Podpisywanie umów z zagranicznymi pracodawcami i agencjami pośrednictwa pracy

document-428338_640

Z racji, że coraz więcej osób decyduje się na wyjazd za granicę, to agencje pośrednictwa pracy mają co robić, a zagraniczni pracodawcy dobrych pracowników. Niemniej jednak zanim do wyjazdu dojdzie, to najpierw należy tą pracę znaleźć i podpisać umowę jeszcze tutaj na miejscu. To ważne, żeby absolutnie nie wyjeżdżać w ciemno, gdyż nic dobrego z tego nie wyniknie. Tak, więc jeśli już podjąłeś decyzję o wyjeździe, to zgłoś się do wybranej i sprawdzonej agencji pracy, a następnie negocjuj szczegóły.


Zanim jednak podpiszesz dokumenty koniecznie je przeczytaj. Niestety wiele osób tego nie robi i potem są niezwykle zaskoczeni na miejscu, że muszą ponosić dodatkowe opłaty za mieszkanie, dojazd do pracy i tym podobne. Musisz być pewny, iż wszystkie zapisy w dokumentach są dla Ciebie jasne i nie stanowią problemu. Warto również taką umowę wziąć i udać się z nią do radcy prawnego, który nam wszystko sprawdzi i ewentualnie wyjaśni niejasne kwestie. W tych sprawach zawsze staraj się kierować zasadą ograniczonego zaufania.
Warto także wcześniej sprawdzić agencję pracy, z którą zamierzasz podpisać umowę. W sieci nie brakuje opinii na ich temat. Oczywiście i do tych należy podchodzić z dystansem, ponieważ w internecie swoje zdanie może wyrazić każdy i nie w każdym przypadku takowe opinie będą prawdziwe. Jednakże, da Ci to już jakiś pogląd na całą sytuację. Przede wszystkim koniecznie musisz się dowiedzieć, czy dana agencja zajmowała się już wysyłaniem pracowników do pracy. Jeśli tak, to jak tamci oceniają warunki, zarobki itd.? Nie można być tylko zaślepionym wizją zarobienia większych pieniędzy, ponieważ wtedy zazwyczaj wyłącza się racjonalne myślenie i można narobić głupot.
Bardzo ważne jest także, żeby umowa, którą podpisujesz była napisana w takim języku, z którego zrozumieniem nie będziesz miał najmniejszych problemów. Jeśli zostaje Ci przedstawiona umowa np. po angielsku, to masz pełne prawo zażyczyć sobie takowej sporządzonej po polsku. Ważny jest również fakt, że nie musisz jej od razu podpisywać i czytać w biurze. Tak jak już pisaliśmy, weź sobie dokumenty do domu i na spokojnie przeanalizuj.
Jakie są najważniejsze punkty na które należy koniecznie zwrócić uwagę to te, które mówią o zakresie Twoich obowiązków oraz warunków jakie ma Ci zapewnić pracodawca. Jeśli nie będziesz czegoś wiedział, to nie wahaj się prosić o pomoc pracownika biura, który jest tam od tego, aby Ci wszystko jak najbardziej rzeczowo i dokładnie wytłumaczyć.
Bardzo ważne jest, aby wiedzieć co się podpisuje, tym bardziej, ze decydujesz się na wyjazd zagraniczny do kraju którego nie znasz. Potem będzie już za późno na zmianę decyzji, jeśli na przykład coś Ci się nie będzie podobało. Wobec tego tak ważne jest, aby możliwie jak najlepiej zapoznać się z umową. Konsekwencje za jej zerwanie mogą być bardzo dotkliwe, więc dlatego tak ważne jest, aby zwracać zawsze uwagę na to, gdzie składasz swój podpis.

Dodaj komentarz