Agencje pracy – jak nie dać się oszukać?

blogging-336376_640

Już minęły te czasy, kiedy to ludzie decydowali się na wyjazd za granicę w ciemno. Co prawda trafiają się nadal tego typu przypadki, niemniej jednak są one dość odosobnione. Przeważnie jest tak, że pracy poszukuje się u nas w kraju, następnie podpisujemy umowę i dopiero wtedy można się pakować. Jednakże tego typu działania spowodowały, że obecnie na rynku pośrednictwa pracy nie brakuje osób, które chciałyby się tylko wzbogacić na ludzkiej niewiedzy. Otóż wiele ofert pracy, które oferują niezbyt dobre agencje nie jest tak naprawdę sprawdzona i nie ma pewności czy rzeczywiście wszystko będzie w porządku. Często również okazuje się na miejscu, że warunki są znacznie poniżej tego, co mieliśmy obiecane, a praca o wiele cięższa. Co więcej, niektóre agencje żądają pieniędzy za przygotowanie nam umowy czy ogólnej propozycji zatrudnienia. Jak więc możesz nie dać się naciągnąć i ustrzec się przed tego typu firmami?


Jednym z najłatwiejszych sposobów będzie sprawdzenie ich pod kątem legalności prowadzenia takowej agencji. W tym celu najpierw szukamy w Rejestrze Agencji Zatrudnienia, który jest prowadzony przez marszałków danego województwa. Tego typu firmy w takim wypadku mają nadane specjalne certyfikaty. Co prawda tego typu dokumentów nie muszą posiadać agencje, jakie zajmują się pośrednictwem z członkowskich państw Unii Europejskiej. Jednakże to nie zwalnia ich z obowiązku powiadomienia o swojej działalności marszałka w danym województwie.
Warto także wiedzieć, co musi zawierać umowa o pracę zawierana właśnie z taką agencją. Są to takie podstawowe punkty, które muszą się koniecznie pojawić i nie można o nich zapominać. Jeśli czegoś braknie, to z automatu taka umowa traci swoją legalność.
Tak więc w umowie musi znaleźć się nazwa firmy pracodawcy, który chce nas zatrudnić za granicą. Powinny się również znaleźć wszystkie potrzebne adresy oraz telefony. Kolejna sprawa to oczywiście okres zatrudnienia. Jest on liczony od momentu rozpoczęcia pracy i trwa do jej końca, który jest ustalany z pracodawcą lub jego przedstawicielem, w tym wypadku z agencją. Nie może również zabraknąć informacji o rodzaju pracy, którą masz wykonywać, jak i również określenie jej warunków. W tym punkcie musi znaleźć się informacja o zarobkach, ewentualnych opłatach itd.
Oczywiście ważne będzie również ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków, które jest niezwykle ważne w przypadku niezbyt bezpiecznych prac. Nie może także zabraknąć dokładnych obowiązków, które będziesz miał spełnić. W tym zawierają się szczegółowe informacje o potrzebnych kwalifikacjach, kompetencjach itp. Także w umowie muszą koniecznie znaleźć się obowiązku i prawda danej agencji pracy, która decyduje się na wysłanie nas za granicę.
To są oczywiście najbardziej powszechne dane, które koniecznie muszą zostać wyszczególnione w umowie o pracę z zagranicznym pracodawcą. Warto się z tym zapoznać, gdyż wtedy zmniejszasz szansę na to, że zostaniesz oszukany i Twój wyjazd pójdzie na marne.

Dodaj komentarz