CV – podstawa przy szukaniu pracy za granicą

contract-408216_640

Jeśli zależy Ci na znalezieniu pracy, to koniecznie będziesz musiał zająć się przygotowaniem Twojego CV. I tak naprawdę nie jest ważne, czy chcesz znaleźć potencjalnych pracodawców na własną rękę, czy też poprzez agencję pośrednictwa pracy. Pamiętaj, że przy szukaniu zatrudnienia samodzielnie ważne będzie, aby CV było napisane już w języku danego kraju, w którym zamierzasz tej pracy szukać. Jeśli nie znasz języka na tyle, aby dobrze to zrobić, to warto skorzystać z pomocy osoby, która językiem włada jak najbardziej w porządku lub biura tłumaczeń. To bardzo dobry sposób na uniknięcie błędów, które mogłyby w znaczący sposób obniżyć szansę na zatrudnienie. Jeśli zaś chodzi o korzystanie z naszych krajowych agencji pracy, to tam bez problemu wystarcza tylko CV w ojczystym języku.


Co powinno zawierać dobre CV? Przede wszystkim Twoje dane osobowe, informacje o kwalifikacjach, wykształceniu oraz ewentualne referencje. Absolutnie niedopuszczalne jest zamieszczanie niezgodnych z prawdą informacji, ponieważ to prędzej czy później i tak wyjdzie na jaw, a Ty pracy na pewno nie dostaniesz. Warto wiedzieć, że ogólna wielkość nie powinna przekraczać dwóch kartek formatu A4, aczkolwiek nie jest to reguła i jeśli masz się czym pochwalić, to jak najbardziej warto byłoby to zrobić.
Najczęstsze błędy popełniane podczas tworzenia CV? Przede wszystkim czasami wiele do życzenia pozostawia ułożenie i struktura wszystkich informacji. Spora grupa osób niepotrzebnie wyszczególnia niezbyt istotne informacje, a z kolei te ważne są pomijane. Zawsze staraj się pisać CV chronologicznie, aby pracodawca mógł mieć przejrzysty pogląd na Twoją ścieżkę kariery oraz zajęcia, którymi się do tej pory parałeś. Bardzo polecane jest także dołączenie do CV zdjęcia, jednakże pamiętaj, aby było ono odpowiednie. Nie można np. wyciąć siebie z jakiejś wakacyjnej fotografii i wkleić do takiego dokumentu. Jest to bardzo nieprofesjonalne podejście i potrafi odstraszać.
Możesz także do tego wszystkiego dołączyć również list motywacyjny, gdzie opiszesz swoje dotychczasowe doświadczenia i dlaczego akurat Ty nadajesz się na dane stanowisko.
Teraz jeszcze odnośnie samej pracy. Otóż staraj się szukać takiego pracodawcy, który da Ci legalne zatrudnienie. Musisz wiedzieć, że podczas pracy bez umowy bardzo wiele masz do stracenia. W skrajnych przypadkach możesz zostać nawet bez żadnych pieniędzy. Wobec tego, najlepiej będzie korzystać tylko i wyłącznie ze sprawdzonych sposobów, które mogą dać Ci właśnie taką pracę. Wybierz się więc do agencji pośrednictwa pracy lub skorzystaj ze znanego na całym świecie systemu Eures. Można tam znaleźć wiele interesujących propozycji pracy w krajach Unii Europejskiej, ale i nie tylko. Wszystko będzie zależało w dużej mierze od naszej motywacji i ukierunkowania na cel. Praca jak najbardziej jest dostępna, więc trzeba tylko chwilę cierpliwości i nie rzucać się od razu na rzekome super propozycje, które mogą narobić problemów.

Dodaj komentarz