Szwajcarskie ciekawostki

landscape-176602_640
Zapewne nie raz zastanawiałeś się jak to jest móc mieszkać w innym kraju. Jak wygląda tam system podatkowy, jak prezentuje się temat zatrudnienia i założenia rodziny. Dzisiaj, chcielibyśmy przedstawić Wam czym pozytywnym wyróżnia się Szwajcaria na tle innych, europejskich krajów.

Wiadomo, że miejsce, w którym zamierzamy żyć, pracować oraz założyć własną rodzinę powinno być przede wszystkim bezpieczne i cieszyć się pozytywnymi opiniami. Jak zatem w tej kwestii prezentuje się Szwajcaria?

Kwestie polityczne

Warto skupić się na podstawowych kwestiach, takich jak polityka. W Szwajcarii ustrój polityczny, jaki panuje to federacja demokratyczno-parlamentarna. Oznacza to, że na całość państwa wchodzą poszczególne, mniejsze części, które nazywane są kantonami. Ten system polityczny uważany jest za jeden z najbezpieczniejszych oraz najbardziej sprawiedliwych na świecie. Dlatego też w tym kraju nie uświadczy się wielu zamieszek politycznych. Ponadto, co bardzo istotne, prezydent Szwajcarii wybierany jest w nowych wyborach co roku. Okres 12 miesięcy jest niezwykle rozsądną opcją, ponieważ przez ten czas osoba na stanowisku głowy państwa może wykazać się pozytywnymi cechami. W przypadku jednak, gdy kandydat nie spełnia obietnic, zostaje zdjęty ze stanowiska i zastępuje go inny człowiek.

Wskaźnik przestępczości

Szwajcaria należy do czołówki najbardziej bezpiecznych krajów w Europie, a nawet na świecie. Wskaźnik przestępczości jest niezwykle niski, co oznacza, że jest to miejsce idealne do osiedlenia się dla rodzin, osób starszych oraz młodych, którzy cenią sobie komfort psychiczny i spokój.

Armia szwajcarska

W Polsce, służba wojskowa jest nieobowiązkowa – do armii zaciągają się jedynie chętni. Oczywiście w sytuacji nagłego ataku zbrojnego wszyscy mężczyźni od 18 roku życia są wzywani do służenia w imię narodu. W Szwajcarii jednak przynależenie do armii jest dożywotnie. Każdy obywatel, co parę tygodni musi uczestniczyć w specjalistycznych kursach wojskowych. Ten zabieg również przekłada się na poziom bezpieczeństwa w kraju. Jako ciekawostkę można również dodać, że w kraju tym od prawie 200 lat nie wybuchł żaden konflikt zbrojny. Pozwala to uplasować się Szwajcarii na wysokiej pozycji w rankingach najbardziej neutralnych państw świata.

Obywatelstwo

Tak, jak i w każdym kraju na świecie, emigranci przebywający dłużej na terenie Szwajcarii mają prawo ubiegać się o przyznanie im obywatelstwa. W przypadku tego kraju jednak proces ten możliwy jest dopiero po spędzeniu 12 lat na terenie Szwajcarii.

Jak widać Szwajcaria jest niezwykle bezpiecznym i przyjaznym krajem. Racjonalna polityka gospodarcza oraz międzynarodowa pozwala Szwajcarom cieszyć się dobrymi zarobkami i sympatyczną przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz