminowy rozwój składa się z realizacji wielu mniejszych celów, które popychają Cię dalej w karierze. Ale jakie są te większe cele, które chcesz osiągnąć?

Być może chcesz objąć bardziej wpływową rolę w swojej branży, stając się pracownikiem szczebla kierowniczego. Możesz też założyć własny biznes lub firmę, wnosząc swój wkład w rozwój branży na własnych warunkach. Ustal, czego chcesz i wyznacz długoterminowe cele, nad którymi będziesz mógł aktywnie pracować podczas swojego dążenia do rozwoju osobistego.

7. Bądź zdolny do adaptacji

Innym częstym celem rozwoju osobistego w pracy jest stanie się bardziej odpornym i zdolnym do adaptacji. Bez względu na to, jak dobrze planujesz i jak ciężko pracujesz, rzeczy nie zawsze idą po twojej myśli. To dobrze, ale niektórzy ludzie pozwalają, aby te błędne kroki wpłynęły na nich o wiele bardziej niż powinny.

Nauka bycia bardziej elastycznym może pomóc Ci przygotować się na nieznane. Chodzi o to, aby zmienić kierunek, kiedy sytuacja tego wymaga i nauczyć się odbijać od przeszkód, niezależnie od tego, jak szybko się pojawiają.

Zdolności adaptacyjnych nie można nauczyć się z dnia na dzień. Można jednak podjąć kroki w celu nauczenia się, jak być bardziej elastycznym w sposobie pracy. Można również rozwijać swoją odporność, ucząc się, jak sprawić, by porażki nie były niczym więcej niż tylko przeszkodą na drodze.

8. Czytaj więcej o trendach w branży

Trendy w branży ciągle się zmieniają, ale czy robisz wystarczająco dużo, aby za nimi nadążyć? Czytanie więcej o swojej branży to świetny cel rozwoju osobistego, który może przynieść Ci korzyści w przyszłości. Pochłaniaj jak najwięcej mediów dotyczących Twojego zawodu. Subskrybuj odpowiednie publikacje, ustaw kanały powiadamiające Cię o artykułach informacyjnych i wchłaniaj treści, kiedy tylko jest to możliwe.

Nie bój się pytać współpracowników i osób z Twojej sieci o to, jak śledzą branżę. Proste cele, takie jak czytanie co miesiąc książki o swojej branży, mogą pomóc Ci stać się bardziej poinformowanym niż kiedykolwiek.

9. Stań się lepszym słuchaczem

Możesz zdać sobie sprawę, że musisz wyznaczyć sobie ten cel rozwoju osobistego po kilku mniej idealnych interakcjach z kolegami lub kierownikami. Aktywne słuchanie jest umiejętnością, którą nie każdy posiada. Rzeczy mogą wpadać jednym uchem, a wychodzić drugim, co skutkuje mniejszą absorpcją informacji i brakiem umiejętności komunikacyjnych.

Kiedy poprawisz swoją umiejętność słuchania, budowanie zaufania ze współpracownikami i klientami stanie się znacznie łatwiejsze. Ponadto, pomaga to w bardziej efektywnej komunikacji, prowadząc do ogólnej poprawy w każdej interakcji.

Osiągnięcie tego celu może zająć trochę czasu. Rozważ wprowadzenie małych zmian, takich jak poprawa kontaktu wzrokowego i zadawanie przemyślanych pytań podczas rozmowy z kimś. Postaraj się słuchać, a reszta przyjdzie naturalnie.

10. Poszukaj mentora

Nie ma znaczenia, czy masz pracę na poziomie podstawowym, czy coś, co wymaga kilkudziesięciu lat doświadczenia pod pasem. Zawsze dobrze jest mieć mentora!

Znalezienie mentora to doskonały cel, ponieważ pomoże Ci znaleźć wsparcie. Mentorzy mogą służyć radą podczas radzenia sobie z wyzwaniami w miejscu pracy. Mogą również pomóc Ci w rozwoju kariery i zdobyciu nowych umiejętności.

Wiele firm ma programy mentorskie. Jeśli Twoja firma nie ma takiego programu, możesz skontaktować się z osobami z Twojej sieci lub znaleźć kogoś na imprezie branżowej.

Znajdź ludzi, którzy osiągnęli rzeczy, do których dążysz. Stwórz pitch, umów się na spotkanie i porozmawiaj o niektórych swoich krótko- i długoterminowych celach. Ich rady są warte swojej wagi w złocie.

11. Zdobądź dodatkową edukację i szkolenia

Dodatkowe szkolenia mogą być równie korzystne jak rozwijanie nowych umiejętności technicznych. Jest to sposób na poszerzenie swojej wiedzy branżowej i zdobycie większych kwalifikacji jako pracownik. Firmy uwielbiają, gdy pracownicy inwestują w swój stały rozwój, a kontynuowanie dodatkowej edukacji może zwiększyć Twoje kwalifikacje i sprawić, że będziesz bardziej konkurencyjnym pracownikiem.

Rozważ zdobycie nowych certyfikatów. Mogą one sprawić, że będziesz bardziej wykwalifikowany, aby wznieść się na nowe poziomy i zbadać możliwości awansu, które pomogą Ci osiągnąć długoterminowe cele.

12. Wzmacniaj relacje z współpracownikami

Dobre relacje zawodowe ze współpracownikami mogą mieć duże znaczenie dla Twojej kariery. Może się to wydawać mało istotne, ale te kontakty mogą prowadzić do większych możliwości w przyszłości.

Co więcej, silne relacje zmieniają sposób, w jaki pracujecie razem. Jeśli często ze sobą współpracujecie, pomoże wam to zobaczyć się nawzajem i zachęci do znalezienia nowych sposobów na wykorzystanie waszych indywidualnych umiejętności.

Silny zespół to taki, który dobrze się zna. Chodzi o to, aby wyjść poza umiejętności i możliwości i zrozumieć swoje unikalne perspektywy. Rozważ możliwość spotkania się z zespołem poza pracą lub wspólnej pracy nad projektem wolontariackim. Wszystko, co daje wam coś, o czym możecie rozmawiać poza pracą.

Postaraj się wypracować dobry rapport i zbudować zaufanie. Nie musisz się z każdym przyjaźnić, ale serdeczność i ciepły stosunek do współpracowników może mieć duże znaczenie.

Cele dla siebie

Oprócz celów związanych z karierą zawodową, powinieneś wyznaczyć sobie również takie, które będą miały bezpośredni wpływ na Twoje życie osobiste. Oto kilka z nich, które pomogą Ci stać się bardziej wszechstronnym profesjonalistą i osobą.

Bądź szczery wobec siebie

Autorefleksja nie zawsze jest łatwa. Ludzie mają tendencję do naturalnej defensywy i unikania wszystkiego, co mogłoby „rozbujać” ich emocjonalnie.

Nauka szczerości wobec siebie może zmienić całe spojrzenie na karierę. Zamiast szukać wymówek, uczciwość daje możliwość zidentyfikowania rzeczy, które należy zmienić. W ten sposób wykorzystujesz szanse i myślisz nieszablonowo, aby rozwijać swoją karierę.

Ten cel rozwoju osobistego może pomóc Ci dostrzec słabości, zobaczyć, gdzie musisz się poprawić i zachęcić Cię do przyjrzenia się temu, czego naprawdę chcesz od swojej kariery i życia. Nie jest to łatwe, ale wyrób sobie nawyk bycia bardziej szczerym wobec siebie i odważnym na tyle, by spojrzeć w lustro.

Wyrób w sobie więcej cierpliwości

Mówi się, że cierpliwość jest cnotą, ale bycie cierpliwym w trudnych sytuacjach jest często łatwiej powiedzieć niż zrobić. Stawanie się bardziej cierpliwym może być transformującym celem rozwoju osobistego, który wpływa na Twoje życie w wielu sposoby. Sprawia, że jesteś bardziej pewny siebie w pracy i pomaga oczyścić swoją perspektywę dla bardziej wydajnego podejmowania decyzji. Może również pozwolić Ci na popełnianie błędów i gonienie za celami, które wymagają dłuższego czasu, aby zobaczyć rezultaty.

Dbaj o siebie

Self-care wpływa na swoje życie zawodowe bardziej niż zdajesz sobie sprawę. Nie możesz osiągnąć poziomu sukcesu, który chcesz, jeśli nie dbasz o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne.

Nie wahaj się odłączyć od sieci i nauczyć się czerpać przyjemność z czynności, które sprawia Ci przyjemność. Wyrób sobie nawyk nagradzania się za całą swoją ciężką pracę i zwracaj uwagę na potrzeby swojego umysłu i ciała. Zainwestuj w samoopiekę, a będziesz gotowy zrobić wszystko, do czego przyłożysz swój umysł.

Rozwijaj inteligencję emocjonalną

Inteligencja emocjonalna to umiejętność rozumienia i zarządzania własnymi emocjami, a także rozpoznawania i wpływania na emocje osób z Twojego otoczenia. Możesz poprawić swoją inteligencję emocjonalną w czterech różnych obszarach: świadomość siebie, zarządzanie sobą, świadomość społeczna i zarządzanie relacjami.

Rozwijanie umiejętności w tych obszarach bardzo pomoże Ci podczas wzlotów i upadków Twojej kariery. W rzeczywistości, nauka zarządzania emocjami pomoże Ci we wszystkich aspektach Twojego życia.

Ludzie z silną inteligencją emocjonalną odnoszą większe sukcesy, a umiejętności te są poszukiwane w niemal każdej roli.

Zostaw przeszłość za sobą

Nauczenie się, jak przejść do porządku dziennego nad swoją przeszłością, jest kluczem do pójścia naprzód. Błędy się zdarzają, a porażka jest nieunikniona. Będą chwile, kiedy upadniesz na twarz. Niech to będzie misja, aby nie pozwolić, aby te chwile cię pokonać. Jest jeszcze wiele do osiągnięcia; pozwalanie sobie na zapętlanie się w przeszłości tylko Cię powstrzyma.

Ucz się na swoich błędach i nie pozwól, aby przeszłość definiowała Twoją teraźniejszość i przyszłość.

Wniosek

Teraz, gdy znasz już kilka dobrych celów rozwoju osobistego w pracy, nadszedł czas, abyś wymyślił jakieś dla siebie! Inwestowanie czasu w siebie nigdy nie jest złą rzeczą, a wyznaczanie celów jest świetnym sposobem, aby to zrobić.

Sprawdź także:

25 pytań i odpowiedzi na rozmowy kwalifikacyjne dotyczące marketingu (wydanie 2023)

Jak wymienić nagrody, stypendia i wyróżnienia w CV?

Zobacz również:
Radakcja TeamJob

Gdzie widzisz siebie za 5 lat? – najlepsze przykładowe odpowiedzi

Previous article

Jak wygląda nowoczesne CV?

Next article

You may also like

More in Kariera